Bibaleze.si

hiperaktivnost

Družina in odnosi
10. 12. 2024 04.13

Skrita zgodba več generacij: ko diagnoza ADHD pri otroku vodi do enake diagnoze pri staršu

Postavitev diagnoze ADHD pri otroku je za družino pomembna prelomnica; poleg prilagajanja otrokovim potrebam in raziskovanja, kaj primanjkljaj pozornosti in motnja hiperaktivnosti sploh pomenita, nekateri starši začnejo prepoznavati simptome tudi pri sebi. Odkritje, da imata tako starš kot otrok enako diagnozo, prinaša nova spoznanja o družinskih vzorcih, odnosih in načinih spoprijemanja z vsakdanjim življenjem.

Vzgoja in vrtec
25. 04. 2024 04.30

Zato ne smemo reči fantku, da "fantje ne jokajo"

Fantki sicer redkeje kot v preteklosti, a še vedno slišijo besede, kot so denimo "ne jokaj, saj nisi punčka", "bodi močan, jok je znak šibkosti", "fantje ne jokajo" ... Kaj jim z njimi sporočamo in kakšno popotnico za življenje dajemo? Pomembno vprašanje je predvsem, kako fantku, kljub morebitnim pritiskom iz okolja, omogočiti odrasti v moškega, da bo sprejemal in prepoznal svoja čustva ter jih znal tudi izraziti na primeren način?

Družina in odnosi
23. 04. 2024 04.00

Drugačni otroci niso problematični otroci

Vsak otrok potrebuje spodbudno okolje, da bi lahko uresničil svoje potenciale, pri tem pa imajo pomembno vlogo poleg staršev tudi drugi ljudje, ki so v njegovem življenju, pa naj si bodo to učitelji, vrstniki, otroci, ki se skupaj igrajo na igrišču, sorodniki ali prijatelji prijateljev in tako naprej. Od vsakega posameznika je namreč odvisno, ali se bo otrok počutil sprejetega in dovolj dobrega ali pa bo imel občutek, da je odrinjen na rob družbe.

Prehrana
28. 07. 2023 05.00

Otrok zavrača zdrave obroke - kako se odzvati?

Se sprašujete, kaj delate narobe, da vaš malček zavrača hrano? S katerimi živili bi lahko lajšali simptome hiperaktivnosti pri otroku? Kako narediti obroke privlačnejše in kaj dodati vodi, da bi obogatili njen okus ter jo na ta način približali otroku? O vsem tem smo se pogovarjali z Mojco Cepuš, svetovalko za zdravo prehrano in hujšanje ter certificirano nutricistko.

Nega in zdravje
19. 05. 2023 05.00

Katera eterična olja in kdaj so uporabna za otroke (in dojenčke)?

Aromaterapija je blagodejna pri številnih vsakodnevnih težavah, ki pestijo otročke, denimo pri prehladih, krčkih, bolečinah, nespečnosti in težavah s koncentracijo. Kako varno uporabljati eterična olja, katera so primerna za otroke ter pri katerih težavah vse lahko pomagajo, je pojasnila mednarodno certificirana aromaterapevtka Inka Plauštajner Gerkšič.

Zdrav otrok
17. 05. 2023 05.00

Kako prepoznati ADHD pri otroku?

Otroci si želijo, da bi jih starši imeli radi in bi bili nanje ponosni, a včasih ne zmorejo slediti vsem pravilom in zahtevam, ki jih narekuje sodobna družba. V zadnjem času se veliko govori o motnji pozornosti in hiperaktivnosti, a nekateri otroci ostajajo tudi spregledani. Ali ima vaš otrok ADHD? Več o tem si lahko preberete v nadaljevanju.

Vzgoja in vrtec
05. 04. 2023 05.00

Ne le odrasli, tudi otroci se soočajo s temi težavami

Življenje v moderni družbi, ki je pogosto prepleteno z negativnimi občutki in stresom, ima velik vpliv na človekovo zdravje.

Zdrav otrok
15. 10. 2022 05.00

6 živil, ki jih otroci ne bi smeli pogosto uživati

Prehranske navade, ki jih bomo v zgodnjem otroštvu predstavili našim malčkom, bodo temelj načina prehranjevanja za vso njihovo življenje. Včasih zaradi hitrega tempa življenja ponudimo kakšno hitro rešitev in obrok, ki ni ravno najbolj zdrav. Vseeno pa moramo vedeti, po katerih živilih ni dobro posegati prepogosto.

