joga

"Rekli so mi, naj vztrajam, saj se bo telo morda navadilo"
Ajda se že od najstniških let sooča z močnimi menstrualnimi bolečinami, ki so se stopnjevale v kronične težave. Kljub zdravemu načinu življenja, vključno z lokalno in sezonsko prehrano ter redno telesno aktivnostjo, so ji hormonske terapije povzročale številne stranske učinke. Po več letih iskanja rešitve in trpljenja se je odločila za laparoskopijo, ki je razkrila vzrok težav. Ajda danes upa, da bo njena zgodba pomagala drugim, ki se soočajo s podobnimi težavami.

Kdaj je čas za ločitev, kako se z njo spopasti in kako znova zaživeti?
Ločitev je ena težjih življenjskih prelomnic, ki zahteva spopadanje s številnimi izzivi, kot so prilagajanje na novo realnost, razreševanje pravnih in finančnih vprašanj ter vzpostavljanje nove dinamike v družini – še posebej če so vpleteni otroci. V tem članku bomo raziskali, kdaj je ločitev smiselna, kako se spopasti z njenimi posledicami ter kako po njej znova najti smisel in zadovoljstvo.

Nasveti za nosečnice v zimskem času
Pozimi je še kako pomembno, da okrepimo svoj imunski sistem, saj se s tem lahko izognemo marsikateri nevšečnosti, zato moramo v prvi vrsti najprej dobro poskrbeti zase. Včasih so dovolj že manjše spremembe, s katerimi lahko v resnici naredimo ogromno razliko med prej in potem. Za vas smo pripravili nekaj preprostih nasvetov, ki vam lahko služijo kot odlična popotnica za boljšo formo, tudi v hladnejšem delu leta.

5 načinov, kako okrepiti imunski sistem otroka
Močan imunski sistem je ključnega pomena za zdravje otroka, saj omogoča telesu, da se bori proti okužbam, virusom in drugim boleznim. V obdobju, ko so otroci izpostavljeni številnim okužbam, bodisi v šoli bodisi v predšolskih ustanovah, je še posebej pomembno, da jih podprete pri gradnji in krepitvi njihovega imunskega sistema.

Bolečine v rebrih med nosečnostjo – kako jih lajšati?
Občasne bolečine v nosečnosti še ne pomenijo takojšnjega znaka za alarm, temveč so v večini nekaj popolnoma naravnega, saj se maternica vseskozi širi, telo pa doživlja še mnogokatero drugo spremembo. Ena pogostejših bolečin je tista v predelu reber. Kdaj k zdravniku in kako si pomagati?

Najpogostejše spremembe kože v nosečnosti
Povsem normalno je, da v času nosečnosti prihaja do najrazličnejših sprememb, med drugim tudi na naši koži. In prav v obdobju nosečnosti je še kako pomembno, da se naučimo skrbeti zase, to pa lahko storimo s počitkom, uravnoteženo prehrano, lahkotnim gibanjem in tudi s primerno nego kože.

Kako zmanjšati učinek stresa na plodnost?
Sprosti se, pomiri se, potem se bo zagotovo zgodilo, je običajno prvi nasvet za žensko, ki se trudi zanositi. Tovrstni nasveti pa marsikatero spodbudijo tudi k razmišljanju, ali stres res tako zelo vpliva na zanositev. Obsežne raziskave kažejo, da so depresija, tesnoba, stres in težave s spočetjem povezani. Ko pari skušajo zanositi in doživljajo ponavljajoče se neuspehe, se poveča tudi njihov fizični in čustveni stres.

Tako boste okrepili imunski sistem svojega otroka
Močan imunski sistem je za otroke ključnega pomena, saj jih pomaga zaščititi pred boleznimi in okužbami. Krepitev otrokovega imunskega sistema je eden najučinkovitejših načinov, da zagotovimo, da ostanejo zdravi in srečni. A kako? Za vas imamo nekaj koristnih nasvetov, ki vam lahko pri tem pomagajo.

Depresija kot posledica vazektomije
Vazektomija je kirurški poseg, za katerega se odločijo moški, ki si želijo trajne kontracepcije in posledično zaščite pred oploditvijo žensk oz. partnerke. Čeprav v splošnem velja za varno in učinkovito metodo, je pomembno poznati tudi možne psihološke posledice, ki lahko sledijo postopku. V nadaljevanju preverite, kako sta povezani depresija in vazektomija in kateri dejavniki lahko prispevajo k čustvenim spremembam po posegu.

To so dejavniki, ki lahko vplivajo na vašo plodnost
Pari, ki se pripravljajo na zanositev, lahko močno izboljšajo svoje možnosti za zdravo in uspešno spočetje, če pazijo na nekatere dejavnike, ki vplivajo na plodnost.

