čudežne

Branje za otroke ni težko, če veste kako: Praktični nasveti pisateljev in knjižničarjev
Kako navdušiti mlade za branje, ko jih vsak dan mamijo telefoni, video vsebine in družbena omrežja? Svoje poglede delijo Primož Suhodolčan, Davorka Štefanec, Nejka Omahen Šikonja, Rok Bohinc, Janja Vidmar, Igor Karlovšek in Sebastijan Pregelj – priljubljeni (mladinski) pisatelji, ki so med drugimi spisali knjižne uspešnice "Košarkar naj bo!", "Strašilka", "Vihar v meni", "Smrdljivc", "Princeska z napako", "Preživetje" in "Zmaj nad mestom". Njihovim razmislekom se pridružuje knjižničarka Mojca Nose, ki vsak dan spremlja bralne navade mladih in neutrudno išče poti, kako jih čim dlje zadržati ob knjigah. Hkrati pa tudi vsi razkrivajo, katera knjiga jih je v otroštvu najbolj očarala. Preverite!

Je mit o britju glavice za močnejše lase privlečen za lase?
Dojenčkovi lasje so priljubljena tema, o kateri se začne govoriti že v času nosečnosti. Nosečnice, ki jih pogosto peče zgaga, so morda zasledile, da naj bi imele tovrstne težave, ker se bo njihov novorojenček rodil z veliko lasmi. Nekateri so prepričani, da bodo lasje močnejši, če dojenčka pobrijemo, drugi, da bo imel močnejše lase, če mu čim pozneje zrastejo. Medtem tretji verjamejo, da otrok ne bi smeli striči pred prvim letom starosti, da jim ne bi odstrigli delčka sreče. Pa preverimo.

Blog: 'Eno samo neskončno dolgo čakanje'
Mogoče je čas, da spregovorimo še kakšno besedo o potrpežljivosti. Vrlina, ki je v vsakem pomenu besede povezana s pojmom starševstva, in priznam, da je sama nimam veliko, ali bolje rečeno: je nisem imela. Sedaj pa se je učim. In to zares učim. Intenzivno.

Glasuj za SUPER očka, ki bo prejel dve vstopnici za MotoGP
Junij in julij sta na Bibaleze.si namenjena očkom. V tem času se odvija tudi nagradna igra, v kateri iščemo SUPER očka. Prijave so se zaključile 12. 7. 2023, med vsemi očki pa smo v uredništvu izbrali 5 finalistov, ki jih predstavljamo v nadaljevanju. Kdo bo letošnji SUPER očka, ki bo prejel dve vstopnici za MotoGP VN San Marina, pa boste z glasovanjem določili prav vi, naši dragi bralci. Spoznajte jih in glasujte za svojega favorita!

To je ključnega pomena za zdrav razvoj otroka
Nosečnost je eno najlepših obdobij življenja, posvečeno pripravam na prihod dojenčka. V tem času bodoče mamice zavzeto gnezdijo in se založijo s tisoč dodatki, ki jih bo otrok morda potreboval, precej manj pozornosti pa namenjajo pravilni prehrani. Večina sicer upošteva smernice priporočenih ter odsvetovanih živil v nosečnosti, ne pa tudi njihove kakovosti. A prav ta bi morala biti glavno vodilo nosečniške prehrane, saj ima dolgoročni vpliv tako na mamico kot na otroka. A kje jo iskati? In kako vedeti, da gre res za kakovostna živila?

Čudovit zapis za dneve, ko starševstvo postane (pre)težko
Ni ga starša, ki ne bi občasno občutil pretežkega bremena starševstva, še posebej ko so otroci majhni, ko se soočamo s številnimi dejavniki, kot so neprespane noči, otroški krči, rast zobkov, pa strah, da bi se mu kar koli hudega zgodilo. Obenem pa se starši trudijo biti uspešni na vseh drugih področjih in ohranjati zdrav ter kvaliteten odnos v partnerski zvezi. Ko postane (pre)težko, naj vam bo v navdih spodnji zapis.

