mladinske

Branje za otroke ni težko, če veste kako: Praktični nasveti pisateljev in knjižničarjev
Kako navdušiti mlade za branje, ko jih vsak dan mamijo telefoni, video vsebine in družbena omrežja? Svoje poglede delijo Primož Suhodolčan, Davorka Štefanec, Nejka Omahen Šikonja, Rok Bohinc, Janja Vidmar, Igor Karlovšek in Sebastijan Pregelj – priljubljeni (mladinski) pisatelji, ki so med drugimi spisali knjižne uspešnice "Košarkar naj bo!", "Strašilka", "Vihar v meni", "Smrdljivc", "Princeska z napako", "Preživetje" in "Zmaj nad mestom". Njihovim razmislekom se pridružuje knjižničarka Mojca Nose, ki vsak dan spremlja bralne navade mladih in neutrudno išče poti, kako jih čim dlje zadržati ob knjigah. Hkrati pa tudi vsi razkrivajo, katera knjiga jih je v otroštvu najbolj očarala. Preverite!

Televizija v otroški sobi – da ali ne?
Mnogo staršev je ob opremljanju družinskega doma postavljenih pred dilemo, ali v otroško sobo namestiti televizijski sprejemnik ali ne? O tej temi smo se pogovarjali z Rokom Gumzejem, strokovnim sodelavcem ekipe Logout, kjer trenutno okoli 600 uporabnikom pomagajo zaradi odvisnosti od tehnologije.

Kako skozi turbulentno obdobje (pred)pubertete?
Obdobje (pred)pubertete lahko za starše predstavlja velik čustveni napor. Nekateri otroci začnejo odraščati in dozorevati prej kot drugi. Pri približno 12 letih pa se lahko zgodi, da popolnoma spremenijo svoje vedenjske vzorce in se začnejo izogibati staršem. Kako ukrepati?

Zakaj je tako pomembno, da otroci glasno berejo, in kako jih motivirati?
Otroci se znajo v začetku upirati, saj jim glasno branje predstavlja velik napor, in takrat je tudi na starših, da vztrajamo, da jim pomagamo in jih spodbujamo, da naredimo branje privlačno in zabavno. Na kakšne načine lahko najmlajšim približamo ljubezen do knjig in zakaj je (glasno) branje tako pomembno? Preverite nasvete strokovnjakinj!

Čas je, da letos temu naredite konec
Vsakdo izmed nas jih ima. Novoletne zaobljube, namreč. Nekateri o njih radi govorijo na glas, medtem ko večina skrivnostno molči – večinoma zato, ker dvomijo, da jih bodo lahko izpolnili. Realne možnosti zadanih obljub se običajno pokažejo precej hitro, zato je ob koncu prvega meseca v novem letu pravi trenutek, da še enkrat razmislite o tem, česa si resnično želite, pri tem pa naj vas vodi le en cilj: optimalno osebno zadovoljstvo!

Nejka Omahen Šikonja: 'Otroci se ne rodijo z odporom do knjige, pa tudi vzgajajo se ne sami'
Prvo knjigo z naslovom Zvezda z odra je izdala že kot osnovnošolka leta 1998. Sledili sta še Drsalka v modrem in Županovi hčeri. V času šolanja na gimnaziji je izdala prvi roman Silvija (1999), za katerega je leta 2000 prejela tudi nagrado Moja najljubša knjiga. Sledil je roman Življenje kot v filmu (2000), po katerem je bil posnet istoimenski mladinski film. Napisala je še romane Dež (2001), Veliko srce (2002), Prigode Poprove Pipi (2004), Spremembe, spremembe (2007) in Temno sonce (2009). Konec leta 2010 je izšel njen roman Oh, ta kriza!, leta 2020 pa je izšla njena slikanica za najmlajše, Polžja dirka, katere besedilo je napisano v verzih. Letos pa je navdušila še z izidom mladinskega romana Vihar v meni.

Pižama: Zaradi pravljic se otroci naučijo soočati z neprijetnimi platmi življenja
Boštjana Gorenca Pižamo ni treba posebej predstavljati, saj slovi kot odličen komik, knjižni avtor, prevajalec in tudi sinhronizator, ki se tega dela loti še kako resno. Zaveda se namreč pomembnosti maternega jezika in da so prav risanke medij, ki otrokom podzavestno le-tega približajo, s tem pa mu prav tako bogatijo besedni zaklad. Tokrat je beseda s Pižamo tekla prav o tem: maternem jeziku in pomembnosti, da ga negujemo ter zanj skrbimo.

Vstopite v novo šolsko leto z novo otroško sobo
Konec počitnic se bliža z bliskovito hitrostjo, ob začetku novega šolskega leta pa bo treba poskrbeti tudi za otroško sobo. Otroške sobe so pravzaprav otrokov svet in hkrati kotiček za učenje, zato je potrebno poskrbeti, da bosta v njih priprava na pouk in delanje domače naloge čim bolj prijetna.

