blata

Prepoznajte in zdravite simptome virusa RNU (bolezen rok, nog in ust)
Bolezen rok, nog in ust povzročajo virusi iz skupine enterovirusov, ki živijo v prebavnem traktu. Je zelo nalezljiva, prenaša se direktno z osebe na osebo ali indirektno preko predmeta. Za okužbo so najbolj dovzetni vrtčevski otroci do 5. leta starosti. Redko zbolijo tudi odrasli.

Nenavadni pojavi pri novorojenčkih, ki so povsem normalni
Vsaka nosečnica pred rojstvom prebere veliko člankov in knjig, ki zadevajo porod, vzgojo otroka in družinske odnose. Vse informacije opozarjajo na novo življenjsko obdobje, neprespane noči, nenehno hranjenje in previjanje in življenje, ki se čez noč obrne na glavo. A kljub temu se včasih mamice po porodu srečajo z določenimi pojavi, ki jih pred tem niso zasledile nikjer. Morda so na prvi pogled videti rahlo nenavadni in celo smešni, nekatere se ob njih celo prestrašijo, a brez skrbi, vsi so nekaj popolnoma normalnega.

Tako lahko pomagate dojenčku ob zaprtju
Izključno dojeni dojenčki naj bi odvajali blato pogosteje kot dojenčki na mlečni formuli. Lahko kakajo vsak dan, lahko celo po vsakem obroku. Nato pa lahko pride obdobje, ko dojenček ne odvaja več dni, in takrat starše lahko zaskrbi.

Ste že slišali za to redko ime v Sloveniji?
Samo še malo in bomo priča novim napetim trenutkom v kuhinji, saj se bo devetnajsterica tekmovalcev nove sezone MasterChef Slovenija že prihodnji ponedeljek borila za svoje predpasnike. Med izbranimi ljubiteljskimi kuharji je tudi simpatična 24-letna tekmovalka, ki ima zelo redko ime.

Presenetljiva dejstva o dojenčkih, ki vas bodo navdušila
Prisrčni, ljubki in radovedni dojenčki so milo rečeno čudoviti že od rojstva. Dojenček vam lahko polepša dan in s svojim nasmehom stopi srce ter odpre popolnoma nov pogled na življenje. A o dojenčkih marsičesa verjetno ne veste in ta dejstva vas znajo presenetiti.

Gozd je najboljša igralnica in učilnica za otroke
Otroci v gozdu nabirajo nepozabne izkušnje z objemi mogočnih dreves, prvimi koraki v blato, opazovanjem živali in rastlin, preskakovanjem štorov in pogumnim rezljanjem lesa. Gozd spodbuja zdrav razvoj, krepi okoljsko zavest, socialne veščine in ustvarjalnost. Če postane del šolskega in družinskega vsakdana, otrokom odpira vrata v svet pristnega učenja, svobodnega gibanja in tesne povezanosti z naravo. Starši in učitelji jim lahko omogočimo dragocene dogodivščine v naravi, preko katerih pridobivajo izkušnje, ki jih bodo obogatile za vse življenje.

Zgodnji simptomi nosečnosti, ki jih mnoge ženske spregledajo
Vsi poznamo nekatere zgodnje simptome nosečnosti - izostanek menstruacije, slabost, bruhanje, ki nas lahko hitro opozorijo, da se nekaj dogaja in posežemo po testu nosečnosti, vendar obstaja še več zgodnjih simptomov nosečnosti.

5 zimskih pravil Skandinavcev za srečne otroke
Starši v Skandinaviji imajo posebne načine, kako otrokom predstaviti zimo in uživanje v mrzlem vremenu. Zaradi tega so otroci v Skandinaviji srečnejši in bolj zdravi, saj so navajeni na svež zrak in gibanje, tudi v zimskih mesecih.

Kdaj je čas za prvi ginekološki pregled?
Veliko staršev deklic, ki počasi prehajajo v obdobje pubertete, se verjetno sprašuje, kako načeti temo o spolnosti in kdaj je čas za prvi ginekološki pregled. Za vas smo pripravili nekaj odgovorov na to temo.

Top recept za bučne palačinke, ki jih bodo otroci z veseljem pojedli
Poleg tega, da so buče simbol jeseni, so polne bistvenih hranil, ki lahko otrokom koristijo na več načinov. Preverite, zakaj je vključitev buče v otrokovo prehrano fantastična ideja. Ponujamo pa vam tudi enostaven recept za bučne palačinke.

Pogosta težava, ki se pojavi med nosečnostjo
Hemoroide ima približno tretjina nosečnic in na srečo praviloma niso nevarni ne za nosečnico niti za plod. So pa zelo neprijetni, saj lahko predvsem med odvajanjem blata močno bolijo in obenem tudi povzročajo srbečico, pekoč občutek, krvavitev. Preverite, kako lahko preprečite njihov nastanek ali pa jih vsaj omilite!