Nejka Omahen Šikonja: 'Otroci se ne rodijo z odporom do knjige, pa tudi vzgajajo se ne sami'
Prvo knjigo z naslovom Zvezda z odra je izdala že kot osnovnošolka leta 1998. Sledili sta še Drsalka v modrem in Županovi hčeri. V času šolanja na gimnaziji je izdala prvi roman Silvija (1999), za katerega je leta 2000 prejela tudi nagrado Moja najljubša knjiga. Sledil je roman Življenje kot v filmu (2000), po katerem je bil posnet istoimenski mladinski film. Napisala je še romane Dež (2001), Veliko srce (2002), Prigode Poprove Pipi (2004), Spremembe, spremembe (2007) in Temno sonce (2009). Konec leta 2010 je izšel njen roman Oh, ta kriza!, leta 2020 pa je izšla njena slikanica za najmlajše, Polžja dirka, katere besedilo je napisano v verzih. Letos pa je navdušila še z izidom mladinskega romana Vihar v meni.

To so risanke, ki vas bodo kratkočasile v zadnjem mesecu počitnic
Vstopamo v zadnji mesec brezskrbne zabave in počitnic, na VOYO pa vse zabave željne čakajo številne zabavne, poučne in atraktivne risanke, ki bodo počitnice še popestrile. V spodnjih vrsticah si lahko preberete kratke opise priljubljenih risank, ki vas že čakajo na VOYO.

Jantarjeva ogrlica: zdravilna ali nevarna?
Veliko staršev, v želji da bi omilili otroku bolečine pri izraščanju zob, posega po jantarjevih ogrlicah, ki jih malim dojenčkom nadenejo okrog vratu. O njih se pogosto razpravlja na forumih in Facebookovih straneh. Številni starši pa se odzovejo po načelu "če ne pomaga, tudi škoduje ne", kar seveda ne drži.

Tako lahko pri najstniku prepoznate znake uživanja drog
Mladostniki so kot ena najbolj ranljivih skupin v družbi lahko vsakodnevno izpostavljeni prepovedanim drogam in pogosto hitro podležejo. Tudi v Sloveniji. Preverite, kako lahko kot starši opazite znake, da vaš otrok uživa droge, kako se odzvati in kje poiskati pomoč!

Ideja za ustvarjanje: Čarobna hiška!
Kako lepo je, če si v prazničnih dneh vzamemo čas drug za drugega in ga kvalitetno preživimo! Spomini, ki jih v tem čarobnem prazničnem vzdušju ustvarjamo z otroki, jim bodo namreč ostali za večno. In to je najlepše božično-novoletno darilo, ki ga lahko otroku podarite. Svoj čas.

Disgrafija in disortografija: kako pomagati ob težavah pri pisanju?
Disgrafija in disortografija sta specifični motnji pisanja, ki se izražata kot težave s črkovanjem, čitljivostjo in pravilnim zapisovanjem. Pisanje je videti zmedeno, med besedami in črkami so neenakomerni presledki, besede so preveč skupaj ali preveč narazen, učenec ne zmore slediti črtam v zvezku, zapisuje različno velike črke in pisalo težko drži v roki, ob vsem pa se lahko sooča še z drugimi učnimi težavami.

Pismo mame: Mali moj, preden odkorakaš v vrtec ...
Prav gotovo se večina mamic, pa tudi očijev pred pomembnimi mejniki otrok počuti vznemirjeno. Prvi koraki, prve besede, prva praznovanja, odhod v vrtec, šolo ... Vse to so pomembni dogodki, ki nam dokazujejo, da naši otroci odraščajo in počasi stopajo na pot samostojnosti. Kako se soočiti s čustvi?

Kako motivirati otroka, ki se mu "nič ne da", ki nima nobene motivacije?
"Otroku povejmo, da je življenje polno radosti, veselja, čudežev, ki se odkrivajo, če pozitivno pristopimo kot navdušeni raziskovalci, če se znamo tudi samomotivirati. Povejmo mu, da motivacija za vadbo kitare morda ni vedno največja, ampak da bomo nato nekje nekoč v krogu prijateljev poprijeli za kitaro in zaigrali lepo pesem. Otroku recimo: "Ali ni super, da boš znal s kitaro popestriti petje?" svetuje Iris Kline Arih. Z resonančnim coachingom vas lahko nauči poiskati notranjo moč, zaklad, sijaj, sonce, "ki je vse od rojstva v vsakem izmed nas".

Petletnico bo zdaj poznala vsa Slovenija!
5-letna Neja iz Ajdovščine si pravljice izmišlja s svojo nono. Skupaj sta se spomnili tudi te, ki sta jo naslovili Čudežne nogavičke ter jo prijavili na naš natečaj za najboljšo pravljico. Kako vesela je bila Neja, ko je izvedela, da je zmagala, in bodo to, kar je nastalo v njeni domišljiji, lahko slišali otroci iz vse Slovenije! Spremljali smo, kako je njena pravljica postala Lahkonočnica.

