motivirati

Smučanje z otroki: kdaj in kako začeti?
Smučanje je odličen način, da otroci uživajo v zimskih radostih, se gibljejo na svežem zraku, se ukvarjajo s športom in razvijajo gibalne veščine. Kdaj je pravi trenutek, da prvič stopijo na smuči, ter kako poskrbeti, da bo izkušnja zabavna in varna? Na vprašanja odgovarja izkušeni učitelj smučanja Luka Štumberger.

14. decembra je dan prihodnosti za čebele
V soboto bomo v Sloveniji slavili dan prihodnosti. Ta spodbuja k odgovornemu ravnanju danes, da bo naš jutri lepši. Ustrezno se znova začenja družbeno odgovorna pobuda PRVA čebela, v kateri se povezujeta Čebelarska zveza Slovenije in PRVA. Namen je spodbujati znanje o čebelah med mladimi in ohranjati slovensko čebelarsko tradicijo. Odpira se nov javni razpis za čebelarska društva, ki s čebelarskim krožkom delujejo na osnovni ali srednji šoli. Do 20. maja prihodnje leto, ko slavimo svetovni dan čebel, bodo tri društva prejela učni čebelnjak, tri pa čebelarsko opremo za krožkarje.

Izdelajte čudovite okraske za novoletno smrečico
Okraševanje novoletnega drevesca je za otroke poleg obdarovanja, vrhunec prihajajočih prazničnih dni. Še bolj pa bodo otroci ponosni, če boste letošnje leto na smrečico dodali okraske, ki so jih ustvarili sami. Za vas smo pripravili nekaj idej za ustvarjanje.

Težave v službi kot posledica vzgojnega stila staršev
Zanimivo je, da odraslim, ki se zavedajo pomena starševske ljubezni in naklonjenosti ter so karierno in finančno uspešni, ekonomsko stanje ni več tako pomembno, ampak skrbijo za čustva svojih otrok.

Kako najstnika spodbujati k sprejemanju odgovornosti
Si želite najstnika, ki je nesamostojen in vedno druge krivi za vse, kar se mu slabega dogaja ali takšnega, ki je samozavesten in jasno stoji za svojimi dejanji ter odločitvami? Če želimo najstnika naučili odgovornosti, mu moramo najprej dati priložnosti, da postane odgovoren, kar vključuje tudi sprejemanje posledic, ko ni. V nadaljevanju preverite zakaj je pomembno, da najstnika spodbujamo h krepitvi odgovornosti in poiščite ideje v konkretnih smernicah.

Nadarjeni otroci - kdo so in kako jih prepoznamo?
Nekateri otroci že zelo zgodaj začnejo kazati zanimanje za glasbo, bodisi za petje bodisi za igranje kakšnega inštrumenta. O tem, zakaj je pomembno, da starši znamo prepoznati in predvsem spodbujati glasbeni talent pri otroku, in kakšen vpliv pravzaprav ima glasbeno udejstvovanje na sam razvoj, kreativnost in izražanje čustev, smo se pogovarjali z Ninom Ošlakom, priljubljenim slovenskim pevcem, avtorjem glasbe in besedil, producentom ter glasbenim pedagogom.

7 ključnih nasvetov za krepitev otrokovega samospoštovanja
Za krepitev otrokove samopodobe in samospoštovanja je zelo pomembna tudi pohvala, a s pohvalo poskušajte biti konstruktivni.

Zakaj je tako pomembno, da otroci glasno berejo, in kako jih motivirati?
Otroci se znajo v začetku upirati, saj jim glasno branje predstavlja velik napor, in takrat je tudi na starših, da vztrajamo, da jim pomagamo in jih spodbujamo, da naredimo branje privlačno in zabavno. Na kakšne načine lahko najmlajšim približamo ljubezen do knjig in zakaj je (glasno) branje tako pomembno? Preverite nasvete strokovnjakinj!

5 načinov, kako otroke spodbuditi k igri na prostem
Za otroke je pomembno, da gredo ven in se igrajo na prostem, vendar jih je včasih za to težko motivirati. Preizkusite teh pet zabavnih in ustvarjalnih dejavnosti, s katerimi jih boste lažje navdušili za igro na prostem!

Kako se motivirati za učenje?
Motivacija je pri učenju ključnega pomena. Tesno je povezana s koncentracijo, posledično pa tudi z uspehi oz. neuspehi, zato je zelo pomembno, da si zastavimo cilje, ki nas bodo motivirali dolgoročno in ne le naslednjih pet minut.

