REM

Dojenček ima nočne more. Kako ga potolažiti?
Koliko časa potrebujejo otroci za spanje, kako ravnati v primeru, da se soočajo z nočnimi morami v spanju in kaj storiti, če opazimo, da otrok med spanjem neha dihati?

Že v prvem letu mora zaspati sam
Veste, da je treba otroka že v prvem letu navaditi, da zaspi sam? Ali da obstaja razlika med nočnimi strahovi in nočnimi morami ter da se morate pri prvih odzvati drugače kot pri drugih? O vseh težavah s spanjem pri otrocih ter o tem, kakšna je primerna higiena spanja, smo se pogovarjali z asist. dr. Barbaro Gnidovec Stražišar, dr. med., specialistko pediatrije in otroške nevrologije.

Zanimiva raziskava o spanju
Tudi zdravi ljudje se med spanjem gibljejo, ugotavljajo znanstveniki z medicinske univerze v Innsbrucku. Do zdaj so domnevali, da mišice med spanjem mirujejo, a kakšnih deset manjših premikov je povsem normalnih, so pojasnili. Če jih je veliko več, je to lahko znak bolezni.

Kdo je letos prvi prijokal na svet?
Prvi novorojenček v novem letu v slovenskih porodnišnicah se je rodil minuto čez polnoč, in sicer je bil to deček v Kranju. Tam se lahko pohvalijo tudi z zadnjim porodom v starem letu, saj se je malo pred polnočjo rodila deklica. Pahor pa je v porodnišnici obiskal mamico prvorojene deklice in dežurno ekipo Reševalne postaje UKC Ljubljana.

Koliko spanca potrebujejo šolarji?
Spanje je naravno stanje telesnega počitka in je nujno za preživetje. Človeško telo ima notranjo biološko uro, ki nas opozarja, kdaj je čas za počitek in spanje. Ta je občutljiva na svetlobo in temo v dnevu. Šolarji potrebujejo od devet do deset ur spanca na dan, odraslim večinoma zadošča od sedem do osem ur, so sporočili iz NIJZ.

Kaj sanjajo dojenčki?
Poglejte si posnetek dojenčka, ki se prebuja. Na njegovem obrazu boste prebrali tisoč in eno misel. Nekaj sekund se bo kremžil, celo jezen obraz bo 'sestavil', vmes se bo nasmehnil, pomižiknil, nazaj zaspal … Le kaj se mu plete po glavi? Kaj je sanjal?

'Ljubke budilke'
Ko dojenček začne plezati po mamici ali očku, pričakuje, da se bo ta nemudoma zbudil. Če imate otroke, lahko pozabite na jutranje poležavanje ob koncih tedna, saj bo kljub zgodnji uri zahteval 'akcijo'. Poglejte si posnetek, na katerem imajo glavno vlogo 'ljubke budilke'.

Ali veste, kaj sanjajo dojenčki?
Zagotovo ste pogostokrat gledali dojenčka med spanjem in pri tem opazili, kako se pači ter miga z rokami in nogami. Kaj v tistem trenutku sanjajo?

'Zakaj se ponoči zbuja?'
Novopečeni starši vedno znova ugotavljajo, da njihov dojenček ne bo prespal cele noči. Vstajajo, ga hranijo, tolažijo. Utrujenost botruje temu, da so jezni, nejevoljni, hitro vzkipljivi ... Mogoče boste neprespane ure lažje prenašali, če boste vedeli, kaj se dogaja z dojenčkom, ko spi, sanja, zakaj se prebuja.

Dremanje je zdravo
Če imate možnost, si popoldne privoščite kratek spanec, saj to pomaga pomnjenju in kognitivnim funkcijam. Strokovnjaki priporočajo od 10 do 20 minut dremanja, osvežitve.

Nosečnice veliko sanjajo
Nosečnice res veliko sanjajo in ko se zbudijo, imajo občutek, da se jim je vse skupaj zares zgodilo. Zakaj se to dogaja vseh devet mesecev? Kako se izogniti tistim groznim, zaradi katerih imajo potem ves dan pokvarjen?

Kaj sanjajo dojenčki?
Staršem se vedno znova vrti v glavi vprašanje, kaj pravzaprav sanja njihov dojenček. Iščejo odgovor, a ga ne najdejo. Resnica pa je, da se je zelo malo raziskav osredotočilo na to temo. Mogoče vam bodo v pomoč dognanja strokovnjakov Edwarda Kulicha in Alana Greena.

Nočne more pri otrocih
Vsakodnevno dogajanje, gledanje televizije, opazovanje okolice, podoživljanje risank ali povedanega in podobno otroci ponoči predelujejo v svojih mislih. Zato nočne more niti niso tako pogost pojav pri otrocih, se pa razlikujejo od nočne groze oziroma nočnega terorja. Kaj lahko naredimo, ko otrok ponoči začne kričati, se potiti in težko dihati?

Kaj narediti, ko otroka nosi luna?
Mesečnost ali somnabulizem, kot pojav imenujejo strokovnjaki, ni redka. Vsak mesec, ko se na nebu zdebeli luna, mnogi starši potarnajo, kako 'otroke nosi polna luna'. Kaj storiti, če otrok v spanju vstane – ga zbuditi?

Pravilno ravnanje z mesečnikom
Marsikaterim staršem se je že zgodilo, da so ponoči na hodniku našli otroka, ki je zbegano gledal na vse strani. V spanju lahko hodi večkrat na teden ali le občasno, zato je pomembno, da preprečite morebitne poškodbe.

RAZVOJ OTROKA: 7. teden
LEP POZDRAV Z BIBALEZE.SI!

Nore sanje nosečnic
Če se vam zdijo vaše sanje bolj nore kot po navadi – so polne podob seksa, govorečih živali in visokih stavb –, lahko za to krivite hormon progesteron, ki se pretaka po vašem telesu, in vaše razburjenje ter skrbi zaradi nosečnosti in materinstva.

Dojenčki spijo drugače
Nekateri dojenčki spijo nagonsko in zelo mirno, spet drugi pa se zelo težko umirijo. Čeprav je slišati nenavadno, so za to pogosto krivi starši! Dojenčki namreč jasno in glasno pokažejo, da so utrujeni in pripravljeni za odhod v posteljo.

Nočna mora
Nočne more so pri otrocih dokaj pogost pojav. Po navadi niso nevarne in minejo same od sebe. Zdravnika naj bi obiskali, le če se ne končajo, se stopnjujejo ali se začnejo pri najstniku.

Ali dojenčki sanjajo?
Ko gre naš mali zaspanček v posteljo, se vprašamo, ali se mu po glavi podijo podobe stekleničk, dojk in odejic. Morda pa res.

Koliko veste o dojenčkih?
Vsaka novopečena mati in oče slišita mogoče in nemogoče nasvete in trditve o dojenčkih. Kako dobro pa vi poznate dojenčke?