hrbtenice

Zato dojenčka nikoli ne posedamo, dokler se ne usede sam
Preden dojenček usvoji veščine sedenja, mora najprej obvladati kar nekaj drugih stvari. Preverimo, katerih.

Zato v nosečnosti odsvetujejo nošenje visokih pet
Naša stopala imajo pomembno vlogo pri podpiranju teže telesa in hoji, hkrati pa skrbijo za primerno telesno držo. Zato položaj, ki ga povzroči nošenje pet, nikakor ni primeren za noseče ženske in strokovnjaki v obdobju nosečnosti posledično odsvetujejo nošenje visokih pet.

Kdaj po porodu začeti s telovadbo?
Pomembno je, da po porodu telovadite toliko, kolikor zmorete, da si z vajami ne povzročate bolečin, da vadbo stopnjujete počasi in nežno ter od svojega telesa ne zahtevate preveč.

Bolečine v rebrih med nosečnostjo – kako jih lajšati?
Občasne bolečine v nosečnosti še ne pomenijo takojšnjega znaka za alarm, temveč so v večini nekaj popolnoma naravnega, saj se maternica vseskozi širi, telo pa doživlja še mnogokatero drugo spremembo. Ena pogostejših bolečin je tista v predelu reber. Kdaj k zdravniku in kako si pomagati?

Kaj, če nosečnica pade in se udari?
Vsak lahko pade, se udari in poškoduje. Če pa je padec v nosečnosti, je lahko razlog za večjo skrb, saj je poleg nosečnice tveganje tudi za še nerojenega otročka. V Porodnišnici Postojna so pojasnili, kaj je dobro vedeti, če se zgodi nezgoda, in kdaj je smiselno obiskati ginekologa.

Hojica – da ali ne?
Strokovnjaki že dalj časa opozarjajo na nevarnosti, povezane z uporabo hojice pri otroku, in poudarjajo, da lahko to povzroči številne poškodbe dojenčkov in majhnih otrok. Več o tem pa v spodnjem prispevku.

Porodna zgodba: 'O trenutku, ko sem spoznala, da so bili moji strahovi odveč'
To je zgodba o trenutku, ko sem spoznala, da so bili vsi moji strahovi o tem, ali bom lahko drugega otroka ljubila tako kot prvega, popolnoma neupravičeni. O trenutku, ko sem dojela, da se ljubezen pri otrocih resnično množi in ne deli. In da je je z vsakim dnem vse več in več ...

Top vaje za krepitev in sprostitev hrbtenice
Med 50 in 70 odstotki žensk v obdobju nosečnosti izkusi bolečine v hrbtu. Razlogi za to se lahko skrivajo v slabi drži ali pa povečani ravni nosečniških hormonov. Za vas smo poiskali nekaj vaj, s pomočjo katerih lahko lajšate tovrstne bolečine.

Najpogostejši strahovi mamic in kako se jih znebiti
Ko postanete mati, se ves svet, ki ste ga prej poznali, v trenutku razblini, pojavijo pa se novi občutki, nova spoznanja in dojemanja, zaradi katerih tudi nekoliko bolje razumete lastne starše in njihove strahove.

Čas gnezdenja – kaj morate vedeti o pripravah na dojenčka?
Že babice so govorile, da se v času, ko ženska začne gnezditi, telo počasi pripravlja na porod. Priprava na dojenčka je prijetna, vznemirljiva in edinstvena izkušnja. Dobro zasnovana otroška sobica ali kotiček za dojenčka pa ne zagotavljata le varnega in udobnega prostora za novega družinskega člana, temveč tudi pomagata ustvariti negovalno okolje, ki spodbuja njegovo rast in razvoj. A kako se lotiti priprav? Za vas imamo nekaj uporabnih nasvetov.

