Bibaleze.si

aktivnosti za razvoj možganov

Vzgoja in vrtec
11. 03. 2025 05.00

5 načinov, kako vzgojiti inteligentnega otroka

Vsak starš si želi, da bi njegov otrok odrasel v pametno in uspešno osebo. Vendar pa razvoj inteligence ni zgolj odvisen od genetike, temveč tudi od vsakodnevnih aktivnosti in navad, ki spodbujajo delovanje možganov.

Zdrav otrok
13. 01. 2025 05.00

Zato je pomembno, da se otrok ukvarja s športom

Tudi otroci bi se morali pri telesni aktivnosti preznojiti in zadihati. Dovolj gibanja je zanje ključnega pomena za zdravje, za vsakodnevno delovanje in tudi za razvoj možganov.

Prehrana v nosečnosti
30. 08. 2024 05.00

Najboljši predlogi za zajtrk nosečnice

Nosečnica potrebuje pestro in uravnoteženo prehrano, s katero zadovolji vse potrebe po energiji in hranilih tako zase kot tudi za svoj plod. V izogib prevelikemu nihanju krvnega sladkorja in da so vsa hranila na voljo takrat, ko jih organizem potrebuje, je za nosečnico pomembno, da uživa redne in enakomerno porazdeljene dnevne obroke, in sicer med pet do šest dnevnih obrokov. Prvi obrok v dnevu naj bo zajtrk.

Družina in odnosi
23. 04. 2024 04.00

Drugačni otroci niso problematični otroci

Vsak otrok potrebuje spodbudno okolje, da bi lahko uresničil svoje potenciale, pri tem pa imajo pomembno vlogo poleg staršev tudi drugi ljudje, ki so v njegovem življenju, pa naj si bodo to učitelji, vrstniki, otroci, ki se skupaj igrajo na igrišču, sorodniki ali prijatelji prijateljev in tako naprej. Od vsakega posameznika je namreč odvisno, ali se bo otrok počutil sprejetega in dovolj dobrega ali pa bo imel občutek, da je odrinjen na rob družbe.

Zanositev
15. 04. 2024 05.00

Kaj vse vpliva na razvoj še nerojenega otroka?

Nosečnost je nekaj najlepšega. Nosečnica se pripravlja na rojstvo novega bitja in preživlja eno najpomembnejših obdobij v življenju. Komaj pričakuje trenutek, ko bo spoznala svojega otročka, in pazi nanj, še preden ugleda luč sveta. Kako pa lahko kar najbolje poskrbi zanj s svojimi navadami in življenjskim slogom?

Vzgoja in vrtec
25. 03. 2024 05.00

Kakšno zvezo ima risanka s pospravljanjem?

"Kazni v nobeni obliki niso primerne, če gre za umetno povzročitev trpljenja in nimajo zveze z izzivom. Na primer: če ne pospraviš igrač, ne bo risanke ali če ne poješ večerje, ti ne bom prebrala pravljice. Če otrok ne je večerje, bo lačen – toje naravna posledica. In pravljica nima prav nobene zveze z večerjo," pojasnjuje Dejana Dejanović.

Vzgoja in vrtec
29. 02. 2024 05.00

Dr. Rajović: "Nobena tablica ali telefon ne moreta zamenjati starša!''

Dr. Ranko Rajović, specialist endokrinologije in ustanovitelj združenja Mensa Jugoslavije, danes Srbije, je prepričan, da za agresijo in razvajenostjo otroka stojijo starši, ki so mu omogočili vse, na drugi strani pa svojo ljubezen izkazovali s prekomerno zaščito.

Razvoj otroka
27. 07. 2023 05.00

Kako spodbuditi razvoj možganov otroka skozi zanimive dejavnosti?

Prvih nekaj let življenja vašega otroka je ključnega pomena za razvoj njegovih možganov. Pravzaprav bo imel vaš dojenček v prvih treh letih do dvakrat toliko nevronskih vezi kot odrasel človek, njegovi možgani pa bodo dosegli približno 80 odstotkov volumna odraslega!

