izčrpana

Življenje z avtizmom: mamica Dijana o mavrični poti svojega sina Filipa
Sedemletni Filip je živahen, igriv, nasmejan in čisto poseben deček. Filip je avtist. Njegova mama, Dijana Gregur, pravi, da je njihov svet drugačen, bolj mavričen kot pri večini. Ne lažji, ne težji, le drugačen. Popeljala nas je skozi njun vsakdan, prepleten z ljubeznijo, potrpežljivostjo, izzivi in drobnimi zmagami, ki so za druge morda samoumevne, zanju pa pomenijo ogromno. Pogovor je tudi opomnik, da vsak otrok potrebuje predvsem razumevanje in da svet postane lepši, če znamo sprejeti, ponuditi roko in ne obsojati.

Kdo bi moral biti na prvem mestu – otrok ali partner?
Otroci so najsrečnejši takrat, ko so srečni njihovi starši. Kadar pa sta starša nesložna, se veliko prepirata in živita v viharnem razmerju, otroci to občutijo na svoji koži in nehote prevzamejo odgovornost za konflikte in nesrečo svojih staršev. Zato je ob vsej ljubezni, ki jo čutimo do otroka, treba najprej pomisliti, kako pomembno je, da ljubezen obujamo in negujemo tudi do partnerja.

'Rekel mi je, da so pač ene ženske bolj občutljive'
Suzana je skozi leta trpela zaradi hude bolezni, a njena zgodba ni le zgodba bolečine – je zgodba vztrajnosti, poguma in iskanja zdravja. Po dolgem boju z endometriozo in številnih operacijah je rodila hčerko, ki je njeno sonce, veselje in sreča.

Valentinovo brez stresa: preprosti nasveti za novopečene starše
Ko postanemo starši, to prinese številne izzive – neprespane noči, skrbi in manj časa za romantiko. Valentinovo je tako lahko lepa priložnost, da se spomnite, zakaj ste se zaljubili, in skupaj praznujete svojo ljubezen. Tukaj je nekaj nasvetov, kako ohraniti iskro v ljubezenskem odnosu, kljub starševskim odgovornostim.

Zgodba o endometriozi: 'Pomembno je, da iščete rešitve, ki vam bodo olajšale življenje'
Endometrioza je bolezen, ki prizadene številne ženske, vendar je pogosto prezrta in premalo raziskana. Ena izmed teh žensk je delila svojo dolgo in naporno pot do diagnoze, ki je trajala več let. S svojo zgodbo želi opozoriti na izzive, s katerimi se soočajo ženske, ter na pomanjkanje ustreznega zdravljenja in podpore v zdravniškem sistemu.

Zgodba ženske, ki obžaluje pozno materinstvo
Pozno materinstvo je vse pogostejša odločitev, ki prinaša tako prednosti kot izzive. Rachel Rigby, 53-letna ženska, je pred skoraj šestimi leti postala mati hčerke Anne. Kljub temu da je hčerka velik blagoslov, pa se Rachel vsakodnevno sooča s težavami, ki jih prinašajo leta in zdravstvene ovire, ki vplivajo na njeno sposobnost, da bi sledila hčerkinemu tempu.

To supermanekenko je mama pri 14 letih poslala na operacijo nosu
Bella Hadid, 28-letna slavna manekenka, ki je bila pred nekaj leti razglašena za najlepšo žensko na svetu, danes praznuje svoj rojstni dan. Njeno življenje ni bilo posuto z rožicami.

Zakaj mame potrebujejo tudi čas zase?
Mame potrebujejo čas zase, da umirijo in zbistrijo svoje misli, se spočijejo, se napolnijo z energijo, počnejo tisto, kar imajo rade. Se opomnijo, kdo so bile, preden so nase prevzele skrb za otroka – 24 ur na dan in sedem dni v tednu.

Vakuumski porod: vzroki, način, prednosti in slabosti
Vakuumski porod je eden od načinov dokončanja vaginalnega poroda. Običajno se za takšno metodo zdravniki odločijo, ko se otrok po naravni poti ne rodi v času, kot bi se moral, saj je za drugo porodno dobo, kot razlaga primarij dr. Neda Bizjak, dr. med. spec. ginek. in porodničarstva, predviden časovni okvir ali zaradi zapletov z mamo ali otrokom. Kako vakuumski porod izvedejo, kateri pogoji morajo biti izpolnjeni in ali je poseg tvegan, si preberite v članku.

