Timski duh je ključ do uspeha, pravijo mnogi znani trenerji, menedžerji in vodje. S tem se bodo strinjali tudi vodje najosnovnejše in najlepše družbene celice, ki se imenuje družina. Družina je kot ekipa lahko močna le, če v njej vladajo konstruktivna komunikacija, sodelovanje in potrpežljivost. Vsekakor pa se morate kot najstarejši član te celice zavedati, da ste vi tisti, od kogar je vse to odvisno. in da naloga, da v rokah držite glavne niti, morda ni vedno tako preprosta, kot bi si želeli. Ponujamo vam nekaj nasvetov, kako v družino pripeljati harmonijo in v njej tudi dolgoročno uživati.

Veste, da ste vi otrokov največji vzornik?
"Ko bom velik, bom kot očka!" Vam je znano? Glede na to, da imate čast biti otrokov vzornik, mu dajte dober zgled – zlasti pri prehranjevanju in športnih aktivnostih. Če boste otroku že od malega kazali, zakaj je dobro jesti sadje in zelenjavo in zakaj se je dobro gibati, boste s tem kreirali tudi njegovo razumevanje in dojemanje v nadaljnjem življenju. Razložite mu, zakaj malicate sadje in zakaj hodite na sprehode. Povabite ga s seboj in se takrat pogovarjajte o temah, ki jih ima rad.
Omislite si družinsko dejavnost!
Ste ena tistih družin, ki se v popolni zasedbi druži le pred televizijskim zaslonom? Razmislite, kako televizija vpliva na vas in vaše otroke in kako pametneje bi lahko izkoristili ta čas. Namesto posedanja si omislite kakšno skupinsko dejavnost – aktivnost, ki bo v veselje vsem članom. Vsak naj na primer na list napiše po tri dejavnosti, nato pa zberite predloge in imejte vsako popoldne 'en družinski krožek' (plavanje, turnir v kartanju ...). Mnogo staršev se ne zaveda, kako zelo radi se otroci družijo z njimi in koliko jim pomeni ta čas.

Kuhinja je odličen prostor za zabavo!
Nakupovanje sestavin in kuhanje sta lahko zelo zabavna, če si omislite malega pomočnika. Otroci zelo radi pomagajo in prevzemajo 'odgovorne' naloge: da jim na primer na blagajni daste denar, da oni plačajo, da sami stehtajo sadje in zelenjavo itd. Enako velja za kuhanje – morda res ni praktično, da bi vsak dan kuhali skupaj, a si poskusite izbrati vsaj en dan v tednu. Otroci bodo spoznali, katere sestavine so zdravi, naučili jih boste priprave, sočasno se bodo učili matematičnih in kemijskih spretnosti (tehtanje, vrenje ...). Strokovnjaki pravijo, da so otroci, ki pomagajo pri pripravi obrokov, manj izbirčni kot ostali.
Jedilna miza naj bo več kot prehranjevalni kotiček
Prehranjevanje je družabni dogodek – pomislite, kje se najpogosteje zbere vsa vaša družina, če ne za mizo. In to je tisto, kar bi bilo treba učiti otroke: da ne gre samo za uživanje hrane, pač pa ustvarjanje družabnih stikov in iskren pogovor. Med tem ko vi postrežete po možnosti z jedmi, ki ste jih pripravili skupaj, vam lahko otroci poročajo o tem, kaj se je zgodilo v vrtcu ali šoli. Družinska obedovanja so odlična priložnost, da otroku predstavite tudi kakšno novo jed.
Ideja: ujemite družinske utrinke v večni spomin
Če ste se odločili, da boste en dan kuhali s svojimi otroki, si priskrbite debel brezčrtni zvezek. V fotoaparat ujemite utrinke z družinskega kuhanja, slike pa prilepite v zvezek/album, jih opremite z datumom in seznamom skuhanih jedi. Vaši otroci pa lahko zraven zapišejo občutja in napišejo ali narišejo, kaj jim je bilo najbolj všeč. Tako boste najlepše trenutke ujeli v večne spomine.

Svoje mnenje lahko izrazite na naši Facebook strani ali pa se nam samo pridružite s klikom na
Komentarji (0)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.
PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV