šolske poti

Kako odnos med staršema vpliva na otrokov razvoj
Nobena skrivnost ni, da so otroci kot mali detektivi, ki tiho opazujejo in vpijajo vse, kar vidijo, slišijo in čutijo okoli sebe. Pa ste kdaj razmišljali, kako vajin odnos s partnerjem vpliva na otroka? Od načina komuniciranja, izražanja čustev, naklonjenosti, načina reševanja konfliktov – odnos med staršema pusti trajen vtis in med drugim dolgoročno vpliva na otrokovo predstavo, kaj sploh sta partnerstvo in ljubezen.

Tako bo otrok delal domače naloge, se učil in skrbel za šolo
Pogosteje smo v šolske obveznosti vpleteni pri mlajših šolarjih, ki običajno še potrebujejo precej pomoči in opomnikov, medtem ko se od starejših učencev že pričakuje več samostojnosti in odgovornosti. Do tega pa je treba priti in koraki so postopni. Vmes bo včasih nastopil dan, ko se otroku ne bo ljubilo naglas brati, ko bo pozabil, kaj je treba narediti za domačo nalogo, ko bodo barvice neošiljene. Takrat so potrebni pogovor, razumevanje, spodbujanje, podpora. Gre za "tek na dolge proge", za dolg proces, v katerem nam bo – upamo – uspelo vzgojiti odgovorne odrasle z delovnimi in učnimi navadami. Za optimalen rezultat je treba imeti veliko potrpljenja in vzajemnega spoštovanja, a vredno se je potruditi, da nam uspe vzgojiti samozavestne in odgovorne učence z dobrimi delovnimi in učnimi navadami. Kako, pojasnjuje Lea Čerin, univ. dipl. pedagoginja ter svetovalka in mentorica za uspešno učenje.

Kako so bili na prvi šolski dan videti kraljevi otroci
Prvi šolski dan je poseben trenutek v življenju vsakega otroka, poln navdušenja in vznemirjenja, kar velja tudi za kraljeve otroke. Princ George, princesa Charlotte in princ Louis so vsi doživeli svoje prve šolske dni na očeh javnosti.

Te navade so pomembne za uspešne šolarje
Uspeh v šoli ni zgolj rezultat naravne nadarjenosti, temveč predvsem posledica trdega dela, discipline in določenih navad, ki vodijo do boljših rezultatov. Za vas smo zbrali sedem ključnih navad, ki so skupne uspešnim šolarjem po vsem svetu.

Kako zagotoviti varno pot otrok v šolo
Z drugim septembrom, ko se bodo učenci vrnili v šolske klopi, se bodo ceste napolnile z mladimi pešci in kolesarji, na kar bodo morali biti še posebej pozorni vozniki. Kako poskrbeti za varno pot otrok v šolo in domov?

'Bila sem tik pred izgorelostjo ...'
"Bila sem tik pred izgorelostjo in na srečo sem se ustavila v zadnjem hipu. Lani mi je po hudi, kruti in dolgotrajni bolezni umrla mama, za katero sem aktivno skrbela ob treh majhnih otrocih. Šele pred pol leta sem se znova začela sestavljati. Načrtno delam na sebi, si vzamem čas zase. Iščem staro mene," priznava mamica treh.

Kako prepoznati otrokov talent?
Vsak otrok v sebi skriva nek talent, a včasih traja nekoliko dlje, da ga prepoznamo. S tem ni nič narobe, pomembno pa je, da mu potem, ko enkrat pokaže spretnost in zanimanje za določeno področje, nudimo spodbudno okolje in mu pomagamo, da ga bolje spoznava in ustrezno razvija. Nekateri otroci to zmorejo skoraj sami, drugi potrebujejo pomoč in prav je, da jo tudi dobijo!

Kdaj je otrok lahko samostojen (in varen) v prometu?
Kdaj gre lahko otrok sam v in iz šole, na šolski avtobus in samostojno kolesari v prometu? Zakaj so zakonske omejitve in kako lahko starši pripravimo otroka na varno udeležbo v prometu? Pojasnjujejo na Javni agenciji za varnost prometa in policiji.

Učiteljica Edita: Vsaka moja ura se začne z vprašanjem "Kako ste?"
Edita Pašagić je mlada učiteljica matematike, ki med otroki slovi po svojem širokem nasmehu, prijaznem pristopu in veseli naravi. Uro pouka vedno začne z vprašanjem ''Kako ste?'', saj si želi, da bi se sleherni otrok v njeni učilnici počutil prijetno in sprejeto. To, da ima večina ljudi slabe spomine na osnovnošolsko matematiko, pa je bil eden glavnih razlogov, da se je odločila za poučevanje tega predmeta. Vedela je namreč, da lahko s pravim pristopom in motivacijo pri učencih spodbudi zanimanje za ta pomemben predmet in razbije predsodke o tem, da je matematika naporna in težka. Skozi miselne igrice in postavljanje matematičnih izzivov otrokom omogoča, da jim matematika pomeni sprostitev in ne bremena.