Gaja Kos: 'Bralca, ki še ne ve, da to je, je treba v svet knjig pretkano zapeljati'
Da so knjige prava pravcata zakladnica, s pomočjo katere odkrivamo različne zgodbe, vedrimo svoj vsakdan, nabiramo znanje, razvijamo in krepimo svoj besedni zaklad ter odstiramo meje domišljije, je jasno. Ampak kako jih predstaviti malčkom, kako jih približati otrokom, ki ne želijo brati in po katerih knjigah posegati? O vsem tem smo se pogovarjali z Gajo Kos, izjemno poznavalko otroških slikanic ter knjig za otroke in mladostnike, ki že vrsto let deluje kot samozaposlena v kulturi. Doktorirala je na Oddelku za primerjalno književnost in literarno teorijo. Pri knjižni založbi ureja izvirno slovensko leposlovje za otroke in mladino, literarne kritike pa objavlja tudi v različnih strokovnih revijah. Pri LUD Literatura soureja zbirko prevodne kratke proze Stopinje, občasno pa tudi kaj svojega napiše in kaj tujega prevede. Pogovor z njo si lahko preberete v spodnjih vrsticah.

Tako boste otroka spravili stran od elektronskih zaslonov
Toplejša polovica dneva kar kliče po preživljanju časa na prostem. Vendar, kaj če si vaš otrok ne želi iz hiše in bi namesto tega raje cele popoldneve preživel v sobi, pred računalniškimi ali mobilnimi ekrani? Kako motivirati šolarja, da bo raje hodil ven, na igrišče, v mesto ali naravo? Preverite.

Mama ga je zapustila zaradi Downovega sindroma, očka pa se je odločil ostati
Ta čustvena novica prihaja iz Rusije, kjer je mati otroka zapustila zaradi diagnosticiranega Downovega sindroma ob rojstvu. Očka ni sprejel njenega predloga, da bi sina skupaj oddala v rejništvo in nadaljevala svoje življenje, temveč se je odločil skrb zanj v popolnosti prevzeti nase.

Mamica Sonja: "Če bi nas opazovali površno, ne bi opazili, da je sin naglušen"
"Naglušnost ni tako strašna, kot se mnogim zdi. Midva svojega fantka ne želiva opredeljevati kot drugačnega. Tako ali tako je vsak otrok drugačen, poseben, edinstven. Najin ima neizmerno količino energije, je glasen in izjemno srčen in to je tisto, kar ga definira," so besede Sonje, mamice skoraj petletnega Lenarta, ki se je rodil z okvaro sluha.

Nasveti, kako motivirati otroka v procesu učenja na daljavo
Šolanje na daljavo ima prav gotovo veliko pomanjkljivosti, zaradi katerih otrokom primanjkuje motivacije. Spodaj smo zato zapisali nekaj predlogov, s katerimi se lahko otroku pomagate vključiti v šolanje na daljavo.

Spregovorili starši otrok s posebnimi potrebami
Med epidemijo so se v še posebej hudi stiski znašli otroci s posebnimi potrebami in njihovi starši, ki se vsakodnevno soočajo z izzivi šolanja na daljavo. Otroci potrebujejo stalno pomoč, težko jih je motivirati in starši morajo poskrbeti še za vse drugo. Med drugim morajo poskrbeti za šolanje njihovih sorojencev, hkrati delati na domu ali hoditi v službo, kuhati, pospravljati ... Se vsak dan vedno znova soočiti z novimi nepredvidljivimi izzivi in težavami.

Kako motivirati otroka, ki se mu "nič ne da", ki nima nobene motivacije?
"Otroku povejmo, da je življenje polno radosti, veselja, čudežev, ki se odkrivajo, če pozitivno pristopimo kot navdušeni raziskovalci, če se znamo tudi samomotivirati. Povejmo mu, da motivacija za vadbo kitare morda ni vedno največja, ampak da bomo nato nekje nekoč v krogu prijateljev poprijeli za kitaro in zaigrali lepo pesem. Otroku recimo: "Ali ni super, da boš znal s kitaro popestriti petje?" svetuje Iris Kline Arih. Z resonančnim coachingom vas lahko nauči poiskati notranjo moč, zaklad, sijaj, sonce, "ki je vse od rojstva v vsakem izmed nas".

Šolanje na daljavo – enim je super, drugim ne. Niso vsi na istem, a vsi smo skupaj v tem
Šolanje na daljavo. Staršev niti učiteljev nihče ni pripravil nanj, ni bilo vaje, tako kot so bile denimo letno evakuacijske in požarne. Dejstvo je, da gre enim "kot po maslu", drugim malo manj. Eni starši ob vsem še delajo, fizično hodijo v službe. Ni lahko, ampak ni dvoma, da ne bi zmogli. Skupaj smo v tem.

Ni nujno, da je najstnik len, če ima slabe ocene
Len, naveličan, zdolgočasen, neosredotočen, zadirčen, muhast ... Samo spal bi, igral računalniške igrice, deskal po spletu in se družil s prijatelji ... Šola mu je zadnja skrb na svetu. Besede, s katerimi marsikateri starši opisujejo svojega najstnika. Ampak, ali je res?

