Bibaleze.si

inštitut

Intervju
02. 04. 2025 10.00

Življenje z avtizmom: mamica Dijana o mavrični poti svojega sina Filipa

Sedemletni Filip je živahen, igriv, nasmejan in čisto poseben deček. Filip je avtist. Njegova mama, Dijana Gregur, pravi, da je njihov svet drugačen, bolj mavričen kot pri večini. Ne lažji, ne težji, le drugačen. Popeljala nas je skozi njun vsakdan, prepleten z ljubeznijo, potrpežljivostjo, izzivi in drobnimi zmagami, ki so za druge morda samoumevne, zanju pa pomenijo ogromno. Pogovor je tudi opomnik, da vsak otrok potrebuje predvsem razumevanje in da svet postane lepši, če znamo sprejeti, ponuditi roko in ne obsojati.

Novice
07. 01. 2025 15.43

Negativen trend rojstev v Sloveniji se nadaljuje

Manjše število rojstev je predvsem posledica zmanjševanja števila žensk v rodni dobi, ob tem pa splošna rodnost ostaja razmeroma stabilna, čeprav se tudi rahlo znižuje.

Zdrav otrok
23. 11. 2024 05.00

Zato jeseni in pozimi priporočajo dodajanje vitamina D

Naši dedki, babice, očetje in mame so bili veliko več zunaj in so imeli manj težav z vitaminom D. Danes večino časa preživimo med štirimi stenami in raziskave so pokazale pomanjkanje pomembnega vitamina tudi pri slovenskih otrocih.

Družina in odnosi
19. 09. 2024 04.30

Med mladimi starši vse več težav z duševnim zdravjem

V zadnjih letih so težave z duševnim zdravjem v številnih demografskih skupinah v porastu, skupina, ki je še posebej prizadeta, pa so mladi starši. Pritisk, da je treba uravnotežiti delo, družino in družbena pričakovanja, skupaj s finančno negotovostjo, socialno izolacijo in vedno prisotnim vplivom družbenih medijev, ustvarja popolno nevihto za čustvene in psihološke boje.

Razvoj in odnosi
02. 07. 2024 05.00

Odvisnost od energijskih pijač pri najstnikih

V današnjem času postajajo energijske pijače del pop kulture, kar je še posebej privlačno za mlajšo populacijo. A uživanje tovrstnih pijač prinaša s seboj tudi številna tveganja in škodljive vplive na zdravje, med katerimi je še posebej skrb vzbujajoč razvoj odvisnosti. Po podatkih Svetovne zdravstvene organizacije energijske napitke uživa 68 odstotkov najstnikov.

Novice
21. 02. 2024 14.43

Na Kitajskem ustvarili prvega otroka z umetno inteligenco

Kitajski znanstveniki so nedolgo nazaj napovedali ustvarjanje prvega otroka z umetno inteligenco.

Partnerski odnosi
10. 12. 2023 05.00

'Vedela sem, da moram oditi in se nikoli več vrniti, če želim preživeti'

Najtežje se je pobrati, ko si na tleh, a pomembno je, da se poberemo, čeprav vemo, da nas čaka še dolga pot do okrevanja, a zagotovo se izplača kljub trdemu delu, solzam in bolečemu spoznanju, da naše rane niso od včeraj, ampak segajo daleč daleč nazaj, v naše otroštvo. Petra Strelec, avtorica knjige V postelji s sovražnikom: "Ponavadi gre za nerazrešene travme in odraščanje v disfunkcionalnih družinah. Pogosto je vzrok tudi spolno nasilje v otroštvu, ki ga žrtev močno potlači."

Zdrav otrok
14. 08. 2023 05.00

Kako lahko prepoznamo Aspergerjev sindrom pri otroku?

Kakšni so znaki Aspergerjevega sindroma? Kdaj lahko starši posumijo, da ga njihov otrok ima, in kam se lahko obrnejo po nasvet, pomoč, svetovanje? Pojasnjuje direktorica Zavoda Centra za pomoč otrokom in staršem Žalec, Sabina Korošec Zavšek, profesorica defektologije in Floortime terapevtka.

Vzgoja in vrtec
23. 07. 2023 05.00

Zato bi vsi otroci morali biti "gozdni potepini"

"Gozdne palice, rože, žuželke in žabe so igrače, ki jih otroci potrebujejo, da napolnijo svoj svet z zgodbami. Drevesa in gozdni teren brez vsakega naročila in gradbenega dovoljenja lahko postanejo tobogani, plezala in gugalnice. Hoja po neravnem terenu, visenje z dreves, kotaljenje po hribu, preskakovanje vej, prosta igra so dejavnosti, ki ključno vplivajo, da otrok v šoli ne bo imel učnih težav ter da bo imel dobro razvito koncentracijo in pozornost. In ne, ne moremo pričakovati, da bo otrok, ki preživi tri do štiri ure dnevno pred ekranom, na primerni razvojni ravni za svojo starost," pravi mag. Natalija Györek, vodja projektov na Inštitutu za gozdno pedagogiko in Mreže gozdnih vrtcev in šol Slovenije.

