Bibaleze.si

redke bolezni

Nosečnost
02. 04. 2025 14.12

Vse o zastoju rasti plodu v maternici

Zastoj rasti plodu v maternici je eden od najpogostejših vzrokov za obolevnost oziroma umrljivost plodu. O tem govorimo, kadar v nosečnosti ocenijo nizko težo otroka glede na krivuljo, ki kaže razporeditev porodnih tež v določeni starosti.

Novice
20. 02. 2025 13.48

Izjemen uspeh: Presaditev srca komaj šestmesečnemu dojenčku

Univerzitetni klinični center (UKC) Ljubljana je dosegel izjemen uspeh na področju transplantacij srca, saj so uspešno izvedli presaditev srca komaj šestmesečnemu dojenčku.

Novice
22. 01. 2025 13.09

Jane Velkovski prejel prestižno nagrado za najboljšega mladega zagovornika oseb z redkimi boleznimi

Biotehniški izobraževalni center Ljubljana z veseljem sporoča, da je njihov dijak prejel prestižno nagrado Young Advocate Award, ki jo podeljuje največja evropska krovna organizacija za redke bolezni, EURORDIS.

Resnične zgodbe
16. 01. 2025 05.00

Neverjetna zgodba: zaradi redke bolezni rodila 44 otrok

Mariam je ženska z izjemno življenjsko zgodbo, ki je postala znana kot "Mama Uganda" zaradi svoje izjemne rodnosti. Preberite si, kako je uspela vzgojiti 44 otrok in kako se spopada z izzivi materinstva v takšnih okoliščinah.

Novice
29. 11. 2024 10.20

Neža Šabanovič Grmšek: Nesmiselno je, da morajo starši vsako leto dokazovati sindrom, ki ni ozdravljiv

''Najbolj osnovno kar želimo povedati je, da za našo državo 'samo' Downov sindrom ni dovolj, da se prizna da je to otrok, ki potrebuje posebno nego in varstvo. Še bolj nesmiselno je, da morajo starši vsako leto dokazovati sindrom, ki ni ozdravljiv, ki se ga ne da operirat ali spremeniti. Ravno nasprotno, jasno je, da imajo otroci z DS vsako leto več diagnoz in težav.'' poudarja mama osemletnega otroka z Downovim sindromom Neža Šabanovič Grmšek. Poglejmo si podrobno problematiko, ki pesti starše otrok z Downovim sindromom.

Zanositev
28. 09. 2024 01.00

Ta metoda ima ključno vlogo pri ugotavljanju vzrokov neplodnosti

Neplodnost je izjemno težko stanje, ki prizadene številne pare po vsem svetu in ovira njihove sanje o starševstvu. V prizadevanju za diagnosticiranje in zdravljenje neplodnosti je napredek v medicini privedel do uporabe laparoskopije, minimalno invazivne kirurške tehnike, ki ponuja celovit pogled na reproduktivne organe.

Novice
28. 06. 2024 05.00

5-letni Miloš je fantek z redko genetsko boleznijo kože

V Društvu Viljem Julijan so začeli s kampanjo, s katero želijo omogočiti slovenskim otrokom z redkimi boleznimi čim prejšnji dostop do najnovejših genskih zdravljenj. Nedavno sta bili namreč v ZDA odobreni novi in trenutno edini genski zdravili za dve zelo hudi in kruti ter drugače neozdravljivi genetski bolezni – bulozno epidermolizo in Duchennovo mišično distrofijo. Za ti dve bolezni do sedaj ni bilo nobenega pravega zdravila, v ZDA pa sta sedaj bolnikom na voljo dve revolucionarni novi genski terapiji Vyjuvek in Elevidys, ki sta trenutno edini tovrstni zdravili, ki pa še nista na voljo v Sloveniji oziroma v EU.

Zdrav otrok
21. 03. 2024 03.30

Sreča v drugačnosti: družinska harmonija s čudovitim Tristanom

Neža Šabanovič Grmšek opisuje življenje s sinom kot polno ljubezni, radosti in tudi izzivov. Ob njenem potovanju od negotovosti in obupa do sprejemanja in veselja poudarja pomen družinskega razumevanja, povezanosti in pozitivnega pristopa. Z navdihujočo zgodbo o moči, upanju in lepoti vsakdanjih trenutkov odpira srca in vabi medse. Intervju z mamico čudovitega dečka Tristana, ki ima en kromosom več.

