spoznanje

Preprečevanje medvrstniškega nasilja: Nasveti za starše in vloga družine
Medvrstniško nasilje je žal vedno bolj prisotno v naših šolah, na ulicah in v družbenih omrežjih. Najnovejši primer se je odvil na eni od ptujskih ulic, kjer je skupina mladoletnikov, najverjetneje osnovnošolcev, napadla svojega sovrstnika.

Ni vedela, da je noseča: Popkovino odgriznila z zobmi
Včasih ženske preživijo celo nosečnost, ne da bi vedele, da so noseče, kar vodi do "kriptičnih nosečnosti". Te so pogosto presenetljive, saj običajni simptomi, kot so slabost, povečanje telesne teže ali rast trebuha, niso prisotni. Porodi, ki sledijo, so lahko še bolj šokantni, saj ženska rodi brez pričakovanja in brez ustrezne priprave ali medicinske pomoči.

Izpoved starejše gospe: 'Hčerka, ki sem ji dala vse, ni niti enkrat poklicala'
Vsaka družina ima svoje izzive, vendar ko medsebojni odnosi začnejo razpadati, lahko to privede do globokih čustvenih ran. Izpoved starejše gospe, ki je za hčerko naredila vse, hči pa je popolnoma izginila iz njenega življenja, je bila na spletu deležna veliko pozornosti in vprašanj, kako se lahko to sploh zgodi.

Gozd je najboljša igralnica in učilnica za otroke
Otroci v gozdu nabirajo nepozabne izkušnje z objemi mogočnih dreves, prvimi koraki v blato, opazovanjem živali in rastlin, preskakovanjem štorov in pogumnim rezljanjem lesa. Gozd spodbuja zdrav razvoj, krepi okoljsko zavest, socialne veščine in ustvarjalnost. Če postane del šolskega in družinskega vsakdana, otrokom odpira vrata v svet pristnega učenja, svobodnega gibanja in tesne povezanosti z naravo. Starši in učitelji jim lahko omogočimo dragocene dogodivščine v naravi, preko katerih pridobivajo izkušnje, ki jih bodo obogatile za vse življenje.

Kaj storiti, če se otrok ne odziva na svoje ime?
O tem, kdaj naj bi se otrok začel odzivati, ko ga pokličemo po imenu, kakšni so lahko razlogi za njegovo neodzivnost in v katerem primeru se moramo obrniti na strokovnjake, v tokratnem prispevku.

"Otrok je dober tak, kot je. Starši mu moramo dati priložnost za razvoj"
Pedokinetika spodbuja otrokov optimalen razvoj skozi naravne gibe ob čustvenem ravnovesju. Staršem pomaga odkriti načine, kako umiriti sebe in jokajočega dojenčka ter otroku omogočiti samostojno napredovanje v njegovem lastnem ritmu. Tako lahko brez nepotrebnih skrbi in stresa zaživijo umirjeno in zadovoljno družinsko življenje. Tadeja Bečaj Žnidaršič z metodami, kot so pedokinetika, Feldenkrais, Jeremy Krauss Approach za delo z otroki s posebnimi potrebami (JKA) in nevrolingvistično programiranje (NLP), pomaga staršem, da svojih strahov ne prenesejo na otroka in ustvarijo mirno okolje za njegovo rast.

Na skrivaj se že nekaj mesecev dobiva s sodelavko
Velikokrat se zgodi, da je družina na prvi pogled videti srečna. Zdravi otroci, starša z dobrimi zaposlitvami, urejene bivalne razmere, počitnice vsaj dvakrat v letu. Na prvi pogled popolna družina, ki uživa srečno in izpopolnjeno življenje. A le na zunaj. Partner, ki daje vtis skrbnega in odgovornega očeta ter moža, se že nekaj mesecev skrivaj dobiva s svojo novo sodelavko ...

Zato je lepo imeti tri otroke (čeprav je včasih zelooo pestro)
"Še enega komaj lovim in ukrotim, kaj šele tri!" je zadnjič dejala mlada mamica dveletne punčke. Marsikdo je res prepričan, da je imeti enega otroka lažje in da sta dva super družba, medtem ko so trije in več samo za najbolj pogumne. Ampak, ali je imeti več otrok tako večji izziv, kot imeti enega ali dva?

