Bibaleze.si

napenjanje

Zdrav otrok
31. 03. 2025 11.47

Vnetje mehurja pri otrocih: Simptomi, vzroki in kako ravnati?

Pri deklicah je vnetje pogostejše, sečnica (uretra) je namreč pri punčkah zelo kratka in bakterije hitro dosežejo mehur.

Zdrava nosečnica
28. 02. 2025 05.00

Te čaje lahko pijete v nosečnosti

Če ste noseči in želite v tem obdobju življenja popaziti na zdravje ter si olajšati nosečniške težave na naraven način, si lahko pri tem pomagate tudi s pitjem različnih zeliščnih čajev. Preverite, kateri čaji so primerni za nosečnice in katerih se je dobro izogibati.

Dojenček
11. 02. 2025 05.00

Kako vemo, da ima dojenček priraščen jeziček?

Ankiloglosija, splošno znana kot priraščen jeziček, je stanje, ki se pojavi, ko je trak kože pod jezikom krajši kot običajno, kar omejuje gibanje jezika. Ta na videz nepomembna težava ima lahko pomembne posledice tako za dojenčke kot za odrasle.

Po porodu
13. 12. 2024 04.41

Kaj jesti za hitrejše okrevanje po porodu?

Po porodu je skoraj vsaka mamica deležna dobronamernih nasvetov okolice. Med drugim prejema tudi nešteto nasvetov o hrani in živilih, po katerih naj ne bi posegala in katera živila bi morala uživati. Kurja juhica, pesin sok, zdravo in sveže ... Kaj je zares priporočljivo?

Nosečnost
22. 10. 2024 02.00

Ali malinov čaj res pripomore k lažjemu porodu?

Nekateri priporočajo nosečnicam pitje različnih čajev, denimo ingverjevega in iz malinovih listov. Prvi naj bi lajšal slabost in drugi naj bi pripomogel k lažjemu porodu. Pa gre za resnico ali mit? Odgovarja prof. dr. Samo Kreft, mag. farm., s fakultete za farmacijo, ki je razkril zdravilne rastline, s katerimi si lahko nosečnice lajšajo tegobe, in opozoril, da so določene tudi odsvetovane v nosečnosti.

Prehrana za dojenčke
11. 10. 2024 03.30

Kakšni so znaki motnje prežvekovanja pri dojenčkih in otrocih?

Motnja prežvekovanja, imenovana tudi ruminacija, je atipična oblika motnje hranjenja, za katero je značilna vrnitev neprebavljene ali delno prebavljene hrane iz želodca nazaj v usta; pri tem se hrana povrne brez truda in brez bruhanja. Otrok vrnjeno hrano izpljune ali ponovno pogoltne. Motnja se najpogosteje pojavlja pri dojenčkih, majhnih otrocih in osebah z motnjami v duševnem razvoju. V preteklosti je sindrom prežvekovanja veljal za redko motnjo, danes pa se kaže, da je ta motnja pogostejša, kot se je sprva mislilo.

Prehrana za dojenčke
20. 06. 2024 12.35

Ta hrana je za dojenčka lahko nevarna

Prehranjevanje zdravega dojenčka v prvem letu življenja delimo na tri obdobja in v vsakem izmed teh obdobij se je določenim živilom priporočljivo izogibati.

Fit in zdravje
25. 04. 2024 02.30

Kaj jesti med ovulacijo in kaj med menstruacijo?

Morda se tega ne zavedate, a prehrana ima zelo velik vpliv na naš menstrualni ciklus. Zato tokrat posebej omenjamo tista živila, ki bi jih morali jesti pred, med in po menstruaciji, da bi se potem ves mesec lahko počutile kar se da dobro.

Recepti za malčke
12. 04. 2024 02.15

Pri kateri starosti lahko otroku ponudite fižol?

Kdaj lahko dojenčki jedo fižol in kako ga varno pripraviti?

Prehrana za dojenčke
07. 03. 2024 02.15

Hitro pripravljen sadni obrok za dojenčke in malčke

Hitro in enostavno pripravljen slasten obrok za vašega malčka. Preverite recept.

Po porodu
31. 01. 2024 04.15

Poporodna težava, o kateri se redko govori

Nosečnost prinese nešteto sprememb v ženskem telesu in ena manj znanih poporodnih težav je diastaza rektusov. Gre za stanje, pri katerem se trebušne mišice ločijo, kar povzroči vidno vrzel v srednji liniji trebuha. Čeprav je pojav med mladimi mamicami pogost, se o njem le redko razpravlja.

