Bibaleze.si

bolniki

Zdrav otrok
01. 04. 2025 05.00

Prepoznajte in zdravite simptome virusa RNU (bolezen rok, nog in ust)

Bolezen rok, nog in ust povzročajo virusi iz skupine enterovirusov, ki živijo v prebavnem traktu. Je zelo nalezljiva, prenaša se direktno z osebe na osebo ali indirektno preko predmeta. Za okužbo so najbolj dovzetni vrtčevski otroci do 5. leta starosti. Redko zbolijo tudi odrasli.

Zdrav otrok
23. 12. 2024 15.18

S prihodnjim letom redno cepljenje otrok proti noricam

Norice so najpogostejša nalezljiva izpuščajna bolezen, ki jo povzroča virus varičele zostra iz družine herpes virusov. Večina ljudi preboli norice že v otroštvu. Pri otrocih potekajo blago z značilnim mehurčkastim izpuščajem na koži, pa tudi sluznicah in spolovilu, praviloma jih spremlja tudi povišana telesna temperatura, so pojasnili na Nacionalnem inštitutu za javno zdravje.

Zdrava nosečnica
07. 10. 2024 04.00

Vnetje sinusov v nosečnosti – kakšni so simptomi, kako poteka zdravljenje?

Najpogosteje je vnetje sinusov posledica virusnih in bakterijskih okužb. A kako se lotiti zdravljenja, če se to zgodi v nosečnosti? Preverite.

Novice
28. 06. 2024 05.00

5-letni Miloš je fantek z redko genetsko boleznijo kože

V Društvu Viljem Julijan so začeli s kampanjo, s katero želijo omogočiti slovenskim otrokom z redkimi boleznimi čim prejšnji dostop do najnovejših genskih zdravljenj. Nedavno sta bili namreč v ZDA odobreni novi in trenutno edini genski zdravili za dve zelo hudi in kruti ter drugače neozdravljivi genetski bolezni – bulozno epidermolizo in Duchennovo mišično distrofijo. Za ti dve bolezni do sedaj ni bilo nobenega pravega zdravila, v ZDA pa sta sedaj bolnikom na voljo dve revolucionarni novi genski terapiji Vyjuvek in Elevidys, ki sta trenutno edini tovrstni zdravili, ki pa še nista na voljo v Sloveniji oziroma v EU.

Prehrana
25. 06. 2024 05.00

To poleti predstavlja veliko nevarnost za nosečnice

Poletje je sezona uživanja in igre na prostem. To pa vključuje tudi piknike, prehranjevanje na stojnicah, pa tudi druženje ob žaru. Kadar uživate hrano v vročih vremenskih razmerah, pa je potrebno sprejeti nekaj preventivnih ukrepov, da ne bi prišlo do neželene okužbe ali zastrupitve s hrano. Za vas imamo nekaj koristnih nasvetov.

Družina in odnosi
23. 05. 2024 04.15

Zdrave meje: česa ne smemo dovoliti staršem

Zelo pomembno je, da se naučimo postavljati meje v vsakem našem odnosu, tudi v tistem, ki ga imamo kot odrasli s svojimi starši. Navajamo tri najpomembnejše omejitve, ki se jih je dobro držati.

Prehrana v nosečnosti
28. 11. 2023 05.00

Je med nosečnostjo varno jesti ananas?

Morda ste že slišali, da lahko ananas sproži spontani splav ali porod, vendar to ne drži. Razkrivamo mite o tem sladkem tropskem sadežu.

Nosečnost
26. 11. 2023 05.00

Huda bolezen, ki ogroža tako nosečnico kot tudi plod

"Norice v nosečnosti so lahko zelo huda bolezen, ki ogroža tako nosečnico kot tudi plod oziroma novorojenca. Lahko se končajo s smrtjo nosečnice, matere, plodu ali novorojenca," je opozorila prof. dr. Mojca Matičič, dr. med., spec. infektologinja in spec. internistka s Klinike za infekcijske bolezni in vročinska stanja UKC Ljubljana. Pojasnila je, kaj bi morali vedeti o noricah v nosečnosti in prenosu na plod ter tudi o pasovcu.

