kaznujemo

Otrok in čustva: Kako mu pomagati obvladovati jezo, žalost in strah?
Starši se v otrokovih razvojnih stopnjah srečujemo s čustvenimi odzivi, ki pogosto izpadejo v očeh odraslih pretirani, nepotrebni, odraz razvajenih otrok ... Kako poenostavljeno je otrokovo čustveno stanje označiti za "nenormalno", sploh v pretirani potrebi po primerjanju, ko se "sosedov deček iste starosti zdi tako umirjen v primerjavi z našim, ki pa kar nori za brez zveze".

Kako postaviti otroku meje brez škodljivih metod?
Postavljanje meja otrokom je ključnega pomena za njihovo rast in razvoj, vendar ne zahteva stroge kazni ali kričanja. Psihologinja pojasnjuje, kako lahko starši postavijo meje na spoštljiv in učinkovit način, brez uporabe škodljivih metod.

Kaj storiti, če dojenček ne želi jesti goste hrane?
Dojenčki so zelo različni in njihove potrebe po hrani oz. vnosih hranil niso vedno enake. Kako torej vedeti, koliko hrane naj bi pojedel naš dojenček oz. če je ta res neješč ali pa so morda neustrezna naša pričakovanja, koliko hrane naj bi pojedel?

Kako okrepiti odnos med sorojenci?
Odnosi med sorojenci znajo biti večplastni in zapleteni. A starši smo zato tu, da jih usmerjamo, spodbujamo in negujemo odnose, da ostanejo prijateljski, topli in lepi. Kako lahko pripomorete k temu? Za vas imamo nekaj nasvetov, ki vam bodo lahko pomagali.

10 močnih fotografij, ki jih mora videti vsaka ženska
Se pogosto počutite, da niste dovolj dobre? Imate slabo vest, ker 6 mesecev po porodu še vedno niste v top formi? Izbrali smo 10 močnih in čudovitih fotografij, ki prikazujejo, kako je v resnici videti žensko telo po porodu in nosijo močno sporočilo, da je takšno kakršno je, čudovito in neizmerno lepo!

"Otroku s tišino sporočamo 'tebe zame ni'"
Nagnjenost k samomoru lahko spodbudimože zgodaj v otroštvu, opozarja psihiater Željko Čurić. Poudarja, da je najhujša ignoranca. "Tiha maša", h kateri se v Sloveniji žal mnogi (pre)večkrat zatekajo.

8 stvari, ki jih učitelji montessori pedagogike izvajajo tudi doma
Glavni in končni cilj montessori pedagogike je vzgojiti srečnega in zadovoljnega otroka, ki bo tudi sam prispeval k srečnemu sobivanju v skupnosti in s tem ustvarjal srečnejši svet. Montessori vzgoja zagovarja to, da otroka opazujete in mu sledite, saj vam le on lahko pove, kaj potrebuje.

Kako se spopasti z nasiljem med vrstniki?
Medvrstniško nasilje ima lahko velike posledice na posameznika. O tem smo se pogovarjali z Lorinom Möscho, dolgoletnim učiteljem telovadbe, pisateljem in predsednikom športno plezalnega društva.

Zakaj otroka ne smemo fizično kaznovati?
Vzgojne metode so se skozi čas spreminjale in tista vzgojna klofuta že dolgo ni več na seznamu sprejemljivih metod, saj so posledice, ki jih z nasiljem lahko povzročimo otroku, preprosto prehude.

Je takšna knjiga primerna za naše 12-letnike?!
Med starši je završalo, ali je knjiga, ki je bila izbrana pri nacionalnem projektu Rastem s knjigo ustrezna za 12-letnike. Zaradi vsebine in besed, ki se nanašajo na spolnost. Obrnili smo se na Janjo Urbanič, mentorico za osebno rast ter sočutno in avtentično vzgojo, in jo povprašali, ali je spolnost še vedno tabu tema med starši in najstniki, ali je prav, z njimi odkrito spregovorimo o tem in kako najti ustrezne debate.

Neubogljiva dvojčka
Blanka Čebašek, specialna pedagoginja in psihologinja

Otrok joka in hoče igračo? Izrecite ustrezne besede
"Veliko odraslih je še danes prepričanih, da dojenčki in malčki manipulirajo z jokom. Zato jih pogosto puščajo jokati ali jih tudi kaznujejo. A joka v resnici ni treba ustavljati. Jok je naravni mehanizem za odlaganje težkih čustev. Odrasli ga ne zmoremo poslušati, ker mi nismo smeli jokati, ko smo bili majhni. Nekatere mamice se celo bojijo, da so slabe mame, če otrok joka," opaža Dejana Dejanović.

Ko je star 16 mesecev ...
Pri 16 mesecih naš malček začne spoznavati, kako se mora obnašati.

'Nehaj jokati, vsi te gledajo!'
Glasen jok, bes, kričanje, ki v nekaterih primerih lahko preidejo celo v metanje po tleh in agresijo. To so stvari, ki so nekaterim staršem znane, drugim pa ne. ''Nehaj jokati, vsi te gledajo!'' ''Umiri se, kaj bodo pa drugi rekli?'' ''Poglej, kako so drugi otroci pridni!'' To so pogoste izjave staršev, ki pa v tistem trenutku zagotovo ne bodo umirile kričečega malčka.

Tehnika, kako obvladati malčkov izbruh
Če ste se kdaj soočili z otrokovim izbruhom, ko želi dobiti nekaj, česar ne more, in je za to pripravljen narediti prav vse, veste, da je težko ostati popolnoma miren. Morda nekaj minut še gre, potem pa mnogi starši dvignejo glas, drugi se ujezijo ... Ste že poskusili tehniko pokvarjena plošča?

Je kazen res vzgojna?
Zdi se, da o vzgoji vsi veliko vemo, ko pa nekoga vprašamo, kaj vzgoja je, ne dobimo odgovora. Nekateri ob vzgajanju kazen, po starem reku, da je vzgojna, uporabljajo brez zadržkov, drugi vztrajajo brez nje.

Če že kaznujemo, storimo to pravilno
Za vzgojo ni univerzalnega recepta, tako kot so različni otroci, tudi popolni starši in popolna vzgoja ne obstajajo. Nekateri starši vzgajajo tudi z grajanjem, moraliziranjem in kaznovanjem. Preverite, kaj vam svetuje pedagoginja Vesna Lotrič.

Ustvarjalna vzgoja - vzgoja brez prisile
Vzgoja se začne v družini. Družina pa je povsod. Doma, v vrtcu, šoli, na univerzi, delovnem mestu, v bolnici, zaporu - povsod, kjer ljudje čustveno vplivajo drug na drugega.

Vzgoja brez prisile
Ustvarjalna vzgoja je oblika čustvenega zdravljenja, pri katerem otroka vzgajajo brez vsake prisile. Kar pa seveda ne pomeni, da ima otrok kontrolo nad starši.