nedonošenčkov

Zato je dobro počakati s prerezom popkovine
Nekoč so tako delale že naše babice. Vmes je bilo obdobje hitrega in takojšnjega prereza popkovine, danes pa v vseh slovenskih porodnišnicah počakajo na konec utripa, če je le mogoče. Zakaj je pomembno, da je ne prerežemo takoj, je razložila izkušena obporodna spremljevalka Špela Peternel, pozitivne učinke pa so pokazale tudi raziskave.

V ljubljanski porodnišnici se rodi tretjina slovenskih otrok
V največji slovenski porodnišnici imajo letno okoli 6000 porodov. Znajo ukrepati ob najhujših zapletih ter lahko poskrbijo tudi za najmlajše in najlažje nedonošenčke.

'Kakšna mama pripelje na svet otroka, ki se morata boriti, še preden ju vzame v naročje?'
Petra Znoj se je po porodu spopadala s strahom ter občutki krivde in osamljenosti. Spraševala se je: "Kaj bi lahko storila drugače? Kako bi lahko preprečila prezgodnji porod? Kako bi lahko svojima dvojčkoma pomagala v borbi za življenje?" Njen vsakdan je bil poln negotovosti in skrbi za preživetje njenih nedonošenčkov. Ogromno moč je za njiju črpala iz sebe, največjo uteho pa je našla pri mamicah, ki so preživljale podobno. Takrat se je rodil projekt "Junaki prvega nadstropja" in z njim se zdaj širi glas, ki naj ga slišijo vse mamice nedonošenčkov. Tiste, ki so že, in tiste, ki še bodo.

'Mislila sem si, da je bil lažni alarm in da je najhujše mimo'
"Do najinega dopusta v Dalmaciji sta manjkala še dva dneva. Sproščena in zadovoljna sem se odpravila na pregled, za katerega se mi tudi sanjalo ni, da bo zadnji pred porodom. Potem pa popoln preobrat. Ostati moram v bolnišnici. Maternični vrat se mi je tako močno skrajšal, da bi lahko vsak trenutek rodila. Jaz, ki sem bila šele v 28. tednu nosečnosti," svojo zgodbo začne mamica malega borca Gala Melita Hrastnik.

"Izvolite, tukaj imate moja pljuča! Menjam jih, samo dajte jih mojemu otroku."
"Naši spomini na prve mesece po porodu niso vonj po mleku in po dnevni sobi, kjer se zavite v odejo z neumitimi lasmi crkljamo z dojenčkom. Naši spomini so vonj po razkužilu, piskanje aparatov in dve uri na dan, ko dobimo svoj zaklad na prsi. So bojazen, kaj se bo zgodilo. So fizična bolečina, ki jo občutiš, ker ne moreš pomagati svojemu otroku," se spominja Petra Znoj. Danes ponosna mamica dveh zdaj že velikih borcev pomaga drugim mamicam nedonošenčkov in tistim, ki bodo nekoč hodile po njihovi poti.

Tako pestro je bilo lani v slovenskih porodnišnicah
Lansko leto je bilo posebno tudi v slovenskih porodnišnicah. Rodilo se je več otrok kot leto poprej, nosečnice in porodnice pa so se soočale z dodatnimi vprašanji. Med drugim so jih skrbeli morebitni vplivi na razvoj ploda ob okužbi, omejitveni pogoji, nošenje zaščitnih mask, možnost spremljevalca pri porodu. V porodnišnicah so se tako kot vselej trudili in poskrbeli za udobje mamic in novorojenčkov, tako s skrbjo, nego in pomočjo kot tudi s številnimi prenovami in posodobitvami opreme.

Kaj je hipertonija in kako ukrepati?
Hipertonija je povečana mišična aktivnost oziroma zvišana mišična napetost. Kaj naj storijo starši, če pri svojem otroku opazijo znake hipertonije, smo se pogovarjali s Špelo Jazbec Gorenc, fizioterapevtko in terapevtko nevrološke obravnave.

'Prvega pogleda na oba fanta v inkubatorjih ne bom nikoli pozabila.'
Kje začeti? Glede na to, da se nam je življenje obrnilo na glavo, ko sta na svet prijokala deček A in B, najbolje, da začnem kar z njima. Deček A in deček B sta sedaj Bor in Tim. Na žalost nista takoj dobila imena, ker sta se fanta odločila, da bosta prijokala na svet točno 2 meseca pred predvidenim rokom.

