Bibaleze.si

medicinski

Novice
02. 04. 2025 08.13

Srce parajoča zgodba: Ogledalo usodno za dveletnika

Nesreče se lahko zgodijo v trenutku, ko jih najmanj pričakujemo, še posebej, ko gre za naše najmlajše. Vsaka malenkost, ki jo pogosto spregledamo, lahko predstavlja nevarnost, zato je pomembno, da smo kot starši vedno pozorni na svoje malčke.

Porodne zgodbe
03. 03. 2025 05.00

Zgodba o nenavadnem porodu: Dojenček, ki je prišel med spanjem

Porod je za večino žensk intenziven, boleč in naporen proces, ki zahteva popolno pozornost in pripravljenost. Vendar pa, kot pri mnogih stvareh v življenju niso vsi porodi enaki. Včasih se zgodi, da porod poteka na nenavaden način, kot je primer mame v članku.

Resnične zgodbe
28. 02. 2025 11.04

Je mogoče? Najstnica zanosila po oralnem zadovoljevanju

Zdravniki so zabeležili edinstven primer najstnice, ki je zaradi nenavadnega niza dogodkov zanosila zaradi oralnega seksa.

Dojenček
30. 01. 2025 05.00

Medicinski razlogi za opustitev dojenja so redki

Mati in otrok od prvega trenutka vzpostavita čustveno vez, med drugim tudi z dojenjem, ki velja za naraven način hranjenja dojenčka v prvih mesecih njegovega življenja. Z dojenjem zagotovimo otroku vsa potrebna hranila in v njem spodbudimo prijetne občutke, od varnosti, pripadnosti do globlje povezanosti. O dojenju smo se pogovarjali tudi s pediatrinjo in mednarodno svetovalko za laktacijo prim. Andrejo Tekauc Golob.

Porod
06. 12. 2024 04.00

Pravica do posteljice: medicinski odpadek ali simbol življenja?

Posteljica, ki med nosečnostjo omogoča povezavo med materjo in plodom, po porodu izgubi svojo funkcijo. Po slovenskih predpisih se obravnava kot medicinski odpadek, zato je porodnišnice ne smejo izročiti porodnicam, kar odpira razprave, ali bi morale imeti porodnice pravico odločati o njeni uporabi.

Novice
29. 11. 2024 10.20

Neža Šabanovič Grmšek: Nesmiselno je, da morajo starši vsako leto dokazovati sindrom, ki ni ozdravljiv

''Najbolj osnovno kar želimo povedati je, da za našo državo 'samo' Downov sindrom ni dovolj, da se prizna da je to otrok, ki potrebuje posebno nego in varstvo. Še bolj nesmiselno je, da morajo starši vsako leto dokazovati sindrom, ki ni ozdravljiv, ki se ga ne da operirat ali spremeniti. Ravno nasprotno, jasno je, da imajo otroci z DS vsako leto več diagnoz in težav.'' poudarja mama osemletnega otroka z Downovim sindromom Neža Šabanovič Grmšek. Poglejmo si podrobno problematiko, ki pesti starše otrok z Downovim sindromom.

Novice
28. 11. 2024 14.33

Starši otrok z Downowim sindromom pozivajo k širitvi pravice do dodatka za nego otroka

Društvo Downow sindrom si prizadeva za spremembo pravilnika, ki je podlaga za uveljavljanje pravice do dodatka za nego otroka. Starši vseh otrok z Downovim sindromom namreč niso upravičeni do omenjenega dodatka, prav tako jo morajo nekateri vedno znova dokazovati, čeprav gre za doživljenjsko diagnozo, je društvo opozorilo na novinarski konferenci.

Porodnišnice
30. 10. 2024 02.15

Porodnišnica Celje: prijetno okolje za varen prihod novorojenčka

V celjski porodnišnici stremijo k visokemu standardu strokovne oskrbe in individualne podpore ter ustvarjanju prijetnega vzdušja, ki omogoča, da porod poteka v varnem in spodbudnem okolju. Njihovo poslanstvo je porodnicam in novorojenčkom zagotoviti vso potrebno skrb za prijetno in nepozabno izkušnjo.

Družina in odnosi
23. 08. 2024 05.00

Kako uporaba telefona vpliva na otroka

V današnjem času, ko so pametni telefoni in druge naprave stalni spremljevalci našega vsakdana, je izziv čas in pozornost povsem posvetiti otroku brez distrakcij. Čeprav se popolnemu izogibanju tehnologije težko izognemo, je ključno, da ostanemo pozorni in zavestni pri njeni uporabi, saj lahko močno vpliva na otrokov razvoj.

Nosečnost
12. 08. 2024 05.00

Kdo je dula?

Dula je obporodna spremljevlka, ki spremlja nosečnico v obdobju pričakovanja otroka, med porodom in po njem. Ob njej je zato, da jo pripravi na vse, kar se bo dogajalo v tako posebnem obdobju, da jo seznani z vsemi spremembami, tako fizičnim kot tudi čustvenimi. Potrudi se, da vsem prisotnim ob porodu ostane ta izkušnja v lepem spominu.

Vzgoja in vrtec
05. 08. 2024 05.00

Zakaj se otroci zjutraj ne želijo obleči?

Kaj narediti, če se malček zjutraj, ko se vsem mudi v šolo ali službo, odloči, da se ne bo oblekel in pri tem vztraja? Zakaj se to dogaja in kako ravnati, preverite v tokratnem prispevku.

Zdrava nosečnica
02. 08. 2024 05.00

'Nosečniški možgani': mit ali resnica?

Marsikatera nosečnica in mamica v zgodnjem obdobju materinstva se srečuje s fenomenom 'nosečniških možganov', ki vključuje upad kognitivnih sposobnosti, težave s spominom in koncentracijo ter občutek miselne odsotnosti.

Zanositev
17. 04. 2024 05.00

10 najpogostejših napak, ki jih počnete, ko načrtujete nosečnost

V želji, da bi jim čim prej uspelo zanositi, pari počnejo vrsto napak, ki lahko negativno vplivajo na uspešno zanositev. Preverite, za katere napake gre.

Zdrav otrok
12. 02. 2024 04.30

Starši vse pogosteje odstranjujejo uši z naravnimi metodami. Pa so učinkovite?

Kadar eden izmed družinskih članov domov prinese uši, so potrebni preventivni ukrepi, ki bi zaščitili preostale člane družine, tistemu, ki je staknil uši, pa čim prej odstranili zajedavce. Kako to storiti? Nekateri starši pri tem preizkušajo naravne metode. Pa so res učinkovite?

Novice
05. 12. 2023 05.00

Mixa – francoski strokovnjak za občutljivo kožo predstavlja tri nove napredne večnamenske kreme

Hipoalergeno. Formulirano pod zdravniškim nadzorom. Primerno za občutljivo kožo.

Zdrav otrok
30. 11. 2023 11.27

Takrat je čas, da posežemo po probiotikih za otroke

Če se prehranjujete raznoliko in vaši otroci normalno rastejo ter se zdi, da nimajo prebavnih težav, potem verjetno ne potrebujete probiotičnega dodatka. Če pa se pri otroku pojavijo določeni simptomi in znaki, pa je morda čas, da začnete probiotike dodajati v otrokovo prehrano. Kaj sploh so probiotiki in kako delujejo?

Novice
15. 10. 2023 05.00

5 zvezdnic, ki imajo otroka z Downovim sindromom

Pet znanih zvezdnic, ki so postale mame otroku z Downovim sindromom ima dve skupni točki: strinjajo se, da se v ničemer ne razlikujejo od drugih mamic, hkrati pa imajo zaradi priljubljenosti ogromen vpliv na ozaveščanje o tej kromosomski napaki in sprejemanje le te v javnosti.

Trači
13. 10. 2023 05.00

Po carskem rezu je zvezdnico pričakalo še eno nepričakovano presenečenje

Igralec Henry Golding in njegova žena Liv Lo sta razveselila svoje oboževalce z veselo novico o rojstvu novega družinskega člana, Florence Likan Golding. Par je delil intimne trenutke na Instagramu, vključno s poljubi Henryja novorojenčku in trenutki nege. Liv je natančenje opisala svojo drugo nosečnost, ki se je zaključila s carskim rezom.

Spanje in dojenje
12. 10. 2023 05.00

Lahko mamica, ki zboli, še vedno doji?

Na splošno lahko bolna mati še naprej doji svojega otroka. Materino mleko ima številne koristi za zdravje in pomaga zaščititi otroka pred okužbami in boleznimi. Pravzaprav, kadar je mati bolna, njeno telo proizvede specifična protitelesa, ki se z materinim mlekom prenesejo na otroka in tako nudijo dodatno zaščito.Vendar pa so v določenih situacijah potrebni previdnostni ukrepi za preprečitev prenosa bolezni na otroka. Več o tem v spodnjem prispevku.

Nosečnost
18. 09. 2023 05.00

V slovenskih porodnišnicah uporabljajo različne metode lajšanja obporodnih bolečin

V slovenskih porodnišnicah uporabljajo različne metode lajšanja obporodnih bolečin, ki so dandanes v veliki večini brezplačne in jih omogočajo 24 ur na dan. Preverite, katere so na voljo!

Intervju
14. 06. 2023 05.00

Dula Špela: 'Vsako žensko bi morali vprašati, kaj si želi ob porodu'

Dula Špela Peternel me je na poti k njej poklicala, če se lahko dobiva na drugi lokaciji, kajti še isti dan je pozneje odhitela nudit podporo pri porodu. Po poznejšem vnovičnem stiku je vesela zaupala, da je bil porod znova nepozaben.

Nosečnost
18. 05. 2023 05.00

Ali shraniti matične celice in zakaj?

