Bibaleze.si

zdravstveni

Nosečnost
02. 04. 2025 14.12

Vse o zastoju rasti plodu v maternici

Zastoj rasti plodu v maternici je eden od najpogostejših vzrokov za obolevnost oziroma umrljivost plodu. O tem govorimo, kadar v nosečnosti ocenijo nizko težo otroka glede na krivuljo, ki kaže razporeditev porodnih tež v določeni starosti.

Nosečnost
18. 03. 2025 05.00

Zakaj se v nosečnosti pojavi vrtoglavica?

Nosečnost je za večino žensk čudovita izkušnja in lepo življenjsko obdobje, a za mnoge ima nosečnost tudi nekaj neprijetnih simptomov. Na primer, mnoge bodoče mame se soočajo z vrtoglavicami med nosečnostjo.

Vzgoja in vrtec
05. 03. 2025 05.00

Kako do posveta z zdravnikom kljub polnim čakalnicam?

Viroze, bronhitisi, gripe in pljučnice v zimskem času niso nobena redkost. Čeprav gre za obolenja, ki jih razmeroma dobro poznamo in jih tudi precej hitro prepoznamo, se ni ravno pametno igrati zdravnike in postavljati domačih diagnoz, še posebej ko zbolijo otroci. A tudi misel na polne čakalnice pediatričnih ali splošnih ambulant v takih trenutkih ni ravno pomirjujoča. Na srečo obstaja srednja pot!

Nosečnost
17. 02. 2025 05.00

Otroci, ki jih rodijo mame, starejše od 40 let, imajo določene prednosti

Odločitev za materinstvo ni enostavno. Tako zgodnje kot kasnejše materinstvo prinašata svoje prednosti in izzive. Medtem ko mnogi zagovarjajo zgodnje materinstvo, pa so raziskave pokazale, da imajo otroci, rojeni materam, starejšim od 40 let, nekatere edinstvene prednosti, ki jim lahko pomagajo na njihovi življenjski poti.

Zdrav otrok
14. 02. 2025 05.00

Opozorilo staršem: kofein v svetu otrok postaja vse pogostejši

Zdravstveni strokovnjaki opozarjajo na vse večje število primerov nenamerne izpostavljenosti kofeinskim energijskim izdelkom pri otrocih, še posebej tistih, mlajših od 6 let. Nova študija razkriva skrb vzbujajoče trende, saj kofein, ki je za otroke nevaren, postaja vse pogostejši v njihovih življenjih.

Dojenček
13. 02. 2025 05.00

5 razlogov, zakaj je za otroke pomembna rutina

Že od samega začetka, ko dojenčka prinesemo domov, nas zdravstveni delavci opozarjajo na pomembnost določene rutine. Pravzaprav z njo začnemo že v porodnišnici, ko nam na oddelku vsako jutro pokažejo, kako skrbeti za dojenčka, in nam pomagajo pri negi otroka. Umivanje, previjanje, preoblačenje v sveža oblačila, dojenje, spanje. Zakaj je ohranjanje rutine tako pomembno?

Novice
11. 02. 2025 13.47

Starši pozor, na družbenem omrežju vse bolj priljubljeni 'paracetamol izziv'

Izziv spodbuja prekomerno rabo zdravil s paracetamolom, kar lahko privede do resnih zdravstvenih zapletov.

Dojenček
30. 01. 2025 05.00

Medicinski razlogi za opustitev dojenja so redki

Mati in otrok od prvega trenutka vzpostavita čustveno vez, med drugim tudi z dojenjem, ki velja za naraven način hranjenja dojenčka v prvih mesecih njegovega življenja. Z dojenjem zagotovimo otroku vsa potrebna hranila in v njem spodbudimo prijetne občutke, od varnosti, pripadnosti do globlje povezanosti. O dojenju smo se pogovarjali tudi s pediatrinjo in mednarodno svetovalko za laktacijo prim. Andrejo Tekauc Golob.

Zanositev
08. 01. 2025 05.00

Kdaj je najboljši čas za naslednjega otroka?

Ste si vedno želeli velike družine in majhne razlike med starostmi otrok? Skoraj idealno je videti brate in sestre, ki se med seboj razumejo, so pravi prijatelji in zavezniki, vendar to doseči ni vedno tako lahko. Ko ženska otroka nosi 9 mesecev v svojem telesu in doživi porod ter prvo leto po rojstvu, se zave, da stvari le niso tako enostavne. Kdaj pa naj bi bil najbolj primeren čas za naslednjega otroka?

Novice
29. 11. 2024 10.20

Neža Šabanovič Grmšek: Nesmiselno je, da morajo starši vsako leto dokazovati sindrom, ki ni ozdravljiv

''Najbolj osnovno kar želimo povedati je, da za našo državo 'samo' Downov sindrom ni dovolj, da se prizna da je to otrok, ki potrebuje posebno nego in varstvo. Še bolj nesmiselno je, da morajo starši vsako leto dokazovati sindrom, ki ni ozdravljiv, ki se ga ne da operirat ali spremeniti. Ravno nasprotno, jasno je, da imajo otroci z DS vsako leto več diagnoz in težav.'' poudarja mama osemletnega otroka z Downovim sindromom Neža Šabanovič Grmšek. Poglejmo si podrobno problematiko, ki pesti starše otrok z Downovim sindromom.

