raziskave

Zaščitite svoje najstnike: Razumevanje pasti in izzivov digitalnega sveta
V svetu, kjer najstniki preživijo velik del svojega časa na spletu, je pomembno, da jim nudimo podporo in razumevanje. Mladi so posebej ranljivi za spletne nevarnosti, kot so nasilje in škodljiva vsebina.

Aprilski sončki: Kakšni so dojenčki, rojeni aprila?
Ste vedeli, da je mesec rojstva povezan z določenimi značilnostmi vašega otroka? Če pričakujete dojenčka v aprilu, vas čaka optimističen malček, ki bo morda rad dolgo pokonci in izkazoval vodstvene sposobnosti že v zgodnji mladosti.

Kako in koliko varčevati za otrokovo prihodnost?
Z rojstvom otroka se svet staršev obrne na glavo. Življenje dobi nov smisel, odgovornost za malo bitjece, ki radovedno zre v svet, pa poslanstvo, ki zahteva premišljeno načrtovanje prihodnosti. Tudi finančne. Ker z odraščanjem otrok ne rastejo le skrbi, kot pravi znan pregovor, temveč tudi stroški. Varčevanje je zato praktično nujno, še bolje je, če lahko varčevana sredstva ob tem še plemenitite. Kako? Preverite v nadaljevanju!

Rodila pri 66 letih: Kakšno tveganje to prinaša?
Vodja berlinskega muzeja Checkpoint Charlie, Alexandra Hildebrandt, je pri 66 letih prejšnji teden rodila desetega otroka. Sina je rodila s carskim rezom.

Zakaj najstniki težko ohranjajo koncentracijo?
Mnogi starši in učitelji opažajo, da imajo najstniki pogosto težave s pozornostjo in daljšo osredotočenostjo. Razlogi za to so številni in kompleksni, povezani pa so z biološkimi, psihološkimi in okoljskimi dejavniki. Razumevanje le-teh ter uvajanje ustreznih strategij lahko bistveno pripomoreta k boljšemu obvladovanju izzivov s koncentracijo. V nadaljevanju preverite, kako jih lahko pri tem podprete.

Rivalstvo med sorojenci ima svoj namen, a le do neke mere ...
Le kdo ne pozna družine, kjer se sorojenci občasno prepirajo za igrače, tepejo in tožarijo drug drugega: Mami, poglej, kaj mi je brat naredil! Tovrstna dinamika med brati in sestrami je zelo normalen del družinskega življenja, zlasti v določenih razvojnih obdobjih. A kljub temu je veliko prepiranja lahko tudi škodljivo in morda celo dolgoročno vpliva na njihove odnose. V nadaljevanju preverite, kako starši nezavedno sprožajo tekmovalnost med sorojenci in kako se temu izogniti.

Zakaj ima otrok pogosta vnetja ušes?
Ste tudi vi med starši, ki obupujejo zaradi številnih in ponavljajočih se vnetij ušesa pri otroku? Potem berite dalje ...

Riba na otroškem jedilniku ima nepričakovane pozitivne posledice
Znanstveniki so nedavno sporočili, da spodbujanje otrok k uživanju rib lahko pozitivno vpliva na njihov razvoj. Raziskovalci z Univerze v Bristolu so povedali, da so morski sadeži bogat vir omega-3-maščobnih kislin, selena in joda, ki imajo ključno vlogo pri razvoju možganov in kognitivnih funkcij. Te hranilne snovi igrajo pomembno vlogo pri spodbujanju optimalnega razvoja otrok, kar je pritegnilo pozornost strokovnjakov.

Otroci so 10-krat bolj izpostavljeni mikroplastiki kot odrasli
Rezultati nedavne študije razkrivajo, da je v iztrebkih dojenčkov več mikroplastike kot v iztrebkih odraslih posameznikov. Krivec za to bi lahko bile plastične stekleničke in ostali plastični pripomočki ter igrače, ki se pogosto znajdejo v ustih najmlajših, predvidevajo pa, da tudi prehrana otroka. Na kaj je treba biti pozoren?