"Kdaj lahko pridem obiskat dojenčka?"
Vprašanje, ki ga novopečene mamice pogosto slišijo. Ljudje se med seboj precej razlikujemo, nekateri so izjemno družabni, drugim bolj ustrezata mir in samota. Vsekakor pa si večina mamic, ko pride iz porodnišnice, želi nekoliko več zasebnosti, uvidevnosti, razumevanja in potrpežljivosti. Za vse bo še čas, tudi za obiske. Najprej pa naj se mama spočije, sprosti in uživa prvih nekaj dni v intimi najožjih družinskih članov. O tem po spletu kroži izjemen zapis, ki ga objavljamo v spodnjih vrsticah.

10 pravil za prvi obisk pri dojenčku
Kaj je tisto, kar bi si želele novopečene mamice, da bi njihovi gostje vedeli, pa jim tega morda ne povedo? Preverite v spodnjih vrsticah.

Maša M. Bahor: 'V dobrem odnosu je rešljiva vsaka težava, stiska ali bolečina'
Z zakonsko in družinsko terapevtko, Mašo M. Bahor smo se pogovarjali o materinstvu, romantičnih pričakovanjih tega obdobja, primerjanju mam na družbenih omrežjih, strahovih, občutkih krivde in tem, kaj je v obdobju materinstva resnično pomembno.

Zakaj bi morale nosečnico skrbeti bolezni, ki se prenašajo s hrano?
V nosečnosti obstaja visoko tveganje za bolezni, ki se prenašajo s hrano, ker se imunski sistem med nosečnostjo spremeni. To je naravno stanje, ki pripomore, da z otrokom živita v sožitju. Vendar pa lahko taka sprememba telesu oteži boj proti nekaterim škodljivim mikroorganizmom, ki se prenašajo s hrano. Tudi še nerojeni otrok je v veliki nevarnosti, ker njegov imunski sistem ni dovolj razvit, da bi se ubranil škodljivih mikroorganizmov, ki se prenašajo s hrano.

'Mami, ali veš zakaj si utrujena?'
Zjutraj si skuhaš in naliješ kavo v skodelico, čeprav že vnaprej veš, da ti je ne bo uspelo spiti ... Preberite si ganljivo pripoved o mami.

'Po porodu si nisem želela obiskov'
Ljudje smo si različni. Medtem ko so nekateri v ranljivih in nepoznanih okoliščinah radi obdani z ljudmi, drugi potrebujejo samoto. In tako je tudi v obdobju po rojstvu otroka. Nekaterim ustrezajo pozornost, pomoč drugih in obiski sorodnikov ter prijateljev, spet drugi pa potrebujejo nekoliko več zasebnosti, da se navadijo na novo stanje, vzpostavijo svoj ritem in odnos ter se povežejo drug z drugim. Ne en ne drug pristop nista napačna. Oba pa je treba spoštovati.

Ob epidemiji tudi porast motenj hranjenja. Kako prepoznati znake in kje poiskati pomoč?
Anoreksija se lahko pojavi že pri osmih letih in velja za najtežjo obliko od vseh motenj hranjenja, saj prinese največ posledic, pojasnjuje Andreja Modrin Švab, psihologinja in geštalt psihoterapevtka, vodja Svetovalnice za motnje hranjenja MUZA v Ljubljani. Je pa anoreksija zgolj ena od motenj hranjenja, ki lahko prizadenejo tudi otroke, je dodala in razložila tudi, kako prepoznati znake in kje poiskati pomoč.

'Po porodu mi ni več do spolnosti'
Preobremenjenost ob rojstvu novega družinskega člana postavi spolnost za nekaj časa na stranski tir. Nekateri pari pa se tudi po 18 mesecih od poroda še vedno soočajo s pomanjkanjem spolnega življenja. Kakšni so razlogi za to?

