šolskem

Šolski koledar 2025/26 razkriva dolge novoletne praznike
Ministrstvo za vzgojo in izobraževanje je na spletnih straneh objavilo šolski koledar za osnovne šole za šolsko leto 2025/26. Pouk se bo začel v ponedeljek, 1. septembra. Od počitnic med šolskim letom bodo najdaljše novoletne, ko bodo učenci pouka prosti 11 dni. Kulturni praznik Prešernov dan pa bo v prihodnjem letu na nedeljo.

Branje za otroke ni težko, če veste kako: Praktični nasveti pisateljev in knjižničarjev
Kako navdušiti mlade za branje, ko jih vsak dan mamijo telefoni, video vsebine in družbena omrežja? Svoje poglede delijo Primož Suhodolčan, Davorka Štefanec, Nejka Omahen Šikonja, Rok Bohinc, Janja Vidmar, Igor Karlovšek in Sebastijan Pregelj – priljubljeni (mladinski) pisatelji, ki so med drugimi spisali knjižne uspešnice "Košarkar naj bo!", "Strašilka", "Vihar v meni", "Smrdljivc", "Princeska z napako", "Preživetje" in "Zmaj nad mestom". Njihovim razmislekom se pridružuje knjižničarka Mojca Nose, ki vsak dan spremlja bralne navade mladih in neutrudno išče poti, kako jih čim dlje zadržati ob knjigah. Hkrati pa tudi vsi razkrivajo, katera knjiga jih je v otroštvu najbolj očarala. Preverite!

Pomembni datumi za vpis v srednjo šolo
Izbira srednje šole predstavlja pomemben korak, ki oblikuje prihodnost in ponuja številne možnosti za karierni in osebni napredek. Za nami so že informativni dnevi, kjer so naši najstniki dobili prvi vpogled v srednjo šolo, v članku pa so nanizani vsi pomembni datumi in postopki, ki so povezani z vpisom.

Odlog vpisa v osnovno šolo - da ali ne?
Februarja v osnovnih šolah potekajo vpisi v prvi razred. Šole same določijo dneve, ko bodo vpisovale otroke. Starši so obveščeni ali preko vrtca ali preko šole, v javnih objavah, praviloma pa dobijo obvestilo, vabilo na dom. Kaj pa če starši ne želijo, da gre otrok prehitro v prvi razred?

'Materinstvo me zanima toliko, kot me zanima plezanje po skalah'
Igralka, podkasterka in aktivistka Jameela Jamil, ki je znana po svojih iskrenih in neposrednih izjavah, je v nedavnem intervjuju spregovorila o ključnih trenutkih, ki so oblikovali njen pogled na življenje. Med temi trenutki so njene osebne bitke z zdravjem, pa tudi odločitev, da se ne bo odločila za materinstvo.

7 zlata vrednih nasvetov za vzgojo fantka
Vzgajanje sina je velika odgovornost, ki vključuje oblikovanje mladega fanta v poštenega, odgovornega, sočutnega in razgledanega moškega. Dobra in primerna vzgoja pa je ključna tudi za ustvarjanje boljše družbe. Kako torej vzgajati sina? Za vas smo pripravili sedem zlata vrednih nasvetov, s katerimi boste svojega fantka usmerili na pravo pot.

Znan je datum, kdaj bo vpis otrok v prvi razred ljubljanskih osnovnih šol
Starši morajo v 1. razred osnovne šole vpisati otroke, ki bodo v koledarskem letu, v katerem bodo začeli obiskovati šolo, dopolnili šest let. Otroku se lahko začetek šolanja odloži za eno leto na predlog staršev, zdravstvene službe ali na podlagi odločbe o usmeritvi Zavoda RS za šolstvo, če ugotovijo, da otrok ni pripravljen za vstop v šolo.

Prazniki bodo v letu 2025 poskrbeli za štiri podaljšane konce tedna
V letu 2025 bo sicer manj praznikov ob delovnih dneh kot v letu, ki se izteka, ampak kar štirikrat bodo prazniki v prihodnjem letu podaljšali konec tedna. Poglejte, koliko prostih dni vas čaka ter kako bodo prosti vaši malčki.

Otroci z OŠ Glazija: junaki, ki so premagali ovire in navdihnili skupnost
December je mesec topline, povezovanja in dobrih del. Prav poseben del tega prazničnega duha so otroci z Osnovne šole Glazija iz Celja, ki s svojo ustvarjalnostjo in srčnostjo spodbujajo dobrodelnost ter opozarjajo na nujnost vključevanja otrok s posebnimi potrebami v družbo.

Kaj storiti, ko pri otroku najdete vejp?
Cigarete je bilo dokaj enostavno odkriti in vonjati, težje pa je zaznati uporabo novih tobačnih izdelkov, kot so elektronske cigarete oziroma vejpi, ogrevani tobačni izdelki in nikotinske vrečke oziroma beli snus, ki so čedalje bolj razširjeni med osnovnošolci. Po njih posegajo že v drugi triadi.