Vzgoja in vrtec
23. 07. 2023 05.00

Zato bi vsi otroci morali biti "gozdni potepini"

"Gozdne palice, rože, žuželke in žabe so igrače, ki jih otroci potrebujejo, da napolnijo svoj svet z zgodbami. Drevesa in gozdni teren brez vsakega naročila in gradbenega dovoljenja lahko postanejo tobogani, plezala in gugalnice. Hoja po neravnem terenu, visenje z dreves, kotaljenje po hribu, preskakovanje vej, prosta igra so dejavnosti, ki ključno vplivajo, da otrok v šoli ne bo imel učnih težav ter da bo imel dobro razvito koncentracijo in pozornost. In ne, ne moremo pričakovati, da bo otrok, ki preživi tri do štiri ure dnevno pred ekranom, na primerni razvojni ravni za svojo starost," pravi mag. Natalija Györek, vodja projektov na Inštitutu za gozdno pedagogiko in Mreže gozdnih vrtcev in šol Slovenije.

Zdrav otrok
17. 05. 2023 05.00

Kako prepoznati ADHD pri otroku?

Otroci si želijo, da bi jih starši imeli radi in bi bili nanje ponosni, a včasih ne zmorejo slediti vsem pravilom in zahtevam, ki jih narekuje sodobna družba. V zadnjem času se veliko govori o motnji pozornosti in hiperaktivnosti, a nekateri otroci ostajajo tudi spregledani. Ali ima vaš otrok ADHD? Več o tem si lahko preberete v nadaljevanju.

Prehrana
29. 03. 2023 05.00

To je ključnega pomena za zdrav razvoj otroka

Za zdrav razvoj otroka je ključnega pomena uravnotežena in raznolika prehrana – to je jasno vsem staršem. No, veliko težje pa je te smernice prenesti v vsakdanje življenje in malčka prepričati, da ne more živeti od testenin, cvrtja in pice, ampak je potrebno obroke obogatiti še s kakovostnimi beljakovinami ter zelenjavo. Z nekaj enostavnimi triki je v večini primerov vendarle mogoče doseči, da živila, ki jih ne mara, vsaj poskusi. Preverite, kako!

5KA
31. 03. 2022 04.45

Koliko časa so lahko otroci pred zasloni?

Da je vse več odvisnosti od spleta in televizije, pričajo vsakoletne raziskave različnih strokovnjakov. Tudi starši lahko pri otrocih opažamo porast zanimanja za spletne aplikacije in televizijske vsebine. Že zelo majhni otroci znajo odkleniti telefon, poiskati aplikacije za predvajanje risank in si jih tudi predvajati. Včasih smo precej navdušeni nad njihovim poznavanjem tehnologije, včasih pa je to precej zastrašujoče. Kdaj in kje potegniti črto? Na koga se obrniti, ko ugotovimo, da je naš otrok odvisen od tehnologije? Na kakšen način se zavarovati pred morebitnimi škodljivimi vplivi spleta in televizije?

Zdrava nosečnica
14. 03. 2022 05.15

Telovadba za nosečnice, na katero prisegajo tudi slavne mamice

Tudi ve niste prepričane, kakšna telovadba za nosečnice je sploh varna? Naše razumevanje za vadbo med nosečnostjo in takoj po porodu je v zadnjih letih precej napredovalo. Ste pred nosečnostjo telovadile z namenom izgube odvečnih kilogramov? No, naslednjih devet mesecev se bo številka na tehtnici strmo pomikala navzgor, a tokrat ni razlogov za preplah.

Prosti čas
02. 02. 2021 08.05

Jana Krivec: Šah je koristen za razvoj vseh otrok

Otroci se ogromno naučijo prek igre, a med njimi prav gotovo izstopa šah, ki jih opremi z izjemnimi veščinami, kot so reševanje problemov, osredotočenost, vztrajnost in še in še. Šah je vse bolj priljubljen, a najboljše rezultate dosegajo tisti, ki so se s to kraljevsko igro spoznali že v svojem najzgodnejšem obdobju.

Razvoj
16. 11. 2020 07.44

Ta živila pomembno vplivajo na razvoj otrokovih možganov

V obdobju odraščanja je ustrezen način prehranjevanja ključnega pomena, saj telo hrano, ki jo zaužijemo, porabi za izgradnjo kosti, mišic in organov, vpliva pa tudi na razvoj možganov. Predvsem v prvih dveh letih je pomembno, da otrok uživa hrano s primernimi hranilnimi vrednostmi. Katera živila jih vsebujejo?

