Bibaleze.si

sedeti

Razvoj otroka
10. 02. 2025 05.00

Zato dojenčka nikoli ne posedamo, dokler se ne usede sam

Preden dojenček usvoji veščine sedenja, mora najprej obvladati kar nekaj drugih stvari. Preverimo, katerih.

Novice
22. 01. 2025 10.37

Znan je datum, kdaj bo vpis otrok v prvi razred ljubljanskih osnovnih šol

Starši morajo v 1. razred osnovne šole vpisati otroke, ki bodo v koledarskem letu, v katerem bodo začeli obiskovati šolo, dopolnili šest let. Otroku se lahko začetek šolanja odloži za eno leto na predlog staršev, zdravstvene službe ali na podlagi odločbe o usmeritvi Zavoda RS za šolstvo, če ugotovijo, da otrok ni pripravljen za vstop v šolo.

Malček
18. 12. 2024 05.00

Zakaj se malček ne veseli skupaj z družino?

Kako ravnati, kadar se pri otroku pojavi tesnoba zaradi nosečnosti mamice? Kar naenkrat postane posesiven, bolj občutljiv, neprestano si želi njene bližine, joče, ko mora med vrstnike in bi raje bil z mamo, išče pozornost z nagajanjem ...

Razvoj otroka
16. 12. 2024 04.49

Mejniki v razvoju dojenčka: Kaj pričakovati v prvem letu?

Biti starš je pomembna, razburljiva, na drugi strani pa tudi strah vzbujajoča vloga. Kot starši nestrpno spremljamo in praznujemo vsak mejnik, ki ga dosežejo naši otroci. Še posebej pomembno obdobje izjemne rasti in napredka pa je prvo leto otrokovega življenja. Preverite, kaj vse lahko takrat pričakujete.

Šola in splet
09. 11. 2024 04.00

To so znaki, da otrok postaja zasvojen s telefonom

Tehnologija, predvsem pa mobilni telefoni, je zdaj že sestavni del odraščanja otrok. Pri tem je treba biti pozoren na morebitne znake zasvojenosti, omejeno uporabo in kritično presojanje spletnih vsebin.

Razvoj otroka
10. 10. 2024 01.00

Ne posedajte otroka, če tega sam še ne zmore

Kot starši nestrpno pričakujemo vsak mejnik pri otrokovem razvoju. Od prvega nasmeha do prvih korakov se vsak dosežek zdi kot trenutek zmagoslavja. Eden od teh mejnikov je samostojno sedenje, ki se običajno pojavi med 7. in 9. mesecem starosti. Če pa vaš otrok še ni začel sedeti, je naravno, da se sprašujete, ali obstaja razlog za skrb.

Novice
20. 09. 2024 05.00

Rodila je na prijateljičinem kavču, ta pa ji je poslala račun

Med 36. tednom nosečnosti je uživala v ležernem druženju s prijatelji, ki ga je gostila njena dobra prijateljica. Toda ta zabaven večer je zmotil nepričakovan porod na kavču.

Razvoj otroka
17. 09. 2024 04.15

Nasveti fizioterapevtke za pravilen razvoj dojenčka

Fizioterapevtka razlaga, katere so najpogostejše napake staršev pri spodbujanju pravilnega razvoja.

Porod
17. 05. 2024 04.30

Vakuumski porod: vzroki, način, prednosti in slabosti

Vakuumski porod je eden od načinov dokončanja vaginalnega poroda. Običajno se za takšno metodo zdravniki odločijo, ko se otrok po naravni poti ne rodi v času, kot bi se moral, saj je za drugo porodno dobo, kot razlaga primarij dr. Neda Bizjak, dr. med. spec. ginek. in porodničarstva, predviden časovni okvir ali zaradi zapletov z mamo ali otrokom. Kako vakuumski porod izvedejo, kateri pogoji morajo biti izpolnjeni in ali je poseg tvegan, si preberite v članku.

Malček
31. 03. 2024 03.30

Starši ovna potrebujete dodatno dozo energije

Mali ovni ne sledijo, temveč vodijo. So pogumni in polni energije, so strastni, neustrašni in ustvarjalni. In kot verjetno že veste - kot njihovi starši potrebujete dodaten odmerek energije ali kave.

Fit in zdravje
05. 01. 2024 05.00

To so zlata pravila za hujšanje po porodu

Med nosečnostjo se ženske v povprečju zredijo za približno petnajst kilogramov, po porodu pa jih izgubijo približno 5, ostale kilograme pa je pogosto težje izgubiti. Zato vam predstavljamo nekaj nasvetov za uspešno hujšanje po porodu.

Vzgoja in vrtec
26. 10. 2023 05.00

'Velika pričakovanja s strani staršev so veliki generatorji treme'

S Samanto Kobal, dramaturginjo, gledališko pedagoginjo in pripovedovalko otroških pravljic, smo se pogovarjali o številnih zanimivih temah. Med drugim nam je razložila, kako lahko otroku pomagamo premagati tremo in zakaj je pomembno, da spodbujamo njegovo kreativnost. Več o tem v spodnjem pogovoru.

