keglove

Pogosta težava, ki se pojavi med nosečnostjo
Hemoroide ima približno tretjina nosečnic in na srečo praviloma niso nevarni ne za nosečnico niti za plod. So pa zelo neprijetni, saj lahko predvsem med odvajanjem blata močno bolijo in obenem tudi povzročajo srbečico, pekoč občutek, krvavitev. Preverite, kako lahko preprečite njihov nastanek ali pa jih vsaj omilite!

S telovadbo med nosečnostjo do lažjega in hitrejšega poroda
Med vadbo, prilagojeno posebej zanje, se nosečnice med drugim naučijo pravilnega dihanja, krepijo mišice medeničnega dna in druge bolj obremenjene mišice za manj bolečin in nosečniških tegob ter vsesplošno boljše počutje. Prednost redne telovadbe pa je tudi lažje in hitrejše okrevanje po porodu, ko je veliko nošenja, dojenja in dvigovanja dojenčka.

Ženske smo res neverjetne: vse to se dogaja s telesom po porodu
Ne samo da smo ženske sposobne dojenčka devet mesecev nositi in ga tudi roditi, po porodu lahko še proizvajamo mleko in preživimo vse občutne spremembe, ki se dogajajo v našem telesu. Zakaj je po porodu lahko trebuh še nekaj časa kot nosečniški, zakaj so krči maternice hujši po drugem ali tretjem porodu, zakaj lahko zastaja ali uhaja urin in zakaj nekatere nezavedno zadržujejo blato? In še o prekomernem znojenju, večjem stopalu, izpadanju las, strijah in krčnih žilah. Pojasnjuje ginekologinja in porodničarka Marijana Vidmar Šimic.

To lahko pričakujete v prvem trimesečju nosečnosti
Prvo trimesečje je najzgodnejša faza nosečnosti. Začne se prvi dan vaše zadnje menstruacije – še preden ste dejansko noseči – in traja do konca 13. tedna. To je čas velikih pričakovanj in hitrih sprememb za vas in vašega otroka.

Zato ni dobro, če deklice preveč skačejo po trampolinu
Otroci obožujejo trampoline, saj jim nudijo zabavo, vznemirjenje in igrivo kratkočasje. A nujno je treba poskrbeti za varnost in tudi omejiti uporabo. Prepogosto skakanje lahko namreč privede do slabših mišic medeničnega dna in urinske inkontinence, opozarja doc. dr. Darija Šćepanović.

Vse o diastazi rektusov – razmiku trebušnih mišic
Vse o diastazi rektusov – razmiku trebušnih mišic, ki ga imajo skoraj vse, ki so rodile. Vseeno pa se o njem (pre)malo govori, eni o njem šepetajo, drugi ga celo označujejo za tabu temo. Pogovor z Darijo Šćepanović, eno največjih strokovnjakinj.

Zato je dobro vsaj do prvega pregleda počakati s spolnimi odnosi po porodu
So zgodbe, da naj bi imele novopečene mamice spolne odnose kar takoj po porodu (čeprav so po vsej verjetnosti izmišljene ali vsaj napihnjene), in so zgodbe, ko na seks še dolgo zatem niti pomisliti niso hotele. So tudi zgodbe, ko sta bila spolnost in poželenje po porodu še boljša, in so zgodbe, ko mamice tožijo zaradi bolečin, pomanjkanja libida in hudih težav v spolnosti.

Vaje, ki bi jih morala po porodu izvajati vsaka ženska
Telo porodnice se po porodu precej spremeni, zato je pomembno, da si ta vzame dovolj časa, da se telo vrne v stanje pred nosečnostjo. Katere vaje so priporočljive po porodu in katerim se je treba izogibati, lahko preverite v spodnjih vrsticah.

Uhajanje urina v času nosečnosti
Mnoge ženske so zaradi urinske inkontinence po nepotrebnem še dodatno obremenjene in o tem ne govorijo z drugimi ter se začnejo celo izogibati socialnim stikom. Kaj lahko storite v primeru urinske inkontinence ter na kakšen način preprečiti uhajanje urina, v spodnjem zapisu.

Osebna trenerka razkriva najboljše vaje za nosečnice
Nuša Gnezda, ki se ukvarja s telovadbo nosečnic in mamic po porodu, je med drugim razložila, zakaj je v nosečnosti dobro krepiti ravno mišice za močan trup in kolikokrat tedensko naj nosečnica telovadi.

Kaj se dogaja po porodu?
Po porodu vas bosta najprej pregledala babica in ginekolog. Pregledala bosta maternični vrat, nožnico in zunanje spolovilo ter oskrbela morebitne poškodbe, ki so nastale med porodom. Skozi trebušno steno bosta tudi preverila, če se maternica dobro krči.

