Bibaleze.si

potrebujemo

Vzgoja in vrtec
28. 03. 2025 05.00

7 dejavnosti, s katerimi boste spodbudili razvoj možganov pri otroku

Na možganski razvoj vpliva veliko različnih dejavnikov, vključno z otrokovimi izkušnjami, okoljem in stiki z drugimi ljudmi. Ravno tako pa obstajajo različne dejavnosti, s katerimi lahko spodbudimo razvoj možganov otroka. Preverite, za katere dejavnosti gre.

Novice
21. 03. 2025 05.00

Svetovni dan Downovega sindroma: Vsi včasih potrebujemo podporo

21. marca obeležujemo svetovni dan Downovega sindroma, letos je v ospredju kampanje podpora. Podpora je temeljna človekova pravica, ki omogoča uresničevanje drugih pravic. Osebe z Downovim sindromom potrebujejo podporo, da lahko živijo polno in so vključene v skupnost, enako kot vsi drugi. Tudi družine teh oseb potrebujejo podporo, saj pogosto nosijo odgovornost za skrb in pomoč svojim najbližjim.

Novice
09. 03. 2025 11.04

Fantastična družina Prevc, sinonim za uspeh

Družina Prevc je s svojimi izjemnimi dosežki v smučarskih skokih osvojila srca ljubiteljev športa po vsem svetu. Njihova zgodba ni zgolj zgodba o uspehu, temveč tudi o trdem delu, vztrajnosti in predvsem o močni družinski podpori, ki je omogočila, da so se povzpeli na svetovni vrh.

Malček
25. 02. 2025 05.00

Otrok in čustva: Kako mu pomagati obvladovati jezo, žalost in strah?

Starši se v otrokovih razvojnih stopnjah srečujemo s čustvenimi odzivi, ki pogosto izpadejo v očeh odraslih pretirani, nepotrebni, odraz razvajenih otrok ... Kako poenostavljeno je otrokovo čustveno stanje označiti za "nenormalno", sploh v pretirani potrebi po primerjanju, ko se "sosedov deček iste starosti zdi tako umirjen v primerjavi z našim, ki pa kar nori za brez zveze".

Očkov kotiček
22. 02. 2025 05.00

10 znakov, da bo vaš partner dober oče

Načrtovanje družine je izjemno pomembno in preden se odločimo za otroka, je treba razmisliti o kompatibilnosti s partnerjem, o njegovih lastnostih in prioritetah. Nobeno rojstvo otroka namreč ne bo spremenilo ne ženske ne moškega v tolikšni meri, kot si včasih želimo.

Prosti čas
14. 02. 2025 09.30

Zimske aktivnosti z otrokom, za katere ne potrebujemo veliko denarja

Zdaj lahko končno rečemo, glej, zunaj je sneg. No, vsaj nekaj ga je. Za vragolije na svežem zraku pa nam ni treba zapraviti celega bogastva, saj potrebujemo samo dobro voljo in motivacijo, da se premaknemo z domačega kavča.

Družina in odnosi
14. 02. 2025 05.00

Teta – varno zavetje otrokove duše

Postati teta je edinstvena priložnost, da pomembno vplivate na otrokovo življenje brez stalnih obveznosti starševstva. Kot teta lahko uživate v najboljših delih družinskega življenja – brezpogojni ljubezni, smehu in cenjenih spominih –, hkrati pa ustvarite poseben odnos s svojimi nečaki in nečakinjami.

Družina in odnosi
14. 01. 2025 05.00

Znanost potrdila: bratje sestram pomagajo odrasti v boljšo osebo

Imeti brata prinaša številne prednosti, ki se kažejo v različnih vidikih našega življenja. Raziskave pa namreč pokazale, da bratje pomagajo pri soočanju s stresom ter oblikujejo značaj sorojenca in medsebojne odnose. Preberi, zakaj so bratje ključni za sestrino odraščanje in dobro počutje.

