Bibaleze.si

razvojna

Prosti čas
20. 12. 2024 10.36

Katere dejavnike je pomembno upoštevati pri izbiri igrač?

Božični čas je tisto obdobje v letu, ko se vsa družina poveže, otroške oči pa se iskrivo svetijo ob misli na darila, ki jih bodo prejeli. Toda ravno v tem prazničnem kaosu je ključnega pomena, da se za trenutek ustavimo in premislimo, kakšne igrače kupujemo za svoje otroke. Pogosto nas namreč odnese val predprazničnega nakupovanja, ki hitro povzroči, da domov prinesemo igrače, ki niso najboljša izbira. Zakaj je torej pomembno izbrati premišljene in starosti primerne igrače, ki bodo otrokom prinesle dolgotrajno veselje in hkrati koristi?

Intervju
21. 11. 2024 05.00

"Otrok je dober tak, kot je. Starši mu moramo dati priložnost za razvoj"

Pedokinetika spodbuja otrokov optimalen razvoj skozi naravne gibe ob čustvenem ravnovesju. Staršem pomaga odkriti načine, kako umiriti sebe in jokajočega dojenčka ter otroku omogočiti samostojno napredovanje v njegovem lastnem ritmu. Tako lahko brez nepotrebnih skrbi in stresa zaživijo umirjeno in zadovoljno družinsko življenje. Tadeja Bečaj Žnidaršič z metodami, kot so pedokinetika, Feldenkrais, Jeremy Krauss Approach za delo z otroki s posebnimi potrebami (JKA) in nevrolingvistično programiranje (NLP), pomaga staršem, da svojih strahov ne prenesejo na otroka in ustvarijo mirno okolje za njegovo rast.

Razvoj otroka
17. 09. 2024 04.15

Nasveti fizioterapevtke za pravilen razvoj dojenčka

Fizioterapevtka razlaga, katere so najpogostejše napake staršev pri spodbujanju pravilnega razvoja.

Spanje in dojenje
21. 07. 2024 05.00

Do katerega leta je priporočljivo dojiti otroka?

Aleksandra Klopčič je družinska terapevtka, deluje kot svetovalka za dojenje in vodi priprave na porod. Prav tako je avtorica knjige o Dojenju po prvem letu, snuje srečanja skupin za mamice in vodi številna predavanja s področja odnosov. Z njo smo se pogovarjali o tem, zakaj je dojenje najboljše tako za mamo kot za otroka.

Vzgoja in vrtec
25. 05. 2024 04.15

5 načinov, kako lahko opolnomočimo deklice

Če imate doma odraščajočo deklico ali poznate vsaj eno takšno, potem dobro pazite, kako se vedete do nje, kaj ji govorite in kakšen vzor postavljate ... Vse to ima namreč izjemen vpliv na njeno življenjsko pot.

Družina in odnosi
23. 04. 2024 04.00

Drugačni otroci niso problematični otroci

Vsak otrok potrebuje spodbudno okolje, da bi lahko uresničil svoje potenciale, pri tem pa imajo pomembno vlogo poleg staršev tudi drugi ljudje, ki so v njegovem življenju, pa naj si bodo to učitelji, vrstniki, otroci, ki se skupaj igrajo na igrišču, sorodniki ali prijatelji prijateljev in tako naprej. Od vsakega posameznika je namreč odvisno, ali se bo otrok počutil sprejetega in dovolj dobrega ali pa bo imel občutek, da je odrinjen na rob družbe.

Razvoj otroka
02. 04. 2024 14.16

Vse, česar niste vedeli o avtizmu

Avtizem ali motnja avtističnega spektra (MAS) je nevrološka razvojna motnja, za katero so značilne težave na treh področjih – pri socialni komunikaciji, pri socialni interakciji in pri fleksibilnosti mišljenja.

Zanositev
30. 03. 2024 04.15

Kakšni so znaki spontanega splava?

