Bibaleze.si

napačna

Zdrav otrok
02. 04. 2025 05.00

Praktični nasveti za odpravo kolcanja

Kolcajo tako dojenčki kot odrasli, in če se najmlajšim zdi hk-anje zabavno, ga odrasli dojemamo povsem nasprotno. Kolcanje navadno traja nekaj minut, ni nevarno, je pa dobro poznati trike, kako ga ustaviti.

Nosečnost
20. 03. 2025 05.00

Zdravnik vam je razkril spol, vi pa čutite razočaranje. Kaj zdaj?

Sodobni testi in preiskave so poskrbele, da lahko že veliko pred porodom izvemo, ali je otrok, ki ga pričakujemo, zdrav, prav tako pa lahko vedno s skoraj stoodstotno zanesljivostjo napovemo tudi njegov spol. V zadnjih letih so se razpasle zabave pred prihodom otroka, ki na tak ali drugačen ekstravaganten način razkrijejo spol, a ta novica nekatere včasih razočara. To je kruta resnica in tabu tema, ki se je ne smete sramovati.

Novice
12. 03. 2025 05.00

Ana Praznik: Glede svoje sobice je imela hči zelo natančne želje

Ana Praznik v Delovni akciji pogosto poskrbi za piko na i, še posebej ko pride do opremljanja otroških sob. Prikupno Ano smo tako ujeli sredi dela in jo povprašali, če ima tudi njena hči tako dober razvit stil kot voditeljica oddaje.

Resnične zgodbe
05. 02. 2025 05.00

Ko partner postane tretji otrok: Odrasel moški bi moral vedeti, kdaj je čas za umivanje

Mati dveh otrok je na družbenem omrežju delila čustven monolog ob tretji obletnici poroke, v katerem je opisala, kako nezadovoljna je z možem. Povedala je, da so bila zadnja tri leta njene poroke najbolj depresivna, žalostna in grozna tri leta njenega življenja.

Po porodu
01. 12. 2024 04.00

Telesne in duševne spremembe, ki lahko sledijo po porodu

Vsaka posameznica drugače doživlja izkušnjo nosečnosti in poroda. Pri prav vsaki izmed njih pa se odvijajo določeni procesi in spremembe, ki so lahko tako fizične kot duševne narave. Preverite, za katere spremembe gre.

Vzgoja in vrtec
12. 11. 2024 04.00

Skrivnost nordijske vzgoje: Učite otroke, kako razmišljati, ne kaj misliti

Nordijski pristop k vzgoji otrok je znan po poudarku na neodvisnosti, čustvenem dobrem počutju in tesni povezanosti z naravo. Nordijsko starševstvo, ki temelji na kulturnih vrednotah držav, kot so Švedska, Norveška, Danska, Finska in Islandija, pa je zaradi naprednega pristopa, osredotočenega na otroka, postalo zanimivo po vsem svetu.

Malček
22. 07. 2024 05.00

Ne delajte te napake, ko se pogovarjate s svojim otrokom

Pred vstopom v šolo starše pogosto skrbi, ali so njihovi otroci pripravljeni na ta korak in imajo dovolj znanja, da bodo kos vsem izzivom. Med številnimi vprašanji pa se poraja tudi, kako otroku pomagati, da do vstopa v šolo osvoji izgovorjavo vseh črk. Na to in na druga vprašanja, ki so nam jih postavili naši bralci, odgovarja Anja Apih, magistrirana profesorica logopedije in surdopedagogike.

Po porodu
27. 03. 2024 04.15

Napačna prepričanja, ki ste jih imeli, preden ste dobili otroka

Včasih si določene stvari in situacije predstavljamo z rožnatimi očali. Ko pa jih izkusimo na lastni koži, dojamemo, da so bila naša prepričanja popolnoma zgrešena.

Za mami
23. 02. 2024 09.27

'No, vidiš ... tega se tvoja mami boji. In to tako, prav zares'

Kako veliki so strahovi matere? S kakšnimi bojaznimi se spopada skozi odraščanje otroka? Majhni otroci, majhne težave. Veliki otroci, velike težave. Tako pravijo. Pa vendar, ko mamica začuti prvi otrokov utrip in še posebej ko ga prvič stisne k svojim prsim, začuti nepopisen strah, da bo del njenega srca za vedno hodil po svetu zunaj njenega telesa. O strahovih, s katerimi se lahko poistoveti vsaka mama, pa je tako lepo v svojem zapisu spregovorila tudi Daniela Bakić.

Družina in odnosi
07. 01. 2024 05.00

Radovan Radetić: To je 5 najmočnejših topilcev samopodobe otroka

Učno in vedenjsko zahtevni otroci so mnogokrat tarča številnih kritik, kaznovanja in obsojanja, saj tako ali drugače nemalokrat kličejo po pozornosti. Radovan Radetić, sociolog, družinski terapevt in mediator: "Njihovo vedenje je za marsikoga nesprejemljivo, provokativno, izzivalno, včasih agresivno oziroma nasilno."

Družina in odnosi
25. 11. 2023 05.00

7 povedi, ki jih pred otrokom ne bi smeli govoriti partnerju

Zelo pomembno je, kako se vedemo pred otroki, a ravno tako pomembno je, kako se pred njimi izražamo. Strokovnjaki navajajo sedem na prvi pogled povsem nedolžnih povedi, ki pa jih pred otroki ne bi smeli izreči drug drugemu, saj lahko pustijo na njih trajne posledice.

Vzgoja in vrtec
31. 07. 2023 05.00

Svetovno znana prihoterapevtka razkriva skrivnost srečnih otrok

Philippa Perry je britanska humanistična psihoterapevtka in pisateljica, ki je napisala svetovno znano knjigo o vzgoji otrok. Staršem pa svetuje, na kakšen način naj vzpostavijo dober in spoštljiv odnos z otrokom.

Novice
16. 06. 2023 05.00

Mamo kritizirali, da je njena izbira oblačil preveč seksi

Medtem ko Britanka zase meni, da je videti odlično, jo vse druge mame v šoli njenega otroka ignorirajo. Razlog za to naj bi bila njena zapeljiva oblačila, a Sabine misli, da se za tem skriva nekaj globljega.

Po porodu
25. 04. 2023 13.54

Tesnoba, strah, nemoč, misli o samomoru in poporodna depresija

Čeprav se o poporodni depresiji in ostalih motnjah čustvovanja v zadnjih letih precej več govori kot nekoč, se v povezavi s tem še vedno srečujemo z napačnimi prepričanji, ki pa zamegljujejo razumevanje tovrstnih duševnih motenj. Stigme in napačne predstave lahko privedejo do tega, da se matere izogibajo iskanju pomoči in predolgo čakajo, da bo boljše. Preverite nekaj najpogostejših mitov, na katere kljub višji ozaveščenosti, še vedno naletimo.

Vzgoja in vrtec
19. 11. 2022 05.00

S pomočjo teh vprašanj boste izvedeli več o svojem malčku

Prav gotovo vsak dan pomislite, kako se ima vaš malček v vrtcu in kaj se z njim dogaja, vendar odgovore na ta vprašanja redkokdaj tudi dobite. Malčki so namreč skromni z odgovarjanjem na vprašanji: 'Kako si?', 'Kaj ste počeli v vrtcu?'

Zanositev
12. 10. 2022 05.00

Zvezdnice, ki so rodile po 40. letu starosti

V zadnjih letih se je iz različnih razlogov povečalo število žensk, ki rojevajo po 35. ali 40. letu starosti, med njimi tudi nekaj slavnih zvezdnic, zato vam predstavljamo 5 mitov o nosečnosti po 35. letu starosti, ki jim ne gre verjeti.

Nosečnost
10. 07. 2022 04.15

Nihanje razpoloženja in izbruhi jeze v nosečnosti

Vsaka ženska sprejme in doživlja obdobje nosečnosti drugače, predvsem pa na svoj način. Za nekatere je to čas, ko si želijo postoriti še 1001 stvar, za druge je to obdobje priložnost, da se ustavijo in posvetijo sebi, tretje želijo v tem času svoje življenje obrniti na glavo. A včasih se zgodi, da bodoča mamica začne v 'blaženem' stanju na enem ali več področjih močno pretiravati, kar povzroči njenim najbližjim nemalo sivih las. Ste že slišali za izraz pregzilla?

Nosečnost
29. 04. 2022 04.15

'Nikoli se nisem počutila bolj osamljena, kot sem se v nosečnosti'

Ste se kdaj počutili krive in nehvaležne, ker v nosečnosti niste čutili veselja, sreče in radosti? Vse to je namreč doživljala mlada mamica Petra, ki nam je zaupala svojo zgodbo in z njo spomnila na nekaj zelo pomembnega – vse, kar čutiš in doživljaš, je v tistem trenutku prav.

Očkov kotiček
16. 04. 2022 05.00

Tudi očetje se morajo vključiti v vzgojo

Radi rečemo, da s otroci kot spužve, ki vpijajo vse, kar rečemo in naredimo. Zato je naša vloga, da smo previdni pri tem, kakšna sporočila in nauke jim predajamo med odraščanjem. Pri vzgoji in usmerjanju pa niso pomembne le mame, temveč veliko vlogo nosijo tudi očetje. Kaj je tisto, kar bi morali očetje naučiti svoje otroke? Preverite v spodnjih vrsticah.

Družina in odnosi
11. 01. 2022 08.06

Odnos s toksičnim staršem – kako ukrepati?

Odnos s staršem je eden najpomembnejših odnosov v našem življenju. Večina si pod besedo 'mama' ali 'oče' predstavlja toplo, ljubečo, skrbno in predano osebo. Vendar niso vsi starši takšni. Včasih odnos z materjo ali očetom, ki je toksičen, pusti velike posledice, ki jih nosimo naprej v vse nadaljnje odnose. Toksičen odnos pa je dobro čimprej prepoznati in pravilno ukrepati. Le na ta način lahko začnete graditi nove, predvsem pa zdrave odnose z drugimi.

