Bibaleze.si

ministrstvo

Novice
10. 01. 2025 11.52

Datumi izplačil otroških dodatkov 2025

Ministrstvo za delo, družino, socialne zadeve in enake možnosti je objavilo terminski načrt za izplačila socialnih transferjev v letošnjem letu.

Zdrav otrok
23. 12. 2024 15.18

S prihodnjim letom redno cepljenje otrok proti noricam

Norice so najpogostejša nalezljiva izpuščajna bolezen, ki jo povzroča virus varičele zostra iz družine herpes virusov. Večina ljudi preboli norice že v otroštvu. Pri otrocih potekajo blago z značilnim mehurčkastim izpuščajem na koži, pa tudi sluznicah in spolovilu, praviloma jih spremlja tudi povišana telesna temperatura, so pojasnili na Nacionalnem inštitutu za javno zdravje.

Porod
06. 12. 2024 04.00

Pravica do posteljice: medicinski odpadek ali simbol življenja?

Posteljica, ki med nosečnostjo omogoča povezavo med materjo in plodom, po porodu izgubi svojo funkcijo. Po slovenskih predpisih se obravnava kot medicinski odpadek, zato je porodnišnice ne smejo izročiti porodnicam, kar odpira razprave, ali bi morale imeti porodnice pravico odločati o njeni uporabi.

Novice
29. 11. 2024 10.20

Neža Šabanovič Grmšek: Nesmiselno je, da morajo starši vsako leto dokazovati sindrom, ki ni ozdravljiv

''Najbolj osnovno kar želimo povedati je, da za našo državo 'samo' Downov sindrom ni dovolj, da se prizna da je to otrok, ki potrebuje posebno nego in varstvo. Še bolj nesmiselno je, da morajo starši vsako leto dokazovati sindrom, ki ni ozdravljiv, ki se ga ne da operirat ali spremeniti. Ravno nasprotno, jasno je, da imajo otroci z DS vsako leto več diagnoz in težav.'' poudarja mama osemletnega otroka z Downovim sindromom Neža Šabanovič Grmšek. Poglejmo si podrobno problematiko, ki pesti starše otrok z Downovim sindromom.

Novice
28. 11. 2024 14.33

Starši otrok z Downowim sindromom pozivajo k širitvi pravice do dodatka za nego otroka

Društvo Downow sindrom si prizadeva za spremembo pravilnika, ki je podlaga za uveljavljanje pravice do dodatka za nego otroka. Starši vseh otrok z Downovim sindromom namreč niso upravičeni do omenjenega dodatka, prav tako jo morajo nekateri vedno znova dokazovati, čeprav gre za doživljenjsko diagnozo, je društvo opozorilo na novinarski konferenci.

Zdrav otrok
23. 11. 2024 05.00

Zato jeseni in pozimi priporočajo dodajanje vitamina D

Naši dedki, babice, očetje in mame so bili veliko več zunaj in so imeli manj težav z vitaminom D. Danes večino časa preživimo med štirimi stenami in raziskave so pokazale pomanjkanje pomembnega vitamina tudi pri slovenskih otrocih.

Novice
10. 10. 2024 05.00

Za kuhanje z otroki uporabljajte slovenske mlečne dobrote

Preverite, zakaj Ana Žontar Kristanc pri kuhanju s svojima sinovoma uporablja slovenske mlečne izdelke z znakom "izbrana kakovost – Slovenija".

Prosti čas
19. 08. 2024 05.00

E-skiro za otroka: da ali ne?

Ali vaš otrok med vožnjo z električnim skirojem uporablja zaščitno čelado? Tudi, ko se zapelje na bližnje igrišče ali do sošolca v sosednji ulici? Ste se z otrokom pogovorili o pravilih vožnje in mu razložili pomen zaščitne opreme ter hitrostne blokade? Če ste ta 'neprijeten' del pogovora izpustili, vam svetujemo, da se z otrokom čim prej pogovorite, saj število nesreč in poškodb med uporabniki e-skirojev narašča, velik del poškodovanih pa je prav v starosti do 18 let.

Šola in splet
07. 08. 2024 05.00

Sredi šolskega leta kar 12 dni počitnic!