Kakor je lahko novica o nosečnosti čudovita in vesela, tako tudi lahko prinese mnogo negotovosti in skrbi, še zlasti v zgodnjem obdobju, ko je tveganje za spontani splav večje. Za tiste, ki gredo skozi izkušnjo spontanega splava, je to zelo zahtevno in čustveno obdobje.

Po porodu
15. 12. 2023 05.00

Neprecenljiva vloga patronažnih medicinskih sester v prvih dneh življenja

Patronažne medicinske sestre imajo ključno vlogo v prvih dneh materinstva. Pomagajo, vodijo in svetujejo v najlepšem in hkrati zahtevnem obdobju. So neprecenljive takrat, ko mamica, dojenček in celotna družina vstopajo na novo pot skupnega življenja. V dom prinašajo znanje, podporo in toplino ter so priče ustvarjanja prvih vezi med materjo in otročkom.

Zdrav otrok
24. 04. 2023 05.00

Kako naj se starši odzovejo ob pojavu tikov pri otroku?

Tiki so nehoteni, hitri, ponavljajoči se in nenadzorovani gibi ali glasovi, ki se lahko izražajo kot mežikanje, kroženje z očmi, skomiganje z rameni, trzanje, pokašljevanje, smrkanje, tleskanje z jezikom ...

Vzgoja in vrtec
19. 04. 2023 05.00

Vedenjski in čustveni odzivi otroka na ločitev staršev

Nihče se ne poroči z namenom, da bi se ločil, a žal se v življenju dogaja tudi to. Težko je videti, kako se družina spreminja, otrokom pa je še težje razumeti, kaj se dogaja. Ti lahko v tem obdobju izražajo različne vedenjske in čustvene odklone. Od žalosti, zaprtosti vase, povečanega iskanja stika, psihosomatskih težav do jeze in agresije. Vedeti je treba, da so to le načini, s katerimi otrok izraža stisko in bolečino, ki je še ne zna ubesediti. Pomembno je, da starša poslušata svojega otroka in mu stojita ob strani, v primeru večjih in dolgotrajnih stisk pa je koristno poiskati strokovno pomoč.

Vzgoja in vrtec
28. 04. 2022 05.00

Andrej Perko: Otroci postajajo mali narciski

Ni skrivnost, da so današnji starši izjemno obremenjeni, saj ne skrbijo samo za otroke in njihove potrebe, ampak imajo še ogromno drugega dela, pa najsi bo to v službi ali doma. Vsekakor so v stresu, ko iščejo ravnovesje med številnimi opravki in prostim časom, ki ga imajo na voljo s svojimi otroki. Mogoče zato niti ni presenetljivo, da niso vedno kos vsem težavam in izzivom, s katerimi se danes lahko srečujejo pri vzgoji. Andrej Perko, psiholog: "Zaradi svoje negotovosti in izgubljenosti iščejo starši rešitve pri strokovnjakih in v raznih vzgojnih priročnikih, ki pa v realnem svetu prav nič ne pomagajo."

Vzgoja in vrtec
11. 09. 2022 10.40

Kaj je separacijska anksioznost?

Separacijska anksioznost ali ločitvena tesnoba je normalen del otroškega čustvenega razvoja in pomeni strah pred ločitvijo od staršev oziroma pred njihovo odsotnostjo. Nekateri jo imenujejo tudi protest zaradi ločitve, običajno pa se kaže kot jok, kričanje in oklepanje starša, ki odhaja. Nekateri otroci to fazo doživljajo intenzivneje kot drugi, dobra novica pa je, da tudi to sčasoma mine. Če tesnoba postaja vse hujša in vztraja dlje časa, pa govorimo o separacijski anksiozni motnji.

Zdrav otrok
10. 05. 2022 05.00

Kaj je ta izboklinica na trebuščku?

Vsi se rodimo z diastazo rektusov in praviloma se mora razmik mišic na trebuščku zmanjšati do tretjega leta starosti otroka. Če se ne, je lahko marsikaj narobe. Preverite, katere vaje so in katere niso primerne ob razmaknjenih mišicah na trebuhu!