Po porodu
18. 02. 2024 04.30

Take so lahko težave z izločanjem po porodu

Po porodu se lahko pojavijo težave z odvajanjem urina in blata. Kakšni so lahko zapleti, kako pogosti so in kdaj je treba nujno poiskati zdravniško pomoč, je pojasnil Matic Gornik, dr. med., spec. gin. in por. iz Bolnišnice za ženske bolezni in porodništvo Postojna.

Novice
21. 10. 2023 05.00

Za deklico Karolino, ki ima redko bolezen, bo tekel tudi Borut Pahor

Karolina je zvedava in nagajiva štiriletnica, ki ima redko in smrtonosno bolezen, in sicer Cockaynov sindrom tipa B (CSB), ki povzroča pospešeno staranje. Izdelava genske terapije, ki bi lahko ustavila napredovanje bolezni, pa stane kar 2 milijona evrov. In ker starši tega denarja nimajo, v Društvu Viljem Julijan zbirajo denar, s katerim želijo deklici pomagati, da bi čim prej prejela novo gensko terapijo.

Spanje in dojenje
12. 10. 2023 05.00

Lahko mamica, ki zboli, še vedno doji?

Na splošno lahko bolna mati še naprej doji svojega otroka. Materino mleko ima številne koristi za zdravje in pomaga zaščititi otroka pred okužbami in boleznimi. Pravzaprav, kadar je mati bolna, njeno telo proizvede specifična protitelesa, ki se z materinim mlekom prenesejo na otroka in tako nudijo dodatno zaščito.Vendar pa so v določenih situacijah potrebni previdnostni ukrepi za preprečitev prenosa bolezni na otroka. Več o tem v spodnjem prispevku.

Novice
11. 10. 2023 05.00

Kmalu po rojstvu izvedela, da ima njuna deklica redko bolezen

Redke bolezni niso prizanesljive niti do najmlajših, hkrati pa imajo mladi borci in njihove družine novo upanje zaradi nenehnega napredka v medicini. V Sloveniji je okoli 120 tisoč ljudi, ki imajo redke bolezni, medtem ko tri četrtine predstavljajo otroci. In prav zato bodo v Društvu Viljem Julijan organizirali tudi dobrodelni koncert za pomoč družinam.

Novice
01. 03. 2023 14.01

Karolinina starša: "Sledil je šok ... To so bili za naju najtežji trenutki"

Komaj 4 leta stara deklica Karolina se sooča s kruto in smrtonosno prirojeno redko boleznijo, za katero ne obstaja zdravilo. Da bi razvili gensko zdravljenje za njeno bolezen, je potrebno zbrati 2 milijona €, zato društvo Viljem Julijan poziva vse dobre ljudi k donaciji.

Novice
01. 03. 2023 05.00

V otroštvu je mislil, da prihaja z drugega planeta

Kljub temu da Nicolas Cage prihaja iz slavne filmske družine, je bilo njegovo otroštvo precej težko. Njegova mama se je v času njegovega odraščanja borila z vrsto duševnih bolezni, oče pa ga je nehote prepričal, da je v resnici vesoljec, ki prihaja z drugega planeta.

Malček
21. 12. 2022 08.00

Kako izboljšati otrokov imunski sistem v treh korakih?

Od nekdaj velja, da so nekateri ljudje, posebej otroci, bolj podvrženi različnim okužbam in obolenjem kot drugi.

Nosečnost
20. 04. 2022 05.00

Toksoplazmoza in tveganje za okužbo v nosečnosti

V Sloveniji se izvaja obvezni program presejanja oziroma iskanja nosečnic na okužbo s toksoplazmo. Prvi test se opravi pri prvem pregledu pri vsaki nosečnici. Okužba na splošno ni nevarna, je pa nevarna za plod. Če se nosečnica okuži, lahko pride do spontanega splava ali zaostajanja rasti v maternici.