Recepti za malčke
23. 11. 2023 05.00

Zakaj ne smete dajati medu dojenčkom in majhnim otrokom?

Ste vedeli, da lahko med začnete v otrokovo prehrano uvajati šele po 1. letu starosti? Enako velja za javorjev sirup. Preverite, zakaj.

Zdrav otrok
07. 11. 2023 05.00

Solna soba za otroke - kako deluje in komu pomaga?

Za solno sobo sem prvič slišala pred nekaj leti v družbi več mamic. Znanka jo je redno obiskovala s sinom z astmo in zaupala nam je, da mu vsako leto nudi solne terapije, saj opaža, da mu zelo pomagajo in da ima manj težav z dihanjem. Prav tako je bil čez zimo manjkrat prehlajen in je manj kašljal kot prejšnja leta, k čimer je po njenem mnenju pripomogel ravno obisk v solni sobi.

Zdrav otrok
26. 12. 2022 05.00

Sumite, da ima vaš otrok primarno imunsko pomanjkljivost? To so znaki!

Najbolj običajno se znaki prirojene okvare imunosti pojavijo med prvim in petim letom starosti. V večini primerov gre za genetske okvare in bolniki imajo zaradi neustrezne imunske obrambe pogostejše in dolgotrajnejše okužbe. Kako lahko starši in pediatri na primarni ravni prepoznajo primarno imunsko pomanjkljivost in kakšni so najpogostejši znaki? Odgovarja pediater imunolog, dr. Štefan Blazina.

Zdrav otrok
27. 10. 2022 05.00

Shizofrenija: Mladi velikokrat ne sprejmejo, da imajo težave

Približno odstotek prebivalstva Slovenije ima shizofrenijo. "To so ljudje, ki so samo bolj občutljivi, drugačni v nekaterih aspektih in lahko kdaj odreagirajo na nenavadne načine. Veliko več si delimo z njimi skupnega, kot pa se z njimi razlikujemo. To so ljudje, ki so prijazni, čuteči, kreativni in zanimivi – daleč od ljudi, ki bi se jih bilo treba bati ali se jim izogibati," opozarja dr. Borut Škodlar, dr. med., psihiater in psihoterapevt ter vodja Enote za psihoterapijo Univerzitetne psihiatrične klinike Ljubljana.

Zdrav otrok
03. 10. 2022 04.15

Rok Valenčič: 'To bi svetoval staršem otrok s Tourettovim sindromom'

Tourettov sindrom, imenovan tudi sindrom Gillesa de la Touretta, je motnja, ki se najpogosteje pojavi med četrtim in šestim letom starosti ter je najbolj izrazita med 10 in 12 letom. Po definiciji se tiki prvič pojavijo pred 18 letom starosti. Tourettov sindrom je veliko bolj pogost pri dečkih kot pri deklicah. O premagovanju sindroma in strahov, o predsodkih in diskriminaciji, predvsem pa sprejemanju sebe in izobraževanju okolice, smo se pogovarjali z Rokom Valenčičem, pobudnikom, soustanoviteljem in predsednikom nekdanjega Društva za obolele s Tourettovim sindromom in obsesivno kompulzivno motnjo.

Zdrav otrok
22. 03. 2022 04.00

Vse nevarnosti herpesa pri otrocih

Novorojenčkov ne smemo poljubljati na usta, saj se lahko herpes prenaša tudi takrat, ko ni viden. Kako nevaren je za otroke, kakšne posledice lahko povzroči ter kateri so bolj ranljivi za okužbo in najhujše posledice? Vse o herpesu pri otrocih je razložila specialistka dermatovenerologije in vodja otroške ambulante Dermatovenerološke klinike UKC Ljubljana, Olga Točkova, dr. med.

Zdrav otrok
22. 11. 2021 08.48

Slovenska farmacevtka o prehranskih dopolnilih za otroke

Otroci so v jesensko-zimskem obdobju še posebej dovzetni za različne bakterijske in virusne okužbe. Ker malčki in šolarji obiskujejo vrtce in šole, kjer se skupaj igrajo in družijo, se okužbe hitro prenašajo z enega otroka na drugega. Zato je dobro, da otroka preventivno zaščitimo in okrepimo njegov imunski sistem, ki bo na ta način dovolj močen, da se bo boril zoper zunanje vsiljivce. Na kakšen način in s katerimi prehranskimi dopolnili lahko to storimo, nam je razložila Sara Korošec, mag. farm., spec.

Novice
14. 05. 2021 15.55

V vrtcih opažajo večjo odsotnost otrok zaradi tega virusa

V zadnjih dneh v slovenskih vrtcih opažajo večjo odsotnost otrok s podobnimi simptomi – kot so vročina, driska, bruhanje, nahod, kašljanje. Gre za obolenje z adenovirusi, ki povzročajo vnetja zgornjih in spodnjih dihal, očesnih veznic, vnetje prebavil, sečil. Preverite, kaj storiti v primeru okužbe.

Novice
30. 03. 2021 07.43

8-letni Kisovčan se je postrigel, da bi pomagal rakavim bolnikom

Da so Kisovčani radi dobrodelni, je že večkrat dokazal kolesarski velemojster Primož Roglič. Tokrat pa je svojo humanitarno noto dodal 8-letni Kisovčan Jaka, ki se je odločil, da bo postrigel svoje krasne dolge lase in jih podaril tistim, ki jih potrebujejo.

Novice
09. 02. 2021 08.27

Sneguljčica in Elza sta ji pomagali sprejeti dejstvo, da je drugačna

Nariyana. Deklica z edinstveno porcelanasto belo poltjo, belimi lasmi, trepalnicami in nebeško modrimi očmi. Tako posebna in drugačna in tako lepa obenem. Svojo drugačnost je sprejela s pomočjo risanih junakinj.

Zdrav otrok
02. 02. 2021 08.06

Otroci in covid-19: kaj je doslej znano?

Otroci praviloma redkeje obolevajo v primerjavi z odraslimi, če pa že, je pri njih običajno blažji potek koronavirusne bolezni. Vseeno pa so pri sicer v osnovi zdravih otrocih že zabeležili zdravstvene posledice po preboleli okužbi.

Zdrav otrok
10. 07. 2020 08.41

Kako se znebiti bradavic?

Kljub temu, da so bradavice nerakasti kožni izrastki, jih je treba zdraviti takoj, ko jih zagledate, da okoli ene ne zraste več novih. Zelo pogosto se pojavijo pri otrocih, ki si grizejo nohte ali obnohtno kožico.

Zdrav otrok
29. 06. 2020 08.06

Atopijski dermatitis: ''Mami, srbi!''

Atopijska koža otrok je zelo suha in občutljiva ter zahteva vsakodnevno dosledno nego in nenehne ukrepe, ki preprečujejo izbruhe bolezni. Simptom, ki najbolj prizadene kakovost življenja bolnikov in za katerega ni učinkovitega zdravila, je kronični srbež. Kronični srbež je po definiciji srbež, ki traja dlje od šestih tednov in prizadene vsakega bolnika z atopijskim dermatitisom. Za lajšanje srbečice zdravniki navadno predpisujejo antihistaminike, ki pa so le redko učinkoviti, saj histamin ni poglavitni mediator vnetja pri tej bolezni.

Novice
27. 05. 2020 08.00

Koronavirus: nekaj otrok zbolelo za redko vnetno boleznijo

Potem ko je med pandemijo za skrivnostno boleznijo zbolelo nekaj otrok v Evropi in ZDA, pri Svetovni zdravstveni organizaciji preučujejo morebitno povezavo med boleznijo, ki jo povzroča novi koronavirus, in boleznijo s podobnimi simptomi kot pri Kawasakijevemu sindromu.

Recepti za malčke
20. 05. 2020 16.30

Ali lahko otrok uživa čemaž?

Pomladno nabiranje čemaža zahteva potrebno znanje, saj obstaja nevarnost zamenjave z njemu podobnimi strupenimi rastlinami, opozarjajo na Univerzitetnem kliničnem centru (UKC) Ljubljana. V primeru prebavnih težav moramo čim prej obiskati urgentno ambulanto in s seboj prinesti zaužito rastlino, saj se na podlagi tega določi tudi zdravljenje.

