tvegana nosečnost

Razbijamo tabuje: samozadovoljevanje v nosečnosti
Samozadovoljevanje je nekaj naravnega, a se kljub temu zdi, da je ta tema (tudi v času nosečnosti) še vedno precejšen tabu. Mnoge ženske se sprašujejo, ali je v tem obdobju samozadovoljevanje varno ali morebiti predstavlja celo tveganje za njihovo zdravje in razvoj otroka. Odgovor je preprost – samozadovoljevanje ni škodljivo, vseeno pa obstajajo določeni zadržki v primeru, ko je nosečnost visoko tvegana. Preverite, kdaj je potrebna previdnost in kakšne so prednosti samozadovoljevanja v tem obdobju.

Rizična nosečnost je lahko nevarna za otroka in mater
Med rizične nosečnosti spadajo tiste vrste nosečnosti, ki lahko zaradi različnih dejavnikov povečajo možnost zapletov tako za mater kot za otroka. Bistvenega pomena je, da se dobro informirate o tveganjih in zapletih, ki se lahko zgodijo med visoko tvegano nosečnostjo in da upoštevate preventivne ukrepe.

S telovadbo med nosečnostjo do lažjega in hitrejšega poroda
Med vadbo, prilagojeno posebej zanje, se nosečnice med drugim naučijo pravilnega dihanja, krepijo mišice medeničnega dna in druge bolj obremenjene mišice za manj bolečin in nosečniških tegob ter vsesplošno boljše počutje. Prednost redne telovadbe pa je tudi lažje in hitrejše okrevanje po porodu, ko je veliko nošenja, dojenja in dvigovanja dojenčka.

Je med nosečnostjo varno voziti kolo?
Tako kot mnoge odločitve, ki jih sprejmete med nosečnostjo, je tudi odločitev o vožnji s kolesom med nosečnostjo izjemno osebna.

Živila, ki se jim je treba izogibati v nosečnosti
Med nosečnostjo se prehranske potrebe ženske spremenijo. Določenih hranil potrebuje več, več potrebuje tekočine, nekoliko se povečajo tudi potrebe po vnosu energije. A vendar je pomembno, da se nosečnica določenim živilom izogiba. Prvi razlog za to je predvsem varnost!

Najpogostejša hormonska motnja pri ženskah v reproduktivni dobi
Sindrom policističnih jajčnikov je najpogostejša hormonska motnja pri ženskah v reproduktivni dobi. Ker povzroča motnje ovulacije, je eden najpogostejših vzrokov neplodnosti. Vseeno je z medicinsko pomočjo danes to mogoče premagati. Pa povzroča nato sindrom policističnih jajčnikov tudi težave v nosečnosti? O tem smo se pogovarjali z Mirjam Druškovič, dr. med., specialistko ginekologije in porodništva.

Porod, ko je dojenček "z ritko naprej"
Večina dojenčkov je že nekaj tednov pred predvidenim datumom poroda v maternici obrnjena z glavico navzdol. Glavična vstava je tudi najbolj pravilna in porod je lažji; vsi drugačni položaji otežujejo dojenčkov prehod skozi porodni kanal. Namreč, idealno bi se moral dojenček roditi z glavico naprej in z obrazkom, obrnjenim proti mamini hrbtenici. Vendar ni vedno tako.

Khloe Kardashian in njen bivši pričakujeta drugega otroka
Družina Kardashian bo kmalu večja za še enega novega družinskega člana, Khloe z nekdanjim fantom Tristanom Thompsonom namreč pričakuje drugega otroka, čeprav sta se razšla zaradi njegove nezvestobe.

'Čeprav za koga pozno, sem postala mama pravi čas'
MaMaMija piše: "Zase vem, da ne bi imela otroka s komer koli in za vsako ceno. Očeta svojih otrok sem skrbno izbrala in ni mi žal. Ni nama šlo vedno vse kot po maslu, tudi sprla sva se, bile so krize in padci. A padcem so vedno sledili vzponi."

"Nosečnost ni čas za velike športne podvige in po porodu smo na točki nič"
"V praksi opažam dve težavi: ali mamice čisto nič ne naredijo za svoje telo po porodu ali pa pretiravajo. In nobena skrajnost ni dobra za mamico po porodu," pravi profesorica športne vzgoje, trenerka pilatesa in vadbe v času nosečnosti in po porodu, mamica in avtorica knjige Ustrezna vadba po porodu Tanja Želj. Svetuje umirjenost po načelu "manj je več".

Imate težave z ledvicami in želite zanositi?
Težave z ledvicami lahko pomenijo bolj tvegano nosečnost, zato je pomembno, da se v takih okoliščinah z ginekologom pogovorite še pred zanositvijo. Ta bo tudi v sodelovanju z drugimi zdravniki ocenil, kakšna so tveganja in na podlagi tega skupaj z vami načrtoval nosečnost in porod. Naš cilj je vedno skupen in enak, pove mag. Lili Steblovnik, dr. med., specialistka ginekologije in porodništva: "Uspešna nosečnost in zdrav novorojenček."

