Bibaleze.si

Spreobrnite otroka, ki noče zajtrkovati

M.K.

Malček

0
18. 03. 2013 00.40

Medtem ko se vsi zavedamo, kako pomemben je zajtrk, pa zelo malo staršev zjutraj mirno in sede kaj poje. Si pa večina želi, da bi tako zajtrkoval njihov otrok. Kaj delamo narobe in kako spreobrniti otroka, da v zgodnjih jutranjih urah ne bo odšel od doma s povsem praznim trebuščkom.

Ste dober zgled?

 

O tem, kako pomemben obrok je zjatrk in kaj je nabolje pojesti v ranih urah, smo napisali že več prispevkov:
Kaj naj zajrtkujejo šolarji?
Ne preskočite zajtrka!
Kakšne kosmiče ponuditi za zajtrk?

Jejte skupaj!

Ni daleč od resnice, če napišemo, da načeloma ne zajtrkujejo tisti otroci, katerih starši si prav tako ne vzamejo časa za prvi obrok. Če pa že, v stoje pojedo kakšen kos kruha, peciva, spijejo kavo in že hitijo v službo. Odrasli moramo biti zgled – dober zgled svojim otrokom, prav tako je slabe navade pri otrocih kasneje precej težko spreminjati. Ko boste enkrat začeli zajtrkovati, vam bo to prešlo v kri, in kaj hitro se bo zgodilo, da od doma ne boste mogli brez zajtrka. Tudi če vam ne paše veliko jesti, si vzemite vsaj nekaj, in skupaj z otrokom pojejte. Nemogoče je od mačlka zahtevati nekaj, česar sami ne zmoremo narediti.

Vstanite pol ure prej

Kot za vsak obrok si je tudi za zajtrk treba vzeti čas. V jutranjem kaosu se mnogim zdi vsaka minuta predolga in skoraj nemogoče, da bi na urnik dodali še zajtrk. Zoorganizirajte se: vstanite pol ure prej, uredite se in nato skupaj sedite za mizo. Tako boste imeli dovolj časa, otroka pa ne bo strah, da bo zamudil vrtec, šolo itd.

Pustite otroku, da si sam pripravi zajtrk.
Pustite otroku, da si sam pripravi zajtrk. FOTO: Profimedia
Ne sprašujte: 'Ali bi zajtrkoval?'

... ker boste v odgovor najbrž dobili odločen NE. Otroku raje ponudite možnost izbire: bi jedel popečen kruh s sirom ali jogurt z misliji. Strokovnjaki pa celo pravijo, da je najbolje, če otroku zajtrk kar postavimo na mizo, saj mnogi otroci zjutraj še niso pripravljeni sprejemati odločitev in se zato bolje počutijo, če to že stori nekdo namesto njih.

Ne delajte težav, kjer jih ni!

Že res, da veljajo smernice, kaj je zdravo in dobro zajtrkovati, a mnogim staršem se zdi napredek že to, da otrok zjutraj sploh kaj poje. Težavam se lahko izognete tudi tako, da otroku ponudite jedi, ki jih sicer ne dajete za zajtrk – če ima za malico rad krekerje s sirom, mu jih lahko ponudite tudi za zajtrk.

Jejte v miru

Otroka med jedjo (enako velja za kosilo, malico, večerjo) ne kritizirajte, silite, kregajte, ne ukazujte mu in ne razrešujte drugih težav. Bi tudi vi imeli tek, če bi se vmes nekdo kregal z vami in vam dajal takšne in drugačne usmeritve? Med jedjo se pogovarjate o prijetnih stvareh, naredite načrte za dan, pogovarjajte se o bližajočem vikendu itd.

Bodite izvirni!

Idej, kako lično zložiti stvari na krožnik, je veliko. In ker otroci najprej jedo z očmi, šele nato z usti, vam uspeh lahko zagotovi odlična ideja. Ste kdaj pomislili, da bi narezali sir na koščke, s katerimi bi na kos polnozrnatega kruh naredili začetnici otrokovega imena, nato pa vse skupaj postavili v pečico, da bi se sir stopil? Ali da na kruh namažete kakšen namaz, nato pa z zelenjavo na nejm ustvarite obrazek?

Mleko z ...

Zjutraj ponudite otroku mleko, v katerega lahko zmiksate kakšen kos sadja, lahko pa celo naredite šejk. Kozarec opremite z žlico in slamico – tako boste zagotovili vnos vsaj nekaterih pomembnih sestavin (zlasti če otrok bolj malo je).

Imate smisel za humor?

Otroci ga imajo! In ga zelo cenijo pri odraslih. V jutranjih urah boste otroka razveselili s postrežbo v kakšni nenavdani posodici (mlečni riž postrezite v kakšni lični posodici namesto v krožniku), poigrajte se z zlaganjem prtička, naredite kartončke in jih postavite na mesta, kam naj se kdo usede ...

Če boste razložili, bodo razumeli.

Povejte otroku, zakaj je treba zajtrkovati (pomen zajtrka kot prvega obroka) in kako to vpliva na njegov razvoj in rast. Izpostavite pomen zajtrka za njih same – otrokom je zadnja skrb ta, kaj si mislimo odrasli, jih pa zelo skrbi lastno dobro (kaj je dobro za njih, da bodo veliki, zdravi, močni). Uspeh pa bo zagotovljen, če boste vse to, kar želite, da dela vaš otrok, delali tudi sami.

Je vaš otrok izbirčen? Težava je v vas!

Ste dober zgled?
Ste dober zgled?FOTO: Profimedia

Svoje mnenje lahko izrazite na naši Facebook strani ali pa se nam samo pridružite s klikom na

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.

Komentarji (0)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV
Bibaleze
Bibaleze
SLEDI NAM:
Bibaleze.si
Oglaševanje Uredništvo PRO PLUS Moderiranje Piškotki Politika zasebnosti Splošni pogoji Pravila ravnanja za zaščito otrok
ISSN 2630-1679 © 2024, Bibaleze.si, Vse pravice pridržane Verzija: 863