zanosi

Sekundarna neplodnost: Zakaj je težko zanositi po prvem otroku?
O sekundarni neplodnosti govorimo, če je par v preteklosti že spočel otroka, a ponovna zanositev ni uspešna. Nezmožnost zanositve po prvem otroku pa doleti veliko več parov, kot si morebiti predstavljate: sekundarna neplodnost namreč predstavlja kar 60 odstotkov primerov neplodnosti.

Kdaj in kako narediti nosečniški test?
Sumite, da ste noseči? Potem je prav, da si v lekarni ali drogeriji kupite nosečniški test. Kdaj boste zanesljivo dobili pravi odgovor? Kako sploh narediti test za ugotavljanje nosečnosti? Poglejte si posnetek in sledite korakom.

Nadomestno starševstvo skozi psihološko prizmo: čustveni izzivi za nadomestno mater in prejemnico otroka
Nadomestno starševstvo je zelo kompleksna in občutljiva tema, ki vključuje več plasti osebnih, etičnih, pravnih in psiholoških izzivov. Tokrat se bomo osredotočili predvsem na dinamiko med nadomestno materjo in prejemnico otroka, njune izzive in tveganja, saj vse lahko globoko in dolgotrajno vpliva na obe.

Kaj je anembrionalna nosečnost?
Anembrionalna nosečnost je vrsta spontanega splava, do katerega pride, ko se oplojeno jajčece ugnezdi v maternico, vendar se ne razvije v zarodek. Čeprav je to lahko čustveno zahtevno za bodoče starše, je razmeroma pogost vzrok zgodnje izgube nosečnosti. To stanje se običajno pojavi v prvem trimesečju in se pogosto odkrije med rutinskim ultrazvokom.

Kaj, če mamica, ki je še uradno poročena, zanosi z novim partnerjem?
Če partnerja v novem razmerju pričakujeta svojega otroka, mati pa je še uradno v zakonski zvezi in razveza še ni končana, velja za otrokovega očeta še vedno uradni mož (iz prejšnjega razmerja). Četudi se vsi strinjajo in med njimi ni spora, da je biološki oče novi partner, je treba vložiti tožbo.

Kako dolgo traja, da ženska zanosi?
Mnogi pari predvidevajo, da se bo nosečnost, ko se bodo zanjo odločili, zgodila praktično takoj. Čeprav več kot tretjina zdravih parov zanosi že v prvem mesecu poskušanja, je prav tako povsem normalno, če traja dlje. Toda koliko je še normalno?

Bo fantek ali punčka?
Čudežni čas nosečnosti je prepleten s številnimi miti – zlasti kar zadeva spol. Večinoma se starši že na začetku sprašujejo, kaj mamica nosi pod srcem, fantka ali punčko. Kateri dejavniki vplivajo na to, kakšni miti krožijo o spolu otroka in ali lahko karkoli, kar storimo v času zanositve, resnično vpliva na spol otroka?

Kdo so mavrični otroci?
V zadnjih let je zaslediti simbolični izraz mavrični otrok, pomeni pa zdravega otroka, ki se rodi staršema, ki sta v preteklosti otroka izgubila zaradi spontanega splava, mrtvorojenosti ali neonatalne smrti. Izraz se nanaša na novo upanje in srečo, ki jo prinese novorojeni otrok, in s tem pomaga družini preboleti pretekle travmatične dogodke, povezane z izgubo ali celo več izgubami.

Biokemične nosečnosti so zelo pogoste in velikokrat niti niso zaznane
Biokemično nosečnost sicer potrdijo z urinskim ali krvnim nosečnostnim testom, a je hkrati ne vidijo na ultrazvoku. Vseh ne zaznajo, ker se nosečnost razvije in se konča še pred pojavom nosečniških znakov.

Nosečnost v starejših letih: kaj lahko pričakujete?
Najbolj idealno je, če ženska zanosi in rodi okoli 25. leta starosti, ko je praviloma najbolj plodna, ima redne menstrualne cikluse in ovulacije, starost jajčec in jajčnikov je optimalna. Tedaj je tudi manj tveganj za zaplete v nosečnosti in za nepravilen razvoj ploda. Kaj pa lahko pričakujemo v starejših letih, po 37. letu, ko že govorimo o napredovani starosti nosečnice? Odgovarja primarij Darija Strah, dr. med., specialistka ginekologije in porodništva.

Najpogostejša hormonska motnja pri ženskah v reproduktivni dobi
Sindrom policističnih jajčnikov je najpogostejša hormonska motnja pri ženskah v reproduktivni dobi. Ker povzroča motnje ovulacije, je eden najpogostejših vzrokov neplodnosti. Vseeno je z medicinsko pomočjo danes to mogoče premagati. Pa povzroča nato sindrom policističnih jajčnikov tudi težave v nosečnosti? O tem smo se pogovarjali z Mirjam Druškovič, dr. med., specialistko ginekologije in porodništva.

10 najpogostejših napak, ki jih počnete, ko načrtujete nosečnost
V želji, da bi jim čim prej uspelo zanositi, pari počnejo vrsto napak, ki lahko negativno vplivajo na uspešno zanositev. Preverite, za katere napake gre.

Katera kontracepcija je najbolj primerna za obdobje po porodu?
Razmišljanje o možnostih kontracepcije po porodu igra velik pomen za zdravje in počutje ženske. Na nekaj najpogostejših vprašanj na to temo pa nam je pomagal odgovoriti ginekolog Mišo Rajić, dr. med., spec. gin. in por., spec. spolne medicine.

Kaj morate vedeti, če dojite v nosečnosti ali tandemu?
Dojenje zahteva veliko pozornosti in energije s strani mame. Še posebej pa, če še vedno dojimo prvega otroka, medtem ko smo noseči, ali pa če dojimo v tandemu, torej dva otroka istočasno. Več o teh dveh načinih dojenja pa bomo povedali v tokratnem članku.

Biološka ura tiktaka, vi pa razmišljate o še enem otroku? To morate vedeti
Odločitev, da ne boste imeli več otrok, zna biti izjemno čustvena in predvsem težka, celo ena najtežjih v življenju staršev. Ko pridete do točke, ko uživate v življenju in svobodi, otroci so večji, vaša biološka ura pa se počasi izteka, si postavljate vprašanje, če je to res to. Če vam bo morda kdaj žal, ker se niste odločili za še enega otroka in če bi bila odločitev za novega člana prava ali bi otežila situacijo ostalim članom družine. Za vas smo pripravili vprašanja, na katera si boste morali odgovoriti, preden sprejmete to pomembno odločitev. Morda vam bo potem (vsaj nekoliko) lažje.

V katerih primerih govorimo o rizični nosečnosti?
Rizična nosečnost je nosečnost, pri kateri je pri materi ali otroku tveganje bolezni ali smrti pred porodom ali po njem večje kot normalno. V primerjavi s preteklimi obdobji je danes rizičnih nosečnosti več, vendar so zaradi napredka medicine obravnavane veliko bolje.

To so najpomembnejši izzivi, s katerimi se soočajo noseče najstnice
"Najpomembnejši izziv za nosečo najstnico je ponovni premislek o svojih prioritetah v življenju in vrednotah. Najpogostejše dileme so povezane z otrokom: ga obdržati ali prekiniti nosečnost, ga oddati v posvojitev ... Ali bo oče otroka tudi dober oče, bo prevzel svoj del odgovornosti, bi sploh želela nadaljevati odnos z njim, si to želi on? Kaj bodo rekli starši, so se skregali, bo lahko še naprej živela pri njih ali se bo morala preseliti k očetu otroka ali v materinski dom? Bo lahko še hodila v šolo, si uresničila načrte, ki jih je imela za prihodnost? Če bo ostala sama, kako bo plačevala račune?" je nanizala psihiatrinja Petra Jelenko Roth.

Mama ji je donirala maternico, da je lahko znova zanosila
Ker si je močno želela še enega otroka, a to ni bilo mogoče, ji je lastna mama donirala maternico, da je lahko znova zanosila.

Težave z zanositvijo se lahko pojavijo tudi po porodu
Sicer redko, a je mogoče, da ženska po porodu ne more vnovič spontano zanositi. Kje so lahko vzroki, pojasnjuje mag. Uršula Reš Muravec, specialistka ginekologije in porodništva iz Zdravstvenega centra Dravlje.