Nosečnost
28. 06. 2022 08.05

To so simptomi in znaki fetalnega alkoholnega sindroma

Uživanje alkohola med nosečnostjo nosi številna tveganja, med katerimi velja še posebej izpostaviti spekter fetalnih alkoholnih motenj. Gre za krovni izraz več vrst motenj, ki so lahko blage ali hude, kažejo pa se v različnih prirojenih telesnih in duševnih okvarah pri novorojenem otroku. Motnje fetalnega alkoholnega spektra obsegajo: fetalni alkoholni sindrom, delni fetalni alkoholni sindrom, prirojene okvare, motnje nevrološkega razvoja ter vedenjske motnje, povezane z izpostavljenostjo alkoholu pred rojstvom.

Prehrana
10. 06. 2022 04.15

Otrok in prehranjevanje

Skupni obredi cele družine so pomembni zaradi ustvarjanja reda, ter zaradi navajanja otrok na redne dnevne obroke, predvsem na kakovosten zajtrk.

Otroške sobe
10. 04. 2022 04.15

V katerih barvah naj bo otroška soba?

Barve prebujajo naše čute in različne barve različno vplivajo na nas. Zato je izjemno pomembno, s kakšnimi barvami obdamo stene našega doma, še posebej pa stene v otroški sobi. Preberite si nekaj priporočil.

Novice
25. 05. 2021 08.01

Prednosti kraniosakralne terapije za dojenčke

Ste že slišali za številne pozitivne učinke kraniosakralne terapije na dojenčke in otroke? Kakšne so prednosti terapije, v katerih primerih je priporočljiva in kakšni so odzivi staršev, si lahko preberete v spodnjem intervjuju s kraniosakralno terapevtko, Sabino Miklavčič.

Novice
02. 12. 2020 07.48

Spregovorili starši otrok s posebnimi potrebami

Med epidemijo so se v še posebej hudi stiski znašli otroci s posebnimi potrebami in njihovi starši, ki se vsakodnevno soočajo z izzivi šolanja na daljavo. Otroci potrebujejo stalno pomoč, težko jih je motivirati in starši morajo poskrbeti še za vse drugo. Med drugim morajo poskrbeti za šolanje njihovih sorojencev, hkrati delati na domu ali hoditi v službo, kuhati, pospravljati ... Se vsak dan vedno znova soočiti z novimi nepredvidljivimi izzivi in težavami.

Zdrav otrok
28. 08. 2020 20.37

Lajšanje motnje ADHD

Hiperaktivnost oziroma motnjo ADHD naša družba sprejema kot motečo; v drugi kulturi bi bil lahko tak posameznik izjemen. Za lajšanje motnje pedopsihiatri pogosto predpisujejo psihostimulanse, ki pa so za mnoge sporni.

Dojenček
24. 06. 2020 11.00

Že v prvem letu mora zaspati sam

Veste, da je treba otroka že v prvem letu navaditi, da zaspi sam? Ali da obstaja razlika med nočnimi strahovi in nočnimi morami ter da se morate pri prvih odzvati drugače kot pri drugih? O vseh težavah s spanjem pri otrocih ter o tem, kakšna je primerna higiena spanja, smo se pogovarjali z asist. dr. Barbaro Gnidovec Stražišar, dr. med., specialistko pediatrije in otroške nevrologije.

Prehrana v nosečnosti
16. 06. 2020 07.30

Nosečnice, zaužijete dovolj magnezija?

Magnezij je pomemben za zdravje odraslih in otrok. Otrokom pomaga blažiti motnjo pomanjkanja pozornosti in hiperaktivnost, pomemben pa je tudi za nosečnice ...

Malček
19. 05. 2020 08.30

Kaj je selektivni mutizem?

Selektivni mutizem je redka in kompleksna anksiozna motnja, kjer otroci zaradi hudih občutkov tesnobe ne zmorejo verbalne komunikacije v specifičnih socialnih okoliščinah.

Zdrav otrok
14. 04. 2020 08.20

Ne, kljub diagnozi ni bil avtist. Bil je hiperleksik

Si lahko predstavljate, da bi imeli doma dvoletnika, ki bi znal do pike ponoviti pogovor iz filma, ki si ga je enkrat ogledal, ali da bi sestavil kocke s črkami po abecedi? Da bi vaša triletnica brez zatikanj in napak naglas brala knjigo z majhnimi tiskanimi črkami, čeprav je niste učili brati? No, taki otroci so sicer redki, a vendarle obstajajo.

Zdrav otrok
03. 10. 2019 08.05

Otrok ima ADHD – kakšni so znaki, kako mu pomagati

Zadnje čase vse več slišimo o hiperaktivnih otrocih. Kakšni so? In zakaj jim nato postavijo diagnozo ADHD? Iz leta v leto je vse več otrok s to motnjo motnjo, zato so starši in pedagogi, ki so v stiku z otrokom, željni informacij. S tem področjem se ukvarja mag. Teja Bandel Castro, univ. dipl. psih. Z otroki in mladostniki z ADHD in njihovimi družinami dela v okviru individualnih, družinskih in skupinskih obravnav. Temo ADHD je obravnavala tudi v okviru magistrske naloge z naslovom: Osnovnošolski otroci z motnjo hiperaktivnosti in pozornosti; medosebne značilnosti družin ter motnja hiperaktivnosti in pozornosti pri starših.

