vzpostavitev

Preprečevanje medvrstniškega nasilja: Nasveti za starše in vloga družine
Medvrstniško nasilje je žal vedno bolj prisotno v naših šolah, na ulicah in v družbenih omrežjih. Najnovejši primer se je odvil na eni od ptujskih ulic, kjer je skupina mladoletnikov, najverjetneje osnovnošolcev, napadla svojega sovrstnika.

Kako pretirana skrb ovira otrokov razvoj
Starševstvo je ena najzahtevnejših in najodgovornejših vlog v življenju, saj poleg brezpogojne ljubezni prinaša tudi veliko izzivov, skrbi in odločitev, ki lahko pomembno vplivajo na otrokov razvoj. Sodobni starši so izpostavljeni poplavi informacij o vzgoji, nenehnim družbenim pritiskom in visokim pričakovanjem glede tega, kaj pomeni biti dober starš. V tem kontekstu se pogosto znajdejo v pasti pretirane anksioznosti in nadzora nad življenjem svojega otroka.

Nosečnost in (samo)podoba: ko spremembe na telesu vzbujajo stisko
Rast trebuha in prsi, vedno večja telesna teža, nepravilnosti na koži in številne druge telesne spremembe so nekaj naravnega, a kljub temu nekaterim nosečnicam delajo težave pri sprejemanju svoje nove podobe. Kako sprejeti vse spremembe, ki jih prinese novo obdobje, in vzljubiti svoje telo?

Kako krepiti samopodobo najstnika?
Imeti najstnika ni enostavno. Prehaja skozi veliko sprememb, spopada se z novimi pritiski in odrašča v svetu, s katerim se morda ne boste znali soočiti. Podoba telesa pa je le ena od težav, s katerimi se bo medtem spopadal. Kako izboljšati samozavest najstnika in biti njegova podpora med odraščanjem? Preverite.

Kako okrepiti vez z babico in dedkom?
Stari starši so prava zakladnica modrosti in ljubezni. S temi preprostimi nasveti razkrivamo, kako zgraditi močan odnos z njimi.

5 najslabših tipov mater in kakšni so otroci, ki odraščajo z njimi?
Biti mati se pogosto obravnava kot ena najpomembnejših in nagrajujočih vlog v življenju, a resnica je, da je materinstvo zapleteno, zahtevno in včasih zelo naporno. Koncept "slabe matere" lahko vzbudi globoke občutke krivde, sramu in neustreznosti.

Znaki, ki kažejo, da smo bili kot otroci čustveno zapostavljeni
Psihologi navajajo najpogostejše znake, ki kažejo, da smo bili kot otroci čustveno zapostavljeni.

Tako se odzovite na čustvene izbruhe otroka
V kateri koli starosti je jok normalen odziv na preplavljenost z močnimi občutki, kot so jeza, strah, stres ali celo sreča. Nekateri otroci pa jokajo več kot drugi. Ti isti otroci se lahko pogosteje jezijo, se hitreje počutijo razočarani in postanejo preveč navdušeni v primerjavi s svojimi vrstniki. Kako se odzvati?

Kaj, če se z rojstvom otroka partnerski odnos poslabša?
Rojstvo otroka je trenutek spremembe odnosov, prevzemanja novih vlog, spreminjanja dinamike, kompromisov in prilagajanja. Par postane družina.

To je razlog, da se otroci tako težko umirijo
Raziskava kaže, da kar 67 odstotkov slovenskih otrok ponoči poišče zavetje pri starših. Vzpostavljanje rutine je za otroke izjemno pomembno, saj ključno vpliva na njihov razvoj in stabilnost. Marsikateremu staršu pa vzpostavitev redne rutine predstavlja izziv zaradi otrokove energije in radovednosti.

Porodnišnica Celje: prijetno okolje za varen prihod novorojenčka
V celjski porodnišnici stremijo k visokemu standardu strokovne oskrbe in individualne podpore ter ustvarjanju prijetnega vzdušja, ki omogoča, da porod poteka v varnem in spodbudnem okolju. Njihovo poslanstvo je porodnicam in novorojenčkom zagotoviti vso potrebno skrb za prijetno in nepozabno izkušnjo.

Ta metoda ima ključno vlogo pri ugotavljanju vzrokov neplodnosti
Neplodnost je izjemno težko stanje, ki prizadene številne pare po vsem svetu in ovira njihove sanje o starševstvu. V prizadevanju za diagnosticiranje in zdravljenje neplodnosti je napredek v medicini privedel do uporabe laparoskopije, minimalno invazivne kirurške tehnike, ki ponuja celovit pogled na reproduktivne organe.