Šola za starše
02. 12. 2021 08.09

Ideje za darila, s katerimi boste razveselili novopečene starše

Obdarovanje ob rojstvu novorojenčka je lepo, zabavno in tudi pri nas čedalje bolj v navadi. Darila so seveda v prvi vrsti v bistvu namenjena dojenčku in šele nato staršem, najlepše pa je, če so pozorna in hkrati karseda uporabna. In seveda ni nujno, da so zelo draga.

Zdrav otrok
02. 04. 2021 10.09

Sporočila staršev otrok, ki imajo avtizem

Generalna skupščina ZN je leta 2008 2. april razglasila za svetovni dan zavedanja o avtizmu, da bi tako spodbujala k boljšemu razumevanju te motnje. Mi pa vam posredujemo nekaj sporočil staršev avtističnih otrok.

Resnične zgodbe
01. 02. 2021 08.01

To je Kaja - angelska deklica, katere karizmatični nasmeh razsvetli še tako turoben dan

Kaja se je rodila leta 2013 in z mamico sta iz porodnišnice odšli v prepričanju, da je popolnoma zdrava deklica. A pozneje se je izkazalo, da ima redek Angelmanov sindrom, zaradi katerega bo vedno posebna in edinstvena. Mamici se je sprva "sesul svet", danes pa vse jemlje kot neizmerno bogastvo. "Življenje se je v zadnjih letih precej spremenilo. Predvsem moj pogled na svet se je spremenil in moje poslanstvo je končno dobilo pomen. Naenkrat so kocke padle skupaj! Jutra, v katera se zbujam, so postala svetla in lahka, življenje dojemam kot lepo," je poudarila pogumna mamica Manca Fojkar Gubina.

Šola in splet
23. 09. 2020 07.46

Kako motivirati otroka, ki se mu "nič ne da", ki nima nobene motivacije?

"Otroku povejmo, da je življenje polno radosti, veselja, čudežev, ki se odkrivajo, če pozitivno pristopimo kot navdušeni raziskovalci, če se znamo tudi samomotivirati. Povejmo mu, da motivacija za vadbo kitare morda ni vedno največja, ampak da bomo nato nekje nekoč v krogu prijateljev poprijeli za kitaro in zaigrali lepo pesem. Otroku recimo: "Ali ni super, da boš znal s kitaro popestriti petje?" svetuje Iris Kline Arih. Z resonančnim coachingom vas lahko nauči poiskati notranjo moč, zaklad, sijaj, sonce, "ki je vse od rojstva v vsakem izmed nas".

Novice
21. 07. 2020 07.33

Tako je videti spanje z dojenčkom

Ste tudi vi kot novopečena mamica pozabili na otroško sobico in posteljico ter svojega dojenčka raje sprejeli v zakonsko posteljo? Potem se boste zagotovo lahko poistovetili z mamico, ki je objavila spodnji videoposnetek.

Partnerski odnosi
17. 07. 2020 08.59

Kako otroku povedati, da se mamica in očka ločujeta?

Prišli ste do točke, ko sta se s partnerjem odločila, da se razideta. Čas je, da to povesta tudi otroku. Da povesta, da ne boste več vsi živeli skupaj, da bo odhajal na počitnice z enim staršem, da bo hodil na obisk k drugemu staršu, da bo vaše življenje v prihodnje malce drugačno. Pomembno je, da mu daste vedeti, da ga imata oba zelo rada in da za to ni kriv on.

Malček
19. 05. 2020 08.30

Kaj je selektivni mutizem?

Selektivni mutizem je redka in kompleksna anksiozna motnja, kjer otroci zaradi hudih občutkov tesnobe ne zmorejo verbalne komunikacije v specifičnih socialnih okoliščinah.

