Bibaleze.si

škoduje

Družina in odnosi
05. 03. 2025 05.00

Strupeni družinski odnosi: Kdaj je čas, da rečemo 'dovolj'?

Družina naj bi bila naš varni pristan, prostor, kjer čutimo ljubezen, sprejetost in podporo. Vendar pa včasih, kljub temu, da so družinski člani pomemben del našega življenja, odnosi postanejo strupeni in škodljivi za naše duševno zdravje. Takšni odnosi lahko povzročijo dolgotrajen stres, anksioznost in celo depresijo.

Vzgoja in vrtec
04. 02. 2025 05.00

Kako postaviti otroku meje brez škodljivih metod?

Postavljanje meja otrokom je ključnega pomena za njihovo rast in razvoj, vendar ne zahteva stroge kazni ali kričanja. Psihologinja pojasnjuje, kako lahko starši postavijo meje na spoštljiv in učinkovit način, brez uporabe škodljivih metod.

Prehrana
16. 12. 2024 04.57

Te hrane otrokom nikoli ne pogrevajte

Nosečnice in otroci so najbolj občutljivi na negativne spremembe v hrani zaradi pogrevanja. Preberite, katera živila je najbolje uživati samo sveže pripravljena.

Po porodu
01. 12. 2024 04.00

Telesne in duševne spremembe, ki lahko sledijo po porodu

Vsaka posameznica drugače doživlja izkušnjo nosečnosti in poroda. Pri prav vsaki izmed njih pa se odvijajo določeni procesi in spremembe, ki so lahko tako fizične kot duševne narave. Preverite, za katere spremembe gre.

Razvoj in odnosi
17. 11. 2024 05.00

Kdaj je čas za prvi ginekološki pregled?

Veliko staršev deklic, ki počasi prehajajo v obdobje pubertete, se verjetno sprašuje, kako načeti temo o spolnosti in kdaj je čas za prvi ginekološki pregled. Za vas smo pripravili nekaj odgovorov na to temo.

Nosečnost
13. 11. 2024 01.00

Kaj lahko pričakujete med prvo nosečnostjo?

Prva nosečnost je vznemirljiva izkušnja, polna čustev in fizičnih, pa tudi duševnih sprememb. Normalno pa je, da imate ob tem številna vprašanja in da vas zanima, kaj lahko pričakujete v tem čarobnem, a tudi napornem obdobju. Za vas smo pripravili nekaj odgovorov, ki vam bodo lahko v pomoč.

Vzgoja in vrtec
27. 05. 2022 04.15

Kaj lahko stori starš, če opazi, da je otrok žrtev vrstnikov?

Medvrstniško nasilje lahko predstavlja veliko težavo, zlasti v primerih, ko dolgo ni prepoznano. Tokrat izpostavljamo predvsem rizične faktorje za razvoj nasilniškega vedenja, ki segajo vse od družinskega ozadja, osebnostnega ter vedenjskega tveganja. Dotaknili smo se tudi najpogostejših tipov žrtev, ki so tarče nasilnih otrok. Pomembno je, da kot starši znamo prepoznati spremembe pri otrocih in ustrezno ukrepati.

Vzgoja in vrtec
23. 10. 2024 04.00

Psihoterapevt: otroci potrebujejo ljubezen, a tudi disciplino

Ljubezen in pohvala sta nujni, potrebno pa je tudi, da se otroci naučijo pomena besed "ne" in "moraš", to so namreč konfliktne situacije, iz katerih se človek uči. Kot pravi psihoterapevt, na to sodobni starši prevečkrat pozabljamo.

Nosečnost
22. 10. 2024 02.00

Ali malinov čaj res pripomore k lažjemu porodu?