Zdrav otrok
24. 10. 2023 05.00

Naravne rešitve zoper drisko pri dojenčku in otroku

Driska pri otrocih je pogosta bolezen, za katero je značilno tekoče, vodeno blato, ki se pojavlja pogosteje kot običajno. Pogosto jo povzročijo virusne ali bakterijske okužbe, slabe higienske navade, onesnažena hrana ali voda ali spremembe v prehrani.

Zanositev
20. 09. 2023 05.00

Prepoznajte prve simptome nosečnosti

Veste, kateri so zgodnji nosečniški znaki? Bi jih znali prepoznati? Preverite.

Nosečnost
24. 08. 2023 09.08

Otečenost nog je ena najpogostejših nosečniških tegob

V nosečnosti se odvija veliko procesov, telo se prilagaja in pojavi se lahko kar nekaj težav, kot so slabo počutje, zaspanost, težave s krčnimi žilami, mehurjem ali krvavečimi dlesnimi. Kako lajšati simptome teh tegob, pa si preberite v spodnjih vrsticah.

Zdrav otrok
05. 08. 2023 05.00

Ima vaš otrok drisko? Ta živila lahko stanje še poslabšajo

Prebavne motnje in driska lahko otroka zelo izčrpajo. Kadar pa otrok z drisko zaužije katero od teh živil, se njegovo stanje lahko še poslabša – črevesje se ne umiri, driska traja dlje, možni so krči in dehidracija. Preverite, za katera živila gre.

Nega in zdravje
12. 07. 2023 05.00

Zakaj se pri dojenčku pojavijo trebušni krči in kako jih ublažiti?

Trebušni krči ali kolike so ena najpogostejših tegob, ki se pojavijo pri novorojenčkih in zaradi katerih se tudi starša lahko počutita popolnoma nemočna, saj dojenček lahko več ur skupaj neutolažljivo joka, kljub trudu, da bi ga pomirili. Kakšni ukrepi znajo pri tem pomagati?

Nega in zdravje
19. 05. 2023 05.00

Katera eterična olja in kdaj so uporabna za otroke (in dojenčke)?

Aromaterapija je blagodejna pri številnih vsakodnevnih težavah, ki pestijo otročke, denimo pri prehladih, krčkih, bolečinah, nespečnosti in težavah s koncentracijo. Kako varno uporabljati eterična olja, katera so primerna za otroke ter pri katerih težavah vse lahko pomagajo, je pojasnila mednarodno certificirana aromaterapevtka Inka Plauštajner Gerkšič.

Zdrav otrok
27. 07. 2022 04.15

Z nežnimi dotiki v boj proti močenju postelje, kolikam in neprespanim nočem

Z nežnimi in komaj občutnimi dotiki lahko dojenčkom olajšajo bolečine pri kolikah in pri izraščanju zobkov, dotiki pa tudi izboljšajo spanje, tako da je manj neprespanih noči. Otrokom lahko pomagajo, če močijo posteljo, imajo alergije, atopijski dermatitis, astmo, pogoste laringitise, bronhitise ali vnetja ušes. Pomirjajo hiperaktivne otroke in otroke s težavami s pozornostjo. Zelo pozitivno delujejo tudi na otroke s potrebnimi potrebami.

Dojenček
08. 06. 2022 08.36

Zakaj dojenček vleče nogice proti prsnemu košu?

Ali vaš malček neprestano dviguje noge? Preberite več o tem, zakaj dojenčki vlečejo noge proti prsnemu košu in kako jim olajšati nelagodje.

Razvoj
06. 05. 2022 05.00

Zgodaj brez plenic: dojenček 'pove', samo 'slišati' je treba

Mamica dveh otrok in vzgojiteljica Mojca Vrbnjak je imela kot otrok pogosto plenične izpuščaje in vnetja ter težave z izločanjem. Misel, da bi se njen otrok srečal z enakimi bolečinami, ji je pomagala najti novo, malce drugačno pot. Njeni otroci nikoli niso imeli vnetij in njihova koža je svobodno dihala, metodo zgodnjega izločanja pa sedaj uči tudi druge starše.

Prehrana v nosečnosti
10. 02. 2021 07.55

Pomembnost vnosa vlaknin med nosečnostjo

Uživanje vlaknin v obdobju nosečnosti je izrednega pomena. Katera hrana in kakšna količina zadostujeta dnevni potrebi po vlakninah? Preverite v spodnjih vrsticah.

Po porodu
27. 01. 2021 10.43

'Viseče kože in razmaknjenih mišic ne moreš popraviti drugače kot z operacijo.'

