Bibaleze.si

meningitis

Zdrav otrok
01. 04. 2025 11.59

Norice ali vodene koze: simptomi in zdravljenje

Nadležen in srbeč izpuščaj malčke obišče prej ali slej. Norice so virusna nalezljiva bolezen, ki jo povzroča virus varicella-zoster. Spada v družino virusov herpes. Gre za nujno zlo ranega otroštva, saj jih večina otrok preboli že do tretjega leta starosti. Ravno zato jim pravimo otroška bolezen, ki pa za seboj pušča trajno imunost.

Dojenček
03. 07. 2024 05.00

Pediater: 'Dojenčki nimajo kaj početi na plaži'

Iz Črne gore prihaja vest o izjavi pediatra, ki trdi, da dojenčki nimajo kaj hoditi na plaže. Zdravnik je s kasnejšo objavo še utemeljil svoje prepričanje, nad njim pa se je zgrnil plaz kritik s strani staršev, ki imajo doma dojenčke in majhne otroke. Več v spodnjih vrsticah.

Nosečnost
26. 11. 2023 05.00

Huda bolezen, ki ogroža tako nosečnico kot tudi plod

"Norice v nosečnosti so lahko zelo huda bolezen, ki ogroža tako nosečnico kot tudi plod oziroma novorojenca. Lahko se končajo s smrtjo nosečnice, matere, plodu ali novorojenca," je opozorila prof. dr. Mojca Matičič, dr. med., spec. infektologinja in spec. internistka s Klinike za infekcijske bolezni in vročinska stanja UKC Ljubljana. Pojasnila je, kaj bi morali vedeti o noricah v nosečnosti in prenosu na plod ter tudi o pasovcu.

Zdrav otrok
20. 07. 2023 05.00

Živeti z otrokom, ki ima cerebralno paralizo

Gibanje je ena izmed najbolj naravnih stvari, ki jih poznamo v svojih življenjih. Povsod okrog nas lahko opazujemo fenomen gibanja. Plimovanje morja, gibanje vetrov, ptice na nebu, živali na kopnem in morju, pšenica v vetru, listki na drevesu ... in še in še bi lahko naštevala. Gibanje je torej nekaj najbolj običajnega, kar poznamo, in zatorej tudi precej samoumevnega. Vse dokler to ni, dokler se v naša življenja ne prikrade bolezensko stanje, ki se imenuje cerebralna paraliza. Takrat se samoumevnost gibanja spremeni v hvaležnost za vsak napredek, ki ga človek lahko doseže na področju gibalne motorike.

Zdrav otrok
26. 12. 2022 05.00

Sumite, da ima vaš otrok primarno imunsko pomanjkljivost? To so znaki!

Najbolj običajno se znaki prirojene okvare imunosti pojavijo med prvim in petim letom starosti. V večini primerov gre za genetske okvare in bolniki imajo zaradi neustrezne imunske obrambe pogostejše in dolgotrajnejše okužbe. Kako lahko starši in pediatri na primarni ravni prepoznajo primarno imunsko pomanjkljivost in kakšni so najpogostejši znaki? Odgovarja pediater imunolog, dr. Štefan Blazina.

Po porodu
26. 10. 2020 12.54

Fotografije: realno stanje ženskega telesa po porodu

Čeprav se vsaka ženska šele ob rojstvu otroka zave, česa vsega je sposobno njeno telo, pa je to zanjo hkrati tudi spoznanje, da obstajata dve ženski postavi – tista pred porodom in tista po njem, o kateri se sicer manj govori.

Zdrav otrok
22. 09. 2020 07.28

Huda oblika bolezni, ki jo je dobro čimprej prepoznati

Sepsa je nevarna bolezen, ki jo sproži okužba in se lahko konča s slabšim delovanjem organov in celo s smrtjo. Kako jo prepoznati in kako ukrepati?

Zdrav otrok
10. 09. 2020 07.58

Kako prepoznati simptome te nevarne bolezni?

Vsi starši želimo varovati svojega otroka, zato je še toliko pomembneje, da pravočasno prepoznate simptome te zelo nevarne bolezni, ki najbolj ogroža prav naše najmlajše. V tem primeru šteje vsaka minuta, zato berite naprej.

Zdrav otrok
31. 07. 2020 12.48

Zaradi pogostih vnetij ušesa sta se mu poslabšala sluh in govor

V prvih letih otrokovega življenja je sluh izjemno pomemben za otrokov družabni, čustveni in kognitivni razvoj. Tudi najmanjša izguba sluha lahko vpliva na razvoj govora in izgovorjave.

Zdrav otrok
14. 04. 2020 08.24

Pozor, klopi so tu!

Pomladi družine veliko časa preživijo v naravi, kjer se imajo fantastično. Kljub zabavnim trenutkom pa morate misliti tudi na zaščito pred klopi, ki so glavni prenašalci virusa klopnega meningoencefalitisa.

Zdrav otrok
03. 01. 2020 06.00

Katere okužbe so najpogostejše te dni?

Prehlad, viroza, gripa – trojček, ki bo v prihajajočih zimskih mesecih praznil vrtce in šole, polnil pa čakalnice otroških ambulant ter belil lase staršem, ki bodo spet razpeti med skrbjo za otroka in službenimi obveznostmi. Z dr. Bredo Wedam Mozetič, spec. pediat. ter z vzgojiteljico Natašo Žele smo se pogovarjali o najpogostejših nalezljivih boleznih v vrtcu v zimskih dneh ter o meji, do kod lahko skrb za zdravljenje prevzame vzgojiteljica v vrtcu.

Novice
16. 05. 2019 13.16

Vse hrepenijo po resničnem in ne Photoshop pravljici

Bethanie Garcia je mama in blogerka iz Arizone, ki je na Instagramu The Garcia Diaries objavila izjemno posebno fotogarfijo štirih prijateljic. Pospremila jo je z močnimi besedami, da so resnične ženske tako prekomerno težke kot tudi vitke.

Novice
13. 11. 2017 09.47

Pnevmokokne okužbe

Pnevmokokne okužbe spadajo med najpogostejše bakterijske okužbe. Bakterije lahko povzročijo tudi smrtno nevarne bolezni, kot sta meningitis in sepsa, najpogostejša pnevmokokna okužba pa je vnetje srednjega ušesa.

Zdrav otrok
13. 02. 2017 08.10

Kako prepoznati epilepsijo?

Epilepsija je ena izmed najpogostejših bolezni ali motenj v otroški nevrologiji, ki je zaradi svojih značilnosti resen medicinski in socialni problem. Vzroki nastanka bolezni in simptomi so zelo raznoliki.

Novice
15. 03. 2016 08.16

Slavni igralec v solzah: moja hčerka je bolna

Slavni igralec Harrison Ford je s solzami v očeh razkril, da je njegova 26-letna hčerka Georgia bolna že od otroštva. Ima namreč epilepsijo.

Novice
17. 02. 2016 09.18

Nevarnost pnevmokoknih okužb pri malčkih

Pnevmokokne okužbe spadajo med najpogostejše bakterijske okužbe. Bakterije lahko povzročijo tudi smrtno nevarne bolezni, kot sta meningitis in sepsa, najpogostejša pnevmokokna okužba pa je vnetje srednjega ušesa.

Resnične zgodbe
19. 11. 2015 11.17

Ta dojenček je preživel pekel. Toda poglejte, kakšen je danes!

Ko je bila Harmonie-Rose Allen stara 11 mesecev, se je začela dušiti, kašljati in koža ji je pomodrela. Popolnoma zdrav dojenček je čez noč zbolel in starši niso mogli verjeti, da pred sabo gledajo telo svoje hčerke, ki je razpadalo.

Novice
16. 11. 2015 08.14

Pnevmokokne okužbe

Pnevmokokne okužbe spadajo med najpogostejše bakterijske okužbe. Bakterije lahko povzročijo tudi smrtno nevarne bolezni, kot sta meningitis in sepsa, najpogostejša pnevmokokna okužba pa je vnetje srednjega ušesa.

Zdrav otrok
18. 03. 2015 09.58

Zbolela 102 Slovenca, zato ukrepajte pravočasno!

Za klopnim meningoencefalitisom sta lani v Sloveniji zbolela 102 človeka, kar je najmanj v zadnjih desetih letih. Vseeno pa predstavniki UKC Ljubljana in Nacionalnega inštituta za javno zdravje pozivajo k cepljenju proti tej bolezni, saj so lahko posledice zelo hude. Približno odstotek obolelih umre, pet odstotkov pa jih ostane invalidov.

Novice
05. 12. 2014 07.47

Znani športnik ima bolnega sina, zdravila zanj ni

Nogometaš Colin Doyle trepeta za svojega sina, saj zdravniki nimajo zdravila zanj. Žena je optimistična in upa, da ga bodo odkrili ...