Malček
19. 03. 2020 12.17

Zdaj imate čas za igro z otroci

Zdrav otrok se rodi z vsemi znanji in sposobnostmi, ki jih potrebuje za osnovno preživetje. Ve, na kakšen način priti do zraka, hrane, spanca ter kako izločati blato in vodo. Z rednimi zdravniškimi pregledi od rojstva dalje spremljamo in merimo njegovo rast, težo in fizični razvoj. Kako pa lahko spremljamo in spodbujamo njegov kognitivni razvoj?

Razvoj
11. 12. 2019 07.39

Kate Middleton zaupala, kaj zna princ Louis

Kate Middleton je prejšnji teden v vasici Great Missenden izbirala božična drevesca za družine v stiski. Takrat je nekaj zaupala majhnemu dečku o najmlajšem sinu, princu Louisu. Njen sinko že zna govoriti. Preberite si tudi, kaj je značilno za otroka, starega eno leto.

Zdrav otrok
19. 11. 2019 07.47

Moj otrok se 'puklasto drži'. Kako mu lahko pomagam?

Veliko otrokom lahko pripišemo nepravilno držo, vzroki za to pa so različni. Sključenost pa lahko po mnenju diplomirane fizioterapevtke Petre Šterlek tudi koregiramo s treningom, ki je prilagojen posameznemu otroku. Preberite si intervju s strokovnjakinjo, ki pojasni tudi, na kakšne znake morajo biti pozorni starši in kaj pripomore k ohranjanju pokončne drže naših šolarjev, ki na ramenih nosijo težke torbe.

Vzgoja in vrtec
12. 11. 2019 07.04

Zakaj se otroci vedno težje zaigrajo?

Živimo v svetu, ki ga preplavlja morje pametnih naprav, ki naj bi lajšale naša življenja. In vsekakor do neke mere tudi jih. Vendar, ali se resnično zavedamo vseh pasti, v katere nas lahko te naprave lahko pahnejo. O tem, kdaj otroku ponuditi medijsko vsebino na tablici ali telefonu, o motnjah razvoja otrok zaradi prehitrega uvajanja v elektronski svet in še marsičem, smo se pogovarjali z gospo Loreno Pahović, svetovalko v Centru pomoči pri prekomerni rabi interneta – Logout.

Malček
30. 09. 2018 07.49

Zakaj je otrok najpogosteje jezen?

Otrok je po navadi jezen, ko niso zadovoljene njegove želje ali pa je v sporou s sorojencem ali sovrstnikom. Poskušajte ga razumeti in ga naučiti, kako naj obvlada tudi takšna negativna čustva, da ne preidejo v agresijo. Nasvete in napotke z vami deli zakonska in družinska terapevtka Alenka Lanz.

Nosečnost
26. 06. 2018 08.21

Najpogostejše dileme nosečnice

Nosečnost s seboj prinese ogromno čudovitih občutkov, pa tudi kar nekaj dvomov. Največ vprašanj in strahov se poraja ženskam, ki so noseče prvič, a tudi izkušene mamice niso nanje povsem imune. Nosečnice so pogosto v dvomih, kaj lahko jedo, ali smejo telovaditi ali iti v savno. Sprašujejo se, ali bo kozarec vina tu in tam škodoval njihovemu otroku? Ali je masaža med nosečnostjo odsvetovana? Vse te dileme so popolnoma normalne, saj je v tem času glavna skrb bodoče mamice zdravje njenega še nerojenega otroka. Da bo nosečnost še lepša, skrbi pa manjše, razjasnjujemo najpogostejše dileme, s katerimi se spoprijemajo bodoče mamice.

Ideje za prosti čas
11. 05. 2018 08.58

Ta akcija je na noge spravila celo Slovenijo

V soboto, 12. maja, bo po celi državi potekal prostovoljni projekt Slovenija se igra. Otroci, starši, babice, dedki in drugi se bodo na številnih lokacijah igrali, družili in povezovali. Pogovarjali smo se z idejnim vodjo projekta, ki je končno združil Slovence v dobrem, Gregorjem Rožancem, otrokom osemdesetih, ki je imel še srečo, da se je zunaj lahko brezskrbno igral, medtem ko so njegovi starši pili kavo pri sosedih. Da, tako je bilo v "jugi".