5 načinov, kako vzgojiti inteligentnega otroka
Vsak starš si želi, da bi njegov otrok odrasel v pametno in uspešno osebo. Vendar pa razvoj inteligence ni zgolj odvisen od genetike, temveč tudi od vsakodnevnih aktivnosti in navad, ki spodbujajo delovanje možganov.

Kako pomagati otroku, ko se počuti preobremenjen
Otroci se včasih znajdejo v situacijah, ko jih določena situacija preobremeni, bodisi zaradi šolskih nalog, medosebnih odnosov ali drugih skrbi. Kot starši ali skrbniki jim lahko pomagamo, da se spopadejo s temi občutki.

Presenetljiva dejstva o dojenčkih, ki vas bodo navdušila
Prisrčni, ljubki in radovedni dojenčki so milo rečeno čudoviti že od rojstva. Dojenček vam lahko polepša dan in s svojim nasmehom stopi srce ter odpre popolnoma nov pogled na življenje. A o dojenčkih marsičesa verjetno ne veste in ta dejstva vas znajo presenetiti.

Kakšni so otroci, rojeni v marcu?
Preberite nekaj zanimivosti in lastnosti, ki jih pripisujejo otrokom, rojenim v marcu, in morda boste v njih prepoznali tudi svoje malčke.

Kateri otrok v družini ima najboljši smisel za humor?
Družinska dinamika je že dolgo predmet radovednosti in študij, zlasti glede tega, kako vrstni red rojstev vpliva na osebnostne lastnosti otrok. Humor je ena takšnih lastnosti, ki je sprožila debate, pri čemer se mnogi sprašujejo: kateri otrok v družini je statistično najbolj zabaven?

Ta navada lahko vpliva na otrokov govorni razvoj
Mnogi starši omogočajo otrokom uporabo mobilnih naprav, vendar je pomembno spremljati, koliko časa preživijo z njimi.

Otrok in čustva: Kako mu pomagati obvladovati jezo, žalost in strah?
Starši se v otrokovih razvojnih stopnjah srečujemo s čustvenimi odzivi, ki pogosto izpadejo v očeh odraslih pretirani, nepotrebni, odraz razvajenih otrok ... Kako poenostavljeno je otrokovo čustveno stanje označiti za "nenormalno", sploh v pretirani potrebi po primerjanju, ko se "sosedov deček iste starosti zdi tako umirjen v primerjavi z našim, ki pa kar nori za brez zveze".

Tudi nosečnost vpliva na dojenčkove prehranske navade
Nova študija je pokazala, da dojenčki pozitivno reagirajo na vonj hrane, ki so jo njihove matere uživale med nosečnostjo, kar odpira možnosti za spodbujanje zdravih prehranskih navad že pred rojstvom.

Otroci, ki jih rodijo mame, starejše od 40 let, imajo določene prednosti
Odločitev za materinstvo ni enostavno. Tako zgodnje kot kasnejše materinstvo prinašata svoje prednosti in izzive. Medtem ko mnogi zagovarjajo zgodnje materinstvo, pa so raziskave pokazale, da imajo otroci, rojeni materam, starejšim od 40 let, nekatere edinstvene prednosti, ki jim lahko pomagajo na njihovi življenjski poti.

To je kritično leto, ko partnerja prvič pomislita na varanje
Tretjina partnerjev, ki varajo, začne to početi že po treh letih zakona, kažejo raziskave.

Kdaj naj bi otrok začel govoriti?
Eden največjih mejnikov v razvoju dojenčka je, ko izgovori svoje prve besede. Čeprav se morda zdi, da bo to trajalo dlje, kot si želite, se jezikovni razvoj začne že pred rojstvom. Preberite, kdaj lahko pričakujete prve besede in kako lahko spodbudite svojega malčka, da se začne izražati.