Novice
15. 07. 2014 13.14

Ganljiva novica o slovenskem košarkarju

Slovenski košarkar Boštjan Nachbar, eden vidnih članov na lanskem evropskem prvenstvu v Sloveniji, se danes preko slovenskega Unicefa in Evropske unije odpravlja v Čad, kjer se že leta spopadajo s hudo lakoto, revščino in pomanjkanjem osnovne zdravstvene preskrbe, so danes sporočili z Unicefa Slovenija.

Novice
13. 04. 2014 15.16

Bolezen v družini znane pevke

Pevka Michelle Heaton je morala s pet tednom starim dojenčkom odhiteti v bolnišnico. Zdravniki so ugotovili, da ima mali Aaron Jay virusni meningitis, zato je ostal na opazovanju in zdravljenju.

Idejnica
23. 07. 2013 15.37

Kako se na naraven način zaščititi pred klopi?

Sončni dnevi so ustvarjeni za družinska potepanja po naravi. Ne ostanite doma zaradi strahu pred klopi, ki prenašajo bolezni, kot sta klopni meningitis in lajmska borelioza. Raje se na naraven način zaščitite pred njimi.

Novice
16. 07. 2013 10.27

SLOVENIJA: Število obolelih zaradi okuženih klopov narašča

Letos beležijo povečano število obolelih za klopnim meningoencefalitisom, zato strokovnjaki opozarjajo na pravočasno zaščito s cepljenjem. Slovenija po obolevnosti sodi v sam vrh evropskih držav. Glede na sliko razširjenosti bolezni se lahko primerja z Avstrijo, le da je tam precepljenih 80 odstotkov prebivalstva, v Sloveniji pa zgolj 12 odstotkov.

Zdrav otrok
16. 04. 2013 17.14

Vreme prebudilo tudi klope – previdno!

Topli žarki so prebudili naravo, igrišča so polna, vse več je sprehajalcev in kolesarjev. Prebudili pa so se tudi klopi in z njimi nevarnost okužbe z virusom klopnega meningoencefalitisa. Veste, kako se zaščititi pred njimi in kako pravilno odstraniti klopa?

Nosečnost
23. 10. 2012 08.00

Okužbe v nosečnosti

Okužbe v nosečnosti lahko primarno prizadenejo nosečnico ali plod – mikrobov, ki lahko pri bodočih mamicah povzročajo okužbe, ni malo. Nekateri infekti vplivajo na plod med nosečnostjo, drugi med porodom, nekateri infekti pa povzročijo simptome šele po rojstvu otroka, piše prof. dr. Vera Maraspin-Čarman.

Nosečnost
24. 08. 2012 11.30

Simptomi neozdravljive spolne bolezni

Z genitalnim herpesom, neozdravljivo spolno boleznijo, ki ga povzroča virus HSV 2, je danes okuženih že 32 odstotkov ljudi. Kako vpliva na nosečnice in novorojenčke?

Malček
15. 04. 2015 08.16

Naravna zaščita pred klopi

Sončni dnevi so ustvarjeni za družinska potepanja po naravi. Ne ostanite doma zaradi strahu pred klopi, ki prenašajo bolezni, kot sta klopni meningitis in lajmska borelioza. Aromaterapevtka Melani Kovač nam je zaupala recept, kako se lahko na naraven način zaščitite pred njimi.

Malček
06. 09. 2011 08.07

Ali netresk pomaga pri vnetju ušes?

Gredice, cvetlične lončke ali skalne razpoke v toplih poletnih dneh krasi trajna zelika z mesnatimi in koničastimi listi, ki jo poznamo pod imenom netresk oziroma ušesnik. Ali sok njegovih listov res pomaga pri vnetju ušes, smo vprašali specialista otorinolaringologije dr. med. Iztoka Fošnariča.

Družina in odnosi
25. 04. 2011 05.41

KOLUMNA: Mami, ne z roza pinceto!

Kako se odstrani klopa? Seveda, vem! Z oljem? Ne, s pinceto! To znanje skrbno čuvam v sebi po mnogih prebranih poučnih člankih o klopih, klopnem meningitisu in boreliji.

Bibaleze
Bibaleze
SLEDI NAM:
Bibaleze.si
Oglaševanje Uredništvo PRO PLUS Moderiranje Piškotki Politika zasebnosti Splošni pogoji Pravila ravnanja za zaščito otrok
ISSN 2630-1679 © 2024, Bibaleze.si, Vse pravice pridržane Verzija: 863