Nekateri priporočajo nosečnicam pitje različnih čajev, denimo ingverjevega in iz malinovih listov. Prvi naj bi lajšal slabost in drugi naj bi pripomogel k lažjemu porodu. Pa gre za resnico ali mit? Odgovarja prof. dr. Samo Kreft, mag. farm., s fakultete za farmacijo, ki je razkril zdravilne rastline, s katerimi si lahko nosečnice lajšajo tegobe, in opozoril, da so določene tudi odsvetovane v nosečnosti.

Zdrav otrok
17. 09. 2024 03.30

8 ključnih razlogov, zakaj so otroci pogosto bolni

Vse več otrok ima oslabljen imunski sistem. Obstajajo namreč določene navade, ki jih lahko vaš otrok razvije med odraščanjem in lahko negativno vplivajo na njegovo zdravje. Preverite, za katere navade gre.

Trači
10. 09. 2024 08.31

Pevec na družinskem sprehodu ni niti za trenutek odložil telefona

Frontman skupine Muse Matt Bellamy in njegova žena, igralka Elle Evans, sta hčerko odpeljala na sprehod po Londonu. Pevec je ves čas telefoniral in se ni pustil motiti hčerki, ki je na vsak način želela njegovo pozornost.

Nosečnost
05. 09. 2024 03.30

Vejpi in e-cigarete med nosečnostjo: kakšna so tveganja?

V zadnjih letih so e-cigarete in vejpanje postali vse bolj priljubljena alternativa klasičnemu kajenju. Čeprav se pogosto oglašujejo kot manj škodljiva izbira, njihovi dolgoročni učinki še niso temeljito raziskani, saj so na tržišču relativno kratek čas. Strokovnjaki pa že opozarjajo, da – podobno kot klasični tobačni izdelki – škodujejo zdravju in povzročajo zasvojenost. Še posebej zaskrbljujoča je njihova uporaba med nosečnostjo, dojenjem in v obdobju pred zanositvijo, kar odpira številna vprašanja o vplivih na zdravje matere in (še nerojenega) otroka. Ključna tveganja v teh občutljivih življenjskih obdobjih je osvetlila Helena Koprivnikar, dr. med.

Šola in splet
29. 08. 2024 02.15

Zaradi zgodnje izpostavljenosti zaslonom so otroci bolj jezni

Otroci, ki večino dneva preživijo pred ekrani, lahko zgodaj razvijejo slabe navade. Zgrbljenost, napetost v vratu in težave z očmi so pogoste fizične težave, ki jih povzroča prekomerno preživljanje časa pred ekrani. Nova raziskava pa razkriva tudi to, da lahko pogosta uporaba ekranov povzroči tudi pogoste izbruhe jeze pri otrocih.

Dojenček
12. 07. 2024 05.00

Tresenje dojenčka lahko poškoduje njegove možgane

Sindrom tresenja dojenčka ali SBS (Shaken Baby Syndrome) je najbolj pogost vzrok za hude poškodbe lobanje pri otrocih, ki vodi do izgube zavesti in mišični tonus, v skrajnih primerih pa tudi do smrti otroka.

Partnerski odnosi
11. 07. 2024 05.00

Infantilizacija partnerstva: ko je partnerju odvzeto dostojanstvo, moč in avtonomija

Kot da bi imela še enega otroka, vedno ga moram opominjati in popravljati za njim, je značilna izjava ženske, ki s svojim partnerjem ravna kot z otrokom, kljub temu, da je ta duševno, čustveno, telesno, socialno in intelektualno zrel in sposoben samostojnega življenja. To ravnanje se lahko kaže na različne načine, na primer s komunikacijo, ki zmanjšuje kompetence partnerja, nalaga nepotrebne omejitve njegovemu vedenju ali s sprejemanjem odločitev namesto njega.Postavljanje sebe v vlogo starša in partnerja v vlogo otroka je ponižujoče in negativno vpliva na enakopravnost ter dinamiko v razmerju.

Problematični najstnik
10. 07. 2024 05.00

Kako ravnati, če ugotoviš, da je tvoj otrok nasilen do vrstnika?