5 čudovitih destinacij, ki so kot nalašč za družine
Že misel na počitnice nam nariše nasmeh na obraz, istočasno pa nas lahko mučijo številni pomisleki, skrbi ali dvomi, še posebej, če načrtujemo sproščen oddih z otroki. Eden najboljših nasvetov je zagotovo, da ne kompliciramo preveč, kar pa ne pomeni, da lahko popolnoma pozabimo na svojo odgovornost. Vsekakor je priporočljivo, da se kar vnaprej pozanimamo o samem letovišču in damo prednost predvsem tistim, ki so varna, imajo dobra priporočila in nasploh veljajo za družini prijazna.

V stiku z naravo z znamko Joolz
Včeraj je Jasna Chalet Resort v Kranjski Gori gostil poseben dogodek "Stik z naravo", ki ga je Baby Center posvetil prestižni nizozemski blagovni znamki otroških vozičkov in dodatkov zanje Joolz. V prelepem ambientu ob jezeru Jasna so se zbrali predstavniki veleprodajne družbe Apollo Slovenija, ekipa Baby Centra, njihovi zunanji strokovni sodelavci in vplivneži iz Slovenije in Hrvaške, ki so uživali v sproščenem in povezovalnem vzdušju. Dogodek je bil zasnovan z mislijo na trajnost, ki je hkrati ena glavnih vrednot znamke Joolz.

Kaj vse vpliva na razvoj še nerojenega otroka?
Nosečnost je nekaj najlepšega. Nosečnica se pripravlja na rojstvo novega bitja in preživlja eno najpomembnejših obdobij v življenju. Komaj pričakuje trenutek, ko bo spoznala svojega otročka, in pazi nanj, še preden ugleda luč sveta. Kako pa lahko kar najbolje poskrbi zanj s svojimi navadami in življenjskim slogom?

Kadar je mama dobro, potem je dobro tudi otrok
Materinstvo je izjemno lepa izkušnja, polna veselja, ljubezni in številnih čudovitih trenutkov. A hkrati s seboj prinaša cel kup izzivov, prilagoditev in zahtev, ki so lahko tako fizično kot čustveno obremenjujoče. Kako uskladiti novo vlogo mamice in še vedno poskrbeti zase? Za vas imamo nekaj uporabnih nasvetov.

Poporodna težava, o kateri se redko govori
Nosečnost prinese nešteto sprememb v ženskem telesu in ena manj znanih poporodnih težav je diastaza rektusov. Gre za stanje, pri katerem se trebušne mišice ločijo, kar povzroči vidno vrzel v srednji liniji trebuha. Čeprav je pojav med mladimi mamicami pogost, se o njem le redko razpravlja.

Očka Miro: 'Nekega dne se je zgodilo, da nisem mogel vstati iz postelje'
Mnogi se ob prebranem naslovu morda začudeno sprašujejo, ali je sploh mogoče, da bi moški lahko trpel za poporodno depresijo. A odgovor je preprost – seveda. Po rojstvu otroka je tudi oče dovzeten za poporodne motnje razpoloženja, žal pa je ozaveščenost o tem še dokaj nizka. Prav zaradi slednjega stanje pogosto ostane nediagnosticirano in nezdravljeno. Preverite, kakšni so znaki in kakšen je lahko vpliv očetove depresije na odnos z otrokom.

To se zgodi, če otroka pretirano hvalimo
Ste prepričani, da na otroka ne gledate kot še na en svoj projekt? "Danes so ljudje navajeni načrtovati svoje izobraževanje, svojo kariero, smotrno preživljanje prostega časa ... Tako se zgodi, da skrbno načrtujejo tudi otroka in vse, kar je povezano z njim," pove psihologinja Tamara Kancilija Kosmač. A kaj hitro lahko tako otrok postane le še en projekt, ki ga je treba uspešno izpeljati in se z njim drugim tudi dokazati.

Ali je tek med nosečnostjo varen?
Tek med nosečnostjo je lahko varen in zdrav način za ohranjanje kondicije in dobrega počutja, vendar zahteva skrben premislek, prilagodljivost in velik poudarek na osebnem zdravju in udobju. Ženske, ki razmišljajo o teku med nosečnostjo, se morajo vedno posvetovati s svojim zdravnikom ter prisluhniti svojemu telesu. Vsaka nosečnost je edinstvena, prednostna naloga pa mora biti ohranjanje zdrave in udobne nosečnosti ob primerni telesni dejavnosti.

Kaj vse lahko vpliva na zdravje sperme in kako ga izboljšati?
Kadar se par sooča s težavami z neplodnostjo, večina pritiska pogosto pade na žensko, ki naj bi morala izboljšati svoje zdravstveno stanje. Toda tudi moški imajo ključno vlogo pri zanositvi in lahko povečajo možnosti zanositve z ohranjanjem zdrave sperme. A kako? Preverite v spodnjih vrsticah.