V slovenskih porodnišnicah uporabljajo različne metode lajšanja obporodnih bolečin
V slovenskih porodnišnicah uporabljajo različne metode lajšanja obporodnih bolečin, ki so dandanes v veliki večini brezplačne in jih omogočajo 24 ur na dan. Preverite, katere so na voljo!

Kakšna je razlika med fizioterapevtom in fiziatrom?
Star pregovor pravi, da nesreča nikoli ne počiva. In res se s takšnimi ali drugačnimi poškodbami prej ali slej sreča vsakdo med nami.

Izbira otroškega vozička za udobno vožnjo
Obstaja veliko različnih otroških vozičkov na trgu, zato je pomembno, da izberete tistega, ki bo najbolj ustrezal potrebam vašega otroka in vašim potrebam starša. Najprej se odločite, kaj potrebujete: Ali potrebujete voziček za vsakodnevno uporabo, potovanja ali za daljše sprehode po neoznačenih poteh?

Nežka Koritnik: Spodbujam vse nosečnice, da ohranijo telesno aktivnost
Nosečnost je obdobje, v katerem je zdrav življenjski slog še toliko bolj v ospredju, saj si vsekakor želimo, da bi bilo vse v redu. Marsikatera nosečnica se vadbi raje izogiba, a ohranjanje vitalnosti in dobre kondicije je zaželeno tudi v tem času. O prednostih telovadbe smo se pogovarjali z Nežko Koritnik, ki je tudi inštruktorica pilatesa za nosečnice.

Telovadba za nosečnice, na katero prisegajo tudi slavne mamice
Tudi ve niste prepričane, kakšna telovadba za nosečnice je sploh varna? Naše razumevanje za vadbo med nosečnostjo in takoj po porodu je v zadnjih letih precej napredovalo. Ste pred nosečnostjo telovadile z namenom izgube odvečnih kilogramov? No, naslednjih devet mesecev se bo številka na tehtnici strmo pomikala navzgor, a tokrat ni razlogov za preplah.

Prednosti kraniosakralne terapije za dojenčke
Ste že slišali za številne pozitivne učinke kraniosakralne terapije na dojenčke in otroke? Kakšne so prednosti terapije, v katerih primerih je priporočljiva in kakšni so odzivi staršev, si lahko preberete v spodnjem intervjuju s kraniosakralno terapevtko, Sabino Miklavčič.

8 zdravstvenih priporočil od nosečnosti do otrokovega 2. leta starosti
Obstaja nekaj splošnih zdravstvenih smernic, ki se jih je treba držati za zdrav razvoj in dobro počutje tako matere kot tudi otroka. Za katere smernice gre, preverite v spodnjih vrsticah.

December je najboljši mesec za zanositev
Začetek zime, natančneje december, naj bi bil najboljše obdobje za spočetje otroka, trdijo rezultati ene izmed študij. Glede na izsledke pa je nekoliko manj priporočljivo zanositi junija. Preverite, zakaj.

Že poznate MNRI metodo?
Ste se kdaj vprašali na kakšen način bi lahko pomagali dojenčku pri težavah s kolikami, s spanjem ali požiranjem? Vas zanima kako uravnovestiti hormone v času po porodu, kako odpraviti stresorje? Pri vsem tem naj bi pomagala tehnika MNRI, ki nam jo je predstavila Uršula Turnšek.

Kakšno šolsko torbo kupiti?
Vaš otrok bo septembra prvič prestopil šolski prag in verjetno ste tik pred velikim nakupom – nakupom šolske torbe. Na trgovskih policah jih je ogromno; nekatere so majhne, druge velike, lahko izberete takšne, ki jih otrok vleče za sabo ali nosi na ramenih. Verjetno se boste za prvo triletje odločili za takšno iz tršega materiala, stabilnejšo ali pa tudi ne, ker jo bo čez teden puščal v šoli. Na kaj vse je treba paziti pri nakupu, si preberite v spodnjih vrsticah.