Zanositev
15. 04. 2021 07.52

Vse, česar niste vedeli o darovanju spolnih celic

Po Zakonu o zdravljenju neplodnosti so v Sloveniji postopki OBMP z darovanimi spolnimi celicami dovoljeni le iz zdravstveno utemeljenih razlogov. To pomeni, da se za te postopke lahko odločimo le pri parih, pri katerih moški ali ženska nimata lastnih spolnih celic oziroma so te okvarjene do te stopnje, da zanositve in rojstva zdravega otroka ni mogoče pričakovati.

Novice
06. 04. 2021 07.54

Nadomestilo staršev malih borcev bo višje, a treba je še marsikaj spremeniti

"Mame in očetje malih borcev, ki z vso ljubeznijo vseh 365 dni na leto, 24 ur na dan, brez praznikov, vikendov in dopusta dan in noč skrbijo za svoje otroke s skrajno hudimi in težkimi življenjsko ogrožajočimi boleznimi, si ne zaslužijo, da so zato zapuščeni, pozabljeni in na socialnem dnu ter da morajo za svoje otroke zbirati plastične zamaške," so opozarjali v Društvu Viljem Julijan. Pozivi, pobude in opozorila tudi drugih staršev, društev in iniciativ, ki delujejo v dobrobit otrok s posebnimi potrebami in redkimi boleznimi, so končno naleteli na plodna tla. Julija bodo predvidoma prvič prejeli višje nadomestilo za izgubljeni dohodek, a njihov boj še ni končan.

Novice
02. 04. 2021 08.00

Širitev presejanja v Sloveniji: rešili bodo še več otrok

Čudovita novica: zaradi širitve presejanja novorojenčkov v Sloveniji bo imelo še več otrok, kljub prirojenim redkim boleznim, možnost praktično normalnega življenja ali pa bo potek njihove bolezni bistveno omiljen. "To je neprecenljivo," se zavedata Gregor in Nina Bezenšek, starša preminulega Viljema Julijana in ustanovitelja Društva Viljem Julijan.

Resnične zgodbe
01. 02. 2021 08.01

To je Kaja - angelska deklica, katere karizmatični nasmeh razsvetli še tako turoben dan

Kaja se je rodila leta 2013 in z mamico sta iz porodnišnice odšli v prepričanju, da je popolnoma zdrava deklica. A pozneje se je izkazalo, da ima redek Angelmanov sindrom, zaradi katerega bo vedno posebna in edinstvena. Mamici se je sprva "sesul svet", danes pa vse jemlje kot neizmerno bogastvo. "Življenje se je v zadnjih letih precej spremenilo. Predvsem moj pogled na svet se je spremenil in moje poslanstvo je končno dobilo pomen. Naenkrat so kocke padle skupaj! Jutra, v katera se zbujam, so postala svetla in lahka, življenje dojemam kot lepo," je poudarila pogumna mamica Manca Fojkar Gubina.

Novice
14. 05. 2020 08.00

Ne pozabimo nanje. Tako mali borci živijo v času novega koronavirusa

Ukrepi ob novem koronavirusu so še posebej prizadeli družine z otroki s posebnimi potrebami in zdravstvenimi težavami, ki so se morali čez noč sprijazniti z omejitvami pri zdravstvenih storitvah, terapijah, obravnavah, do zdaj običajne dodatne pomoči. Pomislimo nanje, ko nam je kot staršem sicer zdravih otrok včasih težko.

Spanje in dojenje
03. 05. 2020 09.30

Imam prsne vsadke. Zanima me, ali lahko dojim?

Če ste imeli operacijo, vas verjetno zanima, ali boste imeli možnost dojiti dojenčka. Mamica seveda to lahko počne, zato pred zanositvijo odstranitev prsnih vsadkov ni potrebna. O tem, ali lahko nastanejo kakšne težave in ali prsni vsadki vplivajo na laktacijo, smo se pogovarjali z estetskim kirurgom Andrejem Testenom.

