Bibaleze.si

obiskov

Svet slavnih
16. 01. 2025 12.27

To so zvezdniki, ki so pred slavo delali v slabo plačanih službah

Slavne včasih tako častimo, da pozabimo, da so pravzaprav le ljudje kot vsi ostali. Čeprav so mnogi znani posamezniki svojo kariero začeli že pri rosnih letih, so številni najprej delali v običajnih službah, da bi si zaslužili za preživetje, medtem ko so vztrajali pri svojih velikanskih sanjah.

Dojenček
11. 10. 2024 05.00

Kaj se dogaja z dojenčkom takoj po porodu?

Zanimivo, kako nejasno in zabrisano je bilo dogajanje po mojem prvem porodu. Spominjam se, kako sem vsa utrujena ponavljala, ali je s sinčkom vse v redu, nisem pa natančno vedela, kaj se je z njim dogajalo v prvih minutah po njegovem rojstvu. A kmalu so mi ga dali v naročje, rekoč: "Bravo, mamica! Dobili ste zdravega sinčka! Čestitamo!"

Nosečnost
10. 06. 2024 02.30

To stanje je lahko nevarno tako za žensko, kot še nerojenega otroka

Pregoreksija je pogovorni izraz, ki je v zadnjih letih postal priljubljen za opis obsesije in strahu pred povečanjem telesne teže med nosečnostjo. Gre za želje in poskuse nosečnice, da nadzoruje povečanje telesne teže ali obliko telesa z dietami, intenzivno vadbo in drugimi ukrepi. Včasih sovpada z že obstoječimi motnjami hranjenja, lahko pa se pojavi tudi pri nosečnici, ki v preteklosti ni imela tovrstnih težav. Če se to stanje ne obravnava, je lahko nevarno tako za žensko kot za še nerojenega otroka.

Družina in odnosi
15. 05. 2024 05.00

Sindrom zlonamernega starša: visoko konfliktne ločitve in posledice za otroka

Ločitev je dogodek, ki spremeni življenje in ima lahko globoke čustvene posledice za vse vpletene strani, zlasti če so v navzkrižnem ognju ujeti otroci. V nekaterih nesrečnih primerih pride do pojava, znanega kot sindrom zlonamernega starša, ki izrazito poslabša že tako zahtevne postopke ločitve in skrbništva. Nekateri zakonci se vedejo ekstremno in gredo za dosego svojega cilja (maščevanja) preko vseh meja. Prav v zvezi s tovrstnim vedenjem je dr. Ira Turkat, profesor, znanstvenik in terapevt, specializiran za sodne postopke, leta 1995 prvi uvedel izraz sindrom zlonamernega starša.

Intervju
11. 04. 2024 05.00

Anja Kastelic: 'Najhujša bolezen te kulture je osamljenost'

Plemenita gesta minoritskega samostana svetega Maksimilijana Kolbeja v središču Ljubljane, da obolelim za rakom in staršem otrok, ki se zdravijo na Pediatrični kliniki v Ljubljani, odstopijo štiri urejene sobe samostana, je ganila uporabnike družbenih omrežij, ki so njihovo objavo delili dalje. Kaj ponujajo, od kod ideja in koliko ljudi poseže v resnici za njihovo pomočjo, pa nam je v pogovoru pojasnila Anja Kastelic, posvečena sestra iz skupnosti Na tvojo Besedo, ki je tudi odgovorna za samostanske prostore.

Po porodu
15. 12. 2023 05.00

Neprecenljiva vloga patronažnih medicinskih sester v prvih dneh življenja

Patronažne medicinske sestre imajo ključno vlogo v prvih dneh materinstva. Pomagajo, vodijo in svetujejo v najlepšem in hkrati zahtevnem obdobju. So neprecenljive takrat, ko mamica, dojenček in celotna družina vstopajo na novo pot skupnega življenja. V dom prinašajo znanje, podporo in toplino ter so priče ustvarjanja prvih vezi med materjo in otročkom.

