Zagotovo že veliko veste o dojenju, toda vedno znova je ključno izpostaviti, da je materino mleko, pravijo mu tudi beli napitek ljubezni, najnaravnejša hrana za otroka v prvih mesecih njegovega življenja. Zagotovi mu vse potrebno za normalen razvoj in odpornost.
Dojenje takoj po rojstvu
V naših porodnišnicah, kar si lahko preberete TUKAJ, spodbujajo dojenje takoj po rojstvu otroka, natančneje že v prvi uri. Takšen stik koža na kožo ima za dojenček kot tudi mamo neprecenljivo vrednost. Vzpostavita prvi stik, se povežeta in spodbudi se nastajanje mleka. Po podatkih naj bi se takoj po rojstvu dojilo leta 2018 43 odstotkov novorojenčkov. Je pa izjemno pomembno, kajti prvo mleko, kolostrum, vsebuje številne dragocene sestavine, ki omogočijo zdrav razvoj otroka ter poskrbijo za njegov obrambni sistem, zaščito pred okoljem, ki je polno bakterij in virusov. Kolostrum se tvori v prsih prve štiri do pet dni in v njem je prava zakladnica vitaminov, mineralov, rastni hormone, laktoferin, aminokisline … S pomočjo njega otrok ustvari protitelesca za najrazličnejše bolezni.
Teden dojenja
Ta teden obeležujemo teden dojenja in ob tej priložnosti smo na Bibaleze.si zbrali številne nasvete. Poglejte si v spodnjem prispevku. Tokrat poteka pod geslom Opolnomočimo starše, omogočimo dojenje.
UNICEF izpostavlja, da ima dojenje številne prednosti za otroka in mater:
- podpira zdrav razvoj otrokovih možganov,
- dojenčke ščiti pred okužbami,
- zmanjšuje tveganja za debelost in bolezni,
- znižuje stroške zdravstvene oskrbe,
- doječe matere ščiti pred rakom jajčnikov in rakom dojk ...
In če so naše mame na starševskem dopustu, te pravice nimajo vse mame po svetu. Prav tako nimajo vse možnosti, da v službi dojijo otroka.
''Zdravstvene, socialne in ekonomske koristi dojenja - za mater in otroka - so po vsem svetu dobro prepoznane in sprejete. Kljub temu skoraj 60 odstotkov dojenčkov na svetu ni deležnih priporočenih šest mesecev izključnega dojenja,'' je poudarila izvršna direktorica UNICEF-a Henrietta Fore in dodala: ''Navkljub prednostim dojenja pa matere na delovnih mestih po vsem svetu niso deležne zadostne podpore. Če želimo povečati stopnjo dojenja na svetovni ravni, moramo povečati naložbe v plačani starševski dopust in zagotoviti podporo dojenju na vseh delovnih mestih.''
UNICEF navaja, da bi povečanje dojenja lahko vsako leto preprečilo 823.000 smrti otrok, mlajših od pet let, in 20.000 smrti mater zaradi raka dojke.

Koliko dojenčkov po svetu se doji?
UNICEF v sporočilu za javnost navaja, da so le štirje dojenčki od desetih dojeni. Leta 2018 se je prvih šest mesecev dojilo le 41 odstotkov njih, najmanj razvitih državah pa 50,8 odstotkov. Največ jih je bilo dojenih v Ruandi (86,9 %), Burundi (82,3 %), Šri Lanka (82 %), Salomonovi otoki (76,2 %) in Vanuatu (72,6 %). Dojenčki na podeželju so pogosteje izključno dojeni v primerjavi z dojenčki v mestih.
Opazili so tudi povezavo med prihodkom in dojenjem. V državah z višjim povprečnim dohodkom, je najmanj dojenih dojenčkov.
''Ali lahko dojim na delovnem mestu?''
Če se vračate v službo, sta vprašanji, ali lahko dojim na delovnem mestu, ali si lahko med delom izčrpam mleko, povsem upravičeno. Po zakonu vam pripada odmor za dojenje, kateri lahko traja najmanj eno uro. Temu mora biti namenjen ustrezen prostor in pripomočki. Več o tem si boste lahko prebrali v naslednjih dneh, ko pripravljamo članek na to temo z Bibino svetovalko.
''Po svetu ima le 40 odstotkov žensk z novorojenčki najosnovnejše porodniške ugodnosti na svojem delovnem mestu. Ta delež je najnižji v Afriki, kjer ima le 15 odstotkov žensk z novorojenčki kakršne koli ugodnosti za podporo nadaljevanju dojenja,'' navaja poročilo UNICEF-a in dodajajo, da standardi Mednarodne organizacije za delo (ILO) o zaščiti materinstva iz leta 2000 (št. 183) zagovarjajo vsaj 14 tednov plačanega materinskega dopusta. Priporočljivo je, da bi doječe mame imele vsaj 18 tednov podpore na delovnem mestu. Kljub temu presenetljivo le 12 odstotkov držav zagotavlja ustrezno plačan materinski dopust. UNICEF se zavzema za šest mesecev plačanega starševskega dopusta (od tega 18 tednov za matere), vlade in podjetja naj bi stremele k zagotovitvi najmanj devet mesecev plačanega dopusta.
Komentarji (0)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.
PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV