zzzs

Aidin počivalnik išče novega lastnika
Pred slabima dvema mesecema smo pisali, da družina iz Trbovelj, v kateri živi dekle s cerebralno paralizo, išče pomoč za sredstva za invalidski voziček. Imamo čudovito novico. Družini je uspelo dobiti nov električni voziček, sedaj pa starega podarjajo. Zato, če morda potrebujete, berite naprej.

Kaj se dogaja z dojenčkom takoj po porodu?
Zanimivo, kako nejasno in zabrisano je bilo dogajanje po mojem prvem porodu. Spominjam se, kako sem vsa utrujena ponavljala, ali je s sinčkom vse v redu, nisem pa natančno vedela, kaj se je z njim dogajalo v prvih minutah po njegovem rojstvu. A kmalu so mi ga dali v naročje, rekoč: "Bravo, mamica! Dobili ste zdravega sinčka! Čestitamo!"

Ona sanja o sprehodih v naravi: vaša donacija ji lahko to omogoči
Iz Trbovelj je prišla prošnja družine, v kateri živi dekle s cerebralno paralizo, po imenu Aida. 21-letnica je pri komaj treh mesecih starosti zbolela za hudo obliko epilepsije, posledično pa je njen gibalni in duševni razvoj na nivoju 6 mesečnega otroka. Starši so v stiski, ker ne zmorejo več poganjati invalidskega vozička v trboveljski hrib, na katerem živijo, električni voziček pa ji ne pripada v sklopu ZZZS, ker ga ne zmore upravljati sama. Vaša donacija jim lahko pomaga do boljših življenjskih pogojev.

5-letni Miloš je fantek z redko genetsko boleznijo kože
V Društvu Viljem Julijan so začeli s kampanjo, s katero želijo omogočiti slovenskim otrokom z redkimi boleznimi čim prejšnji dostop do najnovejših genskih zdravljenj. Nedavno sta bili namreč v ZDA odobreni novi in trenutno edini genski zdravili za dve zelo hudi in kruti ter drugače neozdravljivi genetski bolezni – bulozno epidermolizo in Duchennovo mišično distrofijo. Za ti dve bolezni do sedaj ni bilo nobenega pravega zdravila, v ZDA pa sta sedaj bolnikom na voljo dve revolucionarni novi genski terapiji Vyjuvek in Elevidys, ki sta trenutno edini tovrstni zdravili, ki pa še nista na voljo v Sloveniji oziroma v EU.

Prvi ultrazvok – kaj pričakovati?
Ultrazvočni pregled zagotavlja vpogled v razvoj življenja v maternici in nudi bistvene informacije o nosečnosti. Razumevanje vsega, kar lahko pričakujete med prvim ultrazvokom, pa lahko pomaga ublažiti morebitne skrbi ali dvome. Da vam bo čas do prvega pregleda hitreje minil, smo za vas pripravili nekaj informativnih napotkov.

Kako je pri nas z zamrznitvijo jajčnih celic?
V Sloveniji lahko po zakonodaji jajčne celice zamrznejo zgolj ženske, ki jim grozi, da bodo zaradi nekaterih bolezni in zdravljenja s kemoterapijo ali radiologijo postale neplodne. Ali pa ženske, ki so že v postopku umetne oploditve. Zamrzovanja jajčec zaradi osebne volje zakon za zdaj ne dovoljuje.

Vse več otrok potrebuje ortodontsko obravnavo
Vse več otrok potrebuje ortodontsko obravnavo. Razlogi so različni in nekatere gre pripisati tudi modernemu načinu življenja in višjim estetskim standardom. Kako lahko starši pripomoremo zmanjšati tveganje, da bo otrok potreboval ortodontsko zdravljenje, sta pojasnili ortodontka Gordana Čižmek in zobozdravnica Urška Šavli.

Uporabne informacije za starše otrok s posebnimi potrebami
Vse o prvih korakih birokracije za starše otrok s posebnimi potrebami.

Vse pravice in ugodnosti staršev na enem mestu
V Sloveniji je starševski dopust v preteklem letu 2022 izrabilo 25.073 mamic in 892 očkov. Nadomestilo za odmor med dojenjem je prejemalo 89 mamic, pravico do plačila prispevkov zaradi varstva najmanj štirih otrok pa je uveljavljalo 13 očkov in 1075 mamic.

Kako in kdaj zavarovati otroka?
Ko se odločite za družino, je dobro vedeti, kaj vse morate po rojstvu otroka storiti. Za svojega novorojenčka morate starši urediti vrsto postopkov in dokumentacije ter poleg tega skleniti tudi zavarovanje. S tem starši poskrbite za svojo finančno varnost in s tem tudi varnost otroka.

Katere preiskave v nosečnosti poznamo?
V okviru osnovnega zdravstvenega zavarovanja je zdravi nosečnici omogočenih deset sistematičnih pregledov in dve ultrazvočni preiskavi. Redni pregledi in preiskave v nosečnosti so pomembni za ohranjanje in krepitev zdravja nosečnice, ploda in kasneje otroka ter pravočasno prepoznavanje morebitnih zdravstvenih težav, ki jih lahko posledično ustrezno obravnavajo in po potrebi tudi zdravijo.

Povpraševanje po počitniškem varstvu vse večje
Starši nimamo dovolj dopusta, da bi lahko bili prosti vse poletje in da bi čuvali svoje otroke med poletnimi počitnicami, obenem nimamo vsi možnosti varstva pri babicah in dedkih ter drugih sorodnikih, prijateljih, znancih. Ena od cenejših ali celo brezplačnih možnosti je počitniško varstvo, ki ga organizirajo nekatere občine in kjer se otroci družijo, se udeležujejo raznovrstnih dejavnosti in izletov ter spoznajo nove prijatelje. Preverite, kakšno počitniško varstvo, dejavnosti in delavnice ponujajo v različnih mestnih občinah!

Mamica Sonja: "Če bi nas opazovali površno, ne bi opazili, da je sin naglušen"
"Naglušnost ni tako strašna, kot se mnogim zdi. Midva svojega fantka ne želiva opredeljevati kot drugačnega. Tako ali tako je vsak otrok drugačen, poseben, edinstven. Najin ima neizmerno količino energije, je glasen in izjemno srčen in to je tisto, kar ga definira," so besede Sonje, mamice skoraj petletnega Lenarta, ki se je rodil z okvaro sluha.

O neplodnosti: 'Otrok ni zdravilo, ni obliž, je nadgradnja in obogatitev tistega, kar že imata'
Neplodnost je še vedno tabu tema, o kateri pari težko spregovorijo. V Sloveniji za neplodnostjo trpi vsak 6. par. O osebni izkušnji spopadanja z neplodnostjo, občutki poraza in bremena, ki lahko vplivajo tudi na partnerski odnos, pa je iskreno spregovorila Maja Henigman. Z njeno zgodbo se lahko poistoveti marsikatera ženska.

''Imela sem nosečniško sladkorno bolezen''
Sladkorna bolezen se lahko pojavi pri nosečnici. Ali je potrebno zdravljenje? Kaj se lahko zgodi, če se ne določi za to, si preberite v spodnjih vrsticah.

Mirjana Šukelj: To je strah, ki se ga ne da opisati, ki se zažre v kosti in sleherni delček telesa.
Lino Šukelj je pred dobrimi petimi leti prinesel dobri mož Božiček in za rojstni dan si najbolj želi zdravja. Njena mama Mirjana in oče Blaž iz Posavja si najbolj želita, da bi lahko nadaljevala potrebne terapije in odpotovala v Kijev, kjer bi ji lahko pomagali. Preberite si Linino zgodbo in deklici pomagajte po svojih močeh.

Kdaj na prvi pregled v nosečnosti?
Opravili ste nosečniški test in pokazal se je plus. Jupiii, s partnerjem sta neizmerno vesela. Čas je, da se naročite pri izbranem ginekologu na prvi pregled. Toda tja ne pridite brez osnovnih informacij! V spodnjih vrsticah boste tudi izvedeli, kaj vse vas tisti dan čaka, ko boste dobili še uradno potrdilo, da ste v veselem pričakovanju.

Staršu bo ob otroku v bolnišnici priznana pravica do bolniške odsotnosti!
Preverite, če vam pripada nega otroka, če je eden od staršev že doma na bolniški, ali če je mamica na porodniški. Pa tudi, koliko nege pripada, če je doma z bolnim otrokom očka, mamica pa je na skrajšanem delovnem času. In še – končno se obetajo zakonodajne spremembe, ko bo staršu ob bolnem otroku v bolnišnici priznana pravica do bolniške odsotnosti!

Na področju cepljenja z novim letom spremembe tudi za najmlajše
Ena od mamic je na družbenih omrežjih zapisala, da se po novem letu menja cepivo za dojenčke. Tako naj bi bili ob prvem cepljenju v mešanici cepiva tudi cepivo proti HPV. Preverite, ali navedeno drži!