Trači
28. 11. 2023 05.00

Po hudi prvi nosečnosti je olimpijska prvakinja delila veselo novico

Allyson Michelle Felix je razveselila svoje oboževalce z novico o pričakovanju drugega otroka s svojim možem Kennethom Fergusonom. Par je že ponosen starš petletne hčerke Camryn. 38-letna športnica je delila srečne trenutke družine na Instagramovem profilu, kjer je najmlajša Camryn razkrila, da pričakujejo mlajšega bratca

Vzgoja in vrtec
29. 10. 2023 05.00

Psihoterapevtka razkriva, kako pomagati otroku, ki se boji zdravnika

Otroci se pogosto bojijo zdravnika in svojo stisko izražajo z jokom, moledovanjem, kričanjem, trmo, tresavico. Kako naj sestarši odzovejo, če ima otrok stisko v čakalnici ali ordinaciji, pred odvzemom krvi, cepljenjem ...? Kako naj ga skušajo pomiriti? Odgovarja specializantka transakcijsko analitične psihoterapije Aleksandra Deu Bajt.

Zdrav otrok
13. 10. 2023 05.00

Zato so redni pregledi pri zobozdravniku tako pomembni

Z otroško zobozdravnico in bibino svetovalko, Urško Šavli, dr. dent. med., smo se pogovarjali o tem, zakaj je pomembno redno obiskovati zobozdravnika, kako lahko uporaba dude vpliva na razvoj čeljusti ter kakšne so smernice prehranjevanja za zdrave zobe. Več pa v spodnjem pogovoru.

Zdrav otrok
03. 10. 2023 05.00

Zobozdravnica Tea: 'Strah pred zobozdravnikom je dostikrat privzgojen'

Z bibino svetovalko in zobozdravnico za otroke in odrasle Teo Malnar Turnšek, dr. dent. med. smo se pogovarjali o pomembnosti ustne higiene pri otrocih. Povedala nam je tudi nekaj več o najpogostejših zobozdravstvenih težavah otrok in mladostnikov ter na kakšen način poskuša zobozdravniški pregled narediti čim bolj prijeten za najmlajše. Pogovor si lahko preberete v spodnjih vrsticah.

Novice
12. 07. 2023 10.30

Otroški trampolini - preprečite možna tveganja in nevarnosti

Priljubljenost trampolinov je v zadnjih letih vse večja, saj je odlična in dostopna zabava domačem vrtu za vse starosti. Skakanje ima več prednosti, vendar so s tem povezana tudi številna tveganja. Kako zmanjšati ta tveganja in o katerih nevarnostih govorimo? Preberite.

Blog
07. 12. 2022 09.11

Fanta več ne verjameta, a se še vedno veselita

Ob jutrih, ko ponoči nosijo dobri možje, ga verjetno skorajda ni otroka, ki bi imel težave z vstajanjem, čeprav morda več ne verjame v čarovnijo svetega Miklavža, Božička in dedka Mraza.

Po porodu
30. 07. 2022 04.15

Patronažne sestre si želijo, da bi te stvari vedele vse mlade mamice

Ko se z 'majhno štručko' vrneta domov iz porodnišnice, je eno najlepših obdobij v življenju vsake matere. Hkrati pa je to obdobje polno izzivov, vprašanj, dvomov in strahu. Zato prvi teden na dnevne obiske iz bolnišnice pošljejo podporo – patronažno sestro.

Nosečnost
20. 07. 2022 07.48

Enostavna pomoč pri nosečnosti – kalkulator Moje lekarne!

Bistvo družinske spletne lekarne Moja lekarna je že od samega začetka, ki sega desetletje in pol nazaj, zagotoviti celovito farmacevtsko oskrbo ter v ospredje postaviti kakovostno ponudbo farmacevtskih izdelkov in dobro lekarniško prakso.

Zdrav otrok
09. 07. 2022 04.15

Kako zdraviti moluske ali mehkužke pri otroku?