Kakšne so najpogostejše težave ob vrnitvi v šolo?
Začetek šolskega leta je vedno pomemben dogodek – tako za otroke kot njihove starše. In po poletnih počitnicah lahko vstop v šolo prinaša tudi različne izzive, pri katerih nam zagotovo pride prav kakšen nasvet ali morebiti celo strokovna pomoč. Ob tej priložnosti smo se zato obrnili na psihosocialno svetovalko, ki svetuje vsem tistim, ki so se znašli v takšni ali drugačni stiski.

Kako uporaba telefona vpliva na otroka
V današnjem času, ko so pametni telefoni in druge naprave stalni spremljevalci našega vsakdana, je izziv čas in pozornost povsem posvetiti otroku brez distrakcij. Čeprav se popolnemu izogibanju tehnologije težko izognemo, je ključno, da ostanemo pozorni in zavestni pri njeni uporabi, saj lahko močno vpliva na otrokov razvoj.

Kako reči 'ne' otroku, ne da bi vas imel za hudobnega starša
Starševstvo je ena najlepših, a tudi najbolj zahtevnih nalog v življenju. Odnos med starši in otroki je nekaj najdragocenejšega, kar imamo, zato si nihče ne želi, da bi ga kaj ogrozilo. Kljub temu pa starši včasih moramo reči 'ne', da bi svoje otroke zaščitili. To pa lahko prinese dvome in skrbi – kako otroku reči 'ne', ne da bi ob tem porušili zaupanje in ljubezen? Skrivnost je v tem, da najdemo pravo mero razumevanja in topline, ko postavljamo meje.

Ženske smo res neverjetne: vse to se dogaja s telesom po porodu
Ne samo da smo ženske sposobne dojenčka devet mesecev nositi in ga tudi roditi, po porodu lahko še proizvajamo mleko in preživimo vse občutne spremembe, ki se dogajajo v našem telesu. Zakaj je po porodu lahko trebuh še nekaj časa kot nosečniški, zakaj so krči maternice hujši po drugem ali tretjem porodu, zakaj lahko zastaja ali uhaja urin in zakaj nekatere nezavedno zadržujejo blato? In še o prekomernem znojenju, večjem stopalu, izpadanju las, strijah in krčnih žilah. Pojasnjuje ginekologinja in porodničarka Marijana Vidmar Šimic.

Napake staršev, zaradi katerih dojenčki slabo spijo
Starši nehote delajo napake, zaradi katerih dojenčki slabo spijo. Poglejmo, katere so najpogostejše.

Kako uspešno komunicirati z najstnikom?
Se trudite vzpostaviti stik s svojim najstnikom? Učinkovita komunikacija je ključ do vzpostavitve močnega odnosa z vašim najstnikom. Za vas smo pripravili nekaj koristnih nasvetov, ki vam lahko pomagajo pri izboljšanju komunikacije z najstnikom.

Tega nosečnice ne vedo, pa bi morale
Čakanje na prihod dojenčka je eno najbolj razburljivih obdobij v življenju bodočih staršev. Urediti je treba kotiček ali sobo za dojenčka, nakupiti opremo, oblačila in pripomočke ter pripraviti torbo za v porodnišnico. Prav priprava torbe je zlasti pri ženskah, ki gredo rodit prvič, poseben izziv, saj se podajajo v neznano in ne vedo točno, kaj bodo potrebovale med bivanjem v porodnišnici. Prav zato smo pripravili nekaj koristnih napotkov in priročen seznam, za katerega verjamemo, da vam bo prišel še kako prav!

Sreča v drugačnosti: družinska harmonija s čudovitim Tristanom
Neža Šabanovič Grmšek opisuje življenje s sinom kot polno ljubezni, radosti in tudi izzivov. Ob njenem potovanju od negotovosti in obupa do sprejemanja in veselja poudarja pomen družinskega razumevanja, povezanosti in pozitivnega pristopa. Z navdihujočo zgodbo o moči, upanju in lepoti vsakdanjih trenutkov odpira srca in vabi medse. Intervju z mamico čudovitega dečka Tristana, ki ima en kromosom več.

Kadar je mama dobro, potem je dobro tudi otrok
Materinstvo je izjemno lepa izkušnja, polna veselja, ljubezni in številnih čudovitih trenutkov. A hkrati s seboj prinaša cel kup izzivov, prilagoditev in zahtev, ki so lahko tako fizično kot čustveno obremenjujoče. Kako uskladiti novo vlogo mamice in še vedno poskrbeti zase? Za vas imamo nekaj uporabnih nasvetov.

Zakaj je pomembno, da so izdelki za otrokovo ustno zdravje biofunkcionalni
Učinkovita ustna higiena pri otrocih je temeljna za vzpostavitev pozitivnih navad in ohranjanje zdravega nasmeha za vse življenje, zato je priporočljivo, da so izdelki, ki jih za svoje otroke izberete, biofunkcionalni. To pomeni, da podpirajo in spodbujajo naravni razvoj otrokovih zob in čeljusti. Tako delujejo v sožitju z naravnim razvojem vseh delov ustne votline, od čeljusti in zob do dihanja.

4 koraki za vzpostavitev dobrega odnosa z otrokom
Si želite korenito spremeniti odnos z otrokom na bolje? Za vas imamo nekaj konkretnih predlogov.

Bodoči starši bi morali misliti tudi na to!
Čakanje na prihod dojenčka je eno najbolj razbruljivih obdobij v življenju. Na začetku se nam zdi, da je devet mesecev več kot dovolj za sproščeno in umirjeno pripravo na prihod dojenčka, na koncu pa moramo običajno kar hiteti, da se v porodnišnico odpravimo res pripravljeni – kolikor smo pač lahko. Na nekatere stvari, kot so priprava torbe za v porodnišnico, se namreč lahko pripravimo, na druge, med katere sodi tudi potek poroda, pa nimamo vpliva. Prav zato je pomembno, da izbiri porodnišnice namenimo vsaj toliko pozornosti kot porodni torbi.

6 načinov, kako biti telesno pozitivna mamica
Se ujamete med opazovanjem v ogledalu in nesrečnim pogledom: 'Kdaj sem pridobila takšno postavo?' Ob tem vas lahko opazujejo tudi vaši otroci in prevzemajo vzorce nezadovoljstva z lastnim telesom. A prav gotovo si ne želite, da bi med odraščanjem čutili enako do svojih teles, kar čutite same. Kako spremeniti vzorec in sprejeti svoje telo?

Čudovita novica za vse, ki nameravate roditi v Ljubljani
Priprave na prihod novorojenčka so vsekakor eno najlepših obdobij v življenju. Večina že v prvem trimesečju kupi vsaj enega ali dva kompleta oblačil za dojenčka, v drugem sledi načrtovanje otroške sobice oziroma kotička za novorojenčka, v tretjem pa je čas za pripravo torbe za v porodnišnico. Ta mora vsebovati vse, kar je potrebno za čim boljše počutje mamice in novorojenčka. Ker pa se potrebe in želje bodočih mamic razlikujejo, je dobro vedeti, česa nikakor ne smete pozabiti in kaj lahko mirno 'pozabite' doma. Kar nekaj stvari vam namreč zagotovijo porodnišnice.

8 nasvetov, kako otrokom s posebnimi potrebami olajšati vrnitev v šolo
Po dolgih, brezskrbnih poletnih dnevih je čas vrnitve otroka v šolo ali vrtec mejnik, na katerega se je dobro pripraviti. Za vse starše je to stresni čas, za starše otrok z dodatnimi izzivi pa je še dodatno kompleksen, saj ima vsak otrok svoje specifične zahteve in izzive, ki jih je treba pravilno nasloviti in jih upoštevati.

Zato je pomembno, da si starša delita skrb za otroka
Starševstvo prinaša veliko odgovornosti, a če si oba starša to sorazmerno delita, je vse skupaj lahko dosti lažje. Kako poiskati ravnovesje med vsemi obveznostmi? Preverite.

Največja napaka, ki jo dela marsikateri starš
Vsak starš se v določenem obdobju sreča z vprašanjem, kdaj je najbolj primeren trenutek za odvajanje od pleničk in kako se tega procesa sploh lotiti, da bo za vse čim manj stresen. A univerzalnega odgovora in posploševanja v tem primeru ni – vsak otrok je poseben in drugačen, vsak se razvija na svoj način. Zagotovo pa je v tem obdobju pomembno eno, in to je, da smo maksimalno potrpežljivi in da ne prehitevamo.

Odprti pogovori brez obsojanja so za najstnike nujni
Odprti pogovori brez obsojanja na temo spolnosti, pubertete, teles in medsebojnih odnosov bodo vašim najstnikom pomagali, da bodo imeli kar se da dobre vire informacij, s katerimi bodo vstopali v zdrave in varne odnose. Ni vam treba biti strokovnjak, le pripravljeni morate biti na pogovor, predvsem pa na to, da otroku prisluhnete.