Novice
07. 01. 2023 05.00

V letu 2022 je bilo v slovenskih porodnišnicah 17.424 porodov

V slovenskih porodnišnicah je bilo v letu 2022 po še ne uradnih podatkih NIJZ 17.424 porodov, kar je 1.268 ali 6,8 % porodov manj kot v letu 2021.

Malček
08. 11. 2022 05.00

Zato so lesene igrače odlične za otroke

Igrače pri otrocih spodbujajo razvoj, razmišljanje in ustvarjanje. Tudi lesene, saj je les zdrav in topel, predvsem pa naraven in okolju prijazen. Veliko veselja in zabave lahko nudijo čisto preproste vejice in paličice, saj se znajo že od rosnih let odlično zamotiti z njimi. Obenem si lahko tudi sami izdelajo igrače, tako kot so jih njihovi stari in prastari starši.

Novice
26. 07. 2022 10.39

Nogometna dražba za življenje malega Urbana

Triletni Urban je prvi otrok v Sloveniji, ki so mu diagnosticirali gensko bolezen, sindrom CTNNB1, zato nujno potrebuje našo pomoč.

Novice
19. 05. 2022 09.54

Z »Urbanovo srečko« do potrebnih sredstev za razvoj genske terapije

Deček Urban se je rodil z okvaro na genu CTNNB1, zaradi katere ne more hoditi in govoriti. Starši so se povezali z raziskovalci v Sloveniji in po svetu ter zagnali svetovni projekt razvoja genske terapije. Vse, ki to zmorejo, pozivajo k nakupu srečke in s tem k donaciji. Srečke lahko za 5 EUR kupi vsak, ki želi pomagati pri razvoju zdravila oziroma genske terapije za pomoč dečku Urbanu do njegovih prvih korakov.

Problematični najstnik
16. 12. 2021 19.01

Tako lahko pri najstniku prepoznate znake uživanja drog

Mladostniki so kot ena najbolj ranljivih skupin v družbi lahko vsakodnevno izpostavljeni prepovedanim drogam in pogosto hitro podležejo. Tudi v Sloveniji. Preverite, kako lahko kot starši opazite znake, da vaš otrok uživa droge, kako se odzvati in kje poiskati pomoč!

Zdrav otrok
22. 11. 2021 08.48

Slovenska farmacevtka o prehranskih dopolnilih za otroke

Otroci so v jesensko-zimskem obdobju še posebej dovzetni za različne bakterijske in virusne okužbe. Ker malčki in šolarji obiskujejo vrtce in šole, kjer se skupaj igrajo in družijo, se okužbe hitro prenašajo z enega otroka na drugega. Zato je dobro, da otroka preventivno zaščitimo in okrepimo njegov imunski sistem, ki bo na ta način dovolj močen, da se bo boril zoper zunanje vsiljivce. Na kakšen način in s katerimi prehranskimi dopolnili lahko to storimo, nam je razložila Sara Korošec, mag. farm., spec.

Novice
20. 09. 2021 08.06

Kakšna je bila Angelina Jolie kot otrok?

Angelina si je kot deklica želela, da bi postala pogrebnica. Imela je zbirko kuščarjev in kač, iz jeze pa si je nekoč sama postrigla lase.

Novice
14. 05. 2021 15.55

V vrtcih opažajo večjo odsotnost otrok zaradi tega virusa

V zadnjih dneh v slovenskih vrtcih opažajo večjo odsotnost otrok s podobnimi simptomi – kot so vročina, driska, bruhanje, nahod, kašljanje. Gre za obolenje z adenovirusi, ki povzročajo vnetja zgornjih in spodnjih dihal, očesnih veznic, vnetje prebavil, sečil. Preverite, kaj storiti v primeru okužbe.

Očkov kotiček
28. 04. 2021 07.46

Aktivni očetje obračamo svet na bolje

Očka v akciji je prispevek k ozaveščanju (bodočih) staršev, delodajalcev, strokovne in laične javnosti o pomenu aktivnega vključevanja moških v očetovstvo in enakomernejše porazdelitve starševske skrbi za otroka.

Družina in odnosi
28. 12. 2020 07.58

Se očetje pretvarjajo, da spijo, medtem, ko dojenček joka?

Prvih nekaj mesecev po rojstvu otroka je lahko za starša zelo napornih, še posebej ker se vsi privajajo na nov življenjski ritem, ki prinaša tudi precej neprespanih noči. Dojenčkov jok v hipu vrže pokonci vsako mamo, kako pa je pri očetih?

Prehrana
28. 12. 2020 07.58

Kaj pa zdaj, ko je treba sedemkrat tedensko skuhati kosilo?