'Porod je bil za mano. Za vedno sem bila zaznamovana s črtico.'
"Menstruacija mi je zamujala že več kot 20 dni. Bila sem prepričana, da imam ponovno vnetje, tako kot vsako zimo. Ko sem se končno opogumila in naročila pri ginekologinji, me je ta presenetila. "Poglejte," je rekla. Na zaslonu se je lepo videla pikica in bitje srčka. Noseča sem bila že šest tednov," v svoji zgodbi piše Sanja, mamica malega Bineta, ki je na svet prijokal prezgodaj.

'Ko sem ga po 5 dneh prvič dobila k sebi, ni bilo nič drugega več pomembno.'
"Prvič sem zanosila pred dvema letoma. Na žalost je po treh mesecih otročku nehalo biti srce, zato je bila odločitev, da ponovno poskusiva, težka. Dolgo sem odlašala, pred zanositvijo sem opravila tudi več pregledov, da bi se prepričala, da ni moje telo tisto, ki je bilo krivo," v svoji zgodbi piše Cassandra Kralj, ki je v 29. tednu rodila svojega junaka Adriana.

Tako skrbijo za nedonošenčke v naših porodnišnicah
Nedonošenčki so majhni kot dlan, a po srcu veliki borci. Več kot 1000 jih letno pokuka veliko prezgodaj na svet in spopasti se morajo s številnimi ovirami, ki ogrožajo njihovo zdravje in tudi samo življenje. Ob ljubečih starših in usposobljenem medicinskem osebju vsak dan posebej zmagajo, vsak dan znova dobijo eno bitko. Preberite si tudi njihove zelo ganljive zgodbe na dnu članka.

Erin kot najmanjša nedonošenka v Sloveniji dokaz, da ni nepremostljivih ovir
Starši nedonošenčkov se bodo vedno spominjali vseh na EINT, ki so skrbeli za njihove otročke in jim pomagali v najbolj težkih trenutkih. "So del naše zgodbe, našega življenja. Hvala vam za vse obrisane solze, za vse podarjene objeme ... Hvala, ker ste bili luč sredi teme, in hvala predvsem, ker ste bili kot mamice naši Erin," jim sporočata mamica in očka najmanjše nedonošenke pri nas. Vse starše, ki se danes soočajo s predčasnim porodom in bojem za preživetje otročka, pa bodrita: "Borite se skupaj z njimi. Če se borijo oni, zakaj se ne bi vi? Imajo moč, ki jo dobijo samo z vašo ljubeznijo in pozitivno energijo."

Neroden otrok in telivadba
Pozdravljeni! Doma imam 2 sinova in problem sledeči: a.) sin je star 3 leta in je zelo ''neroden''. Ne ujame večje žoge,ne zna stati na eni nogi,nerodno sonožno skače ( če mu uspe).Shodil je pri 1...

Handling nedonošenčkov
Spoštovani, sem oče dveh v 31.tednu rojenih fantkov, ki sta sedaj stara skoraj dva meseca. Ker so nas v porodnišnici vseskozi opozarjali, kako zelo važen je za nedonošenčke pravilen handling, bi vas ...

Dobili monitor za reševanje življenj malih borcev
V ljubljanski porodnišnici so dobili monitor za spremljanje življenjskih funkcij najbolj nezrelih nedonošenčkov.

Mali borci se borijo. Zdaj, ko to berete. Najmanjši med njimi tehta ...
Na intenzivnem oddelku ljubljanske porodnišnice trenutno skrbijo za 30 nedonošenčkov. Najmanjši je deček, ki je bil rojen po 23. tednu nosečnosti. Pri njih se je rodila tudi najmanjša slovenska nedonošenka.

Novost za zdravljenje nedonošenčkov v UKC Maribor
Odvetniška zbornica Slovenije je v sklopu obeleževanja 150-letnice obstoja zbrala sredstva in kliniki za pediatrijo Univerzitetnega kliničnega centra (UKC) Maribor podarila grelno reanimacijsko posteljico in inkubator. Napravi bodo uporabljali v enoti za intenzivno nego in terapijo za zdravljenje nedonošenčkov.