Opozorilo staršem: kofein v svetu otrok postaja vse pogostejši
Zdravstveni strokovnjaki opozarjajo na vse večje število primerov nenamerne izpostavljenosti kofeinskim energijskim izdelkom pri otrocih, še posebej tistih, mlajših od 6 let. Nova študija razkriva skrb vzbujajoče trende, saj kofein, ki je za otroke nevaren, postaja vse pogostejši v njihovih življenjih.

Skandinavski trik za boljši spanec
Če iščete način, kako izboljšati spanec svoje družine, vam morda ta preprost trik s svežim zrakom resnično pomaga – za mirno noč in prijetno jutro.

Kako se spopasti z otrokovim nespoštljivim vedenjem?
Ena izmed najbolj pogostih in hkrati frustrirajočih težav, s katerimi se starši soočajo, je spopadanje z otrokovim nespoštljivim vedenjem. To se lahko pojavi pri skoraj vsaki starosti, začenja pa se že takrat, ko otroci obvladajo prvi 'ne'. Čeprav je nespoštovanje normalen del otrokovega razvoja, pa to ne olajša spopadanja z njim.

Preprosta igra pomaga pri prepoznavanju avtizma in ADHD
Nova video igra, ki traja le eno minuto, je sposobna natančno in učinkovito ločiti otroke z avtizmom od tistih, ki imajo ADHD, ali od nevrotipičnih otrok. Raziskovalci upajo, da bo pripomogla k boljši diagnostiki in dostopu do ustreznih intervencij.

Družinski obroki kot ključ do zdravih navad pri otrocih
Družinski obrok ni le priložnost za uživanje v hrani, temveč tudi ključen trenutek za krepitev zdravih prehranjevalnih navad pri otrocih. Raziskave so pokazale, da redni obroki v družinskem krogu pripomorejo k preprečevanju debelosti, boljšemu duševnemu zdravju in boljši komunikaciji znotraj družine.

O čem razmišlja dojenček v maternici?
Raziskave so pokazale, da dojenčki v maternici že pred rojstvom čutijo in zaznavajo okolico. Njihovi možgani aktivno vpijajo informacije, vključno z zvoki, jeziki in celo čustvi staršev. To odpira nova spoznanja o tem, kako poteka razvoj otroka že v prvih mesecih nosečnosti.

Starši iskreno o tem, ali imajo najljubšega otroka: Presenetilo vas bo, kaj so povedali
Starši pogosto trdijo, da nimajo najljubšega otroka, vendar raziskave in anonimni odgovori na spletu pogosto razkrivajo drugačno resnico. Mame so se tokrat iskreno odzvale na vprašanje, ali imajo ljubljenčke med svojimi otroki, in njihove zgodbe vas bodo presenetile.

'Tako je prikupen, da bi ga kar pojedla'
Mnogi starši ob pogledu na svojega dojenčka občutijo, da je tako prikupen, da bi ga skoraj želeli pojesti. Ta nenavaden občutek ni le naključje, ampak ima globoke biološke in evolucijske korenine. Znanost pojasnjuje, zakaj nas poleg čustev, kot sta ljubezen in skrb, lahko spremlja tudi nenaden impulz, da bi dojenčka "ugriznili" ali "pojedli".

Obstaja igrača, ki se je otrok ne bo prehitro naveličal?
Zakaj otrok tako hitro dodaja nove in nove igrače na svoj seznam želja in zakaj mu uresničena želja, ko dobi nekaj, kar si je želel, predstavlja zgolj predmet kratkotrajnega zanimanja?

Zakaj vonj novorojenčka povzroči občutek neizmerne sreče?
Ste vedeli, da vonj dojenčkov povzroča občutek zadovoljstva, podoben tistemu pri odvisnosti. Natančna molekularna sestava tega vonja ni znana, vendar znanstveniki sumijo, da izhaja iz molekul, ki jih najdemo v amnionski tekočini.