Za mami
05. 10. 2023 05.00

Izpovedi mamic, ki obžalujejo porod: "Nisem bila pripravljena na to"

Sama izkušnja poroda zna biti precej travmatična. Mamice, ki se spopadajo s tesnobnimi občutki in anksioznostjo po porodu, pa se hkrati spoprijemajo tudi s slabo vestjo, ker ne čutijo zgolj samo sreče in veselja. O tem so iskreno spregovorile v anonimnih objavah, ki so jih delile na spletu.

Novice
25. 09. 2023 14.00

Otroci kraljeve družine ne smejo obedovati za isto mizo z odraslimi

Razlog za to pa je povsem bizaren.

Za mami
29. 07. 2023 05.00

5 laži, ki sem jim verjela, ko sem postala mama

Mlade mamice še posebej v današnjem času virtualnih objav svoje življenje mnogokrat prikazujejo kot idilično, čeprav se za štirimi stenami morda odvija pravo kaotično stanje, ki vsebuje veliko stresa, neprespanih noči, joka in kronične utrujenosti. Zato marsikatera mamica misli, da ni dovolj dobra, da ji ne gre od rok in da bi lahko bila boljša. In verjame, da je stanje, v katerem se je znašla njena nova realnost, stalnica. A otrok hitro raste, odrašča in se razvija.

Novice
17. 04. 2023 05.00

Nežna ščetka od vsega začetka

Po porodu smo mame običajno prve, s katerimi novorojenček pride v tesnejši telesni stik. Takrat otrokovo do rojstva sterilno ustno votlino naselimo s svojo ustno bakterijsko floro.

Vzgoja in vrtec
20. 08. 2022 05.00

Gaja Kos: 'Bralca, ki še ne ve, da to je, je treba v svet knjig pretkano zapeljati'

Da so knjige prava pravcata zakladnica, s pomočjo katere odkrivamo različne zgodbe, vedrimo svoj vsakdan, nabiramo znanje, razvijamo in krepimo svoj besedni zaklad ter odstiramo meje domišljije, je jasno. Ampak kako jih predstaviti malčkom, kako jih približati otrokom, ki ne želijo brati in po katerih knjigah posegati? O vsem tem smo se pogovarjali z Gajo Kos, izjemno poznavalko otroških slikanic ter knjig za otroke in mladostnike, ki že vrsto let deluje kot samozaposlena v kulturi. Doktorirala je na Oddelku za primerjalno književnost in literarno teorijo. Pri knjižni založbi ureja izvirno slovensko leposlovje za otroke in mladino, literarne kritike pa objavlja tudi v različnih strokovnih revijah. Pri LUD Literatura soureja zbirko prevodne kratke proze Stopinje, občasno pa tudi kaj svojega napiše in kaj tujega prevede. Pogovor z njo si lahko preberete v spodnjih vrsticah.

Dojenček
06. 06. 2022 04.15

Zen bo navdušil še tako zahtevne starše

Prvi v FreeON ponudbi otroških vozičkov s štirimi sestavnimi elementi.

Malček
26. 05. 2022 04.15

Copate, ki pomagajo naučiti malčka, kaj je levo in kaj desno

Za otrokov razvoj in njegovo uspešnost tako v otroštvu kot tudi v odrasli dobi je izredno pomembno, da čim prej usvoji družbeno sprejete koncepte, med katere sodita tudi prostorska orientacija ter razlikovanje med desno in levo stranjo.

Zdrav otrok
10. 05. 2022 05.00

Kaj je ta izboklinica na trebuščku?

Vsi se rodimo z diastazo rektusov in praviloma se mora razmik mišic na trebuščku zmanjšati do tretjega leta starosti otroka. Če se ne, je lahko marsikaj narobe. Preverite, katere vaje so in katere niso primerne ob razmaknjenih mišicah na trebuhu!

Blog
13. 04. 2022 05.00

Oh, ta naša petletnica in ti njeni "spet"

Ah, življenje s petletnico (ali petletnikom) je svojevrsten izziv. Stalno opažam, kako se tako kot prej pri tedaj petletnih fantih tudi pri Miji pogosto ponavlja beseda "spet". Pojavi se, ko zvečer spet noče spat in ko zatem zjutraj spet ne more vstati. Pojavi se, ko jo na leno soboto okoli 12. ure spet prosim, naj se vendarle preobleče iz pižame (in mi odgovori, zakaj jo spet preganjam). Pojavi se, ko se spet neutolažljivo joče, ker v njeni leseni otroški kuhinjici ne more speči piškotov. Pojavi se, ko se ne razume, zakaj so spet ovenele marjetice, ki jih je nabrala pred petimi dnevi ...

Porodne zgodbe
28. 12. 2021 08.05

Napovedi so bile črne. Rodila je v 24. tednu

V 18. tednu so jo zadržali v bolnišnici. Bila je odprta, krvavela je. Sumili so na odstopanje posteljice. Napovedi so bile črne. "Dobila sem injekcije za razvoj pljuč," se spominja mamica D. M. Zaupala je srčno zgodbo polno presenečenj - tako pozitivnih kot negativnih.