Čeprav se novo šolsko leto sploh še ni začelo, so mnogi starši že pregledali koledarje ter planirali jesenske in božične počitnice. Šolski koledar za 2024/2025 je namreč znan že vse od aprila, letos pa je t. i. ministrov dan že določen, zato bodo božično-novoletne počitnice zelo dolge.

Problematični najstnik
17. 07. 2024 05.00

Lahko slovenska dijakinja hodi v šolo, a ni ocenjena?

Hči želi obiskovati srednjo šolo, a hkrati ne želi prejemati ocen po klasični poti. Na koncu tudi ne bi pridobila formalne izobrazbe, saj je ne potrebuje, je pojasnila mamica. Preverite, kaj pravijo na ministrstvu za izobraževanje!

Novice
28. 06. 2024 05.00

5-letni Miloš je fantek z redko genetsko boleznijo kože

V Društvu Viljem Julijan so začeli s kampanjo, s katero želijo omogočiti slovenskim otrokom z redkimi boleznimi čim prejšnji dostop do najnovejših genskih zdravljenj. Nedavno sta bili namreč v ZDA odobreni novi in trenutno edini genski zdravili za dve zelo hudi in kruti ter drugače neozdravljivi genetski bolezni – bulozno epidermolizo in Duchennovo mišično distrofijo. Za ti dve bolezni do sedaj ni bilo nobenega pravega zdravila, v ZDA pa sta sedaj bolnikom na voljo dve revolucionarni novi genski terapiji Vyjuvek in Elevidys, ki sta trenutno edini tovrstni zdravili, ki pa še nista na voljo v Sloveniji oziroma v EU.

Prosti čas
08. 04. 2024 05.00

Kdaj lahko otrok samostojno kolesari?

Velika večina otrok se rada vozi s kolesi in kolesarjenje je priljubljena dejavnost številnih slovenskih družin. Ali veste, do katere starosti je obvezna kolesarska čelada in ali jo mora imeti tudi malček v kolesarskem sedežu? Pa kako mora biti opremljeno kolo in kdaj lahko mladoletnik samostojno kolesari po cesti?

Za mami
21. 03. 2024 04.30

Pismo mame samohranilke 'očetu, ki noče plačevati preživnine' postalo spletni hit

Objava "odprtega pisma očetu, ki noče plačati preživnine" je postala viralna, saj osvetljuje težave mamic samohranilk, na katere večina morda sploh ne pomisli.

Za mami
08. 03. 2024 09.42

Kar 80 odstotkov mam zaposlenih za polni delovni čas

Statistika v Sloveniji je v primerjavi z ostalimi evropskimi državami izjemno dobra. Kar 80 odstotkov žensk z otroki je zaposlenih za poln delovni čas. A kljub temu ostaja splošno prepričanje, da je logično, da bo ženska poskrbela za dom in družino in vzela bolniško odsotnost za nego otroka. Logično je tudi, da ženske vzamejo celoten delež porodniške za skrb za dojenčka. Posledično moški napredujejo hitreje in lažje, imajo višje plače, pozneje višje pokojnine. Kako prekiniti začaran krog?

Trači
15. 02. 2024 04.45

Srbski igralec je objavil prvo fotografijo s sinom

Igralec Miloš Biković je pred dobrim mesecem postal oče sina Vasilija, ki ga je rodila njegova zaročenka, odvetnica Ivana Malić.

Novice
23. 01. 2024 02.30

Kakšne spremembe lahko pričakujemo z novim šolskim letom?

Že prav kmalu se nam obetajo spremembe v šolstvu, ki jih je pripravilo Ministrstvo za vzgojo in izobraževanje. V primeru, da ste starši otrok, ki obiskujejo šolo ali pa jo bodo kmalu obiskovali, vas zagotovo zanima, kaj vse bo po novem drugače. Več o tem v nadaljevanju.

Novice
27. 11. 2023 09.50

Poklici prihodnosti: več kot 80 deklet podalo svoje ideje

21. novembra 2023, je pod sloganom Poklici prihodnosti – Hackathon s twistom 83 osnovnošolskih deklet med 10. in 14. letom starosti delilo svoje vizije poklicev prihodnosti.