Očkov kotiček
29. 11. 2024 05.00

Nasveti za očete, ki si želijo biti prisotni pri porodu

Se predvideni datum poroda bliskovito približuje? Se sprašujete, na kakšen način ste lahko najboljša opora svoji partnerici pri porodu? Za vas smo pripravili nekaj nasvetov.

Dojenček
26. 11. 2024 05.00

Bo dojenček res bolje spal, če boste mleku dodali žličko kašice?

Starši se pogosto sprašujejo, kaj naj dajo zvečer jesti dojenčku, da bi bolje spal. Krožijo razni nasveti, med njimi, da naj po dojenju dodamo še prilagojeno mleko, da naj zvečer ne dajemo sadja, ker napenja, da naj v mleko zamešamo še kakšno žličko kašice ... Tako naj bi bil dojenčkov trebušček poln in naj bi ponoči dlje spal v kosu. Kaj je res, je pojasnila priznana pediatrinja in svetovalka za dojenje dr. Andreja Tekauc Golob.

Nosečnost
13. 11. 2024 01.00

Kaj lahko pričakujete med prvo nosečnostjo?

Prva nosečnost je vznemirljiva izkušnja, polna čustev in fizičnih, pa tudi duševnih sprememb. Normalno pa je, da imate ob tem številna vprašanja in da vas zanima, kaj lahko pričakujete v tem čarobnem, a tudi napornem obdobju. Za vas smo pripravili nekaj odgovorov, ki vam bodo lahko v pomoč.

Novice
17. 10. 2024 11.24

Kate Middleton obeležila dan otrok, ki so umrli med nosečnostjo

Potem ko je tudi sama preživela travmatično izkušnjo, princesa Kate Middleton sočustvuje z vsemi starši, ki se borijo z veliko bolečino, teden ozaveščanja o izgubi otrok, ki so umrli med nosečnostjo ali kmalu po rojstvu pa je zaključila z ganljivim sporočilom.

Najstniki
26. 09. 2024 05.00

Kako najstnikom omejiti čas pred zasloni?

Današnji najstniki preživijo velik del svojega časa pred zasloni – bodisi s pisanjem sporočil na pametnih telefonih, gledanjem videov na računalnikih ali igranjem igric. Povprečno pred njimi preživijo kar devet ur na dan. Kako to vpliva na njihovo telesno in duševno zdravje?

Intervju
23. 09. 2024 03.30

'Strašljiva je misel, da se bom znašel v stiski in odvisen od ljudi, ki ne bodo znali nuditi prve pomoči'

"Zame je mnogo bolj strašljiva misel, da se bom nekoč ob vsem znanju prve pomoči, ki ga imam, znašel v stiski, odvisen od ljudi okrog mene, ki ne bodo znali nuditi prve pomoči," opozarja Rok Janežič, član strokovnega centra za prvo pomoč in licenciran predavatelj prve pomoči Rdečega križa Slovenije, ki zagovarja stališče, da je prvo pomoč otrokom dobro predstaviti čimprej. Kako in na katere načine, si preberite v spodnjem intervjuju.

Družina in odnosi
19. 09. 2024 04.30

Med mladimi starši vse več težav z duševnim zdravjem

V zadnjih letih so težave z duševnim zdravjem v številnih demografskih skupinah v porastu, skupina, ki je še posebej prizadeta, pa so mladi starši. Pritisk, da je treba uravnotežiti delo, družino in družbena pričakovanja, skupaj s finančno negotovostjo, socialno izolacijo in vedno prisotnim vplivom družbenih medijev, ustvarja popolno nevihto za čustvene in psihološke boje.

Novice
18. 09. 2024 04.15

Sodelujte v nagradni igri za slikanico Medved Henri in klic na 112

Znanje in poznavanje prve pomoči lahko močno vpliva na samozavest, varnost in sposobnost otroka, da pomaga drugim. Sodelujte v naši nagradni igri in se potegujte za poučno in krasno knjigo, s pomočjo katere boste otroku približali znanje iz prve pomoči. Vse, kar morate storiti, je to, da izpolnite spodnjo prijavnico.

Po porodu
16. 09. 2024 03.30

Sheehanov sindrom se lahko pojavi po porodu

Sheehanov sindrom je redko, a resno stanje, ki prizadene predvsem ženske po porodu. Povzroča jo velika izguba krvi ali izjemno nizek krvni tlak med porodom ali po njem, kar povzroči uničenje ali disfunkcijo hipofize. Stanje, znano tudi kot poporodna nekroza hipofize, je poimenovano po britanskem patologu Haroldu Leemingu Sheehanu, ki ga je prvi opisal leta 1937.