Intervju
19. 12. 2024 05.00

Bolj, ko je starš pomemben, manj škodljiva so zbadanja bratov in sester

Vodilni mednarodni strokovnjak za razvoj otrok dr. Gordon Neufeld želi z deljenjem znanja in uporabnih informacij na temo vzgoje otrok starše opolnomočiti, da postanejo to, kar bi naravno morali biti: pravi vir stika, varnosti in topline svojim otrokom. Z njim smo se pogovarjali o vplivu vrstnikov na vedenje odraščajočih otrok, kako lahko starši ohranimo stik z otrokom in kateri so tisti znaki, ki kažejo, da je naš otrok v stiski.

Malček
18. 12. 2024 05.00

Zakaj se malček ne veseli skupaj z družino?

Kako ravnati, kadar se pri otroku pojavi tesnoba zaradi nosečnosti mamice? Kar naenkrat postane posesiven, bolj občutljiv, neprestano si želi njene bližine, joče, ko mora med vrstnike in bi raje bil z mamo, išče pozornost z nagajanjem ...

Idejnica
11. 12. 2024 10.05

Praznični piškoti s čudovitim sporočilom

Praznični čas prinaša iskrice veselja, vonj po piškotih in toplino, ki ogreje še tako mrzle zimske dni. To je čas, ko se spomnimo tistih, ki nas navdihujejo – dobrih mož. Miklavž, Božiček in dedek Mraz so simboli dobrote, skrbnosti in radodarnosti. Pa res potrebujemo dolgo belo brado, da postanemo dobri možje? Seveda ne! V resnici smo lahko dobri možje prav vsi – s preprostimi dejanji, ki prinašajo toplino in upanje. Poglejmo, kako lahko poskrbimo, da bo ta praznični čas poseben in srčen za nas in vse okoli nas.

Malček
06. 12. 2024 04.39

Brat – spravlja vas ob živce, hkrati pa je vaš najboljši prijatelj

Odraščanje z bratom predstavlja določene izzive, hkrati pa je to tudi ena najboljših stvari, ki se vam lahko zgodijo v življenju. Včasih vas brat lahko spravi v zadrego ali pa ob živce, toda vedno vas bo imel brezpogojno rad in vam stal ob strani.

Novice
29. 11. 2024 10.20

Neža Šabanovič Grmšek: Nesmiselno je, da morajo starši vsako leto dokazovati sindrom, ki ni ozdravljiv

''Najbolj osnovno kar želimo povedati je, da za našo državo 'samo' Downov sindrom ni dovolj, da se prizna da je to otrok, ki potrebuje posebno nego in varstvo. Še bolj nesmiselno je, da morajo starši vsako leto dokazovati sindrom, ki ni ozdravljiv, ki se ga ne da operirat ali spremeniti. Ravno nasprotno, jasno je, da imajo otroci z DS vsako leto več diagnoz in težav.'' poudarja mama osemletnega otroka z Downovim sindromom Neža Šabanovič Grmšek. Poglejmo si podrobno problematiko, ki pesti starše otrok z Downovim sindromom.

Trači
22. 11. 2024 01.00

Hugh Grant: 'Rad sem oče! Ampak pogosto se skrivam na stranišču'

Vsi imamo radi svoje otroke bolj kot vse na svetu, a včasih potrebujemo nekaj trenutkov miru in tišine, nekaj časa zase. Včasih to pomeni, da se odpravimo ven s prijatelji, včasih pa se zgolj zapremo na stranišče.

Partnerski odnosi
27. 10. 2024 02.00

Prihod otroka lahko zamaje še tako trdne temelje partnerske zveze

Prihod novega člana družine lahko močno zamaje temelje še tako zdravega partnerskega odnosa in pri tem se pogosto izkaže, da še kako velja rek: Na otroka te ne more nobena stvar zares pripraviti. Četudi sta partnerja poprej odlično funkcionirala, pa lahko stres, ki spremlja nove starševske vloge, močno spodkoplje samozavest mlade mamice. Ljubosumje na partnerja, posesivnost, nezadovoljstvo s seboj in negativne misli, da 'sem samo še utrujena mama in ne več privlačna ženska', v veliki meri vpliva na razumevanje med partnerjema.

Prehrana
19. 10. 2024 05.00

Ideja za sladico: pečene banane

Prav gotovo ste kdaj že poskusili pečene banane v kateri izmed kitajskih restavracij. Gre pa pravzaprav za zdravo sladico, ki jo je povsem enostavno pripraviti, zato jo lahko tokrat naredite kar doma.