Včasih se na koži dojenčka ali malčka pojavi bela pikica, ki spominja na bradavico. Marsikateri starš se ob pojavu zagnojene pikice prestraši, zato bomo tokrat pojasnili, kako ukrepati v primeru, če jo opazite. Gre namreč za molusko ali mehkužko, virusno okužbo, ki jo je potrebno primerno zdraviti.

Najstniki
02. 04. 2022 04.45

Boštjan Gorenc - Pižama: Že kot otrok sem rad bral kaj zabavnega, čudnega in obrnjenega na glavo

Eden izmed najbolj priljubljenih avtorjev, Boštjan Gorenc – Pižama, je že kot malček izjemno rad bral. Za knjige ga je navdušila babica, danes pa navdih iz rosnih let prenaša na svojega sina in številne druge slovenske otroke. Razložil je, kako ustvarja, pojasnil, zakaj bi morali vsi brati, in izdal nasvete, kako naj starši otroke navdušijo za branje. Razkril je celo, zakaj se ga je prijel vzdevek Pižama, in ne denimo Nogavica.

Novice
24. 01. 2022 07.54

Tako pestro je bilo lani v slovenskih porodnišnicah

Lansko leto je bilo posebno tudi v slovenskih porodnišnicah. Rodilo se je več otrok kot leto poprej, nosečnice in porodnice pa so se soočale z dodatnimi vprašanji. Med drugim so jih skrbeli morebitni vplivi na razvoj ploda ob okužbi, omejitveni pogoji, nošenje zaščitnih mask, možnost spremljevalca pri porodu. V porodnišnicah so se tako kot vselej trudili in poskrbeli za udobje mamic in novorojenčkov, tako s skrbjo, nego in pomočjo kot tudi s številnimi prenovami in posodobitvami opreme.

Nosečnost
17. 01. 2022 06.00

Kako se lotiti pisanja porodnega načrta?

Nosečnica lahko v porodnem načrtu zapiše pričakovanja, kako naj bi se odvijal porod. Ob prihodu v porodno sobo naj se o njem pogovori z babico, ki bo skušala želje upoštevati v največji možni meri. Treba pa se je zavedati, da je vsak porod edinstven in da včasih kaj ne gre po načrtih.

Problematični najstnik
14. 01. 2022 08.27

Delovanje vzgojnih zavodov v Sloveniji

Kako delujejo vzgojni zavodi, kdo mladostnike napoti tja, in kakšno je njihovo življenje, ko izstopijo iz zavoda, so vprašanja, ki smo jih zastavili pristojnim službam. Odgovore si preberite v spodnjih vrsticah.

Blog
12. 01. 2022 08.03

"Da, otroke 'razvajam' in jim 'dovolim' spati z mano v postelji"

Čeprav hkrati tudi priznam, da bi mi na vsake toliko odleglo in da bi se seveda bolje naspala brez nočnih "obiskov", ki pogosto zasedejo celotno posteljo, razmečejo vzglavnike, kradejo odejo, vzklikajo v sanjah, se premetavajo (tudi brco v glavo in boks na oko sem že dobila sredi noči).

Blog
08. 12. 2021 07.58

Naši prazniki zagotovo ne bodo tihi in spokojni

Na nek način je super tale december. Po mojih izkušnjah je namreč v najbolj veselem mesecu leta otroška sobica praviloma bolj pospravljena, otroci večkrat sami od sebe ponudijo pomoč, dostikrat pospravijo za seboj brez odvečnih opominjanj, manj je sporov in ruvanja za igrače, pa še bi lahko naštevala. Vedo namreč, da Miklavž, Božiček in dedek Mraz obiščejo in obdarijo le pridne otroke.

Novice
05. 10. 2021 11.30

Tako je ime drugorojenki Gregorja Trebušaka

Slovenski televizijski voditelj Gregor Trebušak in njegova Urša sta se razveselila drugorojenke. Deklica se je pridružila svoji dveletni sestrici Liliji.