Zdrav otrok
06. 03. 2020 13.17

Novi koronavirus: otroci naj ne bi bili bolj ogroženi, zbolelo jih je zelo malo

Precej je še nejasnosti glede novega koronavirusa, saj gre za nov virus. Vseeno pa vse kaže, da otroci niso bolj dovzetni za okužbo in da imajo lažjo obliko bolezni, če že zbolijo.

Novice
05. 03. 2020 09.39

Suzana Odžić: "Sami smo ostali, ko sta bila zgolj en mesec stara, ko bi še morala biti varno skrita pred svetom v mojem trebuhu"

»Iskreno povedano me je en čudežen mali deček z imenom Kris prepričal v to, da se vse da, da so omejitve zgolj v moji glavi in da sem dolžna vsaj poskusiti, za njiju, za njuno srečo,« je z uvodnimi besedami začela mama samohranilka, dvojčkov Darjana in Nikolasa, Suzana Odžić, doma iz Hrastnika v Zasavju.

Malček
17. 10. 2019 13.19

Spomin na Viljema Julijana še živi. Starši se borijo naprej

Gregor in Nina Bezenšek, ki sta se morala prezgodaj poslovita od svojega sina Viljema Julijana, ki je za vedno zaprl oči, se še naprej borita. Tokrat za vse otroke z neozdravljivimi redkimi boleznimi. Želita, da bi bil 17. oktober posvečen prav njim in da bo zaznamovan kot svetovni dan otrok z neozdravljivimi redkimi boleznimi.

Zdrav otrok
08. 10. 2019 07.57

Tisti, ki niso zdravljeni, izgubijo povprečno 16 let življenja

Družinska ali familarna hiperholesterolemija je motnja, ki se deduje. Kot poroča Društvo za srce, je njen znak zvišan slab ali LDL holesterol, in sicer že v otroštvu. Zelo pomembno je vrednosti holesterola preveriti že v tem obdobju življenja, saj nezdravljeno stanje pomeni nagnjenost k prezgodnjem pojavu bolezni srca in ožilja. 

Novice
15. 02. 2019 09.35

Luka Dončić podaril podpisani dres za bolne otroke. Dražite lahko tudi vi!

V Skladu Viljem Julijan poteka posebna licitacija lastnoročno podpisanega dresa izjemnega košarkarja Luke Dončića. "Licitacijo bova spremljala in želiva, da se izpelje čim bolj uspešno," je povedala njegova mama Mirjam Poterbin.

Zdrav otrok
28. 02. 2018 08.17

V kar 75 odstotkih primerov prizadenejo otroke

Danes je svetovni dan redkih bolezni, gre za bolezni večinoma genetskega izvora. Pri tem so pogosto kronične, napredujoče in degenerativne ter imajo težke posledice za obolele. Pogosto so te bolezni neozdravljive ter s tem doživljenjske ali celo smrtonosne. Gre za bolezni, ki prizadenejo pet ali manj ljudi na 10.000 prebivalcev.

Novice
03. 07. 2017 06.30

Kakšni so vzroki in kaj posledice najpogostejših kromosomskih nepravilnosti otrok ter kako jih ugotoviti že v nosečnosti

Človeško telo je zgrajeno iz številnih delov, ki so med seboj povezani in delujejo kot celota. Za usklajeno delovanje telesa je potrebna izjemna organiziranost in pravilno delovanje vsakega najmanjšega dela, zato telesu pravimo tudi organizem.

Novice
12. 06. 2017 06.30

Kakšni so vzroki in kaj posledice najpogostejših kromosomskih nepravilnosti otrok ter kako jih ugotoviti že v nosečnosti

Človeško telo je zgrajeno iz številnih delov, ki so med seboj povezani in delujejo kot celota. Za usklajeno delovanje telesa je potrebna izjemna organiziranost in pravilno delovanje vsakega najmanjšega dela, zato telesu pravimo tudi organizem.

Bibaleze
Bibaleze
SLEDI NAM:
Bibaleze.si
Oglaševanje Uredništvo PRO PLUS Moderiranje Piškotki Politika zasebnosti Splošni pogoji Pravila ravnanja za zaščito otrok
ISSN 2630-1679 © 2024, Bibaleze.si, Vse pravice pridržane Verzija: 863