"Nimam več idej. Kaj zdravega naj skuham za kosilo, da bodo otroci jedli?", "Zdaj, ko smo doma, je treba vsak dan poskrbeti še za pet zdravih obrokov," "Kaj kuhate zdaj, ko so otroci ves teden doma, da bi jedli karseda zdravo?" To so vprašanja, ki si jih postavljajo mamice in očki v času šolanja na daljavo in zaprtja vrtcev, ko je treba petkrat dnevno poskrbeti za zdrave, raznolike in uravnotežene obroke. Preverite ideje za obroke, primer tedenskega jedilnika za petčlansko družino in smernice za zdravo prehrano otrok!

Novice
23. 10. 2020 12.08

Novomeški vrtci bodo v večini prihodnji teden odprti

Vrtci bodo naslednji teden zaprti, je napovedal premier Janez Janša. Ob tem se je vsem staršem vrtčevskih otrok najbrž porajalo vprašanje, kako uskladiti varstvo s službo?

Razvoj
16. 10. 2020 21.38

Že poznate MNRI metodo?

Ste se kdaj vprašali na kakšen način bi lahko pomagali dojenčku pri težavah s kolikami, s spanjem ali požiranjem? Vas zanima kako uravnovestiti hormone v času po porodu, kako odpraviti stresorje? Pri vsem tem naj bi pomagala tehnika MNRI, ki nam jo je predstavila Uršula Turnšek.

Novice
05. 05. 2020 16.19

18. maja se odpirajo vrtci in šole, a ne za vse

8. maja se odpirajo vrtci in šole za učence prvega triletja, medtem ko se učenci devetih razredov v šolo vračajo 25. maja.

Novice
02. 05. 2020 08.15

Pomanjkanje in začasna prekinitev cepljenja. Tudi to je nevarnost koronavirusa

Otroci bodo umirali, saj so zaradi omejitev, ukrepov in izolacije po izbruhu novega koronavirusa v nekaterih državah vsaj začasno prekinili cepljenje otrok proti drugim nalezljivim boleznim, opozarjajo v Svetovni zdravstveni organizaciji (WHO). Preverite, kako je s cepljenjem otrok v Sloveniji!

Novice
05. 03. 2020 08.55

To bi morale nosečnice vedeti o koronavirusu

V Angliji je bil novorojenček pozitiven na koronavirus. Zdaj preverjajo, kdaj in kako se je okužil, sicer pa ni dokaza o prenosu virusa na plod. Nosečnice naj tudi ne bi bile nič bolj dovzetne za okužbo z novim koronavirusom, prav tako bolezen pri njih povečini poteka v blagi obliki. Vseeno je posebna pozornost potrebna pri nosečnicah s pridruženimi boleznimi.

Novice
07. 01. 2020 14.18

Koliko primerov ošpic so zabeležili lani in koliko letos?

V začetku letošnjega leta so na Nacionalnem inštitut za javno zdravje (NIJZ) zabeležili dva primera ošpic pri odraslih osebah. Oba sta predvidoma povezana z izbruhom v kranjski regiji, ki se je začel novembra lani. Skupno so lani zabeležili 48 primerov ošpic pri slovenskih prebivalcih in dva pri tujcih, navaja NIJZ.

Novice
20. 03. 2019 09.09

Toliko slovenskih staršev pomaga pri domači nalogi

Le 12 odstotkov Fincev pomaga otrokom pri domačih nalogah. V Sloveniji je odstotek višji, več kot polovica slovenskih staršev pa tudi poroča o vsakodnevnih domačih nalogah.

Bibini svetovalci
17. 02. 2003 13.39

Ortopedski pripomočki

Spoštovani, prosim vas za pomoč in sicer me zanima kje lahko dobim kak nasvet in izdelavo ortopedskih pripomočkov - predvsem me zanimajo pripomočki pri parezi stopala in kozmetične nogavice in podo...

Zdrav otrok
30. 07. 2018 10.54

To morate te dni vedeti!

Nacionalni inštitut za javno zdravje (NIJZ) ob napovedanih visokih temperaturah v teh dneh svetuje, da zmanjšamo obremenitev telesa s toploto, se umaknemo v senco ali hladnejše prostore, fizično aktivnost na prostem pa omejimo na jutranje in večerne ure. Vročina lahko škodljivo vpliva zlasti na zdravje občutljivih skupin, opozarjajo.

Novice
23. 04. 2018 08.03

Slovenija po indeksu blaginje otrok na šestem mestu

Slovenija je bila po indeksu blaginje otrok leta 2014 v primerjavi s 27 evropskimi državami skupaj s Švedsko na šestem mestu, leta 2010 pa na osmem, je razvidno iz indeksa, ki ga je razvil Inštitut za socialno varstvo in so ga predstavili na posvetu o položaju otrok v Sloveniji. Leta 2014 je bila na prvem mestu Norveška, na zadnjem pa Romunija.

Bibaleze
Bibaleze
SLEDI NAM:
Bibaleze.si
Oglaševanje Uredništvo PRO PLUS Moderiranje Piškotki Politika zasebnosti Splošni pogoji Pravila ravnanja za zaščito otrok
ISSN 2630-1679 © 2024, Bibaleze.si, Vse pravice pridržane Verzija: 863