nenamerno

Rivalstvo med sorojenci ima svoj namen, a le do neke mere ...
Le kdo ne pozna družine, kjer se sorojenci občasno prepirajo za igrače, tepejo in tožarijo drug drugega: Mami, poglej, kaj mi je brat naredil! Tovrstna dinamika med brati in sestrami je zelo normalen del družinskega življenja, zlasti v določenih razvojnih obdobjih. A kljub temu je veliko prepiranja lahko tudi škodljivo in morda celo dolgoročno vpliva na njihove odnose. V nadaljevanju preverite, kako starši nezavedno sprožajo tekmovalnost med sorojenci in kako se temu izogniti.

Pretirano hvaljenje otrok ima lahko negativen učinek
Pohvala je močno orodje pri starševstvu, ki se pogosto uporablja za spodbujanje otrok in dvig njihove samozavesti. Čeprav je priznavanje otrokovih dosežkov pomembno, ima lahko pretirana ali neupravičena pohvala včasih nenamerne negativne učinke. Razumevanje, kako in kdaj pohvaliti, je ključnega pomena za spodbujanje otrokovega zdravega razvoja, ne da bi nenamerno ogrozili njegovo rast.

To je za otroke in njihov razvoj izjemnega pomena
V današnjem svetu, kjer se velik poudarek namenja akademskim uspehom otrok in mladostnikov, se pogosto nenamerno spregleda pomen ustvarjalnosti. V tem članku si preberite, zakaj je spodbujanje kreativnosti pri otrocih in mladostnikih tako pomembno.

Sheehanov sindrom se lahko pojavi po porodu
Sheehanov sindrom je redko, a resno stanje, ki prizadene predvsem ženske po porodu. Povzroča jo velika izguba krvi ali izjemno nizek krvni tlak med porodom ali po njem, kar povzroči uničenje ali disfunkcijo hipofize. Stanje, znano tudi kot poporodna nekroza hipofize, je poimenovano po britanskem patologu Haroldu Leemingu Sheehanu, ki ga je prvi opisal leta 1937.

Ta fraza je "najslabša stvar", ki jo lahko starš reče otroku
Vsak malček je kdaj zaskrbljen. Kadar pa otroka zagrabi panika, pa obstaja pogosto uporabljen stavek, ki ga sicer ne bi smeli izgovoriti, in to je: 'Umiri se.' Preverite, zakaj.

Zato ne smemo reči fantku, da "fantje ne jokajo"
Fantki sicer redkeje kot v preteklosti, a še vedno slišijo besede, kot so denimo "ne jokaj, saj nisi punčka", "bodi močan, jok je znak šibkosti", "fantje ne jokajo" ... Kaj jim z njimi sporočamo in kakšno popotnico za življenje dajemo? Pomembno vprašanje je predvsem, kako fantku, kljub morebitnim pritiskom iz okolja, omogočiti odrasti v moškega, da bo sprejemal in prepoznal svoja čustva ter jih znal tudi izraziti na primeren način?

Izpoved mame: 'Moja 15-letnica mi je strla srce'
Ponosna mama treh otrok, starih 11, 14 in 15 let je zapisala, da si nikdar v življenju ni predstavljala, da ji bo njena prvorojenka, 15-letna hči, kadarkoli lahko zadala tolikšno bolečino. Še posebej zato, ker je ljubeča in srkbna mama in svoje srce nosi na dlani. To je njena izpoved.

Vodnik za starše za premagovanje zaprtja pri otrocih
Zaprtje se kaže na različne načine. Lahko odvajamo velike količine blata in je odvajanje boleče, lahko gre za majhne in trde iztrebke ali pa sploh ne odvajamo. Tudi nenamerno odvajanje blata je lahko simptom zaprtja.

Kako komunicirati z otroki o posledicah naravne katastrofe
Mnogo vprašanj se je pojavilo ob posledicah, ki so jih za seboj pustile poplave, a včasih preprosto ne vemo, kako bi o tem komunicirali s svojimi otroki. Kot starši si namreč želimo, da bi jim lahko prikrajšali vso bolečino in slabe izkušnje, a žal na nekatere stvari nimamo vpliva, imamo pa ga na svoje otroke. O tem smo se pogovarjali tudi s psihologinjo.

6 prednosti, če imate otroka v zrelejših letih
Raziskave o tem, kdaj imeti otroka, so razkrile nekatere prednosti, če imate otroka kasneje, temu so pritrdili tudi starši. Poglejte nekaj prednosti, če se otrok rodi starejšim staršem.

Kako prepoznati ADHD pri otroku?
Otroci si želijo, da bi jih starši imeli radi in bi bili nanje ponosni, a včasih ne zmorejo slediti vsem pravilom in zahtevam, ki jih narekuje sodobna družba. V zadnjem času se veliko govori o motnji pozornosti in hiperaktivnosti, a nekateri otroci ostajajo tudi spregledani. Ali ima vaš otrok ADHD? Več o tem si lahko preberete v nadaljevanju.

Ko je otrok razpet med dvema ognjema
V nekaterih družinah starši s svojim otrokom delijo preveč ali jih celo povlečejo v starševski sistem. To je še posebej značilno za družine, kjer so prisotne zasvojenosti, duševne bolezni in kjer med zakoncema vladajo konflikti ter odtujenost. Otrok v tem primeru postane čustven partner svojemu staršu (ali obema) in prevzame vlogo zaupnika ter podpornika. Čeprav starši to v večini primerov počnejo nenamerno in se ne zavedajo vpliva te dinamike, pa je otrok v tej vlogi primoran prezgodaj odrasti, zato je oropan brezskrbnega otroštva, posledice pa se lahko kažejo tudi v odraslosti.

Kako prepoznamo anksioznega otroka?
Med otroci in mladostniki je vse več takšnih, ki doživljajo panične napade, se bojijo socialnih stikov, se samopoškodujejo in nočejo v šolo. Razlogi za razvoj anksioznosti pri otroku so kombinacija različnih dejavnikov. Več o tem v tokratnem prispevku.

Vsiljive misli po porodu: "Kaj pa, če bom poškodovala otroka?"
"Kaj pa, če bom poškodovala otroka? Ga bodo drugi okužili z virusi? Vse mora biti popolnoma razkuženo! Moram skriti ostre predmete pred seboj?" so le nekateri od primerov vsiljivih misli, ki so poleg nenavadnih ritualov in anksioznosti temelji obsesivno-kompulzivne motnje v obporodnem obdobju. Ta v večji ali manjši meri vpliva na materinstvo, pa tudi odnos s partnerjem in kakovost življenja nasploh.

Zato specialist ORL svetuje, da z luknjanjem ušes ne hitite
Gre pri luknjanju ušes zgolj za nečimrnost? Mu povzročamo preveč ali morda premalo pozornosti? Ali niso naši otroci že sami po sebi za nas tako ali tako najlepši? Kdaj je primeren čas za prebadanje ušesa?

Odnos s toksičnim staršem – kako ukrepati?
Odnos s staršem je eden najpomembnejših odnosov v našem življenju. Večina si pod besedo 'mama' ali 'oče' predstavlja toplo, ljubečo, skrbno in predano osebo. Vendar niso vsi starši takšni. Včasih odnos z materjo ali očetom, ki je toksičen, pusti velike posledice, ki jih nosimo naprej v vse nadaljnje odnose. Toksičen odnos pa je dobro čimprej prepoznati in pravilno ukrepati. Le na ta način lahko začnete graditi nove, predvsem pa zdrave odnose z drugimi.

Za debelost pri otrocih večinoma krivi dedki in babice
Stari starši, ki pazijo otroke, nenamerno povzročajo njihovo debelost, kažejo rezultati svetovnih raziskav.

To je pomembno za otrokov razvoj
Ni ga starša, ki si ne bi želel, da bi se njegov otrok razvil v uspešno odraslo osebo. Pri tem lahko svojim otrokom pomagate, ampak zagotovo ne tako, da stvari naredite namesto njih. V vsakem obdobju odraščanja mu lahko kot starš stojite ob strani in ga z različnimi načini spodbujate k razvijanju kreativnosti, miselnosti in samostojnosti.