Novice
14. 05. 2020 08.00

Ne pozabimo nanje. Tako mali borci živijo v času novega koronavirusa

Ukrepi ob novem koronavirusu so še posebej prizadeli družine z otroki s posebnimi potrebami in zdravstvenimi težavami, ki so se morali čez noč sprijazniti z omejitvami pri zdravstvenih storitvah, terapijah, obravnavah, do zdaj običajne dodatne pomoči. Pomislimo nanje, ko nam je kot staršem sicer zdravih otrok včasih težko.

Dojenček
08. 05. 2020 12.00

Tako skrbijo za nedonošenčke v naših porodnišnicah

Nedonošenčki so majhni kot dlan, a po srcu veliki borci. Več kot 1000 jih letno pokuka veliko prezgodaj na svet in spopasti se morajo s številnimi ovirami, ki ogrožajo njihovo zdravje in tudi samo življenje. Ob ljubečih starših in usposobljenem medicinskem osebju vsak dan posebej zmagajo, vsak dan znova dobijo eno bitko. Preberite si tudi njihove zelo ganljive zgodbe na dnu članka.

Zdrava nosečnica
14. 04. 2020 14.05

''Ali lahko med nosečnostjo pijem žajbljev čaj?''

Žajbelj je zelo močno zelišče, zato ga ne smemo uporabljati vsak dan in vsepovprek. Nekajkrat na teden pa je prav gotovo koristen. Če ga uživamo daljši čas, ne smemo prekoračiti 15 gramov listov dnevno, ker lahko pride do večjih težav, kot so prekomerno potenje, vročični oblivi, povišan srčni utrip, občutek suhosti v ustih.

Blog
17. 03. 2020 07.36

'Zažrl se je v vse pore našega življenja ... Zdržimo. Naj se dobro izteče.'

Koronavirus. Čeprav sem še pred dvema tednoma upala, da ne bom pisala o njem, je danes neizogibno.

Novice
19. 12. 2019 13.31

Dobrodelni koncert ustanove Mali vitez

Za tradicionalni koncert ob začetku novega leta so za male viteze posebno darilo pripravile DINAMITKE. Simona Vodopivec, Alenka Godec in Damjana Golavšek se bodo v produkciji Prospota v nedeljo, 12. 1. 2020, ob 18. uri v SiTi Teatru BTC premierno predstavile z novim projektom. Barvit izbor pesmi in življenjsko energijo bo z besedo povezal Marjan Bunič.

Družina in odnosi
16. 12. 2019 14.14

Ana se ni vdala v usodo in s srcem pomaga drugim

Nikoli ne bom pozabila, ko sem sedemletnemu dečku dala vrečko, rekoč, naj si nabere sladkarije iz zabojčka. Ni ga bilo kakih 10 minut in nazaj je prišel z eno liziko, se spominja Ana Lukner Roljič. Njena Anina zvezdica "sije" že 10 let. Ustanovila jo je, ko je bila sama na dnu. Ni se vdala v usodo in danes z vsem srcem pomaga drugim.

Novice
11. 12. 2019 14.58

Potrjen primer ošpic v osnovni šoli

V eni od osnovnih šol je bil potrjen primer obolelega otroka z ošpicami, so potrdili na Nacionalnem inštitutu za javno zdravje (NIJZ). Šola je bila obveščena o preventivnih ukrepih in da obstaja nevarnost okužbe necepljenih otrok. Vsi, ki so bili z otrokom v stiku in jih je epidemiološka služba NIJZ lahko identificirala, so bili o tem obveščeni.

Bibaleze
Bibaleze
SLEDI NAM:
Bibaleze.si
Oglaševanje Uredništvo PRO PLUS Moderiranje Piškotki Politika zasebnosti Splošni pogoji Pravila ravnanja za zaščito otrok
ISSN 2630-1679 © 2024, Bibaleze.si, Vse pravice pridržane Verzija: 863