prenajedanje

Uporaba hrane kot nagrade lahko vodi do čustvenega prenajedanja pri otrocih
Otroci obožujejo sladkarije in mnogi starši to uporabljajo kot nagrado. Če pa to počnemo prepogosto, lahko pri malčkih pride do nezaželenih posledic.

Kako ugotovite, ali ste v odvisniški zvezi?
Zaljubljenost je ena od najprijetnejših življenjskih izkušenj, obenem pa je lahko tudi zelo opojna. Opevajo jo jo romantični filmi, pesmi in romani, toda ali so lahko odnosi, povezani z ljubeznijo, tudi zasvajajoči? V zadnjih letih je precej govora o odvisnosti od odnosov, pri kateri gre za podobno stanje kot pri ostalih vrstah odvisnosti. Kaj se skriva v globinah takšnih odnosov in kako tovrstno odvisnost sploh prepoznati?

Ali nosečnica lahko uživa kostanj?
Kostanj, priljubljena jesenska poslastica, znana po svojem sladkem okusu, je med tistimi živili, o katerih lahko nekatere nosečnice dvomijo. Torej ali lahko nosečnica uživa kostanj? Odgovor je seveda pritrdilen. Preverite, zakaj je kostanj lahko zdrav dodatek k nosečniški prehrani.

Otroku za mizo postavite meje, a tudi spoštujte, koliko in kaj bo jedel
Otrok potrebuje meje na vseh področjih življenja, tudi pri prehrani. Meje dajejo otroku občutek varnosti, tudi kadar mu niso povsem všeč. Naloga otroka je, da se bori za svoje želje, naloga staršev pa je, da otrokove želje sprejmejo z razumevanjem in pogovorom, vendar to ne pomeni, da jih vse tudi izpolnijo, še posebej, če niso v skladu z družinskimi pravili oz. niso dobre za otrokovo varnost in zdrav razvoj.

Prepoznajte znake policističnih jajčnikov
Pri sindromu policističnih jajčnikov (PCOS) gre za hormonsko motnjo, zaradi katere imamo lahko težave z menstrualnim ciklom in neplodnostjo.

Izbirčen otrok ali starš, ki prehitro obupa?
Vsak starš se je že kdaj soočal s tem, da otrok ni želel jesti določene hrane in jo je vztrajno zavračal. Morda je še prejšnji teden užival v brokoliju, sedaj pa ga spet noče poskusiti.

Kaj mora jesti nosečnica?
Obdobje nosečnosti je že samo po sebi precej zahtevno in polno sprememb ter hormonskih nihanj. Ob vsem tem je zato precejšen izziv skrbeti tudi za primerno in raznoliko prehrano, vendar pa, če se boste držali zdrave prehrane, bo tudi telesno in duševno počutje veliko boljše kot sicer. Kaj torej morate vedeti o prehrani v teh devetih mesecih vašega življenja?

Ob epidemiji tudi porast motenj hranjenja. Kako prepoznati znake in kje poiskati pomoč?
Anoreksija se lahko pojavi že pri osmih letih in velja za najtežjo obliko od vseh motenj hranjenja, saj prinese največ posledic, pojasnjuje Andreja Modrin Švab, psihologinja in geštalt psihoterapevtka, vodja Svetovalnice za motnje hranjenja MUZA v Ljubljani. Je pa anoreksija zgolj ena od motenj hranjenja, ki lahko prizadenejo tudi otroke, je dodala in razložila tudi, kako prepoznati znake in kje poiskati pomoč.

Pri deklicah na razvoj telesne samopodobe najbolj vpliva mama
V obdobju najstništva se odraščajoči fantje in dekleta pogostokrat sprašujejo, kako so videti – so dovolj vitki, visoki, postavni in privlačni? Pri oblikovanju pozitivne telesne samopodobe igrajo veliko vlogo prav starši. Kako jim pomagati v ranljivem obdobju?

Koliko jajc lahko pojemo za praznike?
Med prazniki se lahko pregrešimo. Toda le, če se "praznično" ne prehranjujemo vse dni v letu. Po koncu velike noči oziroma katerega koli praznika se je treba vrniti k zdravi, uravnoteženi prehrani. Prvih nekaj dni se lahko poskušate prehranjevati celo malo bolj zdravo kot običajno.