Vsem mamicam, ki se borijo za svojega otroka - same
Zgodilo se je nekaj najlepšega, nekaj kar te bo spremljalo vse življenje, to malo bitje, brez katerega ne moreš več živeti, saj si postala mama. In potem se je zgodilo še nekaj... Postala si tudi mama, ki bo sama skrbela zanj.

Izpoved mame: 'Včasih se počutim kot obupna mati'
Čas družabnih omrežij in 'insta' življenja je dvignil pričakovanja o tem, kako naj bi bila videti uspešna zveza dveh, kako starševstvo in vzgoja otrok in kako uspešno življenje. Fotografije, s katerimi nas vsak dan 'bombandirajo' razni vplivneži nam v večini vlivajo lažen občutek manjvrednosti. Občutek, da pa mi ne delamo vsega tako popolno in da nismo videti tako popolno, kot se za današnji standard spodobi.

Borili so se za njegovo življenje
Od mojega poroda je minilo že osem let, a se ga spominjam v živo. Ni bil čisto običajen. Rodila sem s pomočjo vakuuma.

Kate Middleton poskrbela za presenečenje
Za Kate Middleton je pester praznični konec tedna, saj je z možem sprva proslavila deveto obletnico poroke, nato pa je njena edina hči, princesa Charlotte, praznovala še 5. rojstni dan. Ob vseh slavjih pa si je vzela čas še za posebno presenečenje, ko je z nenapovedanim videoklicem presenetila novopečena starša.

"Bom zaradi tega manj 'mama' v pravem pomenu?"
Vsem novopečenim mamicam polagamo na srce, da si ob nenehni skrbi za drobceno bitje vzamejo čas zase in prosijo za pomoč, ko jo potrebujejo. Prisluhnite tudi sebi, ne samo otročku, ki vas kliče z jokom. ''Vloga očeta je v tem obdobju in v vsem nadaljnjem izjemnega pomena. Največ, kar lahko oče naredi v prvem letu po rojstvu, je, da je opora svoji ženi,'' pravi Urška Studen, študentka zakonskih in družinskih terapij ter Bibina svetovalka.

'Z dojenčkom ne bi nikoli reševala razmerja'
BLOG: Velikokrat sem komaj čakala, da je prišel domov. Neurejena, nepočesana, s podočnjaki do tal in največkrat v pižami sem ga pričakala že na vhodnih vratih in mu ob vstopu takoj "porinila" Matevža v naročje, rekoč, da potrebujem nekaj časa zase ...

10 nasvetov, kako biti dober mož, ko se rodi otrok
Če ste pravkar postali oče, vam bodo ti nasveti prišli prav. Pomembno je, da ste partnerici v oporo, da tudi vi kdaj pa kdaj poskrbite za dojenčka, da si vzamete čas za starejše otroke. Bodite prisotni tako čustveno kot fizično.

Močno sporočilo očeta, ki je dobil drugega otroka
William Trice Battle je bil prisoten pri rojstvu drugega otroka in ob tem je bil izjemno ganjen. Prav zato se je odločil, da napiše srčno sporočilo svoji ženi.

Kako preverite, ali dojenček med spanjem res diha?
Na nas se je obrnila mamica z vprašanjem, kako naj ve, da njen otroček ponoči diha. V sobi je tema, ona pa ga ves čas hodi preverjat.

Kaj pravijo na videz Meghan Markle po porodu?
Meghan Markle kar žari! O tem pričajo fotografije in posnetek ob predstavitvi sina svetovni javnosti. Ženske po svetu so vesele, da je videti povsem vsakdanje, da je še vedno opazen nosečniški trebušček, da je prav takšna, kot so bile one same dva dneva po porodu.

Nočni strahovi
Pozdravljeni! Imam sineka,ki je dopolnil eno leto. Že kar nekaj časa se dogaja,da okrog enajstih,polnoči,se zbudi in zverinsko vpije,kriči,joka. lačen ni,žejen ni,plenička suha... Nikakor ga ne morem ...

Rodila v 12 minutah v novomeški porodnišnici
Sina sem rodila ob 14.22 v novomeški porodnišnici. Vse skupaj pa se je začelo par uric prej ...

V Novi Gorici bolečine lajšajo tudi z akupunkturo
V novogoriški porodnišnici si lahko nosečnica lajša bolečino tudi z akupunkturo.