Bibaleze.si

možgane

Nosečnost
02. 04. 2025 14.12

Vse o zastoju rasti plodu v maternici

Zastoj rasti plodu v maternici je eden od najpogostejših vzrokov za obolevnost oziroma umrljivost plodu. O tem govorimo, kadar v nosečnosti ocenijo nizko težo otroka glede na krivuljo, ki kaže razporeditev porodnih tež v določeni starosti.

Najstniki
28. 03. 2025 14.19

Adolescenca: serija, ki sproža pogovor o tem, kam peljemo naše otroke

Serija Adolescenca, ki pripoveduje zgodbo o 13-letnem fantu, aretiranem zaradi grozljivega zločina, je povzročila val tesnobe med mnogimi starši – tudi v Sloveniji. Serija namreč opozarja na rastoči vpliv toksičnih in mizoginističnih vsebin, ki so dostopne otrokom in mladostnikom, še posebej prek družbenih omrežij.

Vzgoja in vrtec
11. 03. 2025 05.00

5 načinov, kako vzgojiti inteligentnega otroka

Vsak starš si želi, da bi njegov otrok odrasel v pametno in uspešno osebo. Vendar pa razvoj inteligence ni zgolj odvisen od genetike, temveč tudi od vsakodnevnih aktivnosti in navad, ki spodbujajo delovanje možganov.

Zdrav otrok
17. 02. 2025 05.00

5 okusnih živil za dobro odpornost in zdravje otroka

Določena živila vsebujejo točno tista hranila, ki pomagajo krepiti otrokov imunski sistem, tako da je pripravljen na boj, ko bo otrok izpostavljen neizogibnim virusom in bakterijam. Preverite, za katera živila gre.

Malček
09. 02. 2025 05.00

Zakaj otroci tako radi izdelujejo utrdbe in šotore?

Tudi vi se gotovo spomnite, kako zelo ste radi iz rjuh in odej izdelovali razna skrivališča, utrdbe in šotore, ki ste jih potem napolnili z najljubšimi igračami in osvetlili s svetilko. Pravljično vzdušje, kajne?

Šola za starše
07. 02. 2025 05.00

To so najpogostejše napake novopečenih staršev

Biti starš je ena od najtežjih nalog življenja in vsekakor je normalno in običajno, da delamo napake, se motimo, učimo in zraven, no, morda vzgajamo tudi same sebe. Še posebej zahtevno nalogo imamo v prvih nekaj mesecih, ko v družino pride novo bitje. Kot je pojasnil pediater dr. Nelish Rao, je starševstvo učni proces, v katerem konstantno premagujemo ovire. Obstajajo pa najpogostejše napake, ki jih večinoma delajo vsi novopečeni starši.

Prehrana
07. 02. 2025 05.00

Za boljši spanec: teh 6 vrst sadja je dobro jesti pred spanjem

Za boljši in mirnejši spanec vaših otrok lahko pripomore tudi preprosta sprememba pri hrani. Nekatere vrste sadja so še posebej učinkovite pri spodbujanju kakovostnega spanca, zato preverite, katero sadje je najbolje ponuditi pred spanjem, da bo spanec vaših malčkov še boljši.

Razvoj otroka
13. 01. 2025 05.00

Pozitivni učinki učenja inštrumenta na otrokov razvoj

Veste, koliko izjemnih koristi ima učenje inštrumenta na otrokov razvoj? Ne glede na to, ali gre za klavir, kitaro, violino ali bobne, učenje inštrumenta pomembno vpliva na otrokov kognitivni, čustveni in socialni razvoj. V nadaljevanju preverite, kako lahko spodbudite otroka k raziskovanju čudovitega sveta glasbe.

Naslovnica
23. 12. 2024 09.03

Edvard in Frida, ki sta navdušila s hitrostnim računanjem

Edvard in Frida, bratec in sestrica, sta zmagovalca jubilejne desete sezone Slovenija ima talent.

Razvoj otroka
18. 12. 2024 05.00

Veste, kaj je diskalkulija?

Ko se otroci prvič srečajo z matematiko, zna biti za nekatere malčke začetek kar težaven. Težave pri učenju matematičnih osnov pa ni nujno pogojen samo s strahom pred nečim novim, ampak lahko pomeni tudi specifično učno težavo.

Očkov kotiček
28. 10. 2024 05.00

5 načinov, kako očetovstvo spremeni moškega

Prihod dojenčka zaznamuje tako mamo kot očeta. Obema se spremeni svet in oba se zaradi tega nezavedno spreminjata tudi sama. To je dejstvo.