Nermin Bajramović: Dobrega učitelja žene strast do predmeta, ki ga uči
Hudomušen, zagnan, pravičen in predan: To so besede, s katerimi bi lahko opisali osnovnošolskega učitelja Nermina Bajramovića, ki poučuje matematiko. Za svoje delo, trud in predanost učencem je prejel nagrado za izjemne dosežke na področju osnovnega šolstva. Kaj je tisto, kar ga pri delu motivira, kaj mu nagrada pomeni in katere karakteristike po njegovem odlikujejo dobrega učitelja, nam je zaupal v spodnjem pogovoru. Vabljeni k branju.

Tako si ustvarite učinkovite zapiske, ki vam bodo olajšali učenje
Začenja se novo šolsko leto, učenci so se ponovno vrnili v šolske klopi. Kako se pripraviti na novo šolsko leto? Kako si organizirati zapiske na način, da bomo od njih odnesli čim več? Jasno je, da le branje ali prepisovanje snovi na slepo še zdaleč ni dovolj. Potrebujemo zapiske, s pomočjo katerih bomo uspešno izluščili bistvo in utrdili snov.

Delovanje vzgojnih zavodov v Sloveniji
Kako delujejo vzgojni zavodi, kdo mladostnike napoti tja, in kakšno je njihovo življenje, ko izstopijo iz zavoda, so vprašanja, ki smo jih zastavili pristojnim službam. Odgovore si preberite v spodnjih vrsticah.

'Učiteljica sem, ker uživam biti istočasno tudi učenka'
"Svojim učencem vedno rečem, da so 'carski' in so tako veseli in ponosni. Oni meni rečejo, da sem 'filmska'. Velikokrat se pohecamo in si popestrimo šolski vsakdan," nam je zaupala učiteljica angleščine Anja Frank. Z njo smo se pogovarjali o trenutni situaciji v šolstvu in o tem, zakaj se je odločila sodelovati pri projektu 5KA, resnozabavni spletni učilnici.

"Romske otroke bi se moralo obravnavati kot otroke, brez predsodkov in etiketiranja"
Precej se je v zadnjih desetletjih spremenilo za romske otroke. Precej na bolje, a žal – roko na srce – še vedno premalo. Stvari se premikajo, vendar počasi, prepočasi ... V letu 2021 je večina romskih otrok na slabšem. Živijo v revščini, v slabih razmerah, pogosto doma nimajo elektrike in pitne vode. V šolo vstopajo s slabim znanjem slovenščine, imajo slabši učni uspeh, po zaključenem šolanju težko vstopijo na trg dela. Pogosto so zaznamovani, stigmatizirani, diskriminirani. A stvari se spreminjajo, da se bodo premaknile v zadostni meri, pa se moramo zelo potruditi vsi.

Ključne razlike med otroštvom nekoč in danes
Kakšne so razlike med odraščanjem nekoč in danes? Naši časi otroštva so bili časi brez mobitelov in računalnikov, časi, ko smo še uporabljali stacionarni telefon na kabel in okrogle številčnice, časi, ko smo lahko družbo prijatelja dobili le tako, da smo potrkali na njegova vrata. Se še spomnite?

Starši šolarjev, to morate vedeti!
Približuje se prvi šolski dan, ko bodo v klopi spet sedli naši najmlajši, in medtem ko so šolski nahrbtniki več ali manj že pripravljeni, je tu še nekaj, na kar moramo biti pozorni – varnost naših otrok v prometu.

Nermin Bajramović: 'Maska naj bo le kos tkanine, ki nas opominja na situacijo, ne pa tudi nekaj, kar nam jemlje veselje'
O izkušnji z učenjem na daljavo v času koronakrize, o kreativnih pristopih učenja matematike, pričakovanjih za šolsko leto 2020/2021, ukrepih in marsičem drugem smo se pogovarjali z učiteljem matematike, Nerminom Bajramovićem, ki je med šolarji precej priljubljen in znan po svoji inovativnosti.

Lepotica dolenjskega krasa, ki jo morate obiskati
Šolske počitnice so tu in čudovit čas, da z našimi malčki raziskujemo Slovenijo. Je vaš otrok navdušen nad kraškimi jamami? Ste že obiskali Županovo jamo?

"Čudno. Ne predstavljam si, da se otroci ne bodo objemali"
"Najboljše v šoli je odmor," je na poti domov z zdravstvenega doma na glas razmišljal Matic. "Takrat se lahko igraš, pogovarjaš, družiš," je dodal. A vprašanje, kako se bodo v prihodnje lahko družili, igrali, se pogovarjali. Danes berem neživljenjska navodila, da otroci ne bodo smeli na igrala, da si ne bodo smeli izmenjavati igrač, da bodo morali držati razdaljo. Čudno bo.