Boštjan Gorenc - Pižama: Že kot otrok sem rad bral kaj zabavnega, čudnega in obrnjenega na glavo
Eden izmed najbolj priljubljenih avtorjev, Boštjan Gorenc – Pižama, je že kot malček izjemno rad bral. Za knjige ga je navdušila babica, danes pa navdih iz rosnih let prenaša na svojega sina in številne druge slovenske otroke. Razložil je, kako ustvarja, pojasnil, zakaj bi morali vsi brati, in izdal nasvete, kako naj starši otroke navdušijo za branje. Razkril je celo, zakaj se ga je prijel vzdevek Pižama, in ne denimo Nogavica.

Premiera nove mladinske serije na OTO
V nedeljo, 28. 11., ob 14. uri prihaja na priljubljeni otroški program OTO nova mladinska serija Kally's Mashup – Pot do zvezde. Zgodba o dekletu, ki si je drznilo slediti svojim sanjam in na svoji poti naletelo na marsikateri izziv in spoznalo pravo prijateljstvo, bo navdušila prav vse mladostnike.

Kako naj beremo z zelo majhnimi otroki?
"Mami, kaj piše tukaj!?" me večkrat neumorno sprašuje moja dve leti in pol stara hčerka. Berem ji praktično že od rojstva, vedno pravljico za lahko noč in včasih tudi knjigico popoldne na kavču, če želi in če imam čas. Zdaj je pa sploh odlično, ker ji včasih bere tudi njen starejši bratec drugošolec.

Najlepše otroške slikanice, ki jih morate prebrati
Branje otrokom posredno pomeni, da smo si vzeli čas zanje in smo z njimi pripravljeni deliti svoje znanje. S tem pa jim dajemo tudi občutek, da jih imamo radi. Da bi bila izbira knjig, ki jih boste brali skupaj s svojimi malčki ob večerih lažja, smo v uredništvu za vas izbrali odlične predloge, ki vas bodo prav gotovo navdušili.

Kako lahko navdušimo mladostnike za branje?
"Menim, da se v debatah o primernosti in neprimernosti skriva dvoje: knjigo lahko nadziramo v primerjavi z digitalnimi mediji, ki so odraslim ušli izpod nadzora; drugi razlog pa je želja, da bi otrokom v zamaskirani podobi prikazovali življenje, ki ni ravno prijazno," o "primernih" in "neprimernih" knjigah pravi dr. Andreja Erdlen. Razložila je tudi, ali so stripi kakovostno branje.

Recimo STOP sovražnemu govoru!
Društvo Parada ponosa v okviru mednarodnega partnerstva Outside in - Transforming hate izvaja po Sloveniji usposabljanja o prepoznavanju in naslavljanju sovražnega govora in sovražnih dejanj med mladimi. Prepričani so, da je vsakršno izražanje mnenj in idej, ki so ksenofobična, diskriminatorna, rasistična ali homofobna, nesprejemljivo.

Mladoletni brez težav do alkohola
Inštitut Utrip je v akciji, ki so jo izvajali od oktobra do decembra lani, skupaj z mladimi aktivisti Mladinske zveze Brez izgovora Slovenija v gostinskih lokalih na območju Mestne občine Kranj, ugotovil, da mladoletni in očitno opiti prelahko pridejo do alkoholnih pijač. Od 15 poskusov nakupa alkohola so bili mladi le 5-krat zavrnjeni.

Kajo bo zdaj poznala vsa Slovenija!
Kdo je Kaja Urbančič, ki je posodila glas slavni Luni? Tudi ona napeto spremlja vse dele mladinske telenovele Jaz sem Luna? Poglejte si video, preden se začne druga sezona iz dneva v dan bolj priljubljene argetinske telenovele!

Ne zamudite nove sezone Jaz sem Luna!
Ste na fotografiji spoznali zvezdnico Karol Sevillo? Danes je slavna kotalkarica iz argetinske telenovele Jaz sem Luna. In za vse velike ljubitelje, ki ste si pogledali vse dele prve sezone, naj vas razveselimo z novico, da prihaja druga sezona.

Razveseljiva novica za ljubitelje serije Jaz sem Luna!
Po poletju, ki nam je kot modni hit vrnilo priljubljene kotalke, mnogi na malih ekranih že pogrešajo simpatično Luno in njene zveste prijatelje. Serija, ki je osvojila gledalke in gledalce po vsem svetu, se z jutrišnjim dnem vrača na program OTO.