Ustvarjamo
26. 10. 2024 03.30

Z otroki izdelajte čudovite listnate skodelice

Jesen kar kliče po ustvarjanju z otroki, ki jih vodi neomajna domišljija in želja po raziskovanju. Povsod opazijo priložnosti in znajo vseskozi iskati navdih. Najdejo ga v preprostih stvareh – v listih, kostanjih, storžih in tudi čisto navadnih drevesnih vejicah.

Šola in splet
11. 10. 2024 04.15

Koliko časa pred zasloni je preveč?

V današnji digitalni dobi so zasloni postali sestavni del življenja otrok. Od tabličnih računalnikov in pametnih telefonov do televizorjev in računalnikov. Vse te naprave ponujajo zabavo, izobraževalne vsebine in socialno interakcijo. Vendar se postavlja vprašanje, koliko časa pred zasloni je preveč in kje naj potegnemo črto varne uporabe zaslonov pri otrocih?

Trači
11. 10. 2024 01.00

To supermanekenko je mama pri 14 letih poslala na operacijo nosu

Bella Hadid, 28-letna slavna manekenka, ki je bila pred nekaj leti razglašena za najlepšo žensko na svetu, danes praznuje svoj rojstni dan. Njeno življenje ni bilo posuto z rožicami.

Porod
18. 09. 2024 03.30

Zato je dobro počakati s prerezom popkovine

Nekoč so tako delale že naše babice. Vmes je bilo obdobje hitrega in takojšnjega prereza popkovine, danes pa v vseh slovenskih porodnišnicah počakajo na konec utripa, če je le mogoče. Zakaj je pomembno, da je ne prerežemo takoj, je razložila izkušena obporodna spremljevalka Špela Peternel, pozitivne učinke pa so pokazale tudi raziskave.

Nosečnost
25. 08. 2024 05.00

Trik, s katerim boste ublažili bruhanje in slabosti v nosečnosti

Nosečnost lahko med drugim spremljata dva izjemno neprijetna simptoma, kot sta slabost in bruhanje. Posledično se pojavi kopica nevšečnosti, kot so bolečina v želodcu, izguba apetita, nemoč, utrujenost, izguba kilogramov in neprijetno počutje. Čeprav so na voljo različna zdravila za lajšanje teh simptomov, se nekateri še vedno obrnejo na preprosto, staro zdravilo: lizanje kocke ledu.

Dojenček
22. 08. 2024 03.45

Znanstveniki so odkrili pravi razlog, zakaj dojenčki v trebuhu brcajo

Brcanje dojenčka v trebuhu je nekaj, kar vsaka nosečnica pričakuje. Brce so tudi pokazatelj, da nosečnost poteka tako, kot mora. Nove študije pa dodatno kažejo, da ti gibi vendarle niso naključni in da pomenijo več kot le raztezanje v maternici.

Zdrava nosečnica
02. 08. 2024 05.00

'Nosečniški možgani': mit ali resnica?

Marsikatera nosečnica in mamica v zgodnjem obdobju materinstva se srečuje s fenomenom 'nosečniških možganov', ki vključuje upad kognitivnih sposobnosti, težave s spominom in koncentracijo ter občutek miselne odsotnosti.

Spanje in dojenje
21. 07. 2024 05.00

Do katerega leta je priporočljivo dojiti otroka?

Aleksandra Klopčič je družinska terapevtka, deluje kot svetovalka za dojenje in vodi priprave na porod. Prav tako je avtorica knjige o Dojenju po prvem letu, snuje srečanja skupin za mamice in vodi številna predavanja s področja odnosov. Z njo smo se pogovarjali o tem, zakaj je dojenje najboljše tako za mamo kot za otroka.

Novice
16. 07. 2024 05.00

Njeno otroštvo so zaznamovale kamere in številne selitve

V 54. letu starosti se je po dolgi in težki bolezni poslovila priljubljena ameriška igralka Shannen Doherty. Kljub težkemu in dolgotrajnemu boju z zahrbtno boleznijo je imela Shannen zavidljivo igralsko kariero, saj je gledalce pred TV-zasloni zabavala že pri rosnih 10 letih.

Dojenček
12. 07. 2024 05.00

Tresenje dojenčka lahko poškoduje njegove možgane

Sindrom tresenja dojenčka ali SBS (Shaken Baby Syndrome) je najbolj pogost vzrok za hude poškodbe lobanje pri otrocih, ki vodi do izgube zavesti in mišični tonus, v skrajnih primerih pa tudi do smrti otroka.

