iztrebki

Živila, ki se jim je treba izogibati v nosečnosti
Med nosečnostjo se prehranske potrebe ženske spremenijo. Določenih hranil potrebuje več, več potrebuje tekočine, nekoliko se povečajo tudi potrebe po vnosu energije. A vendar je pomembno, da se nosečnica določenim živilom izogiba. Prvi razlog za to je predvsem varnost!

Ta okužba je zelo nevarna v nosečnosti
Verjetno ste slišali veliko nasvetov, ki so namenjeni nosečnicam in med njimi so zagotovo pomembnejši naslednji: Izogibajte se surovemu ali ne dovolj pečenemu mesu, pred zaužitjem vedno temeljito operite sadje in zelenjavo, vrtnarite z rokavicami in previdno z mačjimi iztrebki oziroma mačkami, za katere sumite, da bi lahko imele zajedalsko bolezen. Že veste, o kateri okužbi govorimo?

Toksoplazmoza in tveganje za okužbo v nosečnosti
V Sloveniji se izvaja obvezni program presejanja oziroma iskanja nosečnic na okužbo s toksoplazmo. Prvi test se opravi pri prvem pregledu pri vsaki nosečnici. Okužba na splošno ni nevarna, je pa nevarna za plod. Če se nosečnica okuži, lahko pride do spontanega splava ali zaostajanja rasti v maternici.

Kaj vse lahko škoduje plodu? Kaj smete in česa ne smete početi?
Iskrene čestitke! Noseči ste. Zdaj se vam bodo začela porajati vprašanja, kaj vse lahko škoduje plodu, kaj smete in česa ne smete početi. Zbrali smo nekaj odgovorov.

Obvezna preiskava na povzročitelja toksoplazmoze
Zagotovo ste že slišali za toksoplazmozo. Da vas okužbe ne bo strah, navajamo nekaj preverjenih dejstev. In tudi preiskava, s katero preverijo, ali ste okuženi z zajedavcem Toxoplasma gondi, vas čaka že na začetku nosečnosti.

Ste tudi pri vas doma že imeli podančice, morda uši? Preverite mite in resnice
Ste tudi pri vas doma že imeli podančice, morda uši? Prej ali slej se z njimi ukvarjajo vse šole, vrtci, skoraj vse družine, ki imajo majhne otroke. Prav med malčki se namreč najbolj širijo. Ste jih tudi vi odstranjevali z vsemi mogočimi sredstvi, pa so se vztrajno vračale? Ali veste, kako se gliste, uši prenašajo? Preverili smo, koliko držijo miti in resnice o teh, človeku komaj vidnih nadlogah.

Plavanje in driska
Čeprav v zadnjih dneh vreme ni takšno, da bi nas vleklo v bazene, jezera in reke, se v naslednjih tednih vseeno obetajo višje temperature in s tem tudi želja in potreba po hitri ohladitvi ali lenarjenju v prijetno topli vodi.

Najbolj ogroženi so predšolski otroci
Giardia lamblia je zajedavec, ki povzroči okužbo tankega črevesa, imenovano gardioza. Bolezen, katere spremljevalci so slabo počutje, driska, kolcanje in dehidracija, najpogosteje prizadene predšolske otroke.

Poletna driska – kje vse se skrivajo bakterije, ki jo povzročajo?
Na leto je v Sloveniji prijavljenih 10.000 do 15.000 primerov infekcijske driske. Bolezen je sicer še precej pogostejša, saj bolniki z blago obliko bolezni zdravnika pogosto niti ne obiščejo. Visoke temperature omogočajo hitrejše razmnoževanje bakterij, ki povzročajo drisko, zato so v toplih mesecih driske pogostejše.

MIŠJA MRZLICA: Zbolelo je že 76 moških in 28 žensk!
Mišja mrzlica, ki jo strokovno imenujejo hemoragična mrzlica z renalnim sindromom, je zoonoza, torej bolezen, ki se z živali lahko prenese na človeka. Preverite, kakšni so simptomi in kako lahko okužbo preprečite.

Družinski dan v živalskem vrtu …
Se obeta v nedeljo tretjega oktobra, ko boste lahko pozdravili prihod novih stanovalcev ljubljanskega živalskega vrta. Navihani kuštravci alpake so namreč postali naši »državljani«.

Otroke stran od iztrebkov!
Otroci radi raziskujejo naravo in prav lahko se pripeti, da mali radovedneži najdejo stvari, ki ne sodijo v njihove ročice. Posebej previdni moramo biti pri iztrebkih, ki lahko povzročijo nevarne okužbe.

Nosečnicam nevarna toksoplazmoza
Toksoplazmoza je parazitska infekcija, povzroča jo parazit toxoplasma gondii. Okužba človeku ne povzroča posebnih težav, za nosečnice pa je lahko zelo nevarna.

Razsaja virusni meningitis!
Veliko staršev je zaskrbljenih, ker se v zadnjem mesecu v nekaterih vrtcih pojavlja virusni meningitis. Na Inštitutu za varovanje zdravja RS so nam to potrdili.

Nevarne črevesne okužbe
Črevesne okužbe se pri otrocih lahko pojavljajo vse leto. Čeprav je večje število obolelih v hladnejših mesecih, se je nekaterim okužbam težko izogniti tudi poleti. Odraslim in večjim otrokom niso nevarne, za mlajše in dojenčke pa so lahko tudi smrtne, če pravočasno ne ukrepamo.

Ko otrok nese vse v usta
Dojenčki včasih pojedo kaj takega, da stojijo staršem lasje pokonci. Vendar svojih staršev ne sprašujejo za mnenje – če je nekaj videti užitno in okusno, to tudi pojedo.

Ena nosečnost, dvojne skrbi
Ko je ženska noseča, se njene skrbi lahko podvojijo, saj poleg svojega zdravja skrbi še za otrokovega. S skrbjo sicer ni treba pretiravati, na nekatere stvari pa le mora biti bolj pozorna ali se jim celo odpovedati.

Toksoplazmoza, v nosečnosti nevarna okužba
Toksoplazmoza je najbolj razširjena zajedalska bolezen. Obolevajo tako ljudje kot živali. Sveža okužba je najbolj nevarna nosečnicam.

Pregledi v prvem tromesečju nosečnosti
Vam menstruacija zamuja, vam je nelagodno, vas bolijo prsi ... Ja, noseči ste!