
Čajota še vedno ostaja skrivnostna buča in tudi v trgovskih centrih je še ne boste našli. Vam jo bo pa prodala kakšna branjevka na tržnici. Čajota je grmasto plezava rastlina iz rodu bučevk, ki vsako leto proti koncu poletja obrodi bodičaste plodove hruškaste oblike. Do pol kilograma težke bučke so lahko temno, svetlo zelene ali rumene, ko pa jih boste razpolovili, bo meso nežno zelene barve. Ker je vsestransko uporabna – od korenin , listov, poganjkov, plodov – jo tisto, ki jo poznajo, uporabljajo v vsestranske kulinarične namene. Zaradi velike vsebnosti vitamina C je priporočljiva tudi za nosečnice in otroke, v kolikor nimate kakšnih alergij ali vam zdravnik ni svetoval drugače.
Previdno, bode!
Čajote obdaja debelejša lupina, posuta z zelo ostrimi bodicami. Prav zato se je je treba previdno lotiti. Svetujemo vam, da bučo najprej razpolovite in jo potem režete kot ananas. Če imate kje blizu rokavice, si lahko pomagate z njimi. Če boste pobrali še ne povsem dozorele plodove, bodo bodice bolj nežne, vendar pa vam svetujemo, da te plodove porabite prej. Tudi če boste dali cele kuhati, si ne boste olajšali dela, saj se bodice ne bodo razkuhale.
U, kakšna pečka!
Ko boste čajoto razpolovili, boste v sredini zagledali večjo pečko. Če jo boste poskusili, če vam bo zdelo, da jeste oreščke. Pečka je tudi tista, kar čajoto ločuje od drugih bučk – buče imajo navadno več manjših pečk. Čajotino pečko narežite in jo dodajte sadni ali zelenjavni solati, zelo dobra pa je tudi sama. Je zelo bogata z aminokislinami in vitaminom C, kar velja tudi za meso, ki je masleno, po teksturi nekje med kumaro in krompirjem. Okus bo vsak opisal drugače – nekateri pravijo, da so kot poletne bučke, drugi okušajo kombinacijo jabolk in bučk.
Kako uporabiti meso?
Čajote lahko uživate surove, dušene, ocvrte ali popečene na žaru, lahko jih uporabite za nadeve (kot polnjene bičke – čolničke) ali namesto jabolk v pitah, omletah in zavitkih, kompotih. Če jih boste kuhali, jih narežite na kocke in pustite v vreli vodi od 15–20 minut (meso je zelo kompaktno, zato ni bojazni, da bi vam koščki razpadli). Odlične so v solatah, tako sadnih kot zelenjavnih, oziroma jih daste v sokovnik in pripravite odličen sok.

Kako uporabiti liste in korenine?
So zelo uporabni – celo tako, da jih npr. na Tajvanu gojijo izključno zaradi vsakdanje uporabe listov in korenin v prehrani. Listi so dobri za pripravo čaja, ki naj bi po ljudski medicini pomagal proti arteriosklerozi, povišanemu krvnemu pritisku in kot prvo pomoč pri ledvičnih kamnih. V Južni Ameriki pa poleg plodov že po tradiciji uživajo korenine, ki zrastejo meter in pol globoko. Nekateri pravijo, da liste uporabijo kot nadomestek špinače, poganjki pa namesto špargljev. Če imate čas in in ste spretni, si lahko iz poganjkov spletete klobuk, vrečo ali košaro.
Super so tudi pozimi!
Buče boste skoraj sveže lahko uživali tudi pozimi, a le, če jih boste pravilno hranili. Najboljše mesto je hladna klet ali shramba. Je pa res, da bodo proti koncu zime otrdele, zaradi česar jih boste sicer malo težje olupili. Še bolje je, če imate zamrzovalnik – plodove narežite na kocke, shranite v vrečke in zamrznite.
Posadite jih!
Če boste čajote hranili v kleti, bodo plodovi s časoma pognali. Ob koncu zime jih položite v zemljo in samo rahlo zasujte (da bodo buče bolj pod površjem). Cvetlični lonec ali korito nato postavite na svetlo, najbolj primerna je okenska polica, kjer jo imejte do maja (pravijo sicer, da do ledeni možev, ki godujejo 12. maja). Takrat jih presadite v dobro pognojeno zemljo, še prej pa jim priskrbite oporo (npr. ograjo ali pergolo), ker se bo bujno razrasla.
ODLIČNA JUHA S ČAJOTO
2–3 čajote
2 krompirja
1 manjša čebula, lahko tudi por
1 strok česna
olje
približno 1 l vode
sol in poper
Čajote olupite in jim odstranite pečko, ki jo shranite za dekoracijo. Čajote narežite na kocke, tako velike kot boste narezali olupljeni krompir. Na ogenj pridajte kozico z oljčnim oljem, in ko se bo segrelo, na njem popražite čebulo. V kozico dajte bučke in krompir, še malo pražite, posolite, dodajte česen in zalijte z vodo. Ko bodo krompir in bučke kuhane (približno 15 minut), jih s paličnim mešalnikom zmešajte do gladkega, da dobimo gosto, gladko juho.
Pečke narežite na debelejše lističe in jih popražite v razgreti ponvi, dokler ne bodo porjaveli. Nato jih posujte po juhi. Pa dober tek!
Svoje mnenje lahko izrazite na naši Facebook strani ali pa se nam samo pridružite s klikom na
Komentarji (6)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.
PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV