zimskem

Kako do posveta z zdravnikom kljub polnim čakalnicam?
Viroze, bronhitisi, gripe in pljučnice v zimskem času niso nobena redkost. Čeprav gre za obolenja, ki jih razmeroma dobro poznamo in jih tudi precej hitro prepoznamo, se ni ravno pametno igrati zdravnike in postavljati domačih diagnoz, še posebej ko zbolijo otroci. A tudi misel na polne čakalnice pediatričnih ali splošnih ambulant v takih trenutkih ni ravno pomirjujoča. Na srečo obstaja srednja pot!

Tako so včasih mame in babice ščitile pred virusi
Naj si bo uvajanje ali vračanje po preboleli bolezni – (ponovno) vključevanje otoka v vrtec predstavlja precejšenj stres, tako za malčka, kot za starše. Če k temu prištejemo še vsakodnevni stik z večjo skupino otrok in s tem tudi pogostejši stik s povzročitelji najrazličnejših nalezljivih bolezni, imamo na dlani jasen odgovor, zakaj je nujno poskrbeti za krepitev imunske odpornosti naših malčkov. A kako se tega lotiti pri tistih najmlajših, ki so najbolj dovzeti za okužbe?

Nasveti za nosečnice v zimskem času
Pozimi je še kako pomembno, da okrepimo svoj imunski sistem, saj se s tem lahko izognemo marsikateri nevšečnosti, zato moramo v prvi vrsti najprej dobro poskrbeti zase. Včasih so dovolj že manjše spremembe, s katerimi lahko v resnici naredimo ogromno razliko med prej in potem. Za vas smo pripravili nekaj preprostih nasvetov, ki vam lahko služijo kot odlična popotnica za boljšo formo, tudi v hladnejšem delu leta.

Princ Louis podedoval materino ljubezen do fotografije
Princ Louis, najmlajši sin princa Williama in princesa Kate, je nedavno naredil pomemben korak v kraljevi družini. Pri šestih letih je namreč opravil svojo prvo fotografsko nalogo, ko je posnel prikupno sliko svoje mame, ki jo je princesa Kate delila ob svetovnem dnevu boja proti raku.

Da se ne ujamete v kolesje izzivov javnega zdravstva
V jesensko-zimskem času vsako leto beležimo porast respiratornih okužb: vnetje žrela, grla, ušes, bronhiolitis, bronhitis, pljučnica. Še posebej so jim izpostavljeni otroci, ker so njihove dihalne poti krajše, predvsem pa bistveno ožje od poti odraslih. Vsako vnetje povzroči oteklino sluznice, kar lahko pri otrocih hitro zapre dihalne poti, pride lahko do dihalnega napora, v najhujših primerih celo do dihalne stiske. O tem, kako prepoznati dihalni napor in dihalno stisko pri otroku in kako mu pravilno pomagati, smo se pogovarjali z diplomirano medicinsko sestro Andrejo Gerl, ki je zaposlena v ambulanti za nujno medicinsko pomoč, svoje znanje in izkušnje pa s starši deli tudi na Instagramu.

Iščete popolno ime za otroka, rojenega v januarju?
Če pričakujete otroka v januarju, ste gotovo razmišljali o imenu, ki bo odražalo posebnost tega meseca. Januar je mesec novih začetkov, svetlobe in topline, zato je izbira imena, ki nosi simboliko teh vrednot, še posebej pomembna.

Pravijo, da so to najlepši kotički za zimske družinske izlete
Če razmišljate, kam bi se lahko z otroki odpravili na enodnevni izlet v času praznikov, smo za vas poiskali krasno idejo. Čeprav čudovite Zelence lahko obiščete v vseh letnih časih, pa so še posebej lepi pozimi, in so lahko krasen enodnevni izlet za vso družino.

Evropska kartica zdravstvenega zavarovanja ne krije vsega
Ljubitelji snega si zagotovo želite uživati na belih strminah, a kot že nekaj let, se bo najbrž tudi letošnjo zimo po snežne radosti treba odpraviti na kakšno višjeležeče smučišče. Zakaj torej ne bi ubili dveh muh na mah in zimskih radosti kombinirali s spoznavanjem novih pokrajin? Poiskali smo nekaj družinam prijaznih smučišč v soseščini, dodajamo pa še nekaj praktičnih nasvetov, kako poskrbeti za brezskrbno uživanje na snegu.

Zato jeseni in pozimi priporočajo dodajanje vitamina D
Naši dedki, babice, očetje in mame so bili veliko več zunaj in so imeli manj težav z vitaminom D. Danes večino časa preživimo med štirimi stenami in raziskave so pokazale pomanjkanje pomembnega vitamina tudi pri slovenskih otrocih.