To je zmagovalna pravljica!
Decembra je na spletnem portalu Bibaleze.si potekal nagradni natečaj Lahkonočnice – Pravljična škatla. Povabili smo vas, da pri otroku spodbudite domišljijo in skupaj z njim napišete pravljico ali narišete risbico.

Čudežne nogavičke
Zadnja zmagovalna pravljica natečaja Lahkonočnice – Pravljična škatla je pravljica Čudežne nogavičke, katero je napisala petletna Neja.

Zakaj je danes bolje biti nosečnica kot leta 1980?
Poskušajte si zamisliti, da ste noseči leta 1980. Nimate dostopa do interneta, nimate možnosti nakupa poceni oblačil ... Zaradi devetih stvari je danes definitivno bolje biti v blaženem stanju.

Prehlad, kašelj, gripa ... med nosečnostjo
Četudi ste noseči, ne zaženite panike, ko se vas loti prehlad. Kljub temu da ne smete jemati določenih zdravil, vam lahko pomagajo preverjeni babičini recepti.

Kako si pomagati pri razpokanih ustnicah?
Z nižjimi temperaturami in vetrom se pojavijo težave, kot so razpokane ustnice in suha koža. Ker je to zelo neprijetno in se lahko razvije hujše bolezensko stanje, ki zahteva obisk zdravnika, mrazu izpostavljene dele telesa raje zaščitite.

V enem mesecu 2,5 cm manj?!
Dnevi so vse toplejši, kakšen dan je res že kar vroče. Ne morem si pomagati, da mi ne bi misli počasi že uhajale k dopustu. Čeprav še ni tako blizu. No, ampak nas že vidim, kako uživamo na plaži. Ampak, kot sem že omenila, nas do tja loči še kar nekaj časa. Kar mi je pravzaprav čisto priročno ...

Triki za preprosto in izvirno zavijanje daril
Danes bo božični večer, ko se bodo pod svetlečo jelko bohotila darila za vaše najdražje. Pripravili ste majhna presenečenja, čaka vas samo še zavijanje. Bodite izvirni in jih ne zaprite v kupljeno darilno vrečko, ampak se raje prepustite domišljiji in bodite kreativni.

10 prednosti sladkorja
Verjeli ali ne, sladkor gospodinje lahko tudi koristno porabijo. Zapomnite si 10 spodaj navedenih trikov.

'Nikoli ne bomo postavili pike, vedno samo vejico!'
Leta 2010 so starši otrok, ki imajo motnje v razvoju, ustanovili društvo Namesto pike vejica. Odločili so se, da nikoli ne bodo postavili pike pri njihovem napredku, vedno bo to vejica. In k temu jim veliko pomaga po vsem svetu uveljavljena terapija Therasuit, ki jo je v Slovenijo prinesla nevrofizioterapevtka Jožica Potrč.

Beli samorog buri domišljijo
Bajeslovni samorogi v podobi konja, ki mu iz čela raste en sam rog, sicer živijo le v človeški domišljiji. Vendar samorogi vseeno obstajajo, le da živijo v ledeno mrzlih arktičnih vodah …

Prvič očka pri 94!
Da za družino res nikoli ni prepozno, dokazuje 94-letni Indijec. Ramjit je namreč prvič postal očka šele novembra 2010 …

KOLUMNA: Dobre može so zamenjali srčni ljudje …
Vsi vemo, da slej ko prej pride trenutek, ko je otrokom treba povedati, da dobrih mož ni. Vseeno lahko ohranite tisto praznično čarovnijo, tudi potem ko vanje ne verjamejo več …

'Čudežne' četverčice
Po šestih mesecih boja za življenje so britanske četverčice končno doma. Njihova mati Gillian Holden iz Boltona je presrečna, njihova starejša sestrica pa zelo ponosna nanje.

Deklica brez prstov na nogah shodila!
Malčici Molly Fisher so morali zaradi meningitisa amputirati prste na nogah. Zahvaljujoč “čudežnim čeveljcem“ je vseeno shodila!

INTERVJU: "Zaupala sem tujcu!"
Si predstavljate, da preživite štiri dni svojega življenja tako, kot si niti v najboljših sanjah ne znate zamisliti? Si predstavljate, da vam te štiri dni uresniči nekdo, ki ga niti ne poznate? Takšne sanje so se uresničile mamici Marjeti!