psihični

Veliki čudež: 57-letna Sonja pričakuje prvega otroka
Včasih pot do starševstva ni lahka, še posebej, ko je želja po otroku velika, a se zanositev zdi skoraj nemogoča. Kljub številnim oviram in izzivom pa se lahko zgodi čudež – dokaz za to sta Sonja in Marko, ki po 22 letih boja pričakujeta svojega prvega otroka.

Načrtujete nosečnost po 30. letu starosti? To so prednosti in slabosti
Če razmišljate o tem, da bi postali mama po 30. letu starosti, je tu nekaj dejstev, ki vam bodo olajšala to odločitev.

Strah pred porodom skozi oči izkušene babice
Misel na porod nemalokrat prebudi občutke negotovosti in strahu. Kako bo porod potekal? Bo bolečina res neobvladljiva? Bom sploh zmogla? Diplomirana babica, Tanja Bon, ki že več kot desetletje v Porodnišnici Novo mesto pomaga pri tem pomembnem življenjskem dogodku, nam je pojasnila vse, kar bodočo mamico zanima. "Nosečnice naj zaupajo vase in v svoje telo, poiščejo podporo svojega partnerja, začutijo vso ljubezen in seveda zaupajo babicam in celotnemu zdravstvenemu osebju," pravi izkušena in izjemno srčna babica.

Porast psihosocialnih stisk pri otrocih je zaskrbljujoč
V zadnjih letih v Sloveniji narašča število stisk in izzivov pri otrocih in mladostnikih, na kar opozarjajo tudi pri Slovenski krovni zvezi za psihoterapijo (SKZP). "Zakaj je danes toliko potrebe po psihoterapevtskih storitvah, je vprašanje, ki si ga moramo resno zastavljati," pravi Ksenja Kos, predsednica Slovenske krovne zveze za psihoterapijo. Z njo smo se pogovarjali o tem, kaj bi nas moralo skrbeti in zakaj je tako pomembno, da nekaj naredimo tudi na tem področju.

Kaj jesti med ovulacijo in kaj med menstruacijo?
Morda se tega ne zavedate, a prehrana ima zelo velik vpliv na naš menstrualni ciklus. Zato tokrat posebej omenjamo tista živila, ki bi jih morali jesti pred, med in po menstruaciji, da bi se potem ves mesec lahko počutile kar se da dobro.

To so posledice 'gaslighting starševstva'
'Gaslighting' je subtilna in prikrita oblika psihične zlorabe, ki vključuje ponavljajoče se poskuse vplivanja na osebo, da ta sčasoma začne dvomiti v svojo presojo, spomin, razum – vase. V tem kontekstu starš, ki pri svoji vzgoji uporablja 'gaslighting', dosledno zanika ali oporeka otrokovemu doživljanju in izkušnjam ter s tem spodkopava njegov občutek za resničnost. V nadaljevanju preverite, kakšne so lahko posledice za otroka.

Metoda za spodbujanje naravnega poroda in pripravo nanj
Tradicionalna kitajska medicina že več tisočletij uporablja akupunkturo za pripravo žensk na porod in telo optimalno pripravi tako na fizični kot tudi na psihični ravni. V zadnjem času je postala ena bolj iskanih metod za spodbujanje naravnega poroda in pripravo nanj. Zanjo se vse več nosečnic odloča tudi v Sloveniji.

Očetje pomembno vplivajo na samopodobo svojih hčera
Oče igra v življenju hčere izjemno veliko vlogo. Lahko je njen zaveznik, varuh, vir ljubezni in spoštovanja ter vzor moškega, ki ga bo nekoč iskala v partnerju. Lahko pa pusti številne posledice na čustvenem in duševnem stanju hčere. Zato je izjemno pomembno, kako se spoprime z očetovsko vlogo in kakšne vrednote ji predaja.

Kako prepoznati ADHD pri otroku?
Otroci si želijo, da bi jih starši imeli radi in bi bili nanje ponosni, a včasih ne zmorejo slediti vsem pravilom in zahtevam, ki jih narekuje sodobna družba. V zadnjem času se veliko govori o motnji pozornosti in hiperaktivnosti, a nekateri otroci ostajajo tudi spregledani. Ali ima vaš otrok ADHD? Več o tem si lahko preberete v nadaljevanju.