Prehrana
17. 10. 2024 03.00

Pri katerih kuhinjskih opravilih lahko sodelujejo najmlajši?

Vključevanje malčkov v kuhinjo ne krepi le njihovega zanimanja za hrano, ampak jim tudi pomaga razviti bistvene življenjske spretnosti, kot so sledenje navodilom, izboljšanje motoričnih sposobnosti in spodbujanje ustvarjalnosti. Kdaj otroke vključiti v kuhanje, katera opravila so primerna za določeno starost otroka in katere recepte pripravljati z njimi? O tem smo se pogovarjali z Neli Selan, mag. tur., predavateljico na BIC Ljubljana, Višji strokovni šoli in izvajalko otroških kulinaričnih delavnic z naslovom Mami, oči, v soboto kuham jaz.

Prehrana za dojenčke
12. 10. 2024 04.00

Lečin zelenjavni pire za dojenčke in otroke

Rdeča leča se skuha do kašaste teksture, zato je idealna hrana za dojenčke, hkrati pa je odličen vir beljakovin.

Razvoj otroka
26. 09. 2024 12.15

Zato je pomembno prepoznavati in uravnavati otrokova čustva

Ste vedeli, da otroci, ki se zgodaj naučijo razumeti in nadzorovati svoja čustva, ponavadi razvijejo tudi bolj zdrave strategije obvladovanja čustev, dosegajo boljše akademske uspehe, se dobro znajdejo v družbi in so bolje opremljeni za obvladovanje življenjskih izzivov?

Prehrana v nosečnosti
30. 08. 2024 05.00

Najboljši predlogi za zajtrk nosečnice

Nosečnica potrebuje pestro in uravnoteženo prehrano, s katero zadovolji vse potrebe po energiji in hranilih tako zase kot tudi za svoj plod. V izogib prevelikemu nihanju krvnega sladkorja in da so vsa hranila na voljo takrat, ko jih organizem potrebuje, je za nosečnico pomembno, da uživa redne in enakomerno porazdeljene dnevne obroke, in sicer med pet do šest dnevnih obrokov. Prvi obrok v dnevu naj bo zajtrk.

Družina in odnosi
23. 08. 2024 05.00

Kako uporaba telefona vpliva na otroka

V današnjem času, ko so pametni telefoni in druge naprave stalni spremljevalci našega vsakdana, je izziv čas in pozornost povsem posvetiti otroku brez distrakcij. Čeprav se popolnemu izogibanju tehnologije težko izognemo, je ključno, da ostanemo pozorni in zavestni pri njeni uporabi, saj lahko močno vpliva na otrokov razvoj.

Šola in splet
20. 07. 2024 05.00

Vas bo otrok udaril, če mu vzamete internet?

Nekoč smo otroci ob deževnih dneh brali stripe in knjige. Ali pa gledali v prazno. Danes številni otroci preživljajo popoldneve za ekranom. Nenadzorovani so lahko v zelo slabi družbi. Se zavedamo nevarnosti, ki prežijo nanje?

Vzgoja in vrtec
07. 06. 2024 04.15

Nerazumno visoka pričakovanja otroke pripeljejo do izgorelosti

Čeprav se izgorelost nadarjenih otrok morda sliši kot novodobna izmišljotina, je to zelo resničen pojav. O njej govorimo takrat, ko se otrok z nadpovprečnimi sposobnostmi izčrpa zaradi prevelikega pritiska in nerealnih pričakovanj, ki si jih postavlja sam ali mu jih postavljajo drugi. Ob tem doživlja frustracijo, apatijo, izolacijo, razdražljivost in zmanjšano motivacijo. Pomembno je, da se starši zavedajo edinstvenih značilnosti nadarjenega otroka, saj ga le tako lahko vodijo do oblikovanja realnega odnosa do dosežkov, sprejemanja nepopolnosti in zdravega odnosa do sebe.

Nosečnost
04. 06. 2024 01.45

Ali pes lahko začuti nosečnost pri ženski?

Veliko je bilo že rečenega o psih in njihovi nadpovprečni intuiciji. Kužki naj bi namreč odlično zaznavali počutje in energijo ljudi v svoji okolici. Tako vedo, kdaj potrebujemo tolažbo in kdaj smo srečni ter se veselijo z nami, ko vihtijo svoje igrive repe. Kaj pa nosečnost? Ali čutijo tudi prihod novega bitja? Preverimo.

Družina in odnosi
23. 05. 2024 04.15

Porast psihosocialnih stisk pri otrocih je zaskrbljujoč

V zadnjih letih v Sloveniji narašča število stisk in izzivov pri otrocih in mladostnikih, na kar opozarjajo tudi pri Slovenski krovni zvezi za psihoterapijo (SKZP). "Zakaj je danes toliko potrebe po psihoterapevtskih storitvah, je vprašanje, ki si ga moramo resno zastavljati," pravi Ksenja Kos, predsednica Slovenske krovne zveze za psihoterapijo. Z njo smo se pogovarjali o tem, kaj bi nas moralo skrbeti in zakaj je tako pomembno, da nekaj naredimo tudi na tem področju.

Prosti čas
13. 05. 2024 05.00

Slovenski trener: 'Otrok mora izživeti svoje sanje, ne sanje starša'

Šport otrokom pomaga razviti telesne spretnosti, se razgibati, sklepati prijateljstva, se zabavati, se naučiti timskega dela, poštene igre in izboljšati samozavest. O tem, kako pomembno je slediti otrokovim sanjam in ciljem, ga spodbujati in dovoliti, da pri treniranju športa uživa in se zabava, pa je več povedal trener selekcije U7 in U8 v Zagorju ob Savi Nejc Vozelj. Z njim smo se pogovarjali o vlogi trenerja, o ključnih komponentah ekipnega športa in o tem, na kakšen način lahko starši kar se da najbolje podprejo otroka pri športnem udejstvovanju.

Vzgoja in vrtec
06. 05. 2024 05.00

9 nasvetov za brezskrbno uvajanje v vrtec

Vključitev v vrtec je za otroka in celotno družino velik korak, ki si zasluži veliko pozornost in skrb. Prvi vstop v svet bo zaznamoval tudi vsak naslednji odhod od doma. Prehodi, ki bodo nadalje sledili, bodo prijetnejši ali pa še bolj stresni, saj se bo v otrokovo telo zapisal vzorec sprejemanja izzivov ter stopnja zaupanja do sebe, staršev in zunanjega sveta, ki ga bo spremljal skozi vse nadaljnje življenje.

Lepota in moda
24. 04. 2024 04.15

5 modnih kosov pomladi, ki jih mora imeti vsaka nosečnica

Spomladanski čas je obdobje, ko si lahko privoščimo nekaj več barv, modnih kombinacij in zaradi spremenljivega vremena tudi več slojev oblačil. Katerih 5 kosov pa ne sme manjkati v spomladanski garderobni omari nosečnice? Preverite.

Vzgoja in vrtec
24. 04. 2024 04.00

Kar dve tretjini slovenskih učencev ne doživlja šole kot varnega prostora

Po nedavnih streljanjih in podobnih incidentih na javnih mestih, kot so napadi na šolah v Srbiji in na Finskem ter napad na univerzi na Češkem, opažamo, da se tudi v našem okolju pojavljajo podobne grožnje in dogodki. Izpostavljenost nasilju, ki smo mu kot družba priča v sodobnem času – vojne grozote, vsesplošno nasilje –, je prisotna na vsakem koraku. Otroci pogosto prehitro vstopajo v nasilne virtualne vsebine preko iger, kar jih naredi vedno bolj "odporne" na nasilje.

Nosečnost
06. 01. 2025 13.11

Ideje, kako izkoristiti zadnje tedne nosečnosti

Začetek nosečnosti je razburljiv, nekje na sredi ujamemo ritem, konec nosečnosti pa se zdi, kot bi namesto tednov minevala leta. Zato smo za vas pripravili nekaj idej, kako preživeti zadnje tedne nosečnosti, da bo čas pričakovanja minil hitreje.

Bibaleze
Bibaleze
SLEDI NAM:
Bibaleze.si
Oglaševanje Uredništvo PRO PLUS Moderiranje Piškotki Politika zasebnosti Splošni pogoji Pravila ravnanja za zaščito otrok
ISSN 2630-1679 © 2024, Bibaleze.si, Vse pravice pridržane Verzija: 863