Bibini svetovalci
02. 12. 2013 10.49

Postavljanje meja

Pozdravljeni.Sem mamica štiri leta starega fantka.Rodil se je v 30 tednu nosečnosti in ima različne zdravstvene težave.Največja težava pa je njegova hiperaktivnost.Saj jaz rečem tako,čeprav zdravniki ...

Bibini svetovalci
22. 03. 2012 10.47

Hiperaktivnost

SPOŠTOVANI IMAM 10 LETNEGA SINA JE ZELO NEMIREN,IMA TEŽAVE PRI BRANJI,SAMOZAVESTI ....PRAVIJO DA JE HIPERAKTIVEN.V ŠOLI SODELUJEMO Z PSIHOLOGINJO IMELI SMO TUDI PREDGED PRI SPECIALNI PEDAGOGINJI TA...

Bibini svetovalci
26. 06. 2009 21.01

Nižji mišični tonus

Zanima me, kakšne posledice pustijo na otroku oz. kakšne težave ima lahko otrok pri katerem se ugotovi nižji mišični tonus, slabša desna stran, asimetrija in hiperaktivnost. Moja hči ima vse od tega. ...

Malček
01. 11. 2018 11.12

Otroci z učnimi težavami

Ob vstopu v šolo se vse več otrok srečuje z učnimi težavami. Le - te običajno niso prirojene, težko pa je tudi reči, da so pridobljene v okolju. Za nekatere se ve da so deloma dedne, nekatere pa nastanejo že v času nosečnosti zaradi različnih poškodb.

Resnične zgodbe
12. 02. 2018 08.10

Kar se je zgodilo v vrsti pred blagajno, je pristalo na internetu

Taylor Myers je zapisala, da neznanki v trgovini ni mogla pojasniti, da ima njena hčerka težko obliko ADHD in da se trudi z vzgojo po najboljših močeh. Njena objava na družbenem omrežju je izzvala številne komentarje.

Zdrav otrok
09. 05. 2017 08.14

Nihanje razpoloženja, nespečnost, hitro bitje srca ... To so simptomi ...

Vam pogosto hitro bije srce? Hujšate, kljub temu da dovolj jeste? Se čezmerno potite? To so lahko eni izmed mnogih znakov, ki nakazujejo na prekomerno delovanje ščitnice, hipertirozo, oz. na njeno avtoimunsko obolenje, to je Basedowovo bolezen. Je dedno, zato kot starši bodite pozorni na njene simptome pri otroku.

Malček
19. 09. 2016 08.23

So hiperaktivni zaradi sladkorja?

Nekateri starši so prepričani, da so njihovi otroci hiperaktivni zaradi zaužitega sladkorja. Znanstveniki pravijo, da to ni res.

Očkov kotiček
08. 07. 2016 08.17

Tudi moškim tiktaka biološka ura

Moški, ki želijo postati očetje, morajo to storiti do 40. leta, ker bodo imeli pozneje njihovi otroci veliko možnosti za hude bolezni.

Zdrav otrok
16. 10. 2015 08.11

Bruksizem pri otrocih

Bruksizem je škripanje ali stiskanje z zobmi, med tem ko otrok ne žveči ali golta. Posledice so zanemarljive, ker se to dogaja le občasno.

Novice
08. 06. 2015 06.30

Razvojne težave otrok rešujemo z naravno metodo

Vabljeni na seminar za uspešno pomoč otrokom s težavami, kot so disleksija, hiperaktivnost, motnja pozornosti, vedenjske in učne težave: 28. – 30. 6. 2015.

Novice
21. 08. 2014 07.58

Kako je z otroki v rejništvu v Sloveniji?

Predstavnica Rejniškega društva Slovenije Maksimiljana Mali je na okrogli mizi na temo Otrok v rejništvu, ki je potekala v Vrbju pri Žalcu, ocenila, da rejniški otroci potrebujejo psihoterapevtsko pomoč. Prav tako ti otroci potrebujejo varno okolje, sprejetost in možnost, da se prilagodijo na novo okolje oziroma rejniško družino.

Bibaleze
Bibaleze
SLEDI NAM:
Bibaleze.si
Oglaševanje Uredništvo PRO PLUS Moderiranje Piškotki Politika zasebnosti Splošni pogoji Pravila ravnanja za zaščito otrok
ISSN 2630-1679 © 2024, Bibaleze.si, Vse pravice pridržane Verzija: 863