Tokrat smo se z estetskim kirurgom Andrejem Testenom pogovarjali o tem, kako izgleda poseg odstranjevanja odvečne kože na trebuhu in kako dolgo je okrevanje po operaciji. Gre namreč za eno najpogostejših težav, s katero se soočajo ženske, ki so rodile in ki se je ne da odpraviti drugače kot z estetskim posegom. "S pravilno prehrano in nadomestki, kot so hidrokolagen, vitamini in telovadba, se lahko naredi ogromno, a viseče kože in razmaknjenih mišic ne moreš popraviti drugače kot z operacijo."

Po porodu
22. 09. 2020 07.28

Nosečnica vs. mama: 'Sama nase sem jezna, ker sem bila tako zelo naivna'

Večkrat si predstavljamo različne reči popolnoma drugače, kot so v realnosti. Vemo tudi, kako bi reagirali, kaj storili, kako bi se vedli ... Ko dejansko pridemo v določeno situacijo, spoznamo, da stvari le niso tako enostavne in da v realnosti potem delamo vse drugače. Teorija je eno, praksa drugo, pravijo.

Nosečnost
20. 04. 2020 08.19

Kaj se dogaja z vami v zadnjem tromesečju?

Pred vami, drage nosečnice, so še zadnji trije meseci. Nosečnost pa postaja iz dneva v dan bolj naporna.

Prehrana v nosečnosti
21. 02. 2020 13.36

Ali lahko nosečnice, doječe mame in otroci uživajo kislo zelje?

Kislo zelje vsebuje veliko vitaminov in mineralov, s katerimi krepimo svoj obrambni sistem, še posebej v zimskem času. Ali ga lahko uživajo tudi nosečnice, doječe mame in otroci, smo povprašali svetovalko za zdravo prehrano, hujšanje in zdrav življenjski slog certificirano nutricistko Karlo Klander.

Spanje in dojenje
22. 01. 2020 09.03

Kako dojiti otroka s priraščenim jezičkom ali priraščeno ustnico?

V zadnjem času, ko se matere vse bolj odločajo za dojenje, je opaziti porast otrok s priraščenim jezičkom ali ustnico. Dojenje otroka, ki ima kratko podjezično ali ustnično vez, je namreč lahko za mamo zelo boleče, pri otroku pa lahko pride do slabšega napredka s težo in slabega razpoloženja ter prebavnih težav, zato matere poiščejo pomoč in ugotovijo, da je vzrok za težave ravno priraščen jeziček, lahko pa tudi priraščena ustnica.

Šola za starše
24. 10. 2019 10.49

Ko dojenček joka, tega nikar ne počnite!

Če vaš dojenček joka, je to povsem normalno. Ne dvomite v svoje starševske sposobnosti. Najprej se pomirite vi, nato pa poiščite vzrok njegovega joka. Sčasoma boste tudi spoznali, kateri načini umiritve mu najbolj ustrezajo.

Zdrava nosečnica
20. 06. 2018 08.12

Najpogostejše nosečniške težave

Ste v veselem pričakovanju? Prekipevate od čustev? Iskrene čestitke! Čaka vas devet mesecev pripravljanja na materinsko vlogo. Nekateri meseci bodo napornejši, saj se boste mogli soočiti s kupom nosečniški težav. Zbrali smo nekaj najpogostejših in nasvete, kako jih ublažiti oz. premagati.

Šola za starše
12. 03. 2018 08.17

Kako pomagati dojenčku, ko ima vetrove?

Povsem normalno je, da ima dojenček vetrove, in če jih nima, mu je lahko neprijetno v trebuhu. Kako pa lahko zaznate, da ima težave s tem? Kako mu lahko pomagate?

Vse o prehrani
27. 12. 2016 07.46

NIJZ opozarja, da bodite čim bolj zmerni

Ker so praznični dnevi pri nas velikokrat povezani s preobloženimi mizami najrazličnejših dobrot, pogostejšim prenajedanjem in opuščanjem telesne dejavnosti, Nacionalni inštitut za javno zdravje (NIJZ) opozarja, da moramo biti ob vseh sladkih, mastnih in slanih dobrotah čim bolj zmerni. Najpomembnejša sta uravnotežena prehrana in dnevna rekreacija.

Bibaleze
Bibaleze
SLEDI NAM:
Bibaleze.si
Oglaševanje Uredništvo PRO PLUS Moderiranje Piškotki Politika zasebnosti Splošni pogoji Pravila ravnanja za zaščito otrok
ISSN 2630-1679 © 2024, Bibaleze.si, Vse pravice pridržane Verzija: 863