Zato je dobro jemati folno kislino
Otroci mamic, ki so v prvem trimesečju nosečnosti jedle oreščke, so imeli višji inteligenčni kvocient, boljši spomin in močnejšo osredotočenost, je pokazala nedavna raziskava španskih raziskovalcev. Oreščki so med drugim tudi bogati vir folne kisine, ki dobro vpliva na pravilen razvoj ploda.

Zakaj je koristno izvajati Keglove vaje?
Ženske bi morale delati Keglove vaje ali vaje medeničnega dna pred in med nosečnostjo in po njej. Zakaj jih je dobro izvajati, smo se pozanimali pri Dunji Gačnik, Stott pilates inštruktorici in vaditeljici telesne aktivnosti pred porodom in po njem (Zveza fizioterapevtov Slovenije). Preberite si o koristnosti takšnih vaj vse življenje.

Kako pravilno ravnati z dojenčkom?
Vsi starši želijo otroku omogočiti čim bolj srečno in zdravo otroštvo ter čim bolj poskrbeti za njegovo ustrezno rast in razvoj. Začeti želijo že v prvih minutah po rojstvu. Z Matejo Šerbec Medjimurec, diplomirano fizioterapevtko iz Univerzitetnega kliničnega centra Ljubljana, smo se zato pogovarjali o pravilnem ravnanju z dojenčkom, handlingu.

Masaža dojenčka sprošča, blaži bolečino in uspava
Masaža ne sprošča le odraslih, temveč tudi novorojenčke. Poskrbi, da začutijo toplino in bližino ljubljene osebe, hkrati pa jim lahko z masažnimi prijemi ublažite marsikatero bolečino. Čudežno moč masaže nam je razkrila Nina Terčon, dipl. med. sestra, študentka apl. kineziologije in maserka.

Spanje v vozičku: DA ali NE?
Verjetno veliko dojenčkov zaspi med sprehodom v vozičku. Marsikaterim staršem je prav tako doma lažje in priročnejše, da otrok čez dan zaspi v vozičku. Toda, ali je to sploh priporočljivo, lahko to vpliva na razvoj otrokove hrbtenice?

13-letna Sara ima srce parajočo zgodbo
Mamica Petra Vrankar nam je zaupala zgodbo o njeni 13-letni hčerki Sari, ki ima cerebralno paralizo. Deklica je njena princesa, ki vse okrog sebe uči, kaj je bistvo življenja, kako je treba biti hvaležen za najmanjšo stvar. Pozivamo vas, da srčni deklici pomagate tako, da se pridružite zbiralni akciji starega papirja ter ji omogočite nakup večjega vozička, s katerim se bi rada podala raziskovat lepote narave. ''Še vedno ne bo premagovala stopnic, bo pa lahko dejansko sredi gozda poslušala veter in ptice. Lahko bo šla na Menino planino h konjem na pašo. Klanci bodo veliko lažje premagljivi.''

Trebušni položaj in ekstenzijski vzorec
Pozdravljeni. Imam 3 mesece in pol staro hčerko. Pri pasenju kravic že od začetka opažam, da glavo močno dvigne. Pediatrinja nas je napotila v razvojno ambulanto zaradi izrazitega ekstenzijskega vzorc...

Kineziotaping
Pozdravljeni. Nevrofizioterapevtka je za mojega leto dni starega sina določila terapijo s kinetičnimi trakovi. Zanima me kakšno je vaše mnenje glede takšne terapije. Razlog za terapijo z kinetičnimi t...

Slaba drža
Pozdravljeni mene zanima kam da se obrnem ker moj otrok ima slabo drzo hrbtenice in pravijo da je to zaradi grafomotorike ki ima tudi tazave star je sedem let lp

Bolečina v levi rami
Stara sem 40 let in najbolje,da vam kar prepišem moj zadnji izvid ortopeda,ker le tako vam bom natančno prikazala svojo težavo,ki traja že dve leti.Pred dvemi leti,ko se je vse skupaj začelo,mi je pre...