Tako lahko okrepite imunski sistem svojega malčka
V mrzlih dneh je izjemnega pomena okrepljen imunski sistem, ki se bo najverjetneje moral spopasti z raznimi virusi in prehladnimi obolenji. Zato je pomembno, da poskrbite za zadostno gibanje in raznoliko prehrano vseh družinskih članov, še posebej najmlajših.

Kam na zimski izlet z družino?
Smeh razigranih otrok, rdeča lička in ustvarjanje skupnih družinskih spominov ... je še kaj lepšega v zimskem obdobju? Za vas smo pripravili nabor idej za izlete in preživljanje prostega časa z otroki po Sloveniji. Pa poglejmo.

Napitek za krepitev imunskega sistema vse družine
V hladnejši polovici leta je dobro svoje telo pripraviti na nižje zunanje temperature in virusna obolenja, ki prežijo na vsakem koraku. Da bi vsi člani družine preventivno okrepili svoj imunski sistem, smo za vas poiskali enostaven recept za domači sirup.

Kdaj otroka prvič postaviti na smuči?
Otroci bi morali tudi v zimskem času določen del dneva preživeti zunaj na zraku. Tako si namreč krepijo imunski sistem in telo, igra na prostem spodbuja njihovo domišljijo in razvoj logičnega mišljenja. Preverite, kako jih je treba obleči!

Najpogostejše otroške zimske bolezni in kdaj do zdravnika
Običajen prehlad spada med najpogostejše zimske bolezni v vrtčevskem obdobju. Njegov potek je blag in hiter. Ne gre za nevarno bolezen, vendar pa je izjemno pomembno, da otroku redno čistimo nosek, saj lahko zamašen nos povzroči neprijetne zaplete. Ravno tako je ob vsaki spremembi, ki jo opazimo v otrokovem vedenju ali počutju, pomembno preveriti telesno temperaturo.

Slovenski pediater: 'Bolni otroci naj ostanejo doma'
Pediatri opažajo porast okužb s sezonskimi virusi pri otrocih. Ob tem pediater in predsednik sekcije za primarno pediatrijo Denis Baš opozarja, da naj bolni otroci ostanejo doma in s tem preprečijo širjenje okužb.

Top ideja za tematsko rojstnodnevno zabavo
Rojstnodnevna zabava za malčke je ponavadi polna veselja in čustev. To je trenutek, ko starši s ponosom občudujejo svojega otroka, kako je zrasel in v kaj se je razvil. In hkrati je to tudi starševski projekt, kako organizirati zabavo in kaj pripraviti, da bo otrok na njegov poseben dan v letu najbolj užival. Nika Dolenc, mama dveh čudovitih fantov, ki ima veliko smisla za ustvarjanje in DIY otroške igre, se priprave na zabave loti z veliko kreativnostjo. Povprašali smo jo, kje dobi ideje in kako lahko vsak od nas pripravi posebno tematsko otroško zabavo.

Kam na izlet med zimskimi počitnicami?
Zimske počitnice so kot nalašč za raziskovanje Slovenije in odkrivanje njenih lepot. Živimo na koščku planeta, kjer imamo hitro na dosegu lepote alpskega sveta in romantiko morske obale. In vmes med obema možnostma pestro izbiro dogodivščin, aktivnosti in zabave za vso družino. Za vas smo zbrali nekaj idej, kako lahko izkoristite čas zimskih počitnic in preživite pustolovski dan s svojimi najdražjimi.

Kako dojenčka obleči pozimi?
Zimsko obdobje in nizke zunanje temperature so še posebno neprijetne za majhne otroke. Starši se zato pogosto sprašujejo, kako obleči svojega dojenčka, zato smo za vas pripravili nekaj koristnih napotkov.

Zakaj je pomembno redno čiščenje noska?
Prej ali slej se dojenčkih prehladijo in se jim zamaši nosek. Redno čiščenje noska pa pri otroku lahko prepreči marsikatero okužbo.

Kako izbrati ustrezne zimske škornje? Preverite nasvete stilistov
Pozimi je še toliko bolj pomembno, da izberemo trpežno, udobno in predvsem toplo obutev, ki je obenem lahko trendovski modni kos.

Da bi bil otrok lahko zdrav, mora biti tudi bolan
Da bi bil otrok lahko zdrav, mora biti tudi bolan, pravi naturopatinja Erika Brajnik. Z boleznijo se namreč njegov imunski sistem uči, "povečuje svojo imunsko inteligenco". Tako postaja imunski sistem vse močnejši.