Ali nosečnica lahko uživa kostanj?
Kostanj, priljubljena jesenska poslastica, znana po svojem sladkem okusu, je med tistimi živili, o katerih lahko nekatere nosečnice dvomijo. Torej ali lahko nosečnica uživa kostanj? Odgovor je seveda pritrdilen. Preverite, zakaj je kostanj lahko zdrav dodatek k nosečniški prehrani.

S telovadbo med nosečnostjo do lažjega in hitrejšega poroda
Med vadbo, prilagojeno posebej zanje, se nosečnice med drugim naučijo pravilnega dihanja, krepijo mišice medeničnega dna in druge bolj obremenjene mišice za manj bolečin in nosečniških tegob ter vsesplošno boljše počutje. Prednost redne telovadbe pa je tudi lažje in hitrejše okrevanje po porodu, ko je veliko nošenja, dojenja in dvigovanja dojenčka.

Zato bi nosečnice morale uživati več zelja
Ohranjanje uravnotežene in hranljive prehrane med nosečnostjo je bistvenega pomena tako za mater kot za otroka v razvoju. Zelje, listnata zelena zelenjava, je polno bistvenih hranil, ki lahko podpirajo zdravo nosečnost. V tokratnem prispevku pa preverite, zakaj je vključitev zelja v nosečniško prehrano lahko koristna.

Zato bi nosečnice morale jesti fige
Nosečnost je posebno obdobje v življenju ženske in ohranjanje zdrave prehrane je ključnega pomena tako za mater kot za otroka. Fige so s svojo bogato prehransko vsebnostjo odličen dodatek k nosečniški prehrani. Tu pa je 10 razlogov, zakaj je lahko uživanje fig med nosečnostjo koristno.

Ženske smo res neverjetne: vse to se dogaja s telesom po porodu
Ne samo da smo ženske sposobne dojenčka devet mesecev nositi in ga tudi roditi, po porodu lahko še proizvajamo mleko in preživimo vse občutne spremembe, ki se dogajajo v našem telesu. Zakaj je po porodu lahko trebuh še nekaj časa kot nosečniški, zakaj so krči maternice hujši po drugem ali tretjem porodu, zakaj lahko zastaja ali uhaja urin in zakaj nekatere nezavedno zadržujejo blato? In še o prekomernem znojenju, večjem stopalu, izpadanju las, strijah in krčnih žilah. Pojasnjuje ginekologinja in porodničarka Marijana Vidmar Šimic.

To lahko prepreči pojav suhe kože pri otroku
Rojstvo otroka predstavlja pomembno prelomnico v življenju staršev, skrb zanj pa odgovornost za vse življenje. Posebno pozornost, zlasti v prvih mesecih po rojstvu, zahteva dojenčkova koža, ki še ni povsem razvita, zato je njeno ravnovesje izjemno krhko. Čeprav je ponudba otroške kozmetike ogromna, je treba biti pri izbiri izjemno previden. Na kaj morate biti še posebej pozorni?

Kolikokrat na dan je treba dojenčku zamenjati plenico?
Novorojenčkova koža je izjemno občutljiva. To jasno nakazuje dejstvo, da je malo bitjece že v maternici zaščiteno z mastno, siru podobno plastjo maščobe, imenovano vernix. Ta začne nastajati proti koncu drugega trimesečja nosečnosti in med drugim služi kot naravni vlažilec ter ščiti pred bakterijskimi okužbami. Po rojstvu skrb za nego njegove občutljive kože prevzameta novopečena starša. Posebno pozornost je treba nameniti zlasti izbiri plenic, ki bodo dojenčku najbolj odgovarjale in ne bodo dopuščale pojava pleničnega izpuščaja. Naloga je vse prej kot enostavna, sploh če sta v tej vlogi prvič, zato smo zbrali nekaj priročnih nasvetov, ki vama bodo zagotovo prišli še kako prav.

Pet majhnih znakov, da ste preveč 'obsedeni' s svojim otrokom
Nekaj povsem naravnega je, da se žrtvujete za lastnega otroka in ga imate radi, vendar obstajajo določeni znaki, ki kažejo, da ste morda pretirano 'obsedeni' z njim.