Alja Malis: "Gibanje daje materi moč, da je lahko močna in zdrava."
Alja Malis, licencirana osebna trenerka, specializirana za vadbo pred in po porodu, nam je med drugim razložila, kako se spreminja žensko telo v času nosečnosti in kakšne vadbe so primerne za mamice po porodu, da se bodo odlično počutile v svojem telesu.

12 neprijetnosti po porodu, o katerih se redko govori
Navajamo 12 stvari, ki jih verjetno po rojstvu otroka niste pričakovali.

Zakaj je koristno izvajati Keglove vaje?
Ženske bi morale delati Keglove vaje ali vaje medeničnega dna pred in med nosečnostjo in po njej. Zakaj jih je dobro izvajati, smo se pozanimali pri Dunji Gačnik, Stott pilates inštruktorici in vaditeljici telesne aktivnosti pred porodom in po njem (Zveza fizioterapevtov Slovenije). Preberite si o koristnosti takšnih vaj vse življenje.

Zvezdnica ponosna na svoje poporodne obline
Amy Schumer je prvič postala mama maja. In medtem ko se marsikatera mamica po porodu sramuje svojega telesa, je ona nanj ponosna.

Kaj pravijo na videz Meghan Markle po porodu?
Meghan Markle kar žari! O tem pričajo fotografije in posnetek ob predstavitvi sina svetovni javnosti. Ženske po svetu so vesele, da je videti povsem vsakdanje, da je še vedno opazen nosečniški trebušček, da je prav takšna, kot so bile one same dva dneva po porodu.

To lahko pričakujete ob prihodu novorojenčka domov
Tako nosečnost kot tudi porod sta v večini primerov nekaj popolnoma naravnega in ne predstavljata bolezenskega stanja. Če je bil porod za žensko pozitivna izkušnja, se bo po njem počutila dobro in bo polna energije ter več kot pripravljena skrbeti in negovati svojega čudovitega dojenčka. Vseeno novopečena mamica po porodu doživlja številne spremembe – tako čustvene kot telesne. Predvsem v prvih tednih potrebuje veliko počitka, raznoliko prehrano in pomoč.

Drugič postala mama
Zoe Foster Blake je 36-letna blogerka in mama triletnega sina Sonyja in novorojenke Rudy. Pred kratkim je delila svojo zgodbo o porodu in o tem, kako se je morala znajti v novi vlogi.

10 vprašanj, ki se jih nosečnica sramuje
Podajamo 10 vprašanj, ki si jih zastavljajo nosečnice, vendar jih ne upajo izreči na glas.

Kaj morate vedeti o spolnih odnosih po porodu?
Kaj vse morate vedeti o spolnih odnosih po porodu? Kdaj jih imate lahko prvič, ali se je potrebno zaščititi, kdaj je najbolj primeren trenutek za sprostitev …

Porod je za mano, kaj pa sedaj?
Po porodu vas bosta najprej pregledala babica in ginekolog. Preverila bosta, v kakšnem stanju so maternični vrat, nožnica in zunanje spolovilo ter oskrbela morebitne poškodbe, ki so nastale med porodom. Skozi trebušno steno bosta preverila tudi, če se maternica pravilno krči.

Nova metoda za zdravljenje urinske inkontinence
Ženske, ki so večkrat rodile ali pri porodu imele prikrite raztrganine, imajo pogosto težave z urinsko inkontinenco. To je mogoče zdraviti tudi z lasersko terapijo nožnice, ki omogoča zmanjšanje nenadzorovanega uhajanja urina in izboljšuje spolno občutenje. Za poseg se je odločila tudi igralka Zvezdana Mlakar.

Išias med nosečnostjo
Išias je laični izraz za bolečino, ki se širi iz križa po zadnji ali zunanji strani stegna do kolena, lahko tudi do gležnja, stopala ali prstov na nogi. Bolečine lahko nastopijo tudi med nosečnostjo. Kako si lahko bodoče mamice pomagajo in kdaj je čas, da obiščejo ortopeda?

Mamice, tudi po porodu telovadite!
Prve dni po porodu je najbrž zadnje, kar vam pride na misel, vaša postava. Vseeno pa je pomembno, da čim prej začnete z vajami za mišice medeničnega dna in trebuha.

Poporodni pregledi
V šestih tednih bi morali že skoraj povsem okrevati od nosečnosti in poroda. Vaš ginekolog bo želel videti, ali se vaše telo res vrača v normalno stanje.

Presredek: nega in zdravljenje
Večina žensk, predvsem tistih, ki rodijo prvič, po porodu čuti bolečine v presredku. Tkivo se med porodom razteza, lahko se naredijo manjše razpoke in odrgnine, predel okrog sramnih usten je po vsej verjetnosti tudi močno otekel.

KOLUMNA: Mar roditi res pomeni umreti?
Dvajset let sem bila stara, ko sem zagledala svoj prvi plusek na nosečniškem testu. In to je bilo tudi približno vse, kar sem takrat vedela o nosečnosti (da mora biti test nosečnosti pozitiven!).