Temeljni vzroki za medvrstniško nasilje najpogosteje izhajajo iz čustvenih, psiholoških in socialnih težav. Družinsko okolje in dinamika igrata pomembno vlogo, prav tako pa tudi otrokov občutek lastne vrednosti, zaradi katerega lahko verjame, da si lahko spoštovanje pridobi le z nadzorom in ustrahovanjem. Nasilno vedenje do vrstnikov je lahko posledica obrambnega mehanizma, pri katerem nasilnež na druge prenaša svoje negotovosti in strahove. V otrokovih očeh status nasilneža prinaša veliko več spoštovanja kot status reve.

Lepota in moda
09. 07. 2024 05.00

Strokovnjaki odkrili super trik: v šampon dodajte to sestavino

Strokovnjaki so odkrili fantastičen trik za hitrejšo rast in večji sijaj vaših las. Vse, kar morate dodati v šampon, je sestavina, ki jo imate prav gotovo na kuhinjski polički.

Družina in odnosi
15. 05. 2024 05.00

Sindrom zlonamernega starša: visoko konfliktne ločitve in posledice za otroka

Ločitev je dogodek, ki spremeni življenje in ima lahko globoke čustvene posledice za vse vpletene strani, zlasti če so v navzkrižnem ognju ujeti otroci. V nekaterih nesrečnih primerih pride do pojava, znanega kot sindrom zlonamernega starša, ki izrazito poslabša že tako zahtevne postopke ločitve in skrbništva. Nekateri zakonci se vedejo ekstremno in gredo za dosego svojega cilja (maščevanja) preko vseh meja. Prav v zvezi s tovrstnim vedenjem je dr. Ira Turkat, profesor, znanstvenik in terapevt, specializiran za sodne postopke, leta 1995 prvi uvedel izraz sindrom zlonamernega starša.

Najstniki
30. 04. 2024 05.00

Polovici mladih grozi naglušnost

Nova študija kaže, da je kar 1,35 milijarde mladih po svetu v nevarnosti, da bodo (vsaj delno) izgubili sluh zaradi 'nevarnega poslušanja' avdio zvoka.

Za mami
13. 11. 2023 05.00

Ste dobra mama? 4 slogi starševstva, ki škodijo vašim otrokom

Če ste tudi sami starš, potem veste, da je vzgoja otrok vse prej kot preprosta. Vsak ima svoje vzgojne metode, svoje pristope. Pogosto temeljijo na tem, kar smo sami prejeli v otroštvu. Obstajajo pa štirje slogi starševstva, ki lahko otrokom dolgoročno škodijo. Preverite, kateri.

Partnerski odnosi
17. 10. 2023 05.00

Želim si otroka, partner pa ne

Življenje ni vedno enostavno, zlasti pri temah, ki se dotikajo ljubezni, odnosov in družine. Sem sodi tudi razkorak v želji po otroku, ki je lahko za marsikatero partnersko razmerje usoden. "Neskončno si želim otroka, on pa ne; ne vem, kaj naj storim," so zaskrbljene nekatere ženske, sploh, če biološka ura že tiktaka, partner pa ne izkazuje nikakršnega zanimanja za ustvarjanje družine. Še več – trdno je prepričan, da to ni zanj, konflikti in nezadovoljstvo pa sčasoma le še naraščajo.

Vzgoja in vrtec
27. 09. 2023 05.00

Zato je dobro, da so otroci včasih sebični

Otroke bi morali vzgajati s čutom za druge in empatijo. A tudi kanček sebičnosti prav nič ne škoduje. Zakaj? Preverite v spodnjih vrsticah.

Očkov kotiček
27. 07. 2023 05.00

Kaj vse lahko vpliva na zdravje sperme in kako ga izboljšati?

Kadar se par sooča s težavami z neplodnostjo, večina pritiska pogosto pade na žensko, ki naj bi morala izboljšati svoje zdravstveno stanje. Toda tudi moški imajo ključno vlogo pri zanositvi in lahko povečajo možnosti zanositve z ohranjanjem zdrave sperme. A kako? Preverite v spodnjih vrsticah.