Obiski zobozdravnika so pri izraščanju zob zelo pomembni
Umivanje zob. Izziv za starše, kako otroka naučiti doslednosti in natančnega izvajanja ustne higiene. Pomembno za vsakega, saj si vsi želimo zdravih, belih in bleščečih zob. Obdobje okoli šestega leta otrokove starosti je tisto, v katerem se začnejo majati in izpadati najprej spodnji sekalci, in takrat je tudi čas za izrast stalnih zob.

''Mama sem že šest tednov. Ginekolog mi je svetoval ...''
Šest tednov se že preizkušate v vlogi mame in odlično vam gre. Čaka vas prvi pregled in ginekologu lahko zastavite številna vprašanja, ki se vam porajajo v glavi. Posvetujte se tudi o nadaljnji zaščiti med spolnimi odnosi.

To je Vid! Izredno nasmejan otrok
Manja Gašpar je mamica 22 mesecev staremu Vidu, ki so ga že takoj po rojstvu oživljali. Posledica zapletov pri porodu je poškodba možganov in danes deček mora obiskovati številne terapije, s katerimi mu pomagajo osvajati znanje, kot je držanje glavice pokonci, obračanje, plazenje, sedenje, hoja ... sam ne zmore jesti. Mamica pravi: ''Njegov napredek je res počasen, vendar se premikamo naprej, naprej in samo naprej.'' Nihče pa ne more spregledati njegovega nasmeška, ki te v trenutku osvoji, ter neizmerne volje za življenje. Zato je prav, da mu vsi pomagamo pri tem napredku in zanj zbiramo star papir.

13-letna Sara ima srce parajočo zgodbo
Mamica Petra Vrankar nam je zaupala zgodbo o njeni 13-letni hčerki Sari, ki ima cerebralno paralizo. Deklica je njena princesa, ki vse okrog sebe uči, kaj je bistvo življenja, kako je treba biti hvaležen za najmanjšo stvar. Pozivamo vas, da srčni deklici pomagate tako, da se pridružite zbiralni akciji starega papirja ter ji omogočite nakup večjega vozička, s katerim se bi rada podala raziskovat lepote narave. ''Še vedno ne bo premagovala stopnic, bo pa lahko dejansko sredi gozda poslušala veter in ptice. Lahko bo šla na Menino planino h konjem na pašo. Klanci bodo veliko lažje premagljivi.''

Poškodba očesa
Pozdravljeni! Pri 5-ih letih sem imel poškodbo očesa s puščico od loka. Imel sem 4 operativne posege, vendar se vid ni izboljšal. Takrat so mi povedali, da imam suh živec. Sedaj sem star 38 let, pa m...

Kontaktne leče
Imam samo eno oko slabovidno. Razmišljam, da bi prešla z očal na eno lečo. Ker o lečah ne vem prav dosti, me zanima, če obstajajo takšne, ki jih lahko imaš v očesu do 15 ur in na koliko časa jih moraš...

Pregled za kontaktne leče
Pozdravljeni! Imam problem, ki pa je predvsem "proceduralne" narave. Upam, da mi boste kljub temu znali odgovoriti...Približno 2 leti nosim mehke kontaktne leče. Na 1. pregledu so mi naročili, da naj ...

Koristna informacija o kontracepcijskih sredstvih in pregledu pri ginekologu
Ali moram, če prosim pri ginekologu za kontracepcijsko sredstvo, ki ga ni mogoče dobiti na t. i. zeleni recept, tudi pregled v celoti plačati sama?

Od 1. julija novost za nosečnice, doječe mame in otroke!
Evropska uredba, ki se je začela uporabljati 1. julija letos, zavezuje članice k temu, da zobozdravniki pri otrocih do 15. leta, nosečnicah in doječih materah uporabijo bele zalivke in ne več amalgamskih. To pomeni, da bo zdravstvena blagajna v celoti krila bele zalivke za te skupine ljudi, medtem ko jih je bilo treba doslej plačevati.

V Mariboru zdravijo dojenčka z ošpicami
V Mariboru zdravijo dojenčka z ošpicami, ki je bil v stiku z okuženim moškim in ni bil cepljen, ker še ni bil dovolj star. Preverite, kakšni so znaki ošpic in ali so lahko nevarne za nosečnico!

Dobili bodo denar nazaj!
Univerzitetni klinični center (UKC) Maribor je staršem bolnih otrok, starejših od šest let, za sobivanje v mariborski bolnišnici štiri leta zaračunaval preveč denarja, je poročal časnik Večer. Ob tem so dodali, da so kmalu po njihovem razkritju ceno ustrezno znižali, staršem pa bodo preveč plačane zneske povrnili.