pomirite

Laringitis pri otroku - simptomi in zdravljenje
Laringitis je eno zmed najpogostejših obolenj. Da bi lažje razumeli vzroke, prepoznali simptome in vedeli, kdaj je potrebno z otrokom do zdravnika, smo se pogovarjali z Matejo Avsec, dipl. medicinsko sestro.

Nasveti za uspešno in prijetno dojenje
Za uspešno dojenje je pomembno, da odstranimo vse dejavnike, ki bi lahko zmanjšali trajanje, učinkovitost in pogostnost dojenja. Za vas smo pripravili nekaj praktičnih nasvetov za uspešno in prijetno dojenje.

Ko nič ne pomaga: Nasveti za starše, katerih otroci so neutolažljivi
Vsak starš ve, da pridejo dnevi, ko so otroci neutolažljivi, razdraženi in vznemirjeni. Vsak starš tudi najprej pomisli na osnovne otrokove potrebe in poskuša otroka pomiriti tako, da mu ponudi hrano, spanec ali sveža oblačila. Kaj pa, ko nič od tega ne pomaga?

Nenavaden primer: V nosu štiriletnika začel rasti grah
Majhni otroci so znani po nagajivosti in radovednosti, zato jih starši ne smemo pustiti samih. Kajti samo en trenutek je dovolj, da majhen predmet konča v otrokovih ustih, nosu ali ušesu.

Kakšne so najpogostejše težave ob vrnitvi v šolo?
Začetek šolskega leta je vedno pomemben dogodek – tako za otroke kot njihove starše. In po poletnih počitnicah lahko vstop v šolo prinaša tudi različne izzive, pri katerih nam zagotovo pride prav kakšen nasvet ali morebiti celo strokovna pomoč. Ob tej priložnosti smo se zato obrnili na psihosocialno svetovalko, ki svetuje vsem tistim, ki so se znašli v takšni ali drugačni stiski.

Ta fraza je "najslabša stvar", ki jo lahko starš reče otroku
Vsak malček je kdaj zaskrbljen. Kadar pa otroka zagrabi panika, pa obstaja pogosto uporabljen stavek, ki ga sicer ne bi smeli izgovoriti, in to je: 'Umiri se.' Preverite, zakaj.

Zakaj po porodu pride do nenadzorovanega drhtenja celega telesa?
Ne bodite presenečeni, če se boste po porodu začeli tresti. Večina žensk doživi po porodu močno tresenje celega telesa, predvsem pa v predelu stegen in nog. Zakaj do tega pride in na kakšen način lahko umirite telo? Preverite v spodnjih vrsticah.

Naravni načini za pomoč dojenčku pri izraščanju zob
Izraščanje zob je lahko naporen čas – boleče dlesni, pomanjkanje spanca, neutolažljiva sitnost. Če vaš dojenček preživlja težke čase z izraščanjem zob, vam predstavljamo nekaj naravnih zdravil, ki so olajšala življenje mnogim družinam in bodo morda pomagala tudi vam.

Kako skozi turbulentno obdobje (pred)pubertete?
Obdobje (pred)pubertete lahko za starše predstavlja velik čustveni napor. Nekateri otroci začnejo odraščati in dozorevati prej kot drugi. Pri približno 12 letih pa se lahko zgodi, da popolnoma spremenijo svoje vedenjske vzorce in se začnejo izogibati staršem. Kako ukrepati?

Zato so redni pregledi pri zobozdravniku tako pomembni
Z otroško zobozdravnico in bibino svetovalko, Urško Šavli, dr. dent. med., smo se pogovarjali o tem, zakaj je pomembno redno obiskovati zobozdravnika, kako lahko uporaba dude vpliva na razvoj čeljusti ter kakšne so smernice prehranjevanja za zdrave zobe. Več pa v spodnjem pogovoru.

8 nasvetov, kako otrokom s posebnimi potrebami olajšati vrnitev v šolo
Po dolgih, brezskrbnih poletnih dnevih je čas vrnitve otroka v šolo ali vrtec mejnik, na katerega se je dobro pripraviti. Za vse starše je to stresni čas, za starše otrok z dodatnimi izzivi pa je še dodatno kompleksen, saj ima vsak otrok svoje specifične zahteve in izzive, ki jih je treba pravilno nasloviti in jih upoštevati.

Kako se z otrokom pogovoriti o naravni nesreči?
Naravne nesreče so sestavni del našega življenja, vendar se pogosto zgodi, da se z otroki o teh dogodkih ne pogovarjamo dovolj. Razumevanje naravnih nesreč je ključno za varnost in pripravljenost, zato je pomembno, da se s svojimi otroki pogovarjate o tem, kaj so naravne nesreče, kako se nanje pripraviti in kako se v primeru nesreče zaščititi.

Kako pripraviti otroka na prihod dojenčka?
Prihod dojenčka v družino prinaša številne spremembe. A ni treba, da vas je strah, kako bodo otroci sprejeli novega člana družine. Za vas smo pripravili 7 bistvenih in uporabnih nasvetov, s katerimi boste lahko pripravili svojega otroka na prihod novorojenčka.

Kako se z otrokom pogovarjati o spolnem nasilju?
Zdi se, da v današnjem času ozaveščanje o spolnem nasilju in zlorabah dobiva veliko več prostora kot nekoč, kar je pozitivno, saj se spolno nasilje lahko zgodi vsakomur. Žal ne obstaja 100-odstotni način za zaščito otrok pred tovrstnimi dejanji, pa vendar lahko prek ustrezne komunikacije in stika z otrokom zmanjšamo to tveganje. Ne skrbite, če s svojim otrokom še niste začeli pogovorov o teh temah – nikoli ni prepozno.