Prehrana v nosečnosti
25. 07. 2023 05.00

Zakaj bi morale nosečnico skrbeti bolezni, ki se prenašajo s hrano?

V nosečnosti obstaja visoko tveganje za bolezni, ki se prenašajo s hrano, ker se imunski sistem med nosečnostjo spremeni. To je naravno stanje, ki pripomore, da z otrokom živita v sožitju. Vendar pa lahko taka sprememba telesu oteži boj proti nekaterim škodljivim mikroorganizmom, ki se prenašajo s hrano. Tudi še nerojeni otrok je v veliki nevarnosti, ker njegov imunski sistem ni dovolj razvit, da bi se ubranil škodljivih mikroorganizmov, ki se prenašajo s hrano.

Nosečnost
10. 07. 2023 05.00

To lahko v nosečnosti povzroči številne posledice

S temi preprostimi nasveti se naučite, kako brezskrbno uživati v poletju, morju in počitnicah tudi v obdobju nosečnosti.

Vzgoja in vrtec
07. 07. 2023 05.00

Velika napaka, ki jo matere delajo pri vzgoji svojih sinov

Matere lahko v vsej svoji veliki ljubezni in naklonjenosti do sinov naredijo usodno napako, je prepričan Carl Gustav Jung, eden priznanih švicarskih psihologov in psihoanalitikov.

Vzgoja in vrtec
13. 06. 2023 07.44

Tako boste vzgojili empatičnega otroka

Nasilje je posledica kombinacije bioloških, socialnih in psiholoških dejavnikov, zlasti tistih, ki povečajo izpostavljenost ranljivosti, sramu in ponižanju otroka. A kako preprečiti, da bi otroci postali nasilni? Dr. Lisa Firestone, klinična psihologinja, avtorica in direktorica za raziskave in izobraževanje pri združenju Glendon, navaja nekaj nasvetov, ki vam lahko pri tem pomagajo.

Novice
17. 04. 2023 05.00

Nežna ščetka od vsega začetka

Po porodu smo mame običajno prve, s katerimi novorojenček pride v tesnejši telesni stik. Takrat otrokovo do rojstva sterilno ustno votlino naselimo s svojo ustno bakterijsko floro.

Malček
02. 03. 2023 08.55

5 nasvetov, kako izbrati prave čevlje za svojega otroka

Ko otrok shodi, je skrb večine staršev, kako zanj izbrati najbolj primeren par čevljev. Z razlogom. Izbira otroške obutve je zelo pomembna, saj se otroško stopalo šele razvija in oblikuje. Kasneje so otroci v nenehnem gibanju in igra v naravi jim predstavlja svobodo. Plezajo, skačejo, raziskujejo, se igrajo in zabavajo na prostem. Zato otrok potrebuje čevelj, ki podpira gibalni razvoj in mu ne škoduje. Na kaj morate biti še posebej pozorni? Pripravili smo nekaj nasvetov za udobne, varne in zanesljive otroške korake.

Zdrav otrok
15. 10. 2022 05.00

6 živil, ki jih otroci ne bi smeli pogosto uživati

Prehranske navade, ki jih bomo v zgodnjem otroštvu predstavili našim malčkom, bodo temelj načina prehranjevanja za vso njihovo življenje. Včasih zaradi hitrega tempa življenja ponudimo kakšno hitro rešitev in obrok, ki ni ravno najbolj zdrav. Vseeno pa moramo vedeti, po katerih živilih ni dobro posegati prepogosto.

Bibaleze
Bibaleze
SLEDI NAM:
Bibaleze.si
Oglaševanje Uredništvo PRO PLUS Moderiranje Piškotki Politika zasebnosti Splošni pogoji Pravila ravnanja za zaščito otrok
ISSN 2630-1679 © 2024, Bibaleze.si, Vse pravice pridržane Verzija: 863