svetovalne

TOM telefon potrebuje nove prostovoljce
Vsako leto se na TOM obrne na tisoče otrok, ki iščejo pogovor, razumevanje in podporo. Vse to jim nudijo tudi zaradi predanih prostovoljcev, ki nesebično prispevajo svoj čas in znanje.

Kaj storiti, ko pri otroku najdete vejp?
Cigarete je bilo dokaj enostavno odkriti in vonjati, težje pa je zaznati uporabo novih tobačnih izdelkov, kot so elektronske cigarete oziroma vejpi, ogrevani tobačni izdelki in nikotinske vrečke oziroma beli snus, ki so čedalje bolj razširjeni med osnovnošolci. Po njih posegajo že v drugi triadi.

Vse več staršev zahteva odlog šolanja. Pa je res dobro za otroke?
Z leti narašča število otrok, ki v prvi razred osnovne šole vstopijo leto pozneje kot njihovi vrstniki. Preverite, katere razloge ob prošnjah za odložen vpis navajajo starši in kakšen je nasvet Marka Juhanta.

Zakaj mladi začnejo z uživanjem drog?
Najstniška leta so čas večjih telesnih in duševnih sprememb, na drugi strani pa za marsikoga tudi obdobje raziskovanja, preizkušanja mej, iskanje svoje vloge v svetu. Želja po nečem novem, tudi tveganem, je normalen del razvoja mladega človeka, a pri nekaterih to vključuje tudi preizkušanje cigaret, alkohola in tudi drugih prepovedanih substanc. Kateri so najpogostejši razlogi za eksperimentiranje z drogami in na kaj morajo biti starši pozorni, preverite v nadaljevanju.

Delovanje vzgojnih zavodov v Sloveniji
Kako delujejo vzgojni zavodi, kdo mladostnike napoti tja, in kakšno je njihovo življenje, ko izstopijo iz zavoda, so vprašanja, ki smo jih zastavili pristojnim službam. Odgovore si preberite v spodnjih vrsticah.

Tako lahko pri najstniku prepoznate znake uživanja drog
Mladostniki so kot ena najbolj ranljivih skupin v družbi lahko vsakodnevno izpostavljeni prepovedanim drogam in pogosto hitro podležejo. Tudi v Sloveniji. Preverite, kako lahko kot starši opazite znake, da vaš otrok uživa droge, kako se odzvati in kje poiskati pomoč!

Pot iz primeža drog ni lahka, a obstaja, tako lahko starši pomagate
"Zasvojenost lahko postane del vsake družine – revne ali bogate, z nižjo ali visoko izobrazbo, verne ali ateistične ... Formule tukaj ni, droga pa je," opozarjajo v Društvu UP za pomoč zasvojencem in njihovim svojcem. Razložili so, kako lahko starši delujejo preventivno in kam se obrniti po pomoč, če otrok posega po drogah.

Spregovorili starši otrok s posebnimi potrebami
Med epidemijo so se v še posebej hudi stiski znašli otroci s posebnimi potrebami in njihovi starši, ki se vsakodnevno soočajo z izzivi šolanja na daljavo. Otroci potrebujejo stalno pomoč, težko jih je motivirati in starši morajo poskrbeti še za vse drugo. Med drugim morajo poskrbeti za šolanje njihovih sorojencev, hkrati delati na domu ali hoditi v službo, kuhati, pospravljati ... Se vsak dan vedno znova soočiti z novimi nepredvidljivimi izzivi in težavami.

Da, tudi v Sloveniji so otroci lačni
"Težko se je soočiti s tem, vendar tudi v Sloveniji živijo otroci, ki so lačni. Letos smo na letovanjih in taborih, ki jih brezplačno omogočamo otrokom iz družin v stiski iz vse Slovenije, zaznali več lakote kot v preteklih letih. Kot opozarjamo že od pomladi: revščina se širi in poglablja tudi zaradi posledic, ki jih je pustila pandemija. Bojimo se, kaj bo prinesla jesen, saj se na nas zagotovo še niso obrnile vse družine, ki so se zaradi izgube dela in prihodkov znašle v revščini," opozarja Anita Ogulin.

Občine organizirajo nujno varstvo, a starši se povečini sami organizirajo
Staršem v času zaprtja ne bo treba plačati vrtca. Obenem so določeni lahko doma in so upravičeni do nadomestila plače v višini 80 odstotkov. Medtem tudi večina občin organizira varstvo otrok, katerih starši delajo v zdravstu, policiji, vojski ... A - kot ugotavljajo na občinah - so se starši povečini že sami organizirali.

Težavno vedenje
Pozdravljeni! imam 4 leta starega sina ki je postal neobladljiv.pred enim letom sva se z njegovim očetom razšla ampak takrat je bilo še vse v redu.poiskala sem si službo in živiva doma pri mojih ...

Upor ob odhodu v vrtec
Pozdravljeni! Imam sina, ki bo oktobra dopolnil 2 leti. Zelo rad je hodil v vrtec, nato pa čez noč ni več želel. Vprašala sem, če se je kaj posebnega zgodilo in baje da nič, tu pa tam je kdaj pade...

Živahen otrok
Pozdravljena gospa Blanka Colnerič! Na internetu sem zasledila, da svetujete tudi otrokom s težavami. Moj sin je star 3 leta in pol in je zelo živahen, celo tako da so mi včeraj v vrtcu...

Uvajalnice za učence priseljence in njihove starše ali skrbnike
V okviru projekta Razvijamo medkulturnost kot novo obliko sobivanja bodo v temtednu potekale uvajalnice za učence priseljence in njihove starše ali skrbnike. Cilj uvajalnic je uspešno vključiti otroke v novo okolje in s tem poskrbeti za boljšo kakovost njihovega življenja. Udeležiti se jih bo mogoče na skoraj 65 osnovnih in srednjih šolah.

TOM telefon – na pomoč!
Stari znanec slovenskih otrok in mladostnikov TOM telefon je postal tudi uradna telefonska linija za pomoč pri težavah na spletu Centra za varnejši internet. V primeru vprašanj lahko otroci, mladi in njihovi starši anonimno pokličejo na brezplačno telefonsko številko 116 111.

Veste, kaj zajema predlog o družinskem zakoniku?
Objavljamo kratek povzetek 91 strani dolgega predloga o družinskem zakoniku, ki zajema razloge za sprejem, cilje, načela in poglavite novosti.

FOTO: Bili smo na kakijadi v Strunjanu!
V Strunjanu je ta konec tedna potekal 10. praznik medenih, zlatih jabolk. V pestri ponudbi dobrot, kakijevem sladoledu, marmeladi, krostati in še in še smo uživali tudi mi.

FOTO: Otrokom smo pričarali lepe urice
V HM Mercator Ljubljana Šiška je bil zaključni dogodek akcije Johnson's Baby in Bibaleze.si. Najmlajše in njihove starše smo razveselili s številnimi nagradnimi igrami in lepimi nagradami.

Babica – nepogrešljiva pri rojstvu in negi
Največja sreča vsakega starša je rojstvo otroka. Ob pogledu na novo življenje mati pozabi na še tako hude bolečine. Nikoli pa mamica ne bo pozabila ženske, ki ji je med porodnimi bolečinami stala ob strani in ji pomagala. To je babica.