medicina

Vse o zastoju rasti plodu v maternici
Zastoj rasti plodu v maternici je eden od najpogostejših vzrokov za obolevnost oziroma umrljivost plodu. O tem govorimo, kadar v nosečnosti ocenijo nizko težo otroka glede na krivuljo, ki kaže razporeditev porodnih tež v določeni starosti.

Zgodba o endometriozi: 'Pomembno je, da iščete rešitve, ki vam bodo olajšale življenje'
Endometrioza je bolezen, ki prizadene številne ženske, vendar je pogosto prezrta in premalo raziskana. Ena izmed teh žensk je delila svojo dolgo in naporno pot do diagnoze, ki je trajala več let. S svojo zgodbo želi opozoriti na izzive, s katerimi se soočajo ženske, ter na pomanjkanje ustreznega zdravljenja in podpore v zdravniškem sistemu.

Zgodba ženske, ki obžaluje pozno materinstvo
Pozno materinstvo je vse pogostejša odločitev, ki prinaša tako prednosti kot izzive. Rachel Rigby, 53-letna ženska, je pred skoraj šestimi leti postala mati hčerke Anne. Kljub temu da je hčerka velik blagoslov, pa se Rachel vsakodnevno sooča s težavami, ki jih prinašajo leta in zdravstvene ovire, ki vplivajo na njeno sposobnost, da bi sledila hčerkinemu tempu.

Načrtujete nosečnost po 30. letu starosti? To so prednosti in slabosti
Če razmišljate o tem, da bi postali mama po 30. letu starosti, je tu nekaj dejstev, ki vam bodo olajšala to odločitev.

Metoda za spodbujanje naravnega poroda in pripravo nanj
Tradicionalna kitajska medicina že več tisočletij uporablja akupunkturo za pripravo žensk na porod in telo optimalno pripravi tako na fizični kot tudi na psihični ravni. V zadnjem času je postala ena bolj iskanih metod za spodbujanje naravnega poroda in pripravo nanj. Zanjo se vse več nosečnic odloča tudi v Sloveniji.

Pripadnice generacije Z množično zamrzujejo jajčne celice
Število postopkov zamrznitve jajčnih celic je v svetu strmo naraslo, a strokovnjaki opozarjajo na nevarnost, ki jo to dejanje prinaša s seboj, pa tudi na neizkušenost različnih klinik za postopke IVF.

'Čarobna palčka ne obstaja, na to me je ena mama še posebej opozarjala'
Sonce je počasi začelo sijati tudi v moje preluknjano srce. Mnogokrat so bili žarki ljudje, ki so se pojavili v mojem življenju in mi pomagali prebroditi kakšno nevihto. Hkrati pa sem tudi sama začela sprejemati in ponotranjati nov način življenja, ki me je oziroma nas je čakal.

Ali shraniti matične celice in zakaj?
V pričakovanju novega družinskega člana se med številnimi drugimi lahko pojavi tudi vprašanje, ali shraniti matične celice iz popkovnične krvi in popkovnice. Na nekaj vprašanj, ki bodo bodočim staršem mogoče pomagala pri odločitvi, je odgovoril dr. Marko Strbad, univerzitetni diplomirani mikrobiolog, ki ima večletne izkušnje pri delu z matičnimi celicami.

Kakšna je razlika med fizioterapevtom in fiziatrom?
Star pregovor pravi, da nesreča nikoli ne počiva. In res se s takšnimi ali drugačnimi poškodbami prej ali slej sreča vsakdo med nami.

Ko si želiš otroka, a izveš, da ga ne moreš imeti
Kako se soočiti z neplodnostjo? Nedavna ameriška raziskava je pokazala, da je bilo za polovico žensk spopadanje z neplodnostjo najbolj stresen dogodek v njihovem življenju, pove psihoterapevtka dr. Andreja Pšeničny, univ. dipl. psih. "Anksioznost in depresivnost neplodnih žensk, ki si želijo otroka, lahko primerjamo s tisto, ki se pojavlja ob rakavih obolenjih."

Kako izbrati primerno varuško za otroka?
V trenutnih precej negotovih časih si zaradi različnih razlogov marsikatera družina pri organizaciji in usklajevanju družinskega življenja pomaga tudi z varuško. A še preden se odločite za ta korak, je dobro vedeti, na kaj morate biti pri izbiri varuške oziroma osebe, ki bo pazila na vašega otroka (ali več otrok), pozorni. Pri tem z lahkoto rečemo, da ne morete biti prezahtevni.

Lepotni kirurg Andrej Testen: 'Mlade mamice predstavljajo več kot polovico vseh strank'
Po porodu marsikatero mamo mučijo odvečni kilogrami, moti jo odvečna koža, ki je ostala na trebuhu in nezadovoljna je z novo obliko prsi. In ker lepotni posegi že nekaj časa ni tabu, se za estetske posege odloča vedno več pripadnic ženskega spola. O tem, kdaj je čas za lepotno operacijo, koliko časa poteka okrevanje in ali lahko pride do kakšnih zapletov, smo se pogovarjali z estetskim kirurgom Andrejem Testenom.

Klavdija Mlakar: 'Menila sem, da je otrok nekaj samoumevnega. Pa ni ...'
V Sloveniji je po strokovnih ocenah vsako leto od 800 do 1000 novih parov, ki se srečajo z nezmožnostjo naravne, spontane zanositve. Razlogov za to je ogromno. Včasih vzroka niti ne najdejo. Vse preveč pa je parov, ki menijo, da se tovrstne stiske in težave dogajajo samo njemu. Zato je pomembno, da se tudi o tej precej neprijetni, pa vendar zelo pomembni temi odkrito pogovarjamo. Z nami je o neplodnosti in uspešni zgodbi, v kateri sta se rodili dve krasni, zdravi deklici, spregovorila 40-letna Klavdija Mlakar.

