svetovni dan hrane

Bo dojenček res bolje spal, če boste mleku dodali žličko kašice?
Starši se pogosto sprašujejo, kaj naj dajo zvečer jesti dojenčku, da bi bolje spal. Krožijo razni nasveti, med njimi, da naj po dojenju dodamo še prilagojeno mleko, da naj zvečer ne dajemo sadja, ker napenja, da naj v mleko zamešamo še kakšno žličko kašice ... Tako naj bi bil dojenčkov trebušček poln in naj bi ponoči dlje spal v kosu. Kaj je res, je pojasnila priznana pediatrinja in svetovalka za dojenje dr. Andreja Tekauc Golob.

Znaki, da se otrok duši zaradi tujka v dihalnih poteh
Čeprav je bila prijateljica v bližini – v kopalnici je zlagala perilo, medtem ko se je hčerkica igrala v dnevni sobi–, dejansko ni videla, kako in kakšen kovanec je pogoltnila.

"Otroci slišimo stvari, jih vidimo, novice, govorice, vse ...''
Ob svetovnem dnevu otroka sta poslanke in poslance nagovorila predsednik DZ Dejan Židan in junior ambasadorka Unicefa Arja Ela Hvala. V 30 letih po sprejetju konvencije o otrokovih pravicah se je marsikaj izboljšalo, a je po Židanovih besedah dela še mnogo. Mlada ambasadorka je poslance pozvala, naj pri grajenju sveta prihodnosti mislijo na otroke.

Zajtrk, ki je zaznamoval mladost
Pri nas doma nikoli nisi odšel v vrtec, šolo, službo, ne da bi zajtrkoval. Starši so vztrajali pri tem, da z bratom tudi v najstniških letih, ko sva vstajala zadnjo minuto pred šolo, pojeva vsaj nekaj, kar nama bo dalo moč in energijo. In sva ubogala ... tudi v študentskih letih. Danes imava oba družino in sva ohranila tradicijo zajtrkovanja, ne glede, kako zgodaj zjutraj je.

Da, dogaja se v Sloveniji. In to doživljajo starši in otroci
Na kupu je deset otrok. Igrajo se na šolskem igrišču. Na videz brezskrbno. Ampak vsaj eden od njih zjutraj ni dobil zajtrka. Mamica ni imela denarja, da bi kupila hrano. Doma nimajo hrane. Čeprav mamica skriva stisko pred njim, jo vidi. Jo pozna, čuti, občuti. In sanja. O polnem hladilniku. Verjetno še bolj srčno o brezskrbni, nasmejani mamici. Navzven ni videti nič narobe. Žalosti, stiske in solz ne pokaže. Skriva jih. Da, dogaja se v Sloveniji. Vsak dan.

Veliko Slovencev se odloča za dopust v drugih državah nekdanje Jugoslavije
Če smo Slovenci v preteklih desetletjih najraje dopustovali na hrvaški obali, se nas v zadnjih letih vse več odloča poletne počitnice preživeti tudi nekoliko južneje, v drugih državah nekdanje Jugoslavije. Med družinami z otroki je denimo vse bolj priljubljena Črna gora, za kar obstaja več razlogov: tja se lahko odpravimo z različnimi prevoznimi sredstvi, v ponudbi je pestra izbira namestitev, krasijo jo lepe plaže, prav tako je na voljo kup aktivnosti za vse generacije. Če torej še niste izbrali destinacije letošnjega dopustovanja, vas predstavitve nekaterih črnogorskih destinacij in izkušnje popotnikov v nadaljevanju morda spodbudijo, da to poletje preživite prav v tej balkanski državi!

Opozorimo na pomen čebel tudi otroke
Za ohranjanje čebel, od opraševanja katerih je odvisna vsaka tretja žlica hrane, je ključno sodelovanje vseh deležnikov, čebelarjev, vladnih politik, kmetovalcev in širše javnosti, pa tudi ozaveščanje. V svetu se sicer pomen čebel krepi, ustvariti pa je treba pogoje za njihovo preživetje, je bilo slišati na okrogli mizi v Ljubljani.

Si jih znate pravilno umiti?!
V pol ure se lahko dotaknemo tudi do 300 različnih površin, na katerih se lahko zadržujejo nevarni mikroorganizmi. Zato je zelo pomembno, da si roke redno in pravilno umivamo, saj lahko s tem zmanjšamo okužbe prebavil za 44 odstotkov, okužbe dihal pa za 30 odstotkov, ob mednarodnem dnevu higiene rok poudarjajo v Dezinfekcijskem društvu Slovenije.

Podatki so zaskrbljujoči
Danes obeležujemo svetovni dan zdravja. V Sloveniji, podobno kot v razvitih državah, narašča število ljudi s kroničnimi nenalezljivimi boleznimi. So na prvem mestu po smrtnosti, povezane pa so z neustrezno prehrano in telesno nedejavnostjo. Kot opozarjajo na ministrstvu za zdravje, se te bolezni pojavljajo že celo pri otrocih.

Vse o brezglutenskem prehranjevanju
Na prvi svetovni brezglutenski dan v Sloveniji, ki bo v soboto v Ljubljani, bodo lahko vsi tisti, ki se morajo pri prehranjevanju izogibati glutenu, torej predvsem bolniki s celiakijo, izvedeli podrobnosti o tej boleznijo. Seznanili pa se bodo lahko tudi s pripravo jedi brez glutena, so sporočili prireditelji.

Od debeluške do seksi bombe!
Latino lepotica vsak dan stoji na tehtnici in pazljivo spremlja svojo telesno težo. Nikakor ne želi preseči maksimuma kilogramov, ki si jih je zadala, saj se zaveda, kako težko je odvečne kilograme izgubiti.

Kako preprečiti povišan krvni tlak?
Tako ženske kot moški z zvišanim krvnim tlakom tvegajo, da obolijo za kroničnimi nenalezljivimi boleznimi, ki so v Sloveniji in po svetu glavni vzroki prezgodnje smrti. Z prekomernim vnosom soli pa k povišanemu krvnemu tlaku ''drvijo'' tudi otroci in mladostniki. Če želite imeti normalen krvni tlak, poskrbite za zdrav življenjski slog.

KOLUMNA: Mami, ne z roza pinceto!
Kako se odstrani klopa? Seveda, vem! Z oljem? Ne, s pinceto! To znanje skrbno čuvam v sebi po mnogih prebranih poučnih člankih o klopih, klopnem meningitisu in boreliji.

Na svetu milijarda lačnih ljudi
Svetovni dan hrane letošnje leto poteka pod geslom Združeni proti lakoti. S tem želijo Združeni narodi opozoriti, kako oziroma na kakšen način se lahko proti lakoti borimo.

Nosečnica naj jé morske alge!
Vse več raziskav potrjuje, da je veganska hrana najboljša zaščita za zdravje ljudi. Dokazano je, da so meso in živalski proizvodi rizični faktor za mnoge civilizacijske bolezni.

Ali cenimo hrano na krožniku?
Danes je svetovni dan hrane, s katerim želi Organizacija za hrano in kmetijstvo v okviru Združenih narodov letos spodbuditi k razmišljanju o zagotavljanju virov hrane v času gospodarske krize.