Razvoj
12. 05. 2020 08.00

"Ali tvoj že kobaca, sedi, hodi?" - Ni pomembno, kdaj, temveč, kako in da sploh

"Torej, kot vsi otroci ne začnejo istočasno brati, pisati, voziti kolo, tudi ne začnejo vsi pri isti starosti kobacati, sedeti, hoditi. V resnici niti ni tako pomembno, kdo je prvi in kdo zadnji. Ključno je, da se mejnik zgodi. Če se malo pošalim - ko gremo na razgovor za službo, nas praviloma nihče ne vpraša, kdaj smo shodili," pravi Tadeja Bečaj Žnidaršič. Mamica dveh je življenje posvetila pedokinetiki, preko katerih dojenčki in otroci spoznavajo nov svet, ki ga morda brez njene pomoči ne bi nikoli.

Zdrav otrok
20. 08. 2019 08.16

Zakaj se pojavi MIH?

"Mojca, nisi dobro ščetkala novega sekalca! Pridi, bova še enkrat skupaj. Kaj je to? Sploh ni bel, pa bi moral biti, saj je nov. Obiskati bova morali zobozdravnico."

Zdrav otrok
24. 06. 2019 08.02

Kaže znake nerodnosti in razvojnih zaostankov ... lahko gre za RMK

Hčerka Alenke K. ima poleg avtizma, disleksije in ADHD motnje tudi dispraksijo. Ker slednja ni tako znana, smo se zato obrnili na strokovnjakinjo s tega področja, dr. Jernejo Terčon, profesorico defektologije in specialno pedagoginjo v Zdravstvenem domu Domžale. Pojasnila nam je, da je dispraksija razvojna motnja koordinacije ter da se z njo rodiš in z njo umreš.

Bibini svetovalci
09. 04. 2019 18.48

Gita Mateja de Laat, univ. dipl. zgodovinarka, šola svoje otroke doma

Gita Mateja de Laat je po izobrazbi univ. dipl. zgodovinarka ter strokovnjakinja Sočutnega varstva otrok.

Bibini svetovalci
13. 03. 2018 11.49

Blanka Čebašek, specialna pedagoginja in psihologinja

Bibina svetovalka, specialna pedagoginja in psihologinja dr. Blanka Čebašek, nudi dodatno strokovno pomoč v vrtcu, strokovno in znanstveno delo je namenjeno otrokom s posebnimi potrebami.

Bibini svetovalci
03. 03. 2016 06.36

Se še ne usede

Pozdravljeni Malo sem ze v skrbeh saj se naš 12 mesecnik še ne usede sam tudi da bi se sam postavil ob opori in hodil ne gre. kaj svetujete...kaksne vaje naj opravljava Mogoce veste kje v Ljubljani bi...

Bibini svetovalci
06. 01. 2014 13.21

Asimetrija in iztegovanje glavice

Pozdravljeni! Sem mama mesec dni stare deklice Neže. Opazila sem, da večinoma drži glavico v levo stran, npr. ko je v naročju in da ima otrdeli vrat oz. ko leži in se premika vleče glavico nazaj. Bile...

Bibini svetovalci
25. 11. 2011 11.47

Fizioterapija za tri mesečno deklico

Pozdravljeni, zanima me ali potrebuje moja trimesečna hči fizioterapijo ali ne? Zelo vidno se namreč nagiba z glavo v desno stran, ko spi je njena glava večinoma obrnjena, pri hranjenju prav tako i...

Bibini svetovalci
18. 11. 2009 20.20

NE HODI

Pozdravljeni, Imam hčerko ki je stara 26 mesecev pa še ne hodi sama. V bistvu je prve korake naredila pri 15.mesecih, potem je kmalu po tistem padla in od takrat naprej konec, vstaja ob opori, se...

Bibaleze
Bibaleze
SLEDI NAM:
Bibaleze.si
Oglaševanje Uredništvo PRO PLUS Moderiranje Piškotki Politika zasebnosti Splošni pogoji Pravila ravnanja za zaščito otrok
ISSN 2630-1679 © 2024, Bibaleze.si, Vse pravice pridržane Verzija: 863