Prehrana za dojenčke
08. 08. 2024 05.00

Enoletnik se prehranjuje vegansko, njegova mama trdi: 'Za to niso nikoli premladi'

Mama, ki se prehranjuje povsem vegansko, je prepričana, da je veganska prehrana primerna tudi za otroke in da nikoli ni prekmalu za uvajanje tovrstnega načina prehranjevanja. Kaj pa pravijo strokovnjaki?

Zdrav otrok
26. 06. 2024 05.00

Izpoved: "Delala sem na pediatrični intenzivni negi in tega svojemu otroku nikoli ne bi dovolila"

Verjetno nismo daleč od resnice, če rečemo, da so zdravstveni delavci morda najbolj skrbni in strogi starši. Z razlogom – zaradi tega, kar vidijo vsak dan v svojih ordinacijah, so upravičeno takšni.

Porodne zgodbe
07. 06. 2024 11.31

Porodna zgodba: 'O trenutku, ko sem spoznala, da so bili moji strahovi odveč'

To je zgodba o trenutku, ko sem spoznala, da so bili vsi moji strahovi o tem, ali bom lahko drugega otroka ljubila tako kot prvega, popolnoma neupravičeni. O trenutku, ko sem dojela, da se ljubezen pri otrocih resnično množi in ne deli. In da je je z vsakim dnem vse več in več ...

Pregledi med nosečnostjo
22. 05. 2024 05.00

Nosečnost v starejših letih: kaj lahko pričakujete?

Najbolj idealno je, če ženska zanosi in rodi okoli 25. leta starosti, ko je praviloma najbolj plodna, ima redne menstrualne cikluse in ovulacije, starost jajčec in jajčnikov je optimalna. Tedaj je tudi manj tveganj za zaplete v nosečnosti in za nepravilen razvoj ploda. Kaj pa lahko pričakujemo v starejših letih, po 37. letu, ko že govorimo o napredovani starosti nosečnice? Odgovarja primarij Darija Strah, dr. med., specialistka ginekologije in porodništva.

Vzgoja in vrtec
25. 03. 2024 05.00

Kakšno zvezo ima risanka s pospravljanjem?

"Kazni v nobeni obliki niso primerne, če gre za umetno povzročitev trpljenja in nimajo zveze z izzivom. Na primer: če ne pospraviš igrač, ne bo risanke ali če ne poješ večerje, ti ne bom prebrala pravljice. Če otrok ne je večerje, bo lačen – toje naravna posledica. In pravljica nima prav nobene zveze z večerjo," pojasnjuje Dejana Dejanović.

Po porodu
15. 03. 2024 04.15

Kako poteka okrevanje po carskem rezu?

Življenje doma po carskem rezu je lahko v prvih tednih precej zahtevno. Kaj lahko pričakujete?

Zdrav otrok
12. 02. 2024 04.30

Starši vse pogosteje odstranjujejo uši z naravnimi metodami. Pa so učinkovite?

Kadar eden izmed družinskih članov domov prinese uši, so potrebni preventivni ukrepi, ki bi zaščitili preostale člane družine, tistemu, ki je staknil uši, pa čim prej odstranili zajedavce. Kako to storiti? Nekateri starši pri tem preizkušajo naravne metode. Pa so res učinkovite?

Novice
02. 02. 2024 11.11

Slavni mami so sprva očitali objavo neprimernih slik, zdaj pa je sledilo to

Zvezdnica Kourtney Kardashian je delila fotografijo s sinom Rockyjem Thirteen, ki ga ima s Travisom Barkerjem. Par je v zadnjem letu zelo zaseben glede sina in redko deli fotografije. Nedavno pa je par razburil splet z neprimernimi nosečniškimi fotografijami, zato je zdaj nova slika dvignila veliko zanimanja. Prijatelji okoli zvezdniškega para so potrdili, da je Kourtney več kot navdušena nad materinstvom in svoj čas izključno posveča vzgoji sina.

Zdrav otrok
30. 01. 2024 05.00

Kaj povzroča adenovirus in kako ga zdraviti?

Adenovirus je pogosta bolezen, ki pri otrocih povzroča okužbo dihal, oči in znake prehlada. Več o vzrokih, simptomih in zdravljenju pa v spodnjih vrsticah.

Vzgoja in vrtec
30. 01. 2024 05.00

Ali fantje potrebujejo več čustvene podpore kot deklice?

Moški so ranljivejši od žensk že na samem začetku razvoja, trdi znanstvenik. In zato bi morali starši z dečki ravnati previdneje kot sicer, še svetuje. Preberite si izsledke njegove študije.

Novice
09. 01. 2024 03.00

Srce parajoča zgodba igralca, ki je v naročju izgubil otroka

Slavni ameriški igralec John Travolta je pred leti izgubil sina, ki je imel avtizem. "To je najhujša stvar, ki se mi je zgodila v življenju. Če sem iskren, nisem vedel, ali bom to preživel."

Bibaleze
Bibaleze
SLEDI NAM:
Bibaleze.si
Oglaševanje Uredništvo PRO PLUS Moderiranje Piškotki Politika zasebnosti Splošni pogoji Pravila ravnanja za zaščito otrok
ISSN 2630-1679 © 2024, Bibaleze.si, Vse pravice pridržane Verzija: 863