Kako okrepiti čustveni imunski sistem pri otroku
Zadnje čase je v pogovorih zelo priljubljen laični izraz čustveni imunski sistem, pri katerem gre v resnici za psihično čvrstost. Tako kot se denimo telesni imunski sistem bori proti raznovrstnim okužbam, se z dobrim psihičnim imunskim sistemom otrok skozi odraščanje lažje sooča s stresom, stiskami, neuspehi, izzivi in drugimi neprijetnimi dogodki. To ni nekaj, kar otrok ima ali nima, ampak je veščina, ki mu jo lahko pomagamo razvijati, in ki jo ponese v odraslost.

Kako otroku olajšati žalovanje?
Pri izgubi ljubljene osebe se življenje obrne na glavo. Družina se spoprime z najtežjimi čustvi, pojavita se neizmerna žalost in bolečina. A velikokrat ob tragičnem dogodku pozabimo na otroke, ki nehote ostanejo prezrti. Po eni strani instinktivno vedo, da je nekaj narobe, po drugi strani pa si še ne znajo razložiti zmede, ki nastane okoli njih. Pomembno je, da ob takšnih dogodkih otroka, seveda njegovim letom primerno, prav tako vključite v sam proces žalovanja oziroma soočanja z izgubo bližnjega.

Ko misel na šolo povzroča strah in tesnobo
V večini primerov je vrnitev v šolske klopi povezana s pozitivnimi pričakovanji, ustaljeno rutino, ponovnimi srečanji s prijatelji in sošolci, včasih pa tudi s prekomernim stresom, tesnobo in strahom. Pri tem pomembnem prehodu v jesen ne smemo pozabiti na tiste otroke, ki se začetka septembra prav nič ne veselijo. Zakaj je temu tako, preverite v spodnjih vrsticah.

Zakaj je pomembna tudi psihična priprava na nosečnost?
Nasveti za pripravo na zanositev se največkrat osredotočajo na telesne vidike – uravnoteženo prehrano, jemanje ustreznih dopolnil ter pravšnjo količino gibanja. Kaj pa psihična priprava na nosečnost? Pogosto se ta vidik nehote spregleda, je pa v obdobju priprave na zanositev ali že nosečnosti ravno tako pomemben, saj omogoča zmanjšanje možnih zapletov, ki so posledica neizraženih čustvenih potreb, skrbi, stresa … Preverite 5 korakov, ki so ključni pri psihični pripravi na zanositev.

Izbira ljubljenčka naj bo prilagojena načinu življenja družine
Smo v času, ko otroci v družbi staršev dedku Mrazu in Božičku odpošiljajo najrazličnejše želje. Med njimi se znajde tudi želja po hišnem ljubljenčku, bodisi malem kosmatinčku, čudaškem kuščarju ali govoreči papigi. Starši se tako znajdejo v precepu, ali otroku žival omogočiti ali ga razočarati z neuslišano željo. Katero žival izbrati, predvsem pa o odgovornosti do nje, smo se pogovarjali z Elen Pejič, dr. vet. med.

Kronično zaprtje pri otroku – kako pomagati?
Zaprtje pri otroku se lahko pojavi zaradi bolezenskih vzrokov, veliko pogosteje pa predstavlja zgolj funkcijsko motnjo. V tem primeru govorimo o kroničnem funkcionalnem zaprtju.

V Sloveniji so v zadnjih 30 letih zabeležili 8 primerov namišljenih nosečnosti
Za namišljeno nosečnost imamo mnogo izrazov: lažna, neprava, fantomska, ponarejena. Gre za nosečnost, ki se zdi kot prava in vključuje številne simptome, a ni resnična. Nekatere ženske intuitivno vedo, da so noseče, še preden sploh naredijo test nosečnosti. Druge novico izvedo pri ginekologu, ki jim na podlagi ultrazvočnega pregleda potrdi nosečnost. So pa tudi zelo redki skrajni primeri, ko si ženska tako močno želi otroka, da verjame, da je noseča. Pri tem se pojavljajo celo fizični znaki in simptomi, ki še podkrepijo njeno prepričanje. Zanimivo je, da so v preteklosti motnjo zabeležili tudi pri moških.

