pozabljivost

Spremembe, ki jih ženska doživlja med nosečnostjo
Nosečnost je poseben čas, ki ni primerljiv z nobenim drugim telesnim ali čustvenim stanjem. Mati narava je namreč poskrbela, da preide ženska v obdobje, ko se v njej zvrstijo zares neverjetne spremembe, ki vključujejo prilagoditev in pripravo telesa na porod. Prilagoditve pa ne vključujejo samo telesa, pač pa se v nosečnici zgodi pravi vrtiljak čustev, ki je včasih popolnoma neobvladljiv. Nekatere bi objele svet od veselja, druge besnijo za prazen nič, tretje ne občutijo ničesar drastičnega. A devet mesecev ni tako kratko obdobje, zato mora biti ženska pripravljena na številne čustvene spremembe.

Delovanje ščitnice v nosečnosti je ključno za razvoj ploda
Neustrezno delovanje ščitnice se največkrat pojavi pri ženskah, starih med 30 in 40 let. Pogoste so torej ravno pri ženskah v rodni dobi, kar pomeni, da se lahko pojavijo pred zanositvijo in med nosečnostjo, sprožilec pa je lahko tudi porod.

Kakšne so najpogostejše težave ob vrnitvi v šolo?
Začetek šolskega leta je vedno pomemben dogodek – tako za otroke kot njihove starše. In po poletnih počitnicah lahko vstop v šolo prinaša tudi različne izzive, pri katerih nam zagotovo pride prav kakšen nasvet ali morebiti celo strokovna pomoč. Ob tej priložnosti smo se zato obrnili na psihosocialno svetovalko, ki svetuje vsem tistim, ki so se znašli v takšni ali drugačni stiski.

7 mitov o nosečnosti, porodu in materinstvu
Obstajajo številni miti o materinstvu, porodu in nosečnosti. Mi vam tokrat predstavljamo sedem najbolj pogostih.

Zato otrok še kar pleza po stolu, čeprav ste ga že stokrat opozorili
Še nerazviti možgani so odgovorni, da se vaš enoletnik ne zmore upreti plezanju po stolu, čeprav ste ga že stokrat opozorili. Prav zato je vaš malček tudi trmast in ima v vaših očeh nerazumske izpade, cepeta, kriči in se valja po tleh in prav zato je vaš šolar zasanjan in se včasih zdi, da ničesar ne sliši, vašega najstnika pa kar naenkrat vse vrže iz tira. Kako procesi v možganih vplivajo na obnašanje otrok in kaj bi morali starši vedeti o razvoju možganov, da bi lažje razumeli in da bi bili bolj potrpežljivi pri vzgoji, je pojasnila mag. Mojca Košič, pedagoginja montessori in avtorica knjige Montessori za starše.

Kako prepoznamo anksioznega otroka?
Med otroci in mladostniki je vse več takšnih, ki doživljajo panične napade, se bojijo socialnih stikov, se samopoškodujejo in nočejo v šolo. Razlogi za razvoj anksioznosti pri otroku so kombinacija različnih dejavnikov. Več o tem v tokratnem prispevku.

Simptom nosečnosti, ki se lahko ohrani še dolgo po porodu
Ste kar naenkrat začeli opažati, da vse bolj pozabljate na dogovorjene sestanke, reči in obveznosti? Strokovnjaki pojasnjujejo, zakaj prihaja do tega simptoma nosečnosti in kdaj lahko pričakujete, da se bo stanje znova vrnilo na stare tirnice.

Kaj je disforija ob refleksu praznjenja dojke?
Čeprav misel na dojenje pogosto spremljajo asociacije harmonične povezanosti matere in otroka, ki uživata v najbolj intimnih skupnih trenutkih, obstaja tudi druga plat dojenja. Pa s tem ne mislimo težav s pristavljanjem, bolečih bradavic ali kakšne druge tegobe novopečenih mater, ampak gre za še dokaj neznan pojav z imenom D-MER. Gre za disforijo ob refleksu praznjenja dojke.

Ko se zgodi to …
Poglejte si posnetek in premislite, ali se je tudi vam med nosečnostjo dogajalo to? Ste bili pozabljivi? Vas je trebušček oviral pri pobiranju stvari s tal? Ste si tik pred predvidenim datumom lahko zavezali čevlje? Ste hrepeneli po čudnih kombinacijah hrane?

Kako razstrupiti organizem?
Konec leta ste razvajali svoje brbončice, privoščili ste si tudi kakšen kozarček vrhunskega vina ... Zdaj je čas, da razmislite o razstrupljanju organizma. Kako to storiti, ne da bi pri tem škodovali zdravju, smo se pogovarjali s svetovalko za zdravo prehrano, hujšanje in zdrav življenjski slog, certificirano nutricistko Karlo Klander.

Zakaj vse pozabijo?!
Zakaj moški slabše pomnijo kot ženske, zakaj vse zelo hitro pozabijo?! Strokovnjaki ugotavljajo, da se odgovor skriva v vzgoji.

Nasveti za reševanje težav s koncentracijo
Zdravniki pravijo, da nastanejo motnje koncentracije pri otrocih zaradi pomanjkljive preskrbe možganov s kisikom ali hranljivimi snovmi oziroma so krivi notranji konflikti, zaradi katerih se otrok ne more umiriti.

Fenomen 'nosečniških možganov'
Strokovnjaki so ugotovili, da nosečnice večinoma uporabljajo desno stran možganov. Spremembe, ki se dogajajo v možganih pri ženski, ko je v veselem pričakovanju, botrujejo temu, da se kot mati bolje poveže z otrokom.

Slovenska aplikacija pravi hit
Devet mesecev ste nestrpno čakali na svojega sončka, ki ste ga nosili pod srcem. Zdaj je tu ob vas, lahko se ga dotikate, ga božate, poljubljate, opazujete, ko mirno spi … Želite mu omogočiti brezskrbno in zdravo otroštvo, a poraja se vam tisoč in eno vprašanje. Ne veste, ali dovolj poje, ali prepogosto odvaja blato, kako mu pomagati pri krčih, ali je polivanje nevarno … Vse to lahko izveste na enem mestu, na tabličnem računalniku ali mobilnem telefonu poiščite brezplačno aplikacijo Baby Growth Novalac.

Prepoznajte simptome kandidiaze!
Kaj je kandidiaza, za katero trpi vse več ljudi? Kakšni so simptomi in kako si povrniti izgubljeno zdravje? Pri tem sta ključnega pomena način življenja in izbira prehrane.

Romanca v spalnici Saše Lendero
Eden zadnjih zapisov Saše Lendero na Facebook profilu razkriva, da je romantika kriva za njeno nenavadno pozabljivost. Mamica prikupne dveletnice pravi, da je ledeni mraz občutila kar v domači dnevni sobi.

'Nosečniški možgani' niso mit!
Bodoče matere pogosteje založijo ključe ali pozabijo, kam so kaj pospravile. Raziskava je pokazala, da “nosečniški možgani“ morda le niso mit!

Ko šola ni šala
Disleksija je težava pri branju in pisanju, ki prizadene približno tri odstotke otrok in jim onemogoča, da bi bila šola zanje »šala« (to je pogosta napaka dislektikov, ki zamenjujejo črke ali zloge).