Tako dosežete cilje, ki ste si jih zastavili
Motivacija ni nekaj trajnega, nekaj, kar bi enkrat pridobili in nato imeli, razlaga psihologinja in psihoterapevtka dr. Andreja Pšeničny. Za doseganje ciljev jo je treba vedno znova obujati. Ko je z nami, jo je treba vzdrževati in negovati.

Otrok ima ADHD – kakšni so znaki, kako mu pomagati
Zadnje čase vse več slišimo o hiperaktivnih otrocih. Kakšni so? In zakaj jim nato postavijo diagnozo ADHD? Iz leta v leto je vse več otrok s to motnjo motnjo, zato so starši in pedagogi, ki so v stiku z otrokom, željni informacij. S tem področjem se ukvarja mag. Teja Bandel Castro, univ. dipl. psih. Z otroki in mladostniki z ADHD in njihovimi družinami dela v okviru individualnih, družinskih in skupinskih obravnav. Temo ADHD je obravnavala tudi v okviru magistrske naloge z naslovom: Osnovnošolski otroci z motnjo hiperaktivnosti in pozornosti; medosebne značilnosti družin ter motnja hiperaktivnosti in pozornosti pri starših.

Motivirajo dijake za krvodajalstvo
Transfuzijski center celjske bolnišnice si skupaj z Območnim združenjem Rdečega križa Celje že vrsto let prizadeva motivirati celjske srednješolce za darovanje krvi za potrebe bolnikov. Tako je bolnišnica v šolskem letu 1995/96 pripravila projekt Dan odprtih vrat transfuzijskega centra, odziv dijakov na ta projekt pa je bil zelo dober.

Tako bo vaš otrok še bolj motiviran
Otroško sobico lahko personalizirate ali polepšate tudi z izbranimi motivacijskimi napisi. Tako boste prikupno okrasili posamezne kotičke in hkrati otroka spodbudili k vztrajnosti in mu vlili poguma, da se bo svojih nalog loteval optimistično in z veliko entuziazma.

Veliko tekmovanje tabornikov
Okoli 500 udeležencev iz vse Slovenije pričakujejo na letošnjem državnem mnogoboju, ki ga od danes do nedelje v Domanjševcih na Goričkem organizirata Zveza tabornikov Slovenije in društvo tabornikov rod Veseli veter iz Murske Sobote. Petčlanske ekipe mladih bodo tekmovale v devetih starostnih kategorijah. Najbolj pestro bo v soboto.

Kako povedati, da se je porod začel? Kako povedati, da je otrok bolan?
Udeleženke projekta OrientAkcija iz Maroka, Dominikanske republike, Bosne in Hercegovine, Kosova in Makedonije, ki so se pred nekaj leti preselile na Jesenice, so obiskale jeseniško splošno bolnišnico. Ob tem so spoznale bolnišnico in si ogledale urgentni center ter ginekološko-porodniški in pediatrični oddelek.

Spodbujanje javnega dojenja tudi v Sloveniji
Ljubljana in Ptuj sta kot prvi mesti v Sloveniji dobili klopce za dojenje in previjanje. Prvo so avgusta postavili v ljubljanskem živalskem vrtu, prejšnji teden pa še po eno v Arboretumu Volčji potok in ptujskem mestnem parku.

Mlade spodbujajo k izbiri inženirskega poklica
V okviru projekta Inženirke in inženirji bomo! Gimnazija Jesenice danes gosti dogodek, na katerem bodo inženirji dijakom predstavili skrivnosti svojega poklica in skušali motivirati k izbiri tehniškega ali naravoslovnega študija. Dijake bo nagovoril tudi predsednik republike Borut Pahor, ki je častni pokrovitelj projekta.

Slovenija: Velike spremembe na področju šolstva
Na ljubljanski pedagoški fakulteti poteka mednarodna konferenca o specifičnih učnih težavah. Kot je v uvodnem nagovoru poudarila predsednica društva za pomoč otrokom in mladostnikom s specifičnimi učnimi težavami Bravo Marija Kevkler, potrebujemo tako šolo, kjer bodo tudi otroci in mladostniki s težavami razvijali svoje potenciale.

Slovenski mladostniki se gibajo premalo
Res je, da se večina mladostnikov po šoli najraje usede za računalnik, ampak s tem dolgoročno ogrožajo svoje zdravje. Svetujte jim, da vzamejo žogo in odidejo na igrišče, naj se zapeljejo s kolesom, obujejo rolerje, se preizkusijo v rolkanju … Učite jih, da dovolj gibanja pripomore k boljšemu počutju in uspehom na vseh področjih.

Kaj se dogaja s Tinkaro iz Bepopa?
Tinkara Zorec je tista ljubka svetlolaska, ki je pred sedmimi leti navduševala s skupino Bepop. Mamica nadvse uživa v letošnjem poletju, obetajo pa se ji tudi velike spremembe …