Fascinantne fotografije nedonošenčkov
Nedonošenčki so otroci, ki prezgodaj pridejo na svet, to je pred 37. tednom nosečnosti. Fotograf Red Methot je v objektiv ujel nedonošenčke, ki so zrasli v prave bojevnike. Njihove fotografije govorijo o številnih zmagah, ki so si jih izborili že v otroštvu.

Slovenski za dlan veliki novorojenčki
Po svetu danes zaznamujejo dan nedonošenčkov. Med prezgodaj rojene otroke uvrščamo tiste, ki se rodijo pred 37. tednom nosečnosti. Na svetu se prezgodaj rodi 15 milijonov otrok vsako leto, v Evropi 500.000, v Sloveniji pa 1400, so zapisali v Društvu za pomoč prezgodaj rojenim otrokom.

Najlažji nedonošenček v Sloveniji tehta le 405 gramov
Svetovni dan nedonošenčkov, ki se obeležuje danes, letos poteka pod geslom Drobcene nogavičke – velike sanje. Na svetu se namreč vsako leto prezgodaj rodi 15 milijonov otrok, v Evropi 500.000, v Sloveniji pa 1300. V Sloveniji se je najbolj zgodaj rodil in preživel novorojenček, rojen v 22. tednu nosečnosti.

Slovenski za dlan veliki otročički
Na Enoti za intenzivno nego in zdravljenje novorojenčkov porodnišnice Ljubljana zdravijo vsako leto več kot 600 novorojenčkov, od katerih je večina nedonošenčkov: petina od njih ob rojstvu tehta manj kot poldrugi kilogram. Denarja za nakup novih aparatur in nadomeščanje iztrošene opreme je vse manj, zato je pomoč darovalcev neprecenljiva.

Več upanja za prezgodaj rojene otroke
V Sloveniji iz leta v leto narašča število nedonošenčkov, ki potrebujejo zaradi prezgodnjega rojstva optimalne pogoje za preživetje. Preverite, kako lahko pomagate malim junakom in jim omogočite zdravo in srečno otroštvo.

Nedonošenčki bogatejši za štiri aparate
Enota za intenzivno nego in terapijo nedononošenčkov v ljubljanski porodnišnici je včeraj dobila štiri nove aparate v višini 155 tisoč evrov, ki so jih zbrali z dobrodelnim projektom Stopimo skupaj za nedonošenčke.

FOTO: Srečanje nedonošenčkov
Več kot 3000 ljudi se je udeležilo tradicionalnega srečanja prezgodaj rojenih otrok. To leto so program »vodili« nekoč za dlan veliki otroci.

Je moralno pomagati nedonošenčkom?
Število nedonošenčkov se je v zadnjih letih močno povečalo. Preživi jih veliko več kot nekoč, vendar si nekateri ob tem zastavljajo vprašanje: Jim je sploh moralno pomagati?

FOTO: Nedonošenčki v Mostecu
Zadnjo soboto v maju so imeli svoj dan nedonošenčki. Že 14. leto zapored se srečujejo nekoč za dlan veliki otroci in njihovi starši. Letos je Mostec pokal po šivih, toliko obiskovalcev se je zbralo.

Ali nedonošenčke zastrupljamo?
V Veliki Britaniji je pred kratkim veliko prahu dvignila raziskava, ki je razkrila, da so lahko rutinska zdravila za nedonošenčke škodljiva.

Inkubator iz avtomobilskih delov
Za uporabo v revnih državah so v Združenih državah Amerike izdelali poceni inkubator za nedonošenčke. Zanj so uporabili avtomobilske luči, filter za zrak in druge avtomobilske dele.

Počivalniki za kengurujčkanje nedonošenčkov
Enota za intenzivno zdravljenje in nego novorojencev v Porodnišnici Ljubljana in Društvo za pomoč prezgodaj rojenim otrokom sta dobila počivalnike za "kengurujčkanje". Podarilo jih je farmacevtsko podjetje Abbott Laboratories.

VIDEO & FOTO: Srečanje nedonošenčkov v Mostecu
V Mostecu se je zadnjo majsko soboto na 13. tradicionalnem srečanju nedonošenčkov zbralo več kot tisoč družin. Nekoč za dlan veliki otroci so dokazali, da so pravi korenjaki.