Trendi
16. 12. 2021 19.18

Kakšna mora biti otroška oprema?

Pri treh mesecih se v otrokov razvoj vključi gravitacija. Otrok začne raziskovati svet, zato je zelo pomembno, na kakšni podlagi bo preživljal svoj čas. Kako torej kupiti pravo posteljico, voziček, avtosedež?

Recepti za malčke
19. 11. 2021 12.55

Kako vemo, da je otrok pripravljen na gosto hrano?

Če se tudi vi sprašujete, kdaj je čas, da svojemu otroku ponudite gosto hrano, verjemite, da niste edini. Strokovnjaki so bili glede tega določen čas precej zmedeni, dejstvo pa je tudi, da velikokrat teorija govori nekaj, praksa vsake posamezne mamice pa nekaj popolnoma drugega. In vsi vemo, da niti en otrok ni enak drugemu. Odgovor na to, kdaj je otrok pripravljen na gosto hrano, je precej enostaven – ko je pripravljen. Kako pa to vemo?

Razvoj otroka
02. 11. 2021 10.27

Kako podpreti ali nadomestiti besedno komunikacijo otroka?

V istem trenutku, ko se rodimo na svet, začnemo s svetom tudi komunicirati. Z mimikami, kretnjami in kasneje tudi z glasom. Komunikacija je ena najpomembnejših človekovih veščin. S pomočjo komunikacije človek pove, o čem razmišlja, kako se počuti, česa si želi. Če ne govorimo, pa to še ne pomeni, da ne razumemo, ne slišimo, ne vidimo, ne opazujemo, ne sledimo dogajanju, ampak le da komuniciramo na drug način. Več o tem pa si preberite v spodnjem prispevku.

Blog
01. 09. 2021 06.15

"Moji starši se niso učili z mano in niso pomagali pri domačih nalogah"

Moji starši se niso pretirano ukvarjali s šolo. Res so nama s sestro kupili šolske potrebščine, mama se je enkrat letno udeležila govorilnih ur in poskrbela, da sva bili v razredu urejeni. Pri vsem je bilo – hecno – še skorajda najbolj pomembno, da sva imeli vedno nujno čiste spodnjice, ker: "Kaj, če se kaj zgodi in te urgentno odpeljejo k zdravniku?! Kaj bodo pa rekli, če boš raztrgana in umazana?!"

Novice
20. 07. 2021 08.11

Tako se je žena maščevala možu za zaklepanje v kopalnico

V zadnjih letih čas, ki ga preživimo na straniščni školjki, marsikomu predstavlja trenutek zase, umik od stresa in številnih obveznosti, zaradi pogoste prisotnosti mobilnega telefona pa se ta čas v kopalnici še podaljša. Še več, obstajajo podjetja, ki so v svojih sanitarijah vgradila posebna stranišča z večjim naklonom, na katerih ne moreš sedeti dlje časa; prav z namenom, da so zaposleni bolj produktivni. No, iz Anglije prihaja še bolj nenavadna novica. Potem ko se je nekega sobotnega jutra njen mož zaprl v stranišče in ga ni bilo ven več kot eno uro, je Emma Holland preprosto odšla. V Barcelono.

Partnerski odnosi
19. 07. 2021 08.22

'Ženske imamo orožje, s katerim obvladujemo moške'

V vročih poletnih dneh je moj mož še bolj željan seksa kot običajno. Ob tem se mi poraja vprašanje, ali so tudi drugi družinski moški tako divji? Kolikokrat, kje in kako seksajo drugi starši?

Blog
14. 07. 2021 12.17

'Po porodu si nisem želela obiskov'

Ljudje smo si različni. Medtem ko so nekateri v ranljivih in nepoznanih okoliščinah radi obdani z ljudmi, drugi potrebujejo samoto. In tako je tudi v obdobju po rojstvu otroka. Nekaterim ustrezajo pozornost, pomoč drugih in obiski sorodnikov ter prijateljev, spet drugi pa potrebujejo nekoliko več zasebnosti, da se navadijo na novo stanje, vzpostavijo svoj ritem in odnos ter se povežejo drug z drugim. Ne en ne drug pristop nista napačna. Oba pa je treba spoštovati.

Po porodu
04. 12. 2020 14.36

Očka razkril, zakaj se mame zjutraj prebujajo nenaspane

Zakaj se njegova žena zbuja nenaspana, kljub temu, da njuni trije otroci že samostojno in mirno prespijo vso noč, se je spraševal priljubljeni bloger Clint Edwards, avtor duhovitih knjig na temo starševstva. Ko je ugotovil, kje tičijo razlogi za ženino utrujenost, jih je zapisal v eni izmed svojih objav.

Bibaleze
Bibaleze
SLEDI NAM:
Bibaleze.si
Oglaševanje Uredništvo PRO PLUS Moderiranje Piškotki Politika zasebnosti Splošni pogoji Pravila ravnanja za zaščito otrok
ISSN 2630-1679 © 2024, Bibaleze.si, Vse pravice pridržane Verzija: 863