Tako boste vzgojili empatičnega otroka
Nasilje je posledica kombinacije bioloških, socialnih in psiholoških dejavnikov, zlasti tistih, ki povečajo izpostavljenost ranljivosti, sramu in ponižanju otroka. A kako preprečiti, da bi otroci postali nasilni? Dr. Lisa Firestone, klinična psihologinja, avtorica in direktorica za raziskave in izobraževanje pri združenju Glendon, navaja nekaj nasvetov, ki vam lahko pri tem pomagajo.

Čustveno okrevanje po umetni prekinitvi nosečnosti
Splav je lahko za vsakogar čustveno zahtevna izkušnja. Normalno je, da po postopku občutimo vrsto zapletenih čustev, vključno z žalostjo, krivdo in tesnobo. Nekatere ženske lahko občutijo olajšanje, druge pa se težko sprijaznijo s svojo odločitvijo. Ne glede na to, kako se počutite, si morate vzeti čas in se osredotočiti na čustveno okrevanje po splavu.

Razlage najpogostejših nosečniških sanj
Pravijo, da so sanje okno v našo podzavest. S kakšnimi sanjami pa se ponavadi srečujejo nosečnice?

Foto: Joga v nosečnosti
Če se nosečnica počuti dobro, zdravo in njena nosečnost poteka brez težav, je prenatalna joga odlična in priporočljiva vadba v tem čudovitem obdobju. Ta vrsta vadbe namreč pomaga odpraviti določene tegobe in občutek okornosti, hkrati pa nam pomaga uravnovesiti dihanje ter negovati naš um. Priljubljena fitness vplivnica Holly Bentley je delila nekaj čudovitih posnetkov, na katerih noseča prakticira jogo.

Pomembni nasveti za bodoče mame
Nosečnost je prav posebno obdobje v našem življenju. Čas pričakovanja in veselja, včasih tudi strahov. Da bi bilo neprijetnih občutkov v tem edinstvenem obdobju manj, smo za vas pripravili nekaj nasvetov.

To so pozitivni učinki joge na otroke
Tako kot joga koristi odraslim, pušča blagodejne učinke tudi na otrocih. V svetu, nasičenim s številnimi motilci, med njimi telefoni, računalniki, tablicami, televizorji, radijskimi sprejemniki in drugo moderno tehnologijo, jim lahko pomaga pri lažjem soočanju s stresom, obenem pa krepi njihovo dušo in telo. Jogo za otroke v Sloveniji z vsem srcem izvaja Sonja Trplan.

10 sprememb maminega telesa po porodu
Od trenutka, ko ženska zanosi, se v njenem telesu začnejo odvijati spremembe. Ko telo okreva po nosečnosti in porodu ter začenja proizvajati mleko za dojenčka, pa lahko pričakujete še več fizičnih sprememb, zato imejte v mislih, da bo vaše nosečniško telo po koncu nosečnosti potrebovalo še nekaj mesecev, da bo prešlo nazaj v običajno stanje.

Telovadba za nosečnice, na katero prisegajo tudi slavne mamice
Tudi ve niste prepričane, kakšna telovadba za nosečnice je sploh varna? Naše razumevanje za vadbo med nosečnostjo in takoj po porodu je v zadnjih letih precej napredovalo. Ste pred nosečnostjo telovadile z namenom izgube odvečnih kilogramov? No, naslednjih devet mesecev se bo številka na tehtnici strmo pomikala navzgor, a tokrat ni razlogov za preplah.

Nočne more v času nosečnosti
Zelo običajno je, da je spanje v času nosečnosti moteno. Številne nosečnice imajo zaradi stalnega pritiska na mehur nočne "pohode" v kopalnico, svoje doda tudi bolj ali manj intenzivno gibanje ploda, ki prebuja bodočo mamico, pojavljajo se lahko tudi številne skrbi, zaradi katerih noč ostane prebedena. Posebna tema, ki ji velja nameniti več pozornosti, pa so nosečniške nočne more, ki so v tem obdobju precej pogoste.

Osebna trenerka razkriva najboljše vaje za nosečnice
Nuša Gnezda, ki se ukvarja s telovadbo nosečnic in mamic po porodu, je med drugim razložila, zakaj je v nosečnosti dobro krepiti ravno mišice za močan trup in kolikokrat tedensko naj nosečnica telovadi.

Je porod res lahko orgazmičen?
Z naravnim porodom običajno povezujemo nevzdržne bolečine in strah. Vendar ni nobene potrebe, da bi bil porod grozljiva izkušnja, polna bolečin. Nasprotno, pravijo, da je lahko porod celo orgazmičen.