Tako lahko okrepimo otrokov besedni zaklad
Vse preveč staršev se premalo zaveda, kako pomembno je pravzaprav branje knjig in pravljic za otroke v zgodnjem otroštvu in pozneje v obdobju najstništva. Knjige namreč nudijo pobeg v svet domišljije, spodbujajo in razvijajo otrokov besedni zaklad, ga učijo kritičnega razmišljanja, širijo njegovo znanje in splošno razgledanost, pomenijo zatočišče, prispevajo k nadaljnjemu uspehu otroka in ga učijo komunicirati. A kako otroku približati ljubezen do knjig? Odgovarja strokovnjakinja Barbara Baloh, doktorica jezikoslovnih znanosti in raziskovalka.

Z redom in disciplino se otroci učijo pomembnih življenjskih veščin
Začetek šolskega leta prinaša za otroke kar nekaj sprememb in izzivov, še posebej, ker to pomeni tudi konec brezskrbnih poletnih dni. Da bo vrnitev v šolske klopi kar najbolj uspešna, pa je pomembno, da se dobro pripravimo tudi na nove obveznosti. O tem smo se pogovarjali s psihosocialno svetovalko, Petro Dežman.

Tako bo otrok delal domače naloge, se učil in skrbel za šolo
Pogosteje smo v šolske obveznosti vpleteni pri mlajših šolarjih, ki običajno še potrebujejo precej pomoči in opomnikov, medtem ko se od starejših učencev že pričakuje več samostojnosti in odgovornosti. Do tega pa je treba priti in koraki so postopni. Vmes bo včasih nastopil dan, ko se otroku ne bo ljubilo naglas brati, ko bo pozabil, kaj je treba narediti za domačo nalogo, ko bodo barvice neošiljene. Takrat so potrebni pogovor, razumevanje, spodbujanje, podpora. Gre za "tek na dolge proge", za dolg proces, v katerem nam bo – upamo – uspelo vzgojiti odgovorne odrasle z delovnimi in učnimi navadami. Za optimalen rezultat je treba imeti veliko potrpljenja in vzajemnega spoštovanja, a vredno se je potruditi, da nam uspe vzgojiti samozavestne in odgovorne učence z dobrimi delovnimi in učnimi navadami. Kako, pojasnjuje Lea Čerin, univ. dipl. pedagoginja ter svetovalka in mentorica za uspešno učenje.

Te navade so pomembne za uspešne šolarje
Uspeh v šoli ni zgolj rezultat naravne nadarjenosti, temveč predvsem posledica trdega dela, discipline in določenih navad, ki vodijo do boljših rezultatov. Za vas smo zbrali sedem ključnih navad, ki so skupne uspešnim šolarjem po vsem svetu.

Na to bodite pozorni pri opremljanju sobe za šolarja
Šolsko obdobje je prvo obdobje v otrokovem življenju, ko se sooči z odgovornostjo in tudi potrebuje prostor, kjer lahko udobno in v miru opravlja svoje šolske obveznosti. Nujno je, da ima otrok določeno mesto, ki je namenjeno šoli in šolskemu delu, saj bo tako hitreje in bolj učinkovito opravil naloge, ker mu bo že prostor sam dal motivacijo za delo.

To so novosti prihajajočega šolskega leta
V novo šolsko leto 2. septembra vstopa 192.774 osnovnošolcev, od tega 20.173 prvošolcev (v lanskem šolskem letu 20.716). V srednješolske programe je trenutno skupno vpisanih okoli 84. 000 dijakov, kar je nekaj manj kot 3 tisoč dijakov več kot preteklo šolsko leto.

Kako otroka pripraviti na vstop v šolo
Vstop v šolo predstavlja veliko življenjsko prelomnico tako za otroka kot starša. Potrebno se je namreč naučiti preživljati več časa narazen in se navaditi na novo socialno okolje, prav tako na formalni način učenja. Kljub morebitnemu stresu pa lahko nov začetek predstavlja nekaj vznemirljivega, če se ga le lotimo na pravi način. Preverite 6 nasvetov, kako lažje prestati tako spremembo.

Sredi šolskega leta kar 12 dni počitnic!
Čeprav se novo šolsko leto sploh še ni začelo, so mnogi starši že pregledali koledarje ter planirali jesenske in božične počitnice. Šolski koledar za 2024/2025 je namreč znan že vse od aprila, letos pa je t. i. ministrov dan že določen, zato bodo božično-novoletne počitnice zelo dolge.

Vas bo otrok udaril, če mu vzamete internet?
Nekoč smo otroci ob deževnih dneh brali stripe in knjige. Ali pa gledali v prazno. Danes številni otroci preživljajo popoldneve za ekranom. Nenadzorovani so lahko v zelo slabi družbi. Se zavedamo nevarnosti, ki prežijo nanje?