Prehrana v nosečnosti
08. 11. 2023 05.00

Tako preveč sladkorja v nosečnosti vpliva na vašega otroka

Če v nosečnosti uživate pretirane količine sladkorja, lahko škodite kognitivnemu razvoju svojega otroka, je pokazala nova študija univerze Harvard. Enako škodljivo je lahko tudi, če otrok uživa pretirane količine sladkorja v svojem zgodnjem otroštvu. Dajte pa mu sadje, saj so znanstveniki ugotovili, da ta celo spodbuja kognitivni razvoj.

Zdrav otrok
14. 08. 2023 05.00

Kako lahko prepoznamo Aspergerjev sindrom pri otroku?

Kakšni so znaki Aspergerjevega sindroma? Kdaj lahko starši posumijo, da ga njihov otrok ima, in kam se lahko obrnejo po nasvet, pomoč, svetovanje? Pojasnjuje direktorica Zavoda Centra za pomoč otrokom in staršem Žalec, Sabina Korošec Zavšek, profesorica defektologije in Floortime terapevtka.

Novice
09. 08. 2023 09.03

Zaradi poplav je poškodovanih 13 vrtcev in 12 osnovnih šol

Ministrstvo za vzgojo in izobraževanje je do zdaj zbralo informacije, da je zaradi poplav poškodovanih 13 vrtcev, 12 osnovnih in štiri srednje šole. Podatke zbirajo še naprej in poskušajo vzpostaviti povezave tudi s predstavniki vodstev vzgojno-izobraževalnih zavodov, ki se jim še niso oglasili, so sporočili z ministrstva.

Novice
07. 08. 2023 09.01

Tako bodo uredili varstvo otrok po občinah

Ministrstvo za vzgojo in izobraževanje v sodelovanju z lokalnimi skupnostmi in vodstvi vzgojno-izobraževalnih zavodov ureja varstvo otrok v občinah po vremenski ujmi, so sporočili z ministrstva. Predstavnike naštetih so prosili, da po svojih najboljših močeh poskrbijo za varstvo otrok in poiščejo nadomestne prostore.

Razvoj in odnosi
29. 06. 2023 05.00

To so najpomembnejši izzivi, s katerimi se soočajo noseče najstnice

"Najpomembnejši izziv za nosečo najstnico je ponovni premislek o svojih prioritetah v življenju in vrednotah. Najpogostejše dileme so povezane z otrokom: ga obdržati ali prekiniti nosečnost, ga oddati v posvojitev ... Ali bo oče otroka tudi dober oče, bo prevzel svoj del odgovornosti, bi sploh želela nadaljevati odnos z njim, si to želi on? Kaj bodo rekli starši, so se skregali, bo lahko še naprej živela pri njih ali se bo morala preseliti k očetu otroka ali v materinski dom? Bo lahko še hodila v šolo, si uresničila načrte, ki jih je imela za prihodnost? Če bo ostala sama, kako bo plačevala račune?" je nanizala psihiatrinja Petra Jelenko Roth.

Novice
21. 06. 2023 05.00

Slovenski sistem varnosti in sledljivosti mesa omogoča sledenje vse do rejca

Varnost, kakovost in sledljivost mesa so na področju prehrane zagotovo ključnega pomena. Številni potrošniki se vedno bolj zavedajo pomena teh vidikov in izbirajo slovensko meso, pri katerem je zagotovljena visoka raven varnosti in kakovosti. Ob izbiri mesa z oznako "izbrana kakovost – Slovenija" smo lahko prepričani, da dosega vse varnostne standarde, poleg tega pa je slovenskega porekla in višje kakovosti.

Zdrav otrok
17. 05. 2023 05.00

Kako prepoznati ADHD pri otroku?

Otroci si želijo, da bi jih starši imeli radi in bi bili nanje ponosni, a včasih ne zmorejo slediti vsem pravilom in zahtevam, ki jih narekuje sodobna družba. V zadnjem času se veliko govori o motnji pozornosti in hiperaktivnosti, a nekateri otroci ostajajo tudi spregledani. Ali ima vaš otrok ADHD? Več o tem si lahko preberete v nadaljevanju.