Endometrioza: Tihi ubijalec materinstva
Čeprav naj bi z njo živela kar vsaka deseta ženska, je endometrioza mnogokrat spregledana. Kaže se lahko z vrsto simptomov, ti pa se od ženske do ženske razlikujejo. Obsežnost oz. intenzivnost simptomov ni odvisna od stopnje endometrioze in pogosto lahko bolezen poteka povsem asimptomatsko. Več o endometriozi je tokrat zapisala Maja Henigman, IVF koordinatorka klinike Unica in mama dveh sinov, ki vso svojo energijo usmerja v to, da izobražuje ljudi na področju težav z neplodnostjo, med katere spada tudi soočanje z endometriozo. Več pa v spodnjih vrsticah.

Liniment – stara francoska receptura za nego dojenčkove ritke
Vsak starš za svojega otroka želi najboljše. Ko govorimo o negi kože, to pomeni izbiro izdelkov, ki vsebujejo kakovostne sestavine, brez barvil, parfumov in drugih snovi, ki lahko dražijo nežno otroško kožo.

Kaj storiti, ko kakanje spremljata tesnoba in strah?
Strah, tesnoba in izogibanje odvajanju blata se lahko pojavi v različnih razvojnih obdobjih, a je zlasti pri starejših otrocih in najstnikih tema, ki prebuja nelagodje in sram. Čeprav morda spominja na koprofobijo, ki je strah pred blatom samim, pa gre v tem primeru za izrazito nelagodje pri odvajanja blata in vsem, kar se lahko zgodi med uporabo stranišča. Ker ima zadrževanje blata negativne posledice za psihofizično zdravje, je pomembno ta pojav pri otroku prepoznati in ga ustrezno obravnavati.

Top 5 plaž za družine z otroki na hrvaški obali
Hrvaška obala je raj za družine z otroki. Raziščite 5 najboljših plaž, ki ponujajo popolno kombinacijo zabave in varnosti za vaše najmlajše.

Vodnik za starše za premagovanje zaprtja pri otrocih
Zaprtje se kaže na različne načine. Lahko odvajamo velike količine blata in je odvajanje boleče, lahko gre za majhne in trde iztrebke ali pa sploh ne odvajamo. Tudi nenamerno odvajanje blata je lahko simptom zaprtja.

Take so lahko težave z izločanjem po porodu
Po porodu se lahko pojavijo težave z odvajanjem urina in blata. Kakšni so lahko zapleti, kako pogosti so in kdaj je treba nujno poiskati zdravniško pomoč, je pojasnil Matic Gornik, dr. med., spec. gin. in por. iz Bolnišnice za ženske bolezni in porodništvo Postojna.

Tak je naš srednji otrok: pisan in edinstven
Vav, kako hitro rastejo! Naš srednji, Matic, je dopolnil že 10 let.

Bolezen rok, nog in ust - simptomi, znaki in zdravljenje
Bolezen rok, nog in ust (ali šesta otroška bolezen) je izjemno nalezljivo virusno obolenje in se prenaša direktno iz osebe na osebo ali indirektno preko predmeta. Za okužbo so najbolj dovzetni dojenčki in vrtčevski otroci, v redkih primerih zbolijo tudi odrasli. Običajno traja od 3 do 5 dni, največ pa do 10 dni, lahko se pojavi skozi vse leto, vendar je pogostejša jeseni in proti koncu leta. Preverite, kako jo prepoznati, kako dolgo traja in kako jo zdraviti.

Metoda za spodbujanje naravnega poroda in pripravo nanj
Tradicionalna kitajska medicina že več tisočletij uporablja akupunkturo za pripravo žensk na porod in telo optimalno pripravi tako na fizični kot tudi na psihični ravni. V zadnjem času je postala ena bolj iskanih metod za spodbujanje naravnega poroda in pripravo nanj. Zanjo se vse več nosečnic odloča tudi v Sloveniji.

Živila, ki lahko pomagajo proti zaprtju v nosečnosti
Z urejeno prebavo bo vaša nosečnost potekala bolj lagodno in sproščeno. Največ lahko naredite same, in sicer z uživanjem uravnotežene in pestre prehrane, obogatene z vlakninami. Preverite, katera živila vsebujejo visok odstotek vlaknin in katerim se je pri težavah z zaprtostjo bolje izogniti.

Kako naj se starši z otroki pogovarjajo o spolnem nasilju?
Otroška in najstniška leta so čas odraščanja, rasti, odkrivanja in iskanja. Lahko so zelo lepa, lahko pa tudi boleča. Če jih zaznamuje spolna zloraba, pusti globoke rane in dolgotrajne posledice. Spolno nasilje, ki ima več obrazov in se izraža v različnih oblikah, žal pogosto ostane prikrito in brez primernega odziva okolice. Na vprašanja o občutljivi in zahtevni tematiki, ki predstavlja enega izmed najbolj perečih družbenih izzivov, je odgovarjala svetovalka na Društvu za nenasilno komunikacijo, mag. Tjaša Hrovat.