5KA
08. 11. 2021 09.50

Napake, zaradi katerih otroci popustijo v šoli

'Kar je naučeno v mladosti, je vklesano v kamen,' pravi indijanski pregovor. Zato je zelo pomembno, kako bo otrok ali mladostnik dojemal šolo in sam proces izobraževanja.

Nosečnost
30. 07. 2021 14.45

Banalni razlogi, ki nosečnico pogosto spravijo v jok

Ženske so v obdobju nosečnosti v posebnem čustvenem stanju, saj njihova raven hormonov konstantno niha, posledično se zdi, kot bi bile ves čas v obdobju predmenstrualnega sindroma. Napačna beseda, pogled ali dejanje je lahko dovolj, da nosečnico spravite v jok.

Blog
14. 07. 2021 12.17

'Po porodu si nisem želela obiskov'

Ljudje smo si različni. Medtem ko so nekateri v ranljivih in nepoznanih okoliščinah radi obdani z ljudmi, drugi potrebujejo samoto. In tako je tudi v obdobju po rojstvu otroka. Nekaterim ustrezajo pozornost, pomoč drugih in obiski sorodnikov ter prijateljev, spet drugi pa potrebujejo nekoliko več zasebnosti, da se navadijo na novo stanje, vzpostavijo svoj ritem in odnos ter se povežejo drug z drugim. Ne en ne drug pristop nista napačna. Oba pa je treba spoštovati.

Partnerski odnosi
12. 03. 2021 14.50

V kakšno osebo se bo otrok razvil, je odvisno od staršev

Velikokrat slišimo trditev, da je otrok kot goba, ki srka vse, kar se dogaja okoli njega – pozitvne in negativne stvari. Prav zato moramo biti v najranljivejših letih (pa tudi pozneje) še kako pozorni, kakšna sporočila mu posredujemo s svojim razmišljanjenm, vedenjem, čustvovanjem, odnosom do partnerja in sveta.

Po porodu
26. 09. 2020 10.51

Osebna trenerka razkriva najboljše vaje za nosečnice

Nuša Gnezda, ki se ukvarja s telovadbo nosečnic in mamic po porodu, je med drugim razložila, zakaj je v nosečnosti dobro krepiti ravno mišice za močan trup in kolikokrat tedensko naj nosečnica telovadi.

Družina in odnosi
02. 09. 2020 07.34

Za vse starše, ki letos prvič uvajajo otroka v vrtec ali v šolo

Ali gre tudi vaš otrok letos prvič v vrtec ali šolo? Gre za velik korak malega otroka, ki zdaj, še toliko bolj, potrebuje vašo ljubezen, skrb in pozornost.

Zdrav otrok
31. 07. 2020 12.48

Zaradi pogostih vnetij ušesa sta se mu poslabšala sluh in govor

V prvih letih otrokovega življenja je sluh izjemno pomemben za otrokov družabni, čustveni in kognitivni razvoj. Tudi najmanjša izguba sluha lahko vpliva na razvoj govora in izgovorjave.

Spanje in dojenje
31. 07. 2020 12.47

Kdaj naj otrok dobi vzglavnik?

Kdaj otroku ponuditi prvi vzglavnik, kakšen naj bo, ali ga sploh potrebuje, so vprašanja, ki se pogosto porajajo staršem. V resnici ga otrok potrebuje takrat, ko glava ni več v ravni liniji s hrbtenico.

Zdrav otrok
29. 06. 2020 08.06

Atopijski dermatitis: ''Mami, srbi!''

Atopijska koža otrok je zelo suha in občutljiva ter zahteva vsakodnevno dosledno nego in nenehne ukrepe, ki preprečujejo izbruhe bolezni. Simptom, ki najbolj prizadene kakovost življenja bolnikov in za katerega ni učinkovitega zdravila, je kronični srbež. Kronični srbež je po definiciji srbež, ki traja dlje od šestih tednov in prizadene vsakega bolnika z atopijskim dermatitisom. Za lajšanje srbečice zdravniki navadno predpisujejo antihistaminike, ki pa so le redko učinkoviti, saj histamin ni poglavitni mediator vnetja pri tej bolezni.

Zanositev
22. 03. 2020 18.41

Kaj pomeni zavestno spočetje?

Ko se odločite postati starši, ni dovolj, da spremenite samo prehranjevalne navade, se odrečete slabim razvadam in imate spolne odnose brez zaščite. Strokovnjakinja Ana Drevenšek je z nami spregovorila o zavestnem spočetju, procesu osebne rasti, procesu 'starševanja'.

Bibaleze
Bibaleze
SLEDI NAM:
Bibaleze.si
Oglaševanje Uredništvo PRO PLUS Moderiranje Piškotki Politika zasebnosti Splošni pogoji Pravila ravnanja za zaščito otrok
ISSN 2630-1679 © 2024, Bibaleze.si, Vse pravice pridržane Verzija: 863