Obupana mama: Žal mi je, da sem otroke objavljala na družbenih omrežjih
Ambiciozna vplivnica in mama dveh otrok je začela deliti slike svojih otrok na Instagramu in TikToku, ko so bili še v maternici. Ko je rodila svoja malčka, zdaj 4-letno hčerko in 3-letnega sina, je redno objavljala njune posnetke, kako se igrata v parku ali norčujeta v kopalkah na plaži, saj je mislila, da bo več kot 40.000 sledilcev uživalo ob gledanju teh slik.

Kako biti najboljša opora noseči ženski?
Ženske imajo to prednost, da se v nosečnosti prej zavedajo prihoda malega bitjeca, medtem ko očete ponavadi 'zadane' spoznanje šele, ko otroka zagledajo. Ker je mama tista, ki prenaša slabosti, nihanje hormonov in posledično razpoloženja, se redi, sooča s tisoč in enim vprašanjem, je edino, kar lahko moški v tem obdobju zanjo naredi, to, da ji je kar se da največja opora vse do poroda.

Kadar je mama dobro, potem je dobro tudi otrok
Materinstvo je izjemno lepa izkušnja, polna veselja, ljubezni in številnih čudovitih trenutkov. A hkrati s seboj prinaša cel kup izzivov, prilagoditev in zahtev, ki so lahko tako fizično kot čustveno obremenjujoče. Kako uskladiti novo vlogo mamice in še vedno poskrbeti zase? Za vas imamo nekaj uporabnih nasvetov.

Kako z realno pohvalo in realno kritiko vzbujati občutek lastne vrednosti pri otroku?
Si najlepša punčka na vsem svetu, tvoj izdelek je nekaj najlepšega, kar sem videl. ... S takšnimi in podobnimi sporočili pogosto želimo izraziti navdušenost nad otrokom, da se bo počutil nekaj posebnega. Pa smo s takšnimi sporočili iskreni?

Odkrili zanimivo prednost nosečnosti po 35. letu
Popolnoma običajno je postalo, da rojevajo tudi ženske v poznejših letih, kljub temu, da naj bi bila takrat nosečnost bolj rizična. Raziskave pa so pokazale, da pozna nosečnost lahko pozitivno vpliva na duševno zdravje matere, poleg tega lahko poveča tudi možganske moči.

Živeti z otrokom, ki ima cerebralno paralizo
Gibanje je ena izmed najbolj naravnih stvari, ki jih poznamo v svojih življenjih. Povsod okrog nas lahko opazujemo fenomen gibanja. Plimovanje morja, gibanje vetrov, ptice na nebu, živali na kopnem in morju, pšenica v vetru, listki na drevesu ... in še in še bi lahko naštevala. Gibanje je torej nekaj najbolj običajnega, kar poznamo, in zatorej tudi precej samoumevnega. Vse dokler to ni, dokler se v naša življenja ne prikrade bolezensko stanje, ki se imenuje cerebralna paraliza. Takrat se samoumevnost gibanja spremeni v hvaležnost za vsak napredek, ki ga človek lahko doseže na področju gibalne motorike.

Dr. Andreja Poljanec: Nasilje med vrstniki in kako ukrepati?
Ob novicah o nasilju med vrstniki in tragičnih dogodkih, ki so se vrstili med mladimi, smo se začeli spraševati, kakšna prihodnost nas čaka. Mnogi starši so v strahu, kakšen postaja svet, v katerem je vse več virtualnega druženja, vse manj pa medsebojnih interakcij, pomoči in druženj na igrišču. A kot posamezniki se lahko odločimo, da se začaran krog prekine z nami, našo družino. In začnemo pri sebi, svojemu otroku. O tem smo se pogovarjali z Dr. Andrejo Poljanec, univ. dipl. psihologinjo ter zakonsko in družinsko terapevtko, sicer vodjo Oddelka za psihologijo na Univerzi Sigmunda Freuda Ljubljana.