Kaj se dogaja z vami v zadnjem tromesečju?
Pred vami, drage nosečnice, so še zadnji trije meseci. Nosečnost pa postaja iz dneva v dan bolj naporna.

Italijanke ob rojstvu dobijo 800 evrov od države
Italija je država z eno najnižjih rodnosti na svetu. Povprečna Italijanka rodi samo 1,35 otroka, zato se država močno tudi z razmeroma velikodušno družinsko politiko.

Možnost za kaj takšnega je 1:500.000.000
Jennifer Ashwood je medicinski čudež, saj je iz dveh maternic rodila dva otroka. Zdravniki so dejali, da takšna nosečnost – en otrok v eni, drug v drugi maternici na začetku ni tvegana, s kasnejšimi meseci pa se lahko konča s spontanim splavom.

'Odločila sem se, da bo vse v redu'
Ko je bila Mojca Žurej stara 27 let in prvič noseča, je ravno dokončala fakulteto. Kot vsak pri teh letih je mislila, da ima na dlani cel svet. Vse se je odvijalo, kot bi se moralo. Nato pa so ji med nosečnostjo odpovedale ledvice. Toda kljub vsemu, kar je morala prestati, je danes srečna mamica dveh zdravih hčera.

Čudežni dvojčici, ki sta si delili isto placento
Enojajčni dvojčki, ki si delijo isto posteljico in tudi eno samo votlino s plodovnico, predstavljajo le pet odstotkov enojajčnih nosečnosti. Mia in Maddison sta imeli le 50 odstotkov možnosti, da nosečnost preživita.

Še med porodom kolesarila
Susie je ob začetku popadkov najprej pomislila, da bi opustila svojo namero, da pot do 1,6 kilometra oddaljene bolnišnice opravi s kolesom. Vendar je ni in ni ji žal …

Kakšne so možnosti za preživetje cistične fibroze?
Cistična fibroza je najpogostejša genetska bolezen. Nekateri bolniki s cistično fibrozo umrejo že v otroštvu, drugi pa živijo kar dolgo v odrasla leta.

89 centimetrov visoka ženska rodila!
Nekaj več kot 22 kilogramov težka ženska je presenetila svoje zdravnike. Kljub bolezni, zaradi katere so njene kosti zelo krhke in je visoka le 89 centimetrov, je rodila zdravega otroka.

Dobila novo srce in rodila zdravega otroka
Mlada Britanka je po presaditvi srca mislila, da nikoli ne bo mogla postati mamica. Kot po čudežu pa je januarja letos rodila zdravega dečka …

Nosečnici odstranili pošastni tumor
Mlada Britanka je v sebi od rojstva nosila tumor, ki pa je miroval, dokler ni zanosila. Nato je tako hitro zrasel, da so jo morali operirati, še preden je otroka rodila …

Najstarejše matere na svetu
Za najstarejšo mamico na svetu velja 70-letna Rajo Devi iz Indije. S pomočjo umetne oploditve je rodila deklico. Sledi ji 66-letna Elizabeth, ki je najstarejša mama na Otoku.

Nosečnici ni treba jesti za dva!
Bodoče matere bi se morale zavedati, da je 'jesti za dva' le mit, opozarjajo britanske zdravstvene službe. Svojih prehranjevalnih navad jim ni treba spreminjati …

Tudi babice lahko zanosijo
Mišljenje, da starejše ženske ne morejo več zanositi, je zmotno. Ženska namreč lahko zanosi tudi po 50. letu.

Iz porodne sobe na Šmarno goro
Ob letošnjem mednarodnem dnevu babic je sekcija medicinskih sester babic Slovenije organizirala že četrti pohod na Šmarno goro pri Ljubljani. Srečanja so se udeležile tudi babice iz drugih slovenskih krajev. Prijazno so poklepetale tudi z nami.

Indijke med recesijo posojajo svoje maternice
Vse več Indijk se z gospodarsko krizo sooča na poseben način. Devet mesecev pod srcem nosijo tujega otroka – na ta način dobro zaslužijo in še pomagajo drugim.

Nosečnost po 35. letu
Veliko žensk si želi otroka tudi po 35. letu, vendar pa zanositev ni vedno tako enostavna, saj je pomembna tako fizična pripravljenost kot tudi psihična stabilnost nosečnice, na nosečnost pa vplivajo tudi drugi dejavniki.

VIDEO: Čudež ali norost?
70-letna Indijka je z možem na otroka čakala 50 let. Sedaj se jima je, zahvaljujoč umetni oploditvi, želja končno uresničila.

Več nas je, bolj je veselo!
Število trojčkov, četverčkov in peterčkov naj bi se v zadnjih 20 letih precej povečalo. Se to dogaja zahvaljujoč znanstvenemu napredku?