Ste vedeli, da v ponedeljek pouk odpade?
Ministrstvo za šolstvo je na začetku septembra spremenilo šolski koledar in 7. februar določilo za pouka prost dan. Doma bodo v ponedeljek ostali tako osnovnošolci kot dijaki.

Slovenska farmacevtka o prehranskih dopolnilih za otroke
Otroci so v jesensko-zimskem obdobju še posebej dovzetni za različne bakterijske in virusne okužbe. Ker malčki in šolarji obiskujejo vrtce in šole, kjer se skupaj igrajo in družijo, se okužbe hitro prenašajo z enega otroka na drugega. Zato je dobro, da otroka preventivno zaščitimo in okrepimo njegov imunski sistem, ki bo na ta način dovolj močen, da se bo boril zoper zunanje vsiljivce. Na kakšen način in s katerimi prehranskimi dopolnili lahko to storimo, nam je razložila Sara Korošec, mag. farm., spec.

Za močan imunski sistem pri najmlajših jeseni in pozimi
Ko se bliža hladnejše vreme, poskušamo s kakovostnimi in raznolikimi obroki povečati vnos vitaminov v prehrano naših najmlajših ter okrepiti njihov imunski sistem, da jih zaščitimo pred virusi in prehladi. Glede na to, da je izbira sveže hrane v zimskem času omejena, mame vedno težko najdejo zamenjavo in svojim malčkom stežka dajo zgolj najboljše.

Kam na pomladni družinski izlet?
Bled s slikovito pokrajino in dinamično okolico zagotovo velja za eno najbolj priljubljenih turističnih točk pri nas. Sprehod okrog jezera, vožnja s pletno do otoka in vzpon na grad ali Malo Osojnico so le nekatere možnosti za preživljanje prostega časa v tem gorenjskem mestecu, ki privablja staro in mlado z vseh koncev in krajev. Družina Bitenc pa je izlet na Bled izkoristila še za testiranje novega električnega avtomobila.

Pustite otrokom noreti. To krepi njihove kosti!
Kosti gradimo in krepimo le do 30. leta. Nato so nekje do 40. leta nespremenjene. Po 40. letu pa začnemo vsi – tako ženske kot moški – kostno gostoto izgubljati. Zelo pomembno je torej, s kakšnimi kostmi vstopimo v to življenjsko obdobje. Da bodo te močne, morate starši poskrbeti že pri otrocih. In tudi mladostnike je dobro opozarjati na to. Kajti ti seveda običajno ne razmišljajo o sebi čez dvajset in več let.

Ali lahko nosečnice, doječe mame in otroci uživajo kislo zelje?
Kislo zelje vsebuje veliko vitaminov in mineralov, s katerimi krepimo svoj obrambni sistem, še posebej v zimskem času. Ali ga lahko uživajo tudi nosečnice, doječe mame in otroci, smo povprašali svetovalko za zdravo prehrano, hujšanje in zdrav življenjski slog certificirano nutricistko Karlo Klander.

Kakšni so znaki gripe in kaj pomaga k čim hitrejši ozdravitvi?
Kakšni so bolezenski znaki gripe, kaj pomaga k čim hitrejši ozdravitvi in kako preprečiti, da v postelji ne obleži vsa družina, smo povprašali dr. Majo Sočan z Inštituta za varovanje zdravja Republike Slovenije.

Katere okužbe so najpogostejše te dni?
Prehlad, viroza, gripa – trojček, ki bo v prihajajočih zimskih mesecih praznil vrtce in šole, polnil pa čakalnice otroških ambulant ter belil lase staršem, ki bodo spet razpeti med skrbjo za otroka in službenimi obveznostmi. Z dr. Bredo Wedam Mozetič, spec. pediat. ter z vzgojiteljico Natašo Žele smo se pogovarjali o najpogostejših nalezljivih boleznih v vrtcu v zimskih dneh ter o meji, do kod lahko skrb za zdravljenje prevzame vzgojiteljica v vrtcu.

Tinkara Fortuna iskreno o obdarovanju hčerk
Pevka Tinkara Fortuna iz skupine Bepop Ladies živi za trenutke, ko so kot družina lahko vsi skupaj. Zato je december eden tistih mesecev, ko je pri njih doma vedno veselo. Družijo se tudi s širšo družino, ki jih obišče, skupaj dobro jedo in se pogovarjajo o dogodkih preteklega leta, saj, kot pravi sama, včasih meseci tako hitro bežijo, da se pogosto ne vidijo. Z mamico treh hčera: Taje, Vite in Flore smo poklepetali o čarobnem obdarovanju in družinskih prazničnih običajih. Drage mamice in očki, na koncu članka ne spreglejte nagradne igre, v kateri lahko osvojite nakupovanje prav s slavno mamico.