Intervju
15. 05. 2023 05.00

Učitelj Žiga: 'Tihi otroci so mnogokrat prezrti'

Žiga Bokal je pozitivno naravnan, zabaven, športen in pravičen učitelj razrednega pouka z izjemno tankočutnostjo do otrok. Trenutno deluje na Osnovni šoli Vodmat v Ljubljani. Z nami pa je spregovoril o pomembnosti vključevanja športnih aktivnosti v življenje otroka, o vzgoji, šoli in medsebojnih odnosih. Odgovore si preberite v spodnjem pogovoru.

Novice
11. 04. 2023 10.07

Veganska prehrana v šoli – da ali ne?

Na seji strateškega sveta za prehrano so te dni razpravljali o recenziji novih smernic za prehrano v vrtcih in šolah ter med drugim predlagali dva jedilnika, od katerih naj bi eden temeljil na osnovi rastlinskih živil. Na zamisel o veganski prehrani v šolah in vrtcih so se ostro odzvali slovenski pediatri.

Intervju
24. 10. 2022 05.00

Nermin Bajramović: Dobrega učitelja žene strast do predmeta, ki ga uči

Hudomušen, zagnan, pravičen in predan: To so besede, s katerimi bi lahko opisali osnovnošolskega učitelja Nermina Bajramovića, ki poučuje matematiko. Za svoje delo, trud in predanost učencem je prejel nagrado za izjemne dosežke na področju osnovnega šolstva. Kaj je tisto, kar ga pri delu motivira, kaj mu nagrada pomeni in katere karakteristike po njegovem odlikujejo dobrega učitelja, nam je zaupal v spodnjem pogovoru. Vabljeni k branju.

Partnerski odnosi
17. 08. 2022 05.00

Sara: 'Takrat je priletela prva klofuta, ki me je dobesedno odnesla v steno'

Klofuta, brce, poniževanje in ustrahovanje pa tudi siljenje v spolnost in kaznovanje s tišino so le drobci nasilja, ki jih lahko ženska doživlja v partnerskem ali katerem koli drugem odnosu. Za zunanjega opazovalca je nekaj čisto samoumevnega, da je treba takšen zlorabljajoč odnos končati, a za tistega, ki pri njem vztraja, ta korak nikakor ni lahek – celo obratno – žrtev vedno znova odpušča in čaka, da bo nekoč vse lepše, le potrpeti je treba. Pa je res tako?

Zdrav otrok
10. 05. 2022 05.00

Med 40 in 60 odstotkov petletnikov napotenih k logopedu, a čakajo tudi do dve leti

Ob sistematskih pregledih petletnikov na nadaljnjo obravnavo k logopedom napotijo med 40 in 60 odstotkov otrok – prvotno večinoma zaradi nepravilne izgovorjave, a pozneje se lahko pokažejo dodatne težave, kot so denimo šibko besedišče, oblikovanje preveč enostavnih stavkov in napačno naglaševanje. V Sloveniji je področje že vrsto let pereč problem, ker so zaradi pomanjkanja logopedov v javnih zavodih dolge čakalne dobe, ki se lahko vlečejo tudi do dve leti. V Društvu logopedov Slovenije sicer ne priporočajo, da bi starši sami popravljali napake, so pa podali nasvete, kako lahko pomagate otroku pri učenju jezika in govora. Obenem so pojasnili, kdaj je utemeljen sum, da otrok potrebuje logopedsko obravnavo.

Zdrav otrok
02. 04. 2022 04.45

Zato so preventivni pregledi otrok tako zelo pomembni

Na preventivnih zdravstvenih pregledih osebni zdravnik pediater spremlja razvoj in napredek otroka ter pri določeni starosti na podlagi rezultatov pregleda in izključi morebitna odstopanja, ki so značilna kot zdravstvene težave ali motnje v razvoju. Zato je izjemnega pomena, da otroka redno vodite na preventivne zdravstvene preglede, saj lahko v nasprotnem morebitne težave ostanejo spregledane.

Bibaleze
Bibaleze
SLEDI NAM:
Bibaleze.si
Oglaševanje Uredništvo PRO PLUS Moderiranje Piškotki Politika zasebnosti Splošni pogoji Pravila ravnanja za zaščito otrok
ISSN 2630-1679 © 2024, Bibaleze.si, Vse pravice pridržane Verzija: 863