Potegujte se za fantastične nagrade!
17-letna Karol Sevilla je stara komaj 17 let, toda Mehičanko poznajo številni mladi po vsem svetu. Pevka in igralka je osvojila njihova srca, tako da so si mnogi prav zaradi nje nadeli kotalke in se podali novim pustolovščinam naproti.

Kar sta si zamislila oče in sin, nima omejitev
Thomas Romain je francoski umetnik, ki živi v Tokiu. Vsem je znan po tem, da sinove risbe spreminja v prekrasne japonske animacije.

Na zimske počitnice še šolarji zahodne in osrednje Slovenije
Potem ko se z enotedenskih zimskih šolskih počitnic vrnili šolarji z vzhoda države, se na težko pričakovane počitnice danes odpravljajo njihovi vrstniki iz osrednje in zahodne Slovenije. V času počitnic bodo po državi potekale številne, tudi brezplačne dejavnosti in delavnice, ki jih bo največ v prestolnici. Organizirano je tudi otroško varstvo.

Danes so v središču mladi
Združeni narodi (ZN) so letos v ospredje mednarodnega dne mladih postavili izkoreninjanje revščine in doseg trajnostne proizvodnje in potrošnje. V Sloveniji se je stopnja tveganja revščine med mladimi sicer znižala, vendar pa na Mladinskem svetu Slovenije (MSS) opozarjajo na nujnost sistematičnega spremljanja položaja mladih.

Kajenje med mladimi velik problem
Kajenje med mladimi je problem, to nakazujejo tudi podatki NIJZ. Štirideset odstotkov 15-letnikov v Sloveniji je že kdaj kadilo, devet odstotkov jih kadi vsak dan. Vsak dan kadi za 64 razredov 15-letnikov, so opozorili na okrogli mizi STA o kajenju med mladimi. Zato je strožja zakonodaja potrebna.

Sejem otroške in mladinske literature
V Bologni se je začel mednarodni sejem otroške in mladinske literature. Častna gostja letošnje izdaje bo Nemčija, sicer pa bo na sejmu sodelovalo okoli 1200 razstavljavcev iz 75 držav, tudi iz Slovenije. Ob začetku sejma bodo podelili bienalno Andersenovo nagrado, najvišje mednarodno priznanje ustvarjalcem otroške literature.

Najboljši otroški in mladinski pevski zbori Slovenije
V Zagorju ob Savi se popoldne začenja letošnja revija najboljših otroških in mladinskih pevskih zborov Slovenije. V dveh dneh in pol se bo na devetih koncertih predstavilo 52 zborov, v katerih prepeva okoli 2000 pevk in pevcev. Zbori bodo izvedli 157 različnih skladb, med katerimi bo 22 novih del slovenskih skladateljev.

Prva tehtanja potrjujejo domnevo o pretirano naloženih šolskih torbah
Prve ugotovitve članov društva IndiJanez, ki so danes pred nekaterimi mariborskimi osnovnimi šolami tehtali šolarje in njihove torbe, žal potrjujejo domnevo o pretirano naloženih šolskih torbah. Najtežjo torbo je nosila desetletnica s kar 32 odstotki teže lastnega telesa.

Koliko tehta šolska torba?
Člani društva IndiJanez bodo danes pred mariborskimi osnovnimi šolami tehtali šolarje in njihove torbe, da bi tako preverili obremenjenost otrok in ugotovili, če je treba ukrepati. Po uradnih priporočilih namreč teža torbe ne bi smela presegati deset odstotkov otrokove teže.

Si želite ogledati dom Astrid Lindgren? To je sedaj mogoče!
Dediči Astrid Lindgren so se ob 108. obletnici rojstva slavne švedske mladinske pisateljice odločili, da njenim oboževalcem omogočijo vpogled v njeno stanovanje v Stockholmu, v katerem je živela 60 let. Obiskovalcem ga bodo odprli 14. novembra, točno na dan njenega rojstva.

Veliki dogodek za mlade
Mladinska mreža MaMa, ki predstavlja interese mladih in združuje mladinske centre v Sloveniji, trenutno pa šteje 44 članic, v teh dneh ob praznovanju 10-letnice delovanja pripravlja Teden mladinskih centrov. Osrednji dogodek bo v četrtek v Celjskem mladinskem centru, na njem pa bodo spregovorili o pomenu mladinskih centrov v lokalnih okoljih.

Alkohol med nosečnostjo ali dojenjem: DA ali NE?
Letošnji mednarodni dan osveščanja o fetalnem alkoholnem sindromu (FAS) je namenjena predvsem mladim oziroma bodočim staršem o tveganjih zaradi pitja alkohola v nosečnosti. S kampanjo Za najboljši začetek - ne pijem za dva strokovnjaki opozarjajo, da je vsakršno pitje alkohola med nosečnostjo in dojenjem nevarno za otroka.