Rok Valenčič: 'To bi svetoval staršem otrok s Tourettovim sindromom'
Tourettov sindrom, imenovan tudi sindrom Gillesa de la Touretta, je motnja, ki se najpogosteje pojavi med četrtim in šestim letom starosti ter je najbolj izrazita med 10 in 12 letom. Po definiciji se tiki prvič pojavijo pred 18 letom starosti. Tourettov sindrom je veliko bolj pogost pri dečkih kot pri deklicah. O premagovanju sindroma in strahov, o predsodkih in diskriminaciji, predvsem pa sprejemanju sebe in izobraževanju okolice, smo se pogovarjali z Rokom Valenčičem, pobudnikom, soustanoviteljem in predsednikom nekdanjega Društva za obolele s Tourettovim sindromom in obsesivno kompulzivno motnjo.

Očka Matjaž iskreno o življenju s transspolnim otrokom
"Ste se kdaj vprašali, kaj pomeni 'strela z jasnega'?" sprašuje očka Matjaž. "Vam bom povedal ..." nadaljuje v hudomušnem, iskrenem in prodornem zapisu, kjer opisuje izkušnjo soočenja z dejstvom, da je njegov sin transspolna oseba. Pa čeprav sam zase trdi, da ne gre za pogumno dejanje, temveč zgolj za očetovski pristop, podporo in zaščitništvo do sina, moramo priznati, da je izjemno hraber človek in oče v pravem pomenu besede. Objavljamo prvega od zapisov, ki vas prav gotovo ne bodo pustili ravnodušnih.

Medgeneracijski vzorci: 'Ne bom kot moja mama ali oče'
Vsi si želimo biti najboljši starši in včasih to lahko pomeni tudi, da ne želimo ponavljati določenih vzorcev ali prijemov vzgoje, ki smo jih bili deležni sami. A zarečenega kruha se največ poje, zato pogosto počnemo prav to, kar so počeli naši starši oziroma skrbniki.

Odnos s toksičnim staršem – kako ukrepati?
Odnos s staršem je eden najpomembnejših odnosov v našem življenju. Večina si pod besedo 'mama' ali 'oče' predstavlja toplo, ljubečo, skrbno in predano osebo. Vendar niso vsi starši takšni. Včasih odnos z materjo ali očetom, ki je toksičen, pusti velike posledice, ki jih nosimo naprej v vse nadaljnje odnose. Toksičen odnos pa je dobro čimprej prepoznati in pravilno ukrepati. Le na ta način lahko začnete graditi nove, predvsem pa zdrave odnose z drugimi.

Tjaša Š. Troha: 'Za srečo je potrebna svoboda, za svobodo pa pogum'
»Človeško nepopolna in s tem popolnoma človeška,« zase pravi Tjaša Š. Troha, mama 5 otrok, diplomirana medicinska sestra, certificirana praktikantka metode ThetaHealing in certificirana izvajalka metode tapkanja, ki nosi v sebi veliko željo pomagati žalujočim in trpečim ob izgubi bližnjih. Tudi sama se je soočila z izgubo otroka, ki je zaznamovala njen pogled na svet in jo popolnoma spremenila. O tem in marsičem smo se z njo pogovarjali v spodnjem intervjuju.

V prvem letu otrokovega življenja se povprečen par spre kar 2500-krat
Prihod novega člana v družino vsekakor precej spremeni ritem življenja in navade, ki sta jih imela pred tem kot par. Skrb in nega za otroka vzameta veliko časa, kratita spanec in rado se zgodi, da v vsem novem stanju pozabita negovati vajin odnos.

Verjemite, tudi "popolne" mamice kdaj znorijo in zakričijo
Zadnjič smo se tri mamice iskreno pogovarjale o izzivih starševstva. Med drugim smo se strinjale, da včasih res ne vidimo drugega izhoda, kot da povzdignemo glas, in kako imamo slabo vest vsakič, ko zakričimo in ko morda obenem izrečemo tudi kaj, kar pozneje obžalujemo. A na našo veliko srečo smo si lahko na glas priznale in se medsebojno potolažile, saj so čedalje bolj za nami časi "popolnih mam", ki so morale biti popolne v vsem – v vzgoji, v partnerstvu, v službi, v gospodinjskih opravilih, v izgledu ... Ker – roko na srce – ni niti realno niti življenjsko, da bi imele vedno in povsod vse pod nadzorom.