Družina in odnosi
30. 01. 2018 08.09

Mama na dojenčkov jok reagira v petih sekundah

Mamini možgani gredo skozi številne procese, da se navadijo na novo vlogo. Strokovnjaki so ugotovili, da imajo prirojen materinski instinkt.

Novice
21. 09. 2017 11.08

Slovenija v svetovnem merilu velja kot država s številnimi ugodnostmi v korist družin

Po izsledkih poročila Unicefa z naslovom Prva leta življenja so odločilna za vsakega otroka Slovenijo od najvišjega mesta na lestvici pri skrbi za otroke v zgodnjem otroštvu ločita le dve leti brezplačne predšolske vzgoje. Avtorji poročila so v 193 državah primerjali prisotnost treh ukrepov za razvoj najmlajših, so sporočili iz Unicefa Slovenija.

Najstniki
20. 09. 2017 12.08

'Otroci ne potrebujejo zafnanih staršev na Instagramu. Potrebujejo starše, ki jim postavljajo meje'

"Žrtev se lahko nahaja v Sloveniji, storilec v Indoneziji, dokazi pa se nahajajo v Braziliji. Nihče ne more samostojno reševati primerov spolnih zlorab otrok zaradi njihove kompleksne narave, prepotrebnih multidisciplinarnih znanj in strokovne mreže pomoči doma in po svetu. Zato moramo vsi storiti še več," opozarjajo policisti. Za odgovorno rabo interneta in mobilnih naprav so odgovorni otroci sami, njihovi starši, pa tudi učitelji in politiki.

Novice
11. 10. 2016 06.30

Lahko računalniške igre res krepijo razvoj možganov?

Kljub temu, da je igranje računalniških iger ena izmed zelo priljubljenih dejavnosti otrok in mladostnikov, je o tej tematiki večinoma zaslediti predvsem opozorila glede negativnih učinkov. Vsakršno pretiravanje je vsekakor odsvetovano in zelo pomembno je, da je čas, preživet za računalnikom, omejen, vendar pa se je kljub temu izkazalo, da imajo računalniške igre tudi kar nekaj pozitivnih vplivov na duševno zdravje ter kognitivne in socialne veščine.

Novice
28. 09. 2016 08.24

NAD DEMENCO Z ZGODNJIM UČENJEM

Znanstvene raziskave kažejo, da učenje tujega jezika pri otrocih pripomore k izboljšanju njegovih možganskih sposobnosti. Zadnje študije v povezavi z Alzheimerjevo boleznijo in demenco dodatno poudarjajo, da gojenje dvojezičnosti skozi vse življenje upočasni razvoj teh bolezni v starosti. Tako lahko s pravilnimi pristopi in učenjem v zgodnjem otroštvu našim malčkom pomagamo preprečiti razvoj teh bolezni v zrelih letih.

Novice
20. 09. 2016 06.30

Dvojezičnost pri otrocih – prednost ali prekletstvo?

Mnenja o dvojezičnosti pri otrocih so pri straših pogosto deljena. Nemalokrat se ustrašijo stavkov, v katerih otroci spregovorijo v dveh jezikih naenkrat in menijo, da nikoli ne bodo znali dobro govoriti maternega, kaj šele tujega jezika. Vendar strah je odveč pritrjujejo strokovnjaki.

Zdrav otrok
10. 02. 2011 07.45

Kako odpraviti jecljanje?

Je vaš malček začel jecljati? Morda je razlog strah, tesnoba, raztresenost ali pa je vendarle začel jecljati. Le mirno, najverjetneje gre le za eno od začetnih faz govornega razvoja.

Malček
03. 11. 2009 14.00

Mednarodni vrtec

Mednarodni vrtec je del ljubljanske osnovne šole Danila Kumar Elementary School - International Department.

Bibaleze
Bibaleze
SLEDI NAM:
Bibaleze.si
Oglaševanje Uredništvo PRO PLUS Moderiranje Piškotki Politika zasebnosti Splošni pogoji Pravila ravnanja za zaščito otrok
ISSN 2630-1679 © 2024, Bibaleze.si, Vse pravice pridržane Verzija: 863