To povzroča večplastno škodo za zdrav razvoj otroka
Med nami so otroci, ki so bili prikrajšani za brezskrbno otroštvo, tople objeme in predvsem za občutek varnosti. To so otroci, od katerih se ne smemo obračati stran, ampak jim moramo v prvi vrsti pokazati, kaj je sploh ljubezen ... In to ni nasilje – v nobeni obliki.

Rosacea
Pozdravljeni! V samo enem dnevu (oz. preko noči) se mi je po obrazu (predvsem po čelu, nosu in zg. delu lic) ter za ušesi pojavilo nešteto majhnih ''mozoljčkov''. Niso beli, izgledajo kot nekakšne rde...

Akne, rozacea
Lep pozdrav.pred približno pol leta se mi je na obrazu pojavilo polno majhnih pikic kot jim jaz rečem...(prej nekih hudih problemov z kožo nisem imela).in to je postajalo čedalje hujše zgledalo ...

Neuspešno zdravljenje nočnega močenja pri 10-letni deklici
Pozdravljeni Vprašanje bi imela za mojo hčerko, ki je stara 10 let. Še vedno moči posteljo, vsako noč dvakrat ali celo trikrat. Če gre spat ob pol devetih je skoraj v 90% ob desetih že polulana. Hodi...

Nadzorujete otroke pri igri na otroškem igrišču?
Igranje zunaj otrokom zagotavlja zabavo, svež zrak in razgibavanje. Toda tudi na igrišču je treba poskrbeti za njihovo varnost in preprečiti morebitne poškodbe.

Potepanje z otrokom
En dva tri lahko iz navadnega kolesa nastane voziček. Sanje? Ne, resničnost! Poglejte si video, kako je potepanje z otrokom lahko preprosto.

Govorilo se je o Severinini nosečnosti, v resnici pa se dogaja nekaj drugega!
Mnogi so pisali, da je Severina noseča, dejansko pa ni. Oba z možem Igorjem si srčno želita otroka, a jima nikakor ne uspe, zato sta poiskala zdravniško pomoč. Razmišljata celo o umetni oploditvi.

Delo za računalnikom nosečnici škodi?
Mnogo žensk danes med nosečnostjo normalno hodi v službo. Nekatere so s tem zadovoljne, druge so v to prisiljene zaradi finančne situacije, veliko pa se jih boji, da bodo službo izgubile, če ostanejo doma.

Koliko časa preživijo otroci s svojimi starši, ko odrastejo?
Skrb o ostarelih in nemočnih starših je najpogosteje dolžnost otroka. Raziskovalci so ugotovili, da se v tej vlogi bolje znajdejo hčerke, ki jim posvečajo dvakrat več pozornosti kot sinovi.

8 nasvetov, na kaj paziti pred zanositvijo
Nosečnost je zagotovo obdobje, na katero se je dobro že vnaprej pripraviti – če nosečnost seveda načrtujete. Preberite si osem nasvetov, čemu posvetite dodatno pozornost, potem ko se odločite, da boste postali mamica.

Strahovi moškega, prisotnega pri porodu
Rojstvo otroka je velik dogodek tako v življenju bodoče mamice kot tudi očka. Slednjega morda skrbi več stvari, ki si jih marsikateri ne upa pokazati, saj želi biti resnično trdna opora mamici, ki jo čaka najtežje delo. Bom omedlel, bo veliko krvi, kaj če bo šlo kaj narobe, bom odveč in podobno, so vprašanja, ki naj bi najpogosteje mučila bodoče očke.

So naši učenci dovolj motivirani?
Ravnatelji osnovnih šol so se na Bledu zbrali na 24. srečanju Osnovna šola na Slovenskem, rdeča nit je bila motivacija. Če so učenci motivirani, potem v šolah ni problemov, pridobljene delovne navade pa so dobra popotnica za življenje, je prepričan Rudi Zaman, organizator srečanja.

Kako reagirati, če imate nasilnega partnerja?
Ne zatiskajte si oči pred nasiljem! Če je vaš partner napadalen in se znaša nad vami psihično in fizično, bodite na njegove izbruhe pripravljeni. Nemudoma pa pokličite pomoč!

'Vozičkanje' - odlična telovadba za oblikovanje telesa
Ker mamice večino časa s svojimi sončki preživijo na svežem zraku, je tako idealno, če lahko pri tem še storijo nekaj zase in svoje telo. Vadba z vozički tako združuje hojo, tek in razgibavanje.