10 sprememb maminega telesa po porodu
Od trenutka, ko ženska zanosi, se v njenem telesu začnejo odvijati spremembe. Ko telo okreva po nosečnosti in porodu ter začenja proizvajati mleko za dojenčka, pa lahko pričakujete še več fizičnih sprememb, zato imejte v mislih, da bo vaše nosečniško telo po koncu nosečnosti potrebovalo še nekaj mesecev, da bo prešlo nazaj v običajno stanje.

Telesne spremembe v obdobju nosečnosti
Nosečnost je stanje, ko ženska nosi plod v telesu, in traja od oploditve do poroda. V tem času telo nosečnice prestaja številne procese in spremembe. Kakšne, si lahko preberete v spodnjih vrsticah.

Mislila, da ne more imeti otrok, nato pa zanosila dvakrat v enem tednu
Mama, ki je mislila, da ne more imeti otrok, je dobila več, kot si je kadarkoli želela, potem ko je zanosila dvakrat v enem tednu in izvedela, da pod srcem nosi dva otroka, spočeta na dva različna načina.

Je to morda razlog, da ne morete zanositi?
Po kriterijih Svetovne zdravstvene organizacije je neploden par tisti, ki po 12 mesecih skupnega življenja in spolnih odnosov brez uporabe kontracepcije ne zanosi. Razlog za neplodnost ženske pa se lahko skriva tudi v nerednih menstrualnih ciklusih.

'Pri nas doma ne poznamo kontracepcije'
V minulih dneh je svet obkrožila novica ameriškega para, ki trenutno kupuje nov avtobus, saj je tisti s šestnajstimi sedeži, ki ga lastita zdaj, postal premajhen. Zgodba ne bi bila nič kaj zanimiva, če ne bi le-tega uporabljala za prevoz svojih otrok. Teh je trenutno 15, naslednjo pomlad pričakujeta še enega, poleg tega pa se imena vseh začenjajo na črko C; po očetu. 'Pri nas doma ne poznamo kontracepcije,' priznava mamica.

Ali lahko ženska z motnjo hranjenja zanosi?
Ženska, ki ima motnjo hranjenja, lahko zanosi, toda najprej mora poskrbeti za zdrav način prehranjevanja. Zavedati se mora, da ji materinstvo ne bo prineslo samo lepih trenutkov. S stresnimi situacijami se bo morala znati soočiti tako, da se ne bo tolažila s prenajedanjem ali zavračanjem hrane.

Kaj se dogaja z žensko v obdobju ovulacije?
Kaj se z žensko dogaja v obdobju ovulacije in kako povečamo možnost zanositve s spremljanjem ovulacije, nam je razložila ginekologinja dr. Jasna Kuhelj Recer.

Slavni pevki oče prepovedal še enega otroka
Ameriška pop princeska Britney Spears je že mamica dveh najstniških sinov. Ko je pred leti podlegla pritisku medijev in svetovne javnosti, je njeni starosti navkljub pravice nad njenim življenjem spet prevzel njen oče. To dovoljenje pa traja še danes.

Kate Middleton razkrila, kaj si misli o starševskih nasvetih
Ko ženska zanosi in rodi, okrog nje pogosto ne manjka tistih, ki želijo pomagati z dobronamernimi nasveti. Zdaj je o teh nasvetih spregovorila tudi vojvodinja Cambriška, ki je v minulih letih rodila trikrat; njen prvorojenec, princ George, pa bo naslednji teden praznoval sedmi rojstni dan.

''Imela sem nosečniško sladkorno bolezen''
Sladkorna bolezen se lahko pojavi pri nosečnici. Ali je potrebno zdravljenje? Kaj se lahko zgodi, če se ne določi za to, si preberite v spodnjih vrsticah.

Se dojenček noče dojiti v javnosti? Tako si lahko pomagate!
Včasih dojenje sicer že steče, a vendar se nato v poznejših mesecih pojavijo težave. Mamice navajajo, da dojenček "stavka", da zavrača dojko, čeprav je po njihovih ocenah čas za podoj, da se noče dojiti na javnih krajih, da ga pri sesanju zmoti vsak hrup ... Obenem se morda hoče ponoči stalno dojiti. Strokovnjakinja za dojenje svetuje, kako si pomagati!