Ste danes že storili kaj zase?
Vloga starša od nas zahteva marsikatero prilagoditev in spremembo. Vsekakor na prvo mesto postavljamo otroke in družino, posledično pa nam manj časa ostane zase. Pa vendar ne smemo pozabiti, da takrat, ko smo starši izpopolnjeni in srečni, tudi celotna družina deluje bolje. Zato si le vzemite čas zase, ko boste poskrbeli za svoje telo in duha.

Mama ga je zapustila zaradi Downovega sindroma, očka pa se je odločil ostati
Ta čustvena novica prihaja iz Rusije, kjer je mati otroka zapustila zaradi diagnosticiranega Downovega sindroma ob rojstvu. Očka ni sprejel njenega predloga, da bi sina skupaj oddala v rejništvo in nadaljevala svoje življenje, temveč se je odločil skrb zanj v popolnosti prevzeti nase.

Fotografije: realno stanje ženskega telesa po porodu
Čeprav se vsaka ženska šele ob rojstvu otroka zave, česa vsega je sposobno njeno telo, pa je to zanjo hkrati tudi spoznanje, da obstajata dve ženski postavi – tista pred porodom in tista po njem, o kateri se sicer manj govori.

Posnetek inštruktorice, ki vrže dojenčka v bazen, je sprožil veliko polemik
Posnetek inštruktorice plavanja, ki vrže dojenčka v bazen, je sprožil veliko polemik. Mamici so očitali, da spravlja svojega osemmesečnega sinčka v veliko nevarnost, grozili so ji celo s smrtjo. Kaj meni o posnetku, smo povprašali akreditirano inštruktorico razvoja za dojenčke, reševalko iz vode in vaditeljico otroškega plavanja ter terapevtko v vodnem okolju, Deniso Lavrenčič. Razložila je tudi, kako sama privaja na vodo naše najmlajše že od rojstva dalje.

6 znakov čustvenega zanemarjanja v otroštvu
Kadar odraščate v družini, ki zavrača ali zanemarja vaša čustva, lahko to pusti velike posledice v odrasli dobi. Kako pozdraviti rane iz otroštva?

Ana Praznik z novo gesto pomaga otrokom
Vedno nasmejano svetlolasko smo spoznali pred točno osemnajstimi leti, ko je v prvem resničnostnem šovu pri nas, Popstars, postala članica izredno priljubljene skupine Bepop, pozneje pa je navdušila še kot voditeljica oddaje Delovna akcija. Kot priznava sama, jo je prav ta izkušnja za vedno spremenila, saj je ugotovila, kakšne krivice se vsak dan dogajajo tistim, ki niso za to nič krivi.

'Ti si dislektik. Vem, ker sem tudi sam!'
Znane osebe, kot so Albert Einstein, Pablo Picasso, Leonardo Da Vinci, Walt Disney, Agatha Christie in številne druge, so dokazale, da disleksija ni nekaj, kar bi preprečilo vaš uspeh ali sanje. Še vedno jih lahko uresničite, če je le želja dovolj velika. To dokazuje tudi Urša Lamut, avtorica otroških knjig, ki ima disleksijo!

Veseli, obenem pa težki trenutki za Ano
Ana Rozman je mamica dvoletnega Nika in brez dlake na jeziku pove, da včasih pridejo takšni trenutki, ko potrebuje odmor, pomoč. Naučila se je, da sama sebi prizna, da ne zmore, kar pa ne pomeni, da je šibka, ampak je to njena resnica in zaradi tega ni nič slabša. Takrat prosi partnerja, da poskrbi za sina, sama pa gre pred blok in se nadiha svežega zraka. Se umiri in je pripravljena na nove izzive, ki jih prinaša materinstvo.