Najpogostejše dileme nosečnice
Nosečnost s seboj prinese ogromno čudovitih občutkov, pa tudi kar nekaj dvomov. Največ vprašanj in strahov se poraja ženskam, ki so noseče prvič, a tudi izkušene mamice niso nanje povsem imune. Nosečnice so pogosto v dvomih, kaj lahko jedo, ali smejo telovaditi ali iti v savno. Sprašujejo se, ali bo kozarec vina tu in tam škodoval njihovemu otroku? Ali je masaža med nosečnostjo odsvetovana? Vse te dileme so popolnoma normalne, saj je v tem času glavna skrb bodoče mamice zdravje njenega še nerojenega otroka. Da bo nosečnost še lepša, skrbi pa manjše, razjasnjujemo najpogostejše dileme, s katerimi se spoprijemajo bodoče mamice.

NIJZ opozarja, da bodite čim bolj zmerni
Ker so praznični dnevi pri nas velikokrat povezani s preobloženimi mizami najrazličnejših dobrot, pogostejšim prenajedanjem in opuščanjem telesne dejavnosti, Nacionalni inštitut za javno zdravje (NIJZ) opozarja, da moramo biti ob vseh sladkih, mastnih in slanih dobrotah čim bolj zmerni. Najpomembnejša sta uravnotežena prehrana in dnevna rekreacija.

Kako prepoznati bulimijo?
Bulimija je duševna motnja, ki jo najpogosteje razvijejo dekleta v srednji šoli ali na fakulteti. Zanjo je značilno: prenajedanje, bruhanje, pretirano ukvarjanje s športom, nizka samopodoba, občutek sramu, strah pred debelostjo, poleg tega pa lahko oseba zapade v depresijo.

35-letna mama šestih otrok razkriva skrivnost vitke postave
Ko pogledate fotografije 35-letne Deborah Goodman zagotovo dobite spodbudo za telovadbo, še posebej, če veste, da je za njo že šest porodov. Lepotica je bivša profesorica, sedaj pa dela kot osebna trenerka.

Zakaj je zajtrk tako zelo pomemben?
Vsi starši bi se morali zavedati pomena zajtrka – ne samo zaradi sebe, pač pa zaradi otrok. Zajtrk je najpomembnejši obrok, ki bi ga morali zaužiti vsi.

Ameriška božična večerja tehta 60 kg
Ameriška raziskava ugotavlja, da ljudje za božične praznike v trgovini nakupijo kar za 60 kilogramov hrane. Teža je petkrat večja od običajnega tedenskega nakupa, ki napolni družinski hladilnik.

Najpogostejši razlogi za decembrske prepire
V ZDA so med 2000 odraslimi izvedli anketo o tem, kaj v prazničnem času v toplem družinskem ognjišču najpogosteje neti nepotrebne prepire. Mi smo o tem povprašali tudi slovenske mamice.

Božična idila le še v pravljici?
Družina, dobra hrana, pesmi in veselje - takšen, naj bi bil tradicionalen božič. A žal so postale del praznovanja tudi manj lepe stvari - prepiri, prenajedanje in pijančevanje.

ŠOKANTNO: Pri petih letih tehta 76 kilogramov!
Zdravniki so pet let staro Indijko opozorili, da jo lahko njeno prenajedanje stane življenja. Deklica je visoka komaj dober meter, tehta pa že nezdravih 76 kilogramov!

Nosečniški znaki
Bodoče mamice, ki se trudijo zanositi, želijo včasih še pred izostankom menstruacije vedeti, kakšni so nosečniški znaki in če so uspešno zanosile. Včasih pa nosečniških znakov sploh ni.

Prekomerna teža v nosečnosti vpliva na otroka
Ženske, ki v nosečnosti pridobijo preveč kilogramov, rodijo večje in težje otroke. Taki otroci imajo zaradi tega lahko tudi v najstniški dobi težave z debelostjo.