Prednosti kraniosakralne terapije za dojenčke
Ste že slišali za številne pozitivne učinke kraniosakralne terapije na dojenčke in otroke? Kakšne so prednosti terapije, v katerih primerih je priporočljiva in kakšni so odzivi staršev, si lahko preberete v spodnjem intervjuju s kraniosakralno terapevtko, Sabino Miklavčič.

O neplodnosti: 'Otrok ni zdravilo, ni obliž, je nadgradnja in obogatitev tistega, kar že imata'
Neplodnost je še vedno tabu tema, o kateri pari težko spregovorijo. V Sloveniji za neplodnostjo trpi vsak 6. par. O osebni izkušnji spopadanja z neplodnostjo, občutki poraza in bremena, ki lahko vplivajo tudi na partnerski odnos, pa je iskreno spregovorila Maja Henigman. Z njeno zgodbo se lahko poistoveti marsikatera ženska.

9 prednosti pitja tople vode na prazen želodec
Starodavna kitajska in indijska medicina sta v številnih zapisih navedli prednosti te navade. Med drugim pomaga pri prekrvavitvi in tako izboljšuje prebavo ter pospešuje hujšanje.

Vlasta Kunaver, pediatrinja
Bibina svetovalka je pediatrinja. Zdravi otroke od rojstva do konca študentskega obdobja. Opravi tudi preventivni pregled in ima tudi naziv pooblaščena zdravnica letalske medicine.

Cone rod distrofija
Pozdravljeni, fant ima hude težave z očesom, zdravniki so postavili diagnozo cone rod distrofija. Zanima me, če obstaja kakršna koli operacija ali drugačna pomoč, da bi spet normalno videl. Hvala

Siva mrena pri otroku
Pozdravljeni, Zanima me vaše mnenje. Sinu se je pri 10 mesecih pojavila siva mrena. Pri pregledu so ugotovili čisti začetek sive mrene. Ta se je v 3 mesecih razvila po celi zenici- zenica je bi...

Pediatrična homeopatija
Pozdravljeni, Glede na to da se ukvarjam s pediatrično homeopatijo kot komplementarno aktivnostjo v praksi in pri zdravljenju otrok sem izoblikoval nekatere novosti katere uradna medicina ne pozna, s...

Vaje za oči
Pozdravljeni! Zanima me, ali očesna telovadba- vaje po metodi dr. Batesa, pomaga pri ohranjaju ali izboljšanju vida in če so vaje primerne tako za daljnovidne, kot za kratkovidne oz. če jih komu ne...

Škiljenje
Lep pozdrav! Že od otroštva škilim na levo oko(navznoter), bil sem tudi na 5 operacijah ko sem bil star 7 let vendar niso bile uspešne. Zanima me samo če je medicina kaj napredovala na tem področju...

Adenovirusni obolenje
Pozdravljeni. Pred dvema letoma sem imela adenovirusno vnetje roženic, takrat se mi je tudi poslabšala dioptrija (iz približno -2 na -4). Zdaj na izvidu piše:Vdo: 0,5 cc (-4,00 -1,00/15) -5,00 Dsph -1...

Poškodba vidnega živca
Pozdravljeni! Pred enajstimi leti sem imela hude poškodbe glave in od takrat naprej imam ptozo leve zgornje veke, parezo levega okulomotoriusa in dvojni vid (druga slika je motna in pod drugim kotom)....

Bolečine v hrbtenici
Že sedem let imam velike težave z bolečinami v hrbtenici. Bil sem tudi rentgensko slikan dvakrat v razmaku treh let (tudi v Valdoltri), vendar niso slike pokazale ničesar. Konstantno me boli v križu, ...

Dramatična zgodba iz porodnišnice
''Ne obstajajo besede, ki bi lahko opisale starševski strah pred prezgodnjim porodom. Mislim, da je to nekaj, o čemer večina staršev ne govori. To je trpljenje, s katerim se starši soočajo v tišini. Dobro je vedeti, da gredo tudi drugi skozi takšne situacije in da niste sami,'' je napisala Tabitha Jacobsen, ki je rodila sina v 27. tednu nosečnosti.

Začimbe prazničnega decembra
Praznični čas povezujemo z obloženo mizo in neponovljivostjo vonjev, ki ne le dražijo brbončic, ampak tudi pomagajo pričarati pravo vzdušje. In brez katerih začimb decembra enostavno ne gre?

Slovenija: zelo pomembna pregleda za nosečnico!
Mineva 35 let od začetka izvajanja amniocenteze in 20 let od začetka preiskav nuhalne svetline pri nas. Gre za preiskavi, s katerima pri plodu odkrivajo morebitne nepravilnosti. Pregleda nuhalne svetline se danes udeleži približno 80 odstotkov nosečnic, od začetka izvajanja teh testov pa se je pomembno zmanjšalo število otrok z Downovim sindromom.

Vse o kengurujčkanju
Ganljiva fotografija očka in dečka iz Švedske, kako skupaj skrbita za nedonošenčka, je osvojila virtualni svet. Zagotovo se bodo tudi vam orosile oči zaradi kengurujčkanja.

Nevaren trend med najstnicami
Zdravniki opozarjajo, kako lahko najstniška moda privede do takšnih posledic, kot so bile, ko so ženske nosile korzete. Strogo odsvetujejo ozka oblačila, predvsem zadnja leta moderne ozke kavbojke.