Kako otroka naučiti sprejemanja drugačnosti?
Otroci se rodijo kot nepopisan list. Ne poznajo drugega sveta kot tistega okoli sebe, in starši smo tisti, ki jim ga moramo korak za korakom pomagati odkrivati. Pomembno se je pogovarjati o vseh temah, se informirati in širiti prijaznost ter razumevanje drug do drugega. Le tako bodo naši otroci zrasli v strpne, ljubeče in odgovorne odrasle.

Otroci ne lažejo. Pa je to res?
Vsak od nas se kdaj zlaže, namerno ali nenamerno priredimo resnico ali pa jo enostavno zamolčimo iz različnih razlogov. Tudi otroci. Zadnje raziskave pa so pokazale, da to pravzaprav dobro deluje na njihov razvoj.

'Zažrl se je v vse pore našega življenja ... Zdržimo. Naj se dobro izteče.'
Koronavirus. Čeprav sem še pred dvema tednoma upala, da ne bom pisala o njem, je danes neizogibno.

Poskrbite, da otroci ne bodo žejni
Otroci se ne zavedajo pomena hidracije, zato morate starši poskrbeti, da malčki ne bodo žejni. Če nič drugega, lahko malčki pogosteje tožijo zaradi lakote, ker le-to zamenjajo za žejo, pogosto pa so zaradi dehidracije utrujeni in se težje skoncentrirajo.

Iskal je voznika, ki mu je povozil sina. Ko je odkril, kdo je bil kriv, je bil šokiran!
Jamie Ellison je nenamerno povozil svojega 15-mesečnega sina, ko je odhajal z dvorišča. Niti opazil ni, da se je to zgodilo, zato je hčerki lepo odpeljal v šolo.

5 ključnih odgovorov za starše!
Še preden se v dojenčkovih ustih pojavi prvi mlečni zob, morajo starši skrbeti za njegovo ustno higieno, predvsem v času uvajanja goste hrane. Prvi zobje imajo tanjšo sklenino in manjše korenine, zato morate preprečite nastanek zobne gnilobe z rednim ščetkanjem in zdravo prehrano. Da pa bo umivanje zob potekalo brez solz, smo zbrali nekaj učinkovitih trikov.

Umivanje zob ne sme biti stvar pogajanj!
''Če otrok vztrajno zavrača ščetkanje zob, bodite starši mirni in vztrajni. Ščetkanje dvakrat dnevno – podobno kot preizkušanje vtičnice s prstom – ni stvar pogajanj. Otrok ne razume dolgoročnih posledic slabe ustne higiene,'' pravi zobozdravnica Mirjam Kovačič in podaja nasvete, kako umiti zobe brez joka in slabe volje.

Kako otroku pravilno umiti zobe?
Ko na plano pogleda prvi zobek, se starši vprašamo, kako izbrati zobno ščetko, kolikokrat dojenčku umiti zobe, kdaj k zobozdravniku itd. Odgovore na vprašanja smo iskali skupaj z zobozdravnico Mirjam Kovačič.

Kako razviti otrokovo samozavest?
V današnjih časih je samozavest pomembna lastnost, ki omogoča tako odraslim in najstnikom kot tudi otrokom lažje spoprijemanje z vsakodnevnimi življenjskimi izzivi. Vprašanje je, kako lahko starši pri svojem otroku razvijemo samozavest.

Kako pravilno hranimo po žlički?
Po petem mesecu starosti mora dojenček poleg materinega mleka začeti uživati tudi gosto hrano in začne se hranjenje po žlički. Nov mejnik v življenju našega sončka! Pa znate pravilno hraniti z žličko?

'Mami, mami, hočem kužka!'
Pogosto slišite ta stavek? Tisti, ki doma že imate kakšnega hišnega ljubljenčka, veste, kako dragocene izkušnje lahko žival da vašemu otroku.

Zdravju nevaren otrok?!
Čeprav so otroci načeloma zelo nežna in prijazna bitja, se včasih zgodi, da vam nenamerno prizadenejo tudi manjšo ali večjo bolečino.