Kar dve tretjini slovenskih učencev ne doživlja šole kot varnega prostora
Po nedavnih streljanjih in podobnih incidentih na javnih mestih, kot so napadi na šolah v Srbiji in na Finskem ter napad na univerzi na Češkem, opažamo, da se tudi v našem okolju pojavljajo podobne grožnje in dogodki. Izpostavljenost nasilju, ki smo mu kot družba priča v sodobnem času – vojne grozote, vsesplošno nasilje –, je prisotna na vsakem koraku. Otroci pogosto prehitro vstopajo v nasilne virtualne vsebine preko iger, kar jih naredi vedno bolj "odporne" na nasilje.

Drugačni otroci niso problematični otroci
Vsak otrok potrebuje spodbudno okolje, da bi lahko uresničil svoje potenciale, pri tem pa imajo pomembno vlogo poleg staršev tudi drugi ljudje, ki so v njegovem življenju, pa naj si bodo to učitelji, vrstniki, otroci, ki se skupaj igrajo na igrišču, sorodniki ali prijatelji prijateljev in tako naprej. Od vsakega posameznika je namreč odvisno, ali se bo otrok počutil sprejetega in dovolj dobrega ali pa bo imel občutek, da je odrinjen na rob družbe.

Letno pri 400 do 500 slovenskih otrocih odkrijejo okvare sluha
Že v porodnišnici dva ali tri dni po rojstvu preverijo sluh in približno pri enem od 1000 novorojenčkov so potrebne nadaljnje preiskave. A največ okvar se izkaže pozneje in sluh se z leti slabša. O obravnavi otrok z okvarami sluha sta spregovorila vodja Avdiološkega centra in otokirurške dejavnosti na Kliniki za ORL in CFK v ljubljanskem kliničnem centru, dr. Saba Battelino, in direktor Centra za sluh in govor Maribor, Samo Rumež.

Babice in dedki čedalje manj varujejo vnuke
Nekoč je bilo drugače. Še pred 40 ali 50 leti so – vsaj na podeželju in po vaseh – malčke pred vstopom v šolo čez dan pogosto varovali stari starši (pa tudi drugi svojci, sosede in prijateljice), razširjeno je bilo tudi varstvo otrok pri (starejših) gospeh, ki so imele nekakšne neuradne vrtce kar doma.

Radovan Radetić: To je 5 najmočnejših topilcev samopodobe otroka
Učno in vedenjsko zahtevni otroci so mnogokrat tarča številnih kritik, kaznovanja in obsojanja, saj tako ali drugače nemalokrat kličejo po pozornosti. Radovan Radetić, sociolog, družinski terapevt in mediator: "Njihovo vedenje je za marsikoga nesprejemljivo, provokativno, izzivalno, včasih agresivno oziroma nasilno."

'Velika pričakovanja s strani staršev so veliki generatorji treme'
S Samanto Kobal, dramaturginjo, gledališko pedagoginjo in pripovedovalko otroških pravljic, smo se pogovarjali o številnih zanimivih temah. Med drugim nam je razložila, kako lahko otroku pomagamo premagati tremo in zakaj je pomembno, da spodbujamo njegovo kreativnost. Več o tem v spodnjem pogovoru.

Nagradna igra: Osvoji sestavljanko priljubljene otroške serije
Sestavljanke navdušujejo otroke z različnimi oblikami, barvami in liki. Ne le, da se otroci med sestavljanjem sestavljank nadvse zabavajo, hkrati usvajajo številne veščine, med katerimi so tudi takšne, ki jim bodo pomagale pri šolskem uspehu. Sodelujte v naši nagradni igri in zadenite super sestavljanko priljubljene otroške serije Gabijina mačja hišica. Prijavnico najdete na dnu članka.

Mlad Trboveljčan med 30 najboljših na svetu
Dijak Gimnazije in ekonomske srednje šole Trbovlje, Jure Kreže, je bil izbran za sodelovanje pri projektu na področju fizike.

Priznani psiholog: 'To je izjemnega pomena za otroka'
Kako zelo pomembno je otroka že od malega naprej učiti čustvene inteligence, je razložil priznani ameriški psiholog in profesor na Univerzi Harvard, dr. Daniel Goleman. Hkrati navaja načine, na katere lahko otroka učimo čustvene inteligence.

Hugh Jackman je s to čudovito potezo osrečil slepega dečka
Hugh Jackman je slepemu dečku poslal prav posebno sporočilo ob začetku novega šolskega leta in mu s tem narisal nasmeh na obraz. Njegova mama pa je ob tem opozorila tudi na pomembnost sprejemanja in vključevanja drugačnih.

"Kaj ste delali v šoli?" - "Nič, učili smo se"
"Kako je bilo v šoli?" vedno vprašam vse tri ločeno ob njihovem prihodu iz šole. "V redu," je najbolj pogost odgovor. "Kaj pa ste zanimivega počeli?" postavim podvprašanje. "Nič, učili smo se," je njihov najbolj pogost odgovor. "Aha ... Kaj pa?" me zanima. "Snov ... matematiko ... ne vem," naštejejo. "Okej ... je bilo dobro kosilo?" vrtam dalje. "V redu," spravijo skupaj. "Kaj ste dobrega jedli?" poskusim in upam. "Ne spomnim se več," dobim v zameno.