Takšno šolo obiskuje Barron Trump!
V ponedeljek so slovenski otroci ponovno sedli v šolske klopi, dan pozneje pa je s poukom pričel tudi najbolj znan Američan slovenskih korenin, 13-letni sin sin ameriškega predsednika Donalda Trumpa in njegove slovenske soproge Melanie, Barron. Za razliko od naših najstnikov se mu verjetno ni bilo potrebno ukvarjati z nabavo učbenikov in zvezkov, zagotovo pa mu učitelji ne gledajo skozi prste, ko gre za nabiranje znanja – navsezadnje obiskuje prestižno zasebno šolo, ki izobražuje bodoče doktorje znanosti in uspešne poslovneže. Po kateri poti pa bo krenil Barron?

To morajo znati vsi šolarji!
Prvi šolski dan je pomembna prelomnica v otrokovem življenju in priprave so že v polnem teku. Šolska torba, nov delovni kotiček, zvezki, učbeniki, ampak ali ste res pomislili na vse? Pogovor o prometnih predpisih in ravnanju v prometu je zdaj zelo dobrodošel.

Pravi hit med šolarji
Novo šolsko leto je tik pred vrati in če za svoje šolarje še niste nakupili vseh potrebščin, le pohitite. Nikar ne pozabite niti na šolske copate, ki morajo biti ne le lepi in udobni, pač pa tudi zelo kakovostni, trpežni in nogicam prijazni, saj bo vaš malček v njih preživel velik del dneva.

Poletno branje za mladino
Šolske knjige so obležale v kotu in najstniki imajo ogromno prostega časa. Poletje lahko preživijo tudi tako, da v roke vzamejo knjigo po svojem okusu. Kakšne imajo najraje? Resnične, fantastične, mogoče zgodovinske? V knjižnicah in knjigarnah vam, mladi bralci, lahko priskočijo na pomoč in poiščejo najbolj priljubljene, najbolj napete, najbolj doživete, najizvirnejše knjige, primerne vaši starosti.

Omogočite svojemu otroku, da vzljubi učenje
Zamislite si svoje šolske dni. Najverjetneje ste sedeli v razredu ter ure in ure strmeli predse. Vaš učitelj (oz. učiteljica) je najbrž veliko govoril, pisal po tabli in narekoval zapiske. Ampak, kaj pa vi? Ste enostavno črpali znanje in razumeli, kaj vam govori? Ali ste v tistem času sanjarili, risali po zvezkih in delali zapiske s pomočjo različnih barvnih flomastrov?

Starši naj z otrokom prehodijo šolsko pot
Učenci in dijaki po dolgih počitnicah potrebujejo nekaj časa, da se znova navadijo na običajne šolske poti, prvošolci pa se z njimi srečujejo sploh prvič, zato na agenciji za varnost prometa v prvih šolskih dneh svetujejo posebno previdnost. Mateja Markelj staršem svetuje, naj z otrokom prehodijo šolsko pot in ga opozorijo na nevarnosti.

Ko boste videli to, vam bo zastal dih!
V naših dojemanjih so šolske poti nevarne predvsem in samo zaradi prometa. Po drugi strani pa gneča in divjanje nekaterih voznikov za 15 kitajskih šolarjev ne pomenita nikakršne ovire na poti v šolo. Spopadajo se namreč z veliko večjo nevarnostjo: prepadi.

Ste za malce drugačne šolske počitnice?
Razmišljate, kako bi med zimskimi šolskimi počitnicami otroka »zaposlili«? Nikar. Psihologi so si edini: šolske počitnice so za družino odlična priložnost, da z otroki nadoknadite tisto, kar vam sicer sodoben tempo ne dopušča: bližino, nežnosti, sproščeno igro in nepozabne skupne dogodivščine. Zato si med šolskimi počitnicami vzemite čas za druženje s svojimi najmlajšimi v prijetnem in sproščujočem okolju.

Ne vem, čigav je otrok!
Moja zgodba se je s svetlobno hitrostjo razvila v nočno moro, iz katere skorajda nisem našla izhoda. Pa začetek? Najbrž sega še v šolske klopi, ko sem fantu kuštravih las na zadnjo stran zvezka zapisala: Zate mi bije srce!

Kupujete šolsko torbo?
Največji dogodek pred vstopom otroka v prvi razred je zagotovo nakup šolske torbe. A ni dovolj, da je torba otroku všeč, pri izbiri je potrebne tudi nekaj previdnosti.

IZPOVED MATERE: Ne vem, čigav je otrok!
Moja zgodba se je s svetlobno hitrostjo razvila v nočno moro, iz katere skorajda nisem našla izhoda. Pa začetek? Najbrž sega še v šolske klopi, ko sem fantu kuštravih las na zadnjo stran zvezka zapisala: Zate mi bije srce!