V pričakovanju novega družinskega člana se med številnimi drugimi lahko pojavi tudi vprašanje, ali shraniti matične celice iz popkovnične krvi in popkovnice. Na nekaj vprašanj, ki bodo bodočim staršem mogoče pomagala pri odločitvi, je odgovoril dr. Marko Strbad, univerzitetni diplomirani mikrobiolog, ki ima večletne izkušnje pri delu z matičnimi celicami.

Partnerski odnosi
07. 05. 2023 05.00

Razbijamo mite: Ali 'možev šiv' res obstaja?

Ste že slišali za možev šiv? Izraz se nanaša na dodaten šiv, ki naj bi ga nekatere ženske dobile pri šivanju prerezanega presredka po vaginalnem porodu. Zanimivost tega malega vozlička pa je seveda ta, da presega to, čemur je namenjen. Domnevno naj bi bil namenjen možu, saj naj bi omogočil zožitev nožnice in s tem večji užitek v spolnosti. Čeprav gre za precej mejno teorijo, je treba poudariti, da možev šiv ni niti sprejeta praksa niti potrjen medicinski postopek. Raziskovalci so večino dokazov o njem zbrali iz pričevanja porodnic in zdravstvenih delavcev. Gre torej za mit, neslano šalo ali urbano legendo?

Zdrav otrok
26. 01. 2023 05.00

Sindrom, ki se pogosteje pojavlja pri deklicah kot pri dečkih

Rettov sindrom (RTT) je razvojno-nevrološka motnja, ki se pogosteje pojavlja pri deklicah. Večina dojenčkov z Rettovim sindromom se v prvih šestih mesecih življenja razvija v skladu s pričakovanji.

Novice
19. 05. 2022 09.54

Z »Urbanovo srečko« do potrebnih sredstev za razvoj genske terapije

Deček Urban se je rodil z okvaro na genu CTNNB1, zaradi katere ne more hoditi in govoriti. Starši so se povezali z raziskovalci v Sloveniji in po svetu ter zagnali svetovni projekt razvoja genske terapije. Vse, ki to zmorejo, pozivajo k nakupu srečke in s tem k donaciji. Srečke lahko za 5 EUR kupi vsak, ki želi pomagati pri razvoju zdravila oziroma genske terapije za pomoč dečku Urbanu do njegovih prvih korakov.

Nosečnost
19. 03. 2022 04.45

Porod kot najbolj travmatična izkušnja

Vsaka ženska ima edinstveno porodno izkušnjo; za nekatere je to dogodek, ki se ga vedno znova rade spominjajo, za druge pa morda vir težkih občutkov ali celo travm. Če akt poroda spremljajo izrazito težka doživetja, lahko povzroči celo posttravmatsko stresno motnjo (PTSM).

Porodne zgodbe
25. 02. 2022 07.44

Odpeljali so jo z reševalnim vozilom v Ljubljano, a so uspeli zaustaviti popadke

Leto 2010 ... Doma sva imela že punčko. PDP sem imela aprila. Med previjanjem hčerkice sem en mesec prej začutila ostro bolečino v predelu križa. Ker se je bolečina ponavljala, sem poklicala v porodnišnico Celje, kjer so mi svetovali pregled pri njih. Nato smo se uredili in se odpeljali na pregled.

Porodne zgodbe
30. 10. 2021 05.00

'Hvala ginekologinji, ki naju je tisto noč rešila'

Pogumna mlada mamica, Brina, je z nami delila porodno zgodbo, v kateri sta kljub začetnemu strahu in občutku nemoči ob porodu z možem dobila najlepše darilo, malega borca Gala. Preberite si njihovo zgodbo.

Novice
20. 09. 2021 08.05

Tjaša Š. Troha: 'Za srečo je potrebna svoboda, za svobodo pa pogum'

»Človeško nepopolna in s tem popolnoma človeška,« zase pravi Tjaša Š. Troha, mama 5 otrok, diplomirana medicinska sestra, certificirana praktikantka metode ThetaHealing in certificirana izvajalka metode tapkanja, ki nosi v sebi veliko željo pomagati žalujočim in trpečim ob izgubi bližnjih. Tudi sama se je soočila z izgubo otroka, ki je zaznamovala njen pogled na svet in jo popolnoma spremenila. O tem in marsičem smo se z njo pogovarjali v spodnjem intervjuju.

Po porodu
04. 09. 2021 07.15

Steznik po porodu: da ali ne?

Če ste noseči ali ste pred kratkim rodili, ste verjetno pripravljeni narediti veliko, da se vaša postava vrne v čas pred nosečnostjo. Eden od pripomočkov je tako tudi poporodni steznik.

Bibaleze
Bibaleze
SLEDI NAM:
Bibaleze.si
Oglaševanje Uredništvo PRO PLUS Moderiranje Piškotki Politika zasebnosti Splošni pogoji Pravila ravnanja za zaščito otrok
ISSN 2630-1679 © 2024, Bibaleze.si, Vse pravice pridržane Verzija: 863