Razvoj in odnosi
02. 07. 2024 05.00

Odvisnost od energijskih pijač pri najstnikih

V današnjem času postajajo energijske pijače del pop kulture, kar je še posebej privlačno za mlajšo populacijo. A uživanje tovrstnih pijač prinaša s seboj tudi številna tveganja in škodljive vplive na zdravje, med katerimi je še posebej skrb vzbujajoč razvoj odvisnosti. Po podatkih Svetovne zdravstvene organizacije energijske napitke uživa 68 odstotkov najstnikov.

Očkov kotiček
01. 07. 2024 05.00

Dokazano: Možgani očetov se intenzivneje odzivajo na hčerke kot na sinove

Najbrž ste že vsi slišali za izraz očkova punčka, s katerim pogosto izražamo posebno vez med očetom in hčerko. Je na tem kaj resnice? Se očetje res drugače vedejo ob hčerkah kot sinovih?

Razvoj otroka
27. 06. 2024 05.00

Zato otrok še kar pleza po stolu, čeprav ste ga že stokrat opozorili

Še nerazviti možgani so odgovorni, da se vaš enoletnik ne zmore upreti plezanju po stolu, čeprav ste ga že stokrat opozorili. Prav zato je vaš malček tudi trmast in ima v vaših očeh nerazumske izpade, cepeta, kriči in se valja po tleh in prav zato je vaš šolar zasanjan in se včasih zdi, da ničesar ne sliši, vašega najstnika pa kar naenkrat vse vrže iz tira. Kako procesi v možganih vplivajo na obnašanje otrok in kaj bi morali starši vedeti o razvoju možganov, da bi lažje razumeli in da bi bili bolj potrpežljivi pri vzgoji, je pojasnila mag. Mojca Košič, pedagoginja montessori in avtorica knjige Montessori za starše.

Prosti čas
11. 06. 2024 03.15

Zakaj bi morali vsi otroci voziti kolo?

Kolesarjenje z otroki je lahko odličen vir zabave in fantastične vadbe za vso družino. Kolesarjenje namreč prinaša številne prednosti za zdravje in dobro počutje. Toda, ko kolesarite z otroki, je ključnega pomena, da ostanete čim bolj varni.

Šola in splet
18. 05. 2024 04.30

Današnji otroci in mladostniki so vse bolj pod pritiskom

Današnji otroci in mladostniki so vse bolj pod pritiskom. Vse manj imajo prostega časa, od njih pa se zahteva, da blestijo na več področjih. Ob tem izgubljajo pristen stik z okolico in prijatelji ter večino časa preživijo v družbi tehnologije. Na vprašanja o tem, kakšne so posledice, če otroci živijo v družini (pre)ambicioznih staršev in koliko dejavnosti otroka že lahko obremenjuje, smo poskušali odgovoriti v tokratnem prispevku.

Prosti čas
10. 04. 2024 10.22

To je najboljše darilo, ki ga lahko podarite otroku

Igrače imajo v življenju slehernega otroka pomembno vlogo. Vsaka od njih je lahko namreč pomemben člen pri razvoju malčka, če je le predstavljena na primeren način.

Spanje in dojenje
28. 03. 2024 02.30

Spoznajte 6 izjemnih koristi dojenja

"Materinstvo te za vedno spremeni," je stavek, ki ga sliši marsikatera bodoča mamica, a do njegovega resničnega spoznanja pride šele takrat, ko ga tudi zares izkusi. Materinstvo in z njim povezano dojenje zares spreminja možgane – strukturno, funkcionalno in v marsičem nepovratno, pri tem pa imajo veliko vlogo prav hormoni.

Vzgoja in vrtec
25. 03. 2024 05.00

Kakšno zvezo ima risanka s pospravljanjem?

"Kazni v nobeni obliki niso primerne, če gre za umetno povzročitev trpljenja in nimajo zveze z izzivom. Na primer: če ne pospraviš igrač, ne bo risanke ali če ne poješ večerje, ti ne bom prebrala pravljice. Če otrok ne je večerje, bo lačen – toje naravna posledica. In pravljica nima prav nobene zveze z večerjo," pojasnjuje Dejana Dejanović.

Trači
27. 02. 2024 05.00

Hčerki sta slavno igralko navdihnili, da je storila to

Eva Mendes, žena Ryana Goslinga, se je odločila izdati slikanico, ki nekako predstavlja vpogled v zasebno življenje slavnega para, ki ga sicer skrbno skrivata pred radovednimi očmi javnosti.

Bibaleze
Bibaleze
SLEDI NAM:
Bibaleze.si
Oglaševanje Uredništvo PRO PLUS Moderiranje Piškotki Politika zasebnosti Splošni pogoji Pravila ravnanja za zaščito otrok
ISSN 2630-1679 © 2024, Bibaleze.si, Vse pravice pridržane Verzija: 863