Morojev refleks pri dojenčku
Že novorojenček ima prirojen strah pred padanjem. To se kaže z objemajočim gibom, imenovanim Morojev refleks. Gre torej za normalen refleks pri otrocih, ki se pojavi še pred rojstvom otroka, izzveni pa okoli šestega, pri nekaterih otrocih pa do osmega meseca. Opazite ga lahko, ko se otrok ustraši ali se zdrzne in z njim zato ni prav nič narobe. Celo tako primeren je, da z njim lahko ocenjujemo otrokove gibe oz. njihovo simetričnost.

Kako odgnati strah pred temo?
Je tudi vašega otroka strah temne pošasti, ki se v sobo prikrade ponoči? V določenem obdobju je strah pred temo zelo pogost, razlogi pa se velikokrat skrivajo v otroški domišljiji, risankah ali neprimernih vzgojnih ukrepih.

Trik: Očka v nekaj sekundah umiril neutolažljiv jok dojenčka
Eno najpogostejših vprašanj novopečenih staršev je, kako uspavati dojenčka, še posebej v trenutku, ko je dojenček že tako zelo zaspan, da postane razdražljiv in neutolažljivo joka. No, obstaja očka, ki mu je to uspelo v nekaj sekundah. Preverite, kako.

To se dogaja pri prehodu iz otroške posteljice v posteljo
Mejniki, ki jih otrok dosega, so prav gotovo vedno nekaj posebnega. Prvi nasmehi, prvi koraki, prve besede, prvo spanje v posteljici in prvo samostojno spanje v veliki postelji. Kaj vse se dogaja ob slednjem mejniku?

Kaj storiti v primeru pleničnega dermatitisa?
Novopečeni starši kljub pogostem menjavanju plenic dojenčku, ostanejo nemočni, ko se pojavi plenični dermatitis. Pomirite se, tudi za takšno vnetje kože obstaja vzrok in prav tako zdravilo.

Kaj storiti, ko se zlomi zob?
Pri padcu s kolesa, skiroja, rolke, pri igranju nogometa, borilnih veščinah ali v prometni nesreči … lahko pride do zloma zoba ali udarca v trda zobna ali obzobna tkiva. Takrat je zelo pomembno hitro in ustrezno ukrepanje ter obisk zobozdravnika.

Ne silite otroka, naj opusti pleničko
Pozorno preglejte spletne forume, prisluhnite pogovorom mladih mamic, preletite družinske albume s fotografijami. In ugotovili boste tudi sami: opuščanje pleničke in sedenje na kahlici je postalo še eno od področij, na katerem starši tekmujejo med sabo.

Tri pogoste okužbe dihal. Kako pomagati?
V nadaljevanju si lahko preberete, kaj je bronhiolitis, kaj je laringitis, kaj je oslovski kašelj. Pravočasno prepoznajte znake in ustrezno ukrepajte.

Ko dojenček joka, tega nikar ne počnite!
Če vaš dojenček joka, je to povsem normalno. Ne dvomite v svoje starševske sposobnosti. Najprej se pomirite vi, nato pa poiščite vzrok njegovega joka. Sčasoma boste tudi spoznali, kateri načini umiritve mu najbolj ustrezajo.

Moj otrok jeclja. Kako mu lahko pomagam?
Ugotovili ste, da vaš otrok jeclja. Pomirite se, to še ne pomeni, da bo jecljal vse življenje. Če je še v predšolskem obdobju in usvaja nove besede, so njegove misli hitrejše od zmožnosti proizvajanja glasov. Če je jecljanje prisotno več kot pol leta, pa to omenite izbranemu pediatru, ki vam lahko napiše delovni nalog za logopeda.

Moteča svetloba
Mojo 6 mesečno hčerkico zelo moti svetloba, kot novorojenka sploh ni prenašala svetlobe, imele smo kapljice D3 potem smo jih zamenjale za AD3 in je malo boljše, ni pa še dobro. ker opažam da drugi doj...

Kako otroka soočiti z ločitvijo?
Ločitev spada med najbolj stresne življenjske dogodke, saj je vedno povezana z večjimi spremembami v družini. Tudi če se ločitev z vidika odraslih zgodi mirno in v prijateljskem vzdušju, pa za otroke vedno pomeni velik stres. Velikokrat se namreč počutijo krive. Lahko se pojavi velika stiska, ki je ne morejo sami predelati.

To je eden izmed prvih znakov, da je bolan!
Prišel je čas, ko je strah pred boleznimi toliko večji. Pravzaprav so povsod okrog nas. Pogosta napaka staršev je, da želijo obvarovati svojega otroka, tako da ga pretirano oblačijo. Tudi tista igralnica, kjer se je še nedolgo tega veselo igral, postane preteča. Nekateri starši tako pridejo do zaključka, da bo še najboljše, da svojega otroka skrijejo pred boleznimi, kar lepo doma. Ob tem pa še poskrbijo za pravo poletno temperaturo. Napaka!

Prve noči z dojenčkom doma so lahko najtežje
Zakaj je z dojenčkom prve noči doma zelo težko?

Moj otrok se boji grmenja!
Poleti visoke temperature pogosto spremljajo tudi nevihte. Pri otrocih grmenje, bliskanje in strele, ki švigajo čez nebo, sprožajo različne reakcije. Nekateri jih sploh ne opazijo, drugi pa se tresejo od strahu.

'Tako jokam na parkirišču vrtca.'
Mama dveh otrok in blogerka Rachelle Bingham je ob takšni fotografiji pojasnila, da je za njo travmatično jutro. Neuspešno je poskušala pripraviti svojega štiriletnega sina za vrtec. Dogodek se je pripetil pred časom, ampak nekateri starši se vsak dan spoprijemajo s tem, zato je res aktualen.