Porodne zgodbe
04. 10. 2021 08.03

Porodna zgodba: 'Na prvi pogled sem se zaljubila v mojega lepega sinčka'

Rodila sem v petek, 31. 10. 2014, ob 13.12 v Ljubljani. Dogajati se je začelo že več kot teden prej, ko sem imela tudi rok poroda. Takrat moj mali Engjell še ni želel iz trebuščka.

Blog
14. 07. 2021 12.17

'Po porodu si nisem želela obiskov'

Ljudje smo si različni. Medtem ko so nekateri v ranljivih in nepoznanih okoliščinah radi obdani z ljudmi, drugi potrebujejo samoto. In tako je tudi v obdobju po rojstvu otroka. Nekaterim ustrezajo pozornost, pomoč drugih in obiski sorodnikov ter prijateljev, spet drugi pa potrebujejo nekoliko več zasebnosti, da se navadijo na novo stanje, vzpostavijo svoj ritem in odnos ter se povežejo drug z drugim. Ne en ne drug pristop nista napačna. Oba pa je treba spoštovati.

Novice
15. 06. 2021 08.03

Povpraševanje po počitniškem varstvu vse večje

Starši nimamo dovolj dopusta, da bi lahko bili prosti vse poletje in da bi čuvali svoje otroke med poletnimi počitnicami, obenem nimamo vsi možnosti varstva pri babicah in dedkih ter drugih sorodnikih, prijateljih, znancih. Ena od cenejših ali celo brezplačnih možnosti je počitniško varstvo, ki ga organizirajo nekatere občine in kjer se otroci družijo, se udeležujejo raznovrstnih dejavnosti in izletov ter spoznajo nove prijatelje. Preverite, kakšno počitniško varstvo, dejavnosti in delavnice ponujajo v različnih mestnih občinah!

Novice
25. 05. 2021 08.01

Prednosti kraniosakralne terapije za dojenčke

Ste že slišali za številne pozitivne učinke kraniosakralne terapije na dojenčke in otroke? Kakšne so prednosti terapije, v katerih primerih je priporočljiva in kakšni so odzivi staršev, si lahko preberete v spodnjem intervjuju s kraniosakralno terapevtko, Sabino Miklavčič.

Problematični najstnik
11. 09. 2020 08.09

16 simptomov depresije pri najstniku

Depresija pri najstnikih ni tako pogosta kot pri starejših, a kljub temu bodite starši pozorni na določene simptome, ki so značilni za to motnjo zdravja, saj je pomembno, da se jo pravočasno diagnosticira in začne zdraviti.

Zdrav otrok
18. 06. 2020 08.00

Kaj so mehkužke – virusna okužba kože?

Če opazite na koži izrastke, ni nujno, da so to bradavice, lahko so mehkužke, ki jih povzroča virus. Vedite, da so nalezljive in jih je priporočljivo zdraviti.

Resnične zgodbe
29. 05. 2020 10.00

Mirjana Šukelj: To je strah, ki se ga ne da opisati, ki se zažre v kosti in sleherni delček telesa.

Lino Šukelj je pred dobrimi petimi leti prinesel dobri mož Božiček in za rojstni dan si najbolj želi zdravja. Njena mama Mirjana in oče Blaž iz Posavja si najbolj želita, da bi lahko nadaljevala potrebne terapije in odpotovala v Kijev, kjer bi ji lahko pomagali. Preberite si Linino zgodbo in deklici pomagajte po svojih močeh.

Nega in zdravje
21. 05. 2020 08.30

To so znaki okužb dihal pri dojenčku

Dojenčki so še posebej ranljivi, ko gre za bolezni. Težko jim očistimo nosek, ne znajo povedati, kaj vse jih boli in kako se počutijo. Na NIJZ so posneli videa, ki vam bosta v pomoč, če vaš dojenček zboli.

Bibaleze
Bibaleze
SLEDI NAM:
Bibaleze.si
Oglaševanje Uredništvo PRO PLUS Moderiranje Piškotki Politika zasebnosti Splošni pogoji Pravila ravnanja za zaščito otrok
ISSN 2630